kupujem nov teleskop mi lahko kdo kaj svetuje?

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
kristko
Prispevkov: 1
Pridružen: 29.1.2006 9:14
Kraj: idrija
Kontakt:

kupujem nov teleskop mi lahko kdo kaj svetuje?

Odgovor Napisal/-a kristko »

kupujem teleskop pa če se kdo zanima za te stvari naj pove kakšen teleskop naj kupim.

mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Odvisno kaj želiš opazovati; planete, luno, sonce ali kopice, meglice, galaksije.
Koliko si pripravljen plačati?
Odločiti se za refraktor (teleskop z lečami za objektiv), reflektor(zrcalni teleskop) ali binukular.
Jaz sem najprej kupil refraktor z goriščno razdaljo 900mm in premerom objektiva 60mm. Ti so najcenejši. Omogočajo pa opazovanje lune, bližnjih planetov in nekaj svetlih objektov kot so M13 (kroglasta kopica v ozvezdju Herkula), M31 galaksija v ozvezdju Andromede, M42 orionova plinska meglica....
Potem sem ta teleskopek podaril, sam pa sem si kupil refraktor z enako goriščno razdaljo in objektivom 80mm.
Želel bi si napravo z vsaj 150mm premera objektiva, pa sem se odločil, da bom raje nabavil binokular 20x100 ali 25x100 - 25 je povečava, 100 je premer objektiva. Takšen stane nekje okrog 300 EUR v tujini. Za Slovenijo pa ne vem, če ga kje prodajajo.
Torej če hočeš videti več, moraš imeti čim večji objektiv! Sama povečava je samo trgovski trik, da prodajo več. Pri majnih objektivih in veliki povečavi je slika temna in motna! Nekako se smatra, da je še dovoljena povečava 2xpremer objektiva. To pomeni , da so povečave za premer 60mm primerne le do 120x in še to le za opazovanje svetlih objektov!
Reflektorji so nekoliko cenejši. Nikar ne kupuj reflektorja z manjšim premerom od 150mm. Opazoval sem že s reflektorjem 114mm pa imam občutek, da ni dosti boljši od refraktorja 60mm.
Dober nakup! in veliko jasnih noči!

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Precej koristnih informacij o izdelavi teleskopa pa tudi o njegovi zgradbi:
Astronomski krozek Sentvid

Odgovori