So naši možgani premajhni za dojemanje vesolja?

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

Vedež po tvojem mnenju sploh ni treba razmišljati, ker se itak vse samo zgodi s smrtjo.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Kdo pravi, da ni potrebno razmišljati? Ravno zato si tu. Da se naučiš, da svoje znanje akumuliraš in ga znaš uporabljati na svoji poti.

Tako kot sem omenil v postu nazaj, da je eno izmed bistev življenja nevednost, potem je samo po sebi umevno, da je v povezavi s slednjim bistvo življenja prav in tudi učenje.

Toda ne gre zgolj za učenje v smislu (da je miza iz lesa in delno še iz kakšenga drugega materiala, da obstajajo zelo komplicirane enačbe iz katerih je možno popisati ta svet, da znaš uporabljati računalnik in vso moderno elektroniko, itd.). Ne, ne gre le za ta znanja, gre predvsem za znanje, ki ga pridobiš iz dogodkov, v katerih sodeluješ. Le to znanje šteje, ne glede na pridobljene diplome in na vsa strokovna znanja.

In to je edino znanje, ki ti bo ostalo. Enačbe boš prej kot slej pozabil oziroma ti ne bodo koristile.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Toda ne gre zgolj za učenje v smislu (da je miza iz lesa in delno še iz kakšenga drugega materiala, da obstajajo zelo komplicirane enačbe iz katerih je možno popisati ta svet, da znaš uporabljati računalnik in vso moderno elektroniko, itd.). Ne, ne gre le za ta znanja, gre predvsem za znanje, ki ga pridobiš iz dogodkov, v katerih sodeluješ. Le to znanje šteje, ne glede na pridobljene diplome in na vsa strokovna znanja.
Temu znanju se ljubkovalno reče "naravoslovje".
In to je edino znanje, ki ti bo ostalo. Enačbe boš prej kot slej pozabil oziroma ti ne bodo koristile.
Aja? S tem se nikakor ne strinjam.

black angel
Prispevkov: 16
Pridružen: 14.8.2007 22:13
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a black angel »

samo nekaj... nekje sem prebrala (že nekaj časa nazaj) da so znanstveniki v vesolje poslali nekakšeno plovilo z sporočilom v smislu " to pripada zemljanom ki SO živeli tam in tam v vesolju..." (v univerzalnem jeziku) :D uglavnem,zraven je pisalo tudi da bi -če sploh bi- to sporočilo dobili nezemljani šele takrat ko zemlje že dolgo ne bi bilo več.

če je kaj od tega res ,potem ne vem kakšen smisel je to sploh imelo :? :?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Kakor si mi predstavljamo vesolje, bi sonda najprej tisočletja potovala do drugih sončnih sistemov, da bi potencialno srečala nezemljane in pravtoliko časa bi minilo, da sa bitja zbunijo in pokukajo na Zemljo. Nam bi minilo kar precej časa, verjetno bi se do takrat ali uničili ali bi Zemljo doletela poslednja nesreča ali pa bi še vedno bivali in bi sporočilo ne imelo smisla.

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Jap, poslali so ploščo, tole je pa narisano na plošči:

Slika

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Plošča, ki sem jo pokazel v prejšnjem postu, je bila poslana z Voyagerjem, tole spodaj pa s Pioneerjem 11.

Slika

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Sondo, ki je nosila zadnjo ploščo, je razstrelil klingonski kapitan Klaa v filmu Zvezdne steze 5. Sondo je definiral kot: "vesoljsko smet."

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Kaj pa predstavlja prva plošča. Zdi se mi kot neko električno vezje in ciklotron.

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

ZdravaPamet napisal/-a:Kaj pa predstavlja prva plošča. Zdi se mi kot neko električno vezje in ciklotron.
Slika

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ja, zdajle sem ravno pogledal stran, ki so jo navedel.
Jaz prav gotovo ne bi razvozlal, kaj mi hoče neznanec povedati. Ne bi bilo lažje fotografirati reči, ki jih prikazujejo na videu, in slike razviti ter jih dati v škatlo?

black angel
Prispevkov: 16
Pridružen: 14.8.2007 22:13
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a black angel »

predvidevam da ni veliko ljudi ki bi tole znali razbrati (mogoče se jih pa le nekaj najde :D ) no, glede drugih načinov sporočanja pa vseeno mislim da je ta še najboljši glede tega kje in koliko časa bo to krožilo okoli po vesolju.
dvomim da bi se posnetki ohranili... :?

naj bi bilo pa tudi tako da so nezemljani veliko bolj napredni od nas, torej jim ta plošča ne bi smela delati težav!?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Slike se lahko razvije tudi na kovino.
naj bi bilo pa tudi tako da so nezemljani veliko bolj napredni od nas, torej jim ta plošča ne bi smela delati težav!?
To ni gotovo. Mogoče ja, mogoče ne.
predvidevam da ni veliko ljudi ki bi tole znali razbrati (mogoče se jih pa le nekaj najde
Grem stavit, da ga ni junaka/junakinje na Zemlji (razen avtorjev), ki bi razvozlal pomen risbe. Meni bi se recimo ustavilo pri krogu v kvadratku (tam bi pač začel, ker je najbolj enostavno). Ali mi hoče nekdo povedati, da obvlada evklidsko geometrijo, ali pa ima nagnjenje k izražanju. Glede na razlago na wikipediji, pa je jasno, da krog in pravokotnik nimata pomena, dokler leve risbe posnetka in desnega signala ne dešifriraš. Se pravi, da se lahko stoletje ukvarjaš s krogom in pravokotnikom, ne boš nikamor prišel, dokler ne dešifriraš posnetka.
Glede pulzarjev ... ni slaba metoda, ampak... Zanaša se na to, da najprej ugotoviš mersko enoto za frekvenco (ki je očitno zvezana z atomsko fiziko), nato razvozlaš pomen črtic in nato umestiš rezultate v neke znane razdalje. Možno je tudi, da bo več različic podatkov, če recimo nisi prepričan glede enote in drugih ugibanj. Začne se lahko desetletna raziskava po vseh astronomskih podatkih neke civilizacije.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

ZdravaPamet napisal/-a:Sondo, ki je nosila zadnjo ploščo, je razstrelil klingonski kapitan Klaa v filmu Zvezdne steze 5. Sondo je definiral kot: "vesoljsko smet."
8)

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Glede razumevanja vesolja. Vesolje ni v orehovi lupini, ampak v Homerjevi glavi: http://www.youtube.com/watch?v=cNV9FEKi ... ed&search=

Odgovori