So naši možgani premajhni za dojemanje vesolja?

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Uporabniški avatar
paradajsa
Prispevkov: 10
Pridružen: 12.2.2006 17:59
Kontakt:

So naši možgani premajhni za dojemanje vesolja?

Odgovor Napisal/-a paradajsa »

Vsi trdijo, da je vesolje neskončen prostor, to seveda ni možno. Če bi bil, potem se tega nebi moglo opisati, toda če ni, kaj je na drugi strani in kje se ta svet v katerem je vesolje konča?

Vem da se sedaj govori o globalnem segrevanju in vsem tem toda ta tema me že zelo dolgo zanima. Ali morda kdo ve kje bi se o tem dobilo še več informacij?


Thank-you za vaše odgovore, čeprav menim, da za moja vprašanja ni odgovorov.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Znanstveniki domnevajo, da je vesolje končno in omejeno. Ampak opisovanje pa sploh ni omejeno na končno in omejeno, kar dokazuje že matematika. Če je vesolje vse, je lahko zunaj njega samo nič.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a vojko »

Vesolje se ne definira kot končno in neomejeno, ampak kot neskončno in omejeno. Ilustracija te ideje je v opisu površine krogle. Ta je neskončna v smislu, da nikjer ni "konca", ne moremo pasti z nje, vendar je omejena, saj je volumen krogle omejen. To predstavo je seveda potrebno raztegniti za eno dimenzijo: štiridimenzionalni prostor-čas je neskončen, vendar omejen v štirih dimenzijah.

Plastična in realistična predstava štiridimenzionalnega prostorsko-časovnega kontinuuma pa je seveda nekaj povsem drugega kot njegova definicija...

Uporabniški avatar
matemusic
Prispevkov: 72
Pridružen: 22.7.2006 19:09

Odgovor Napisal/-a matemusic »

pomoje obstaja več vesolij.... tole vesolje v katerem smo, potem za ne vem koliko miljard krat miljard krat miljard krat miljard svetlobnih let nič, potemn je pa še eno vesolje....
Prehod med vesolji je nemogoč

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Jst si tud tako nekako predstavljam naše vesolje, kot grozdno jagodo, ostala vesolja pa so okoli nas vpeta v grozd. In jaz mislim, da je prehod možen. Vendar je treba prebiti lupino, "metaforično rečeno za grozdje:)".

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Metafore, metafore ...
Vesolje je v resnici ploščati krožnik, ki ga nosi želva na svojem hrbtu.

Uporabniški avatar
Mephisto
Prispevkov: 268
Pridružen: 31.1.2006 14:15
Kraj: Skopo

Odgovor Napisal/-a Mephisto »

..., katero nosi druga želva, katero nosi druga želva, katero nosi druga želva... :lol:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

MAVER|CK napisal/-a:Jst si tud tako nekako predstavljam naše vesolje, kot grozdno jagodo, ostala vesolja pa so okoli nas vpeta v grozd. In jaz mislim, da je prehod možen. Vendar je treba prebiti lupino, "metaforično rečeno za grozdje:)".
Ker si ti del tega istega vesolja, lahko rečemo da vsaj en del našega vesolja misli, da lahko prebije samega sebe (pozabil si, da moraš sedaj nekje vstopiti, torej ponovno prebijati) in se sprehodi po drugem vesolju.

Še drugače!
Imamo vinograd in v njem polno vinskih trt. Sezona je na vrhuncu in letina dobro obeta. V vinogradu imamo nekaj tisoč trt in vsaka vsaj nekaj grozdov polnih jagod. Predstavljajte si, da sedaj vsaka grozdna jagoda razmišlja kako bi prebila svojo lupino, nakar bi izbrala lupino sosednje jagode in jo pravtako predrla. To početje se bi nadaljevalo vse do zadnje grozdne jagode našega vinograda.:lol:

So naši možgani premajhni za dojemanje vesolja?
Zakaj že?

Lep dan želim..

meglich
Prispevkov: 116
Pridružen: 4.8.2007 18:25

Odgovor Napisal/-a meglich »

Sm upazu da obstajajo tut taki forumu kot je ta pa sm se registrirav. Ok. Zdj sm začev pisat tako da lahko napišem kaj si mislm o tem.

To s tem da je vesolje neskončno vendar omejeno se čist strinjam. Kot tudi s tem da se vesolje širi. Zato se ga potem da opisat. Omejen je z dimenzijami. Zdi se mi da poznamo 4. Ko je nastav prostor je nastav tudi čas. Tako da če nebi nastav prostor tut časa ne bi blo. Lahko da so v drugih vesoljih čist različne dimenzije ki nimajo veze s časom in prostorom. Za enkrat si tega še ne mormo mislt. Sam pred 500 leti si nismo mogl mislt da je zemja okrogla. Nekega dne bo to dognano.

Sam je pa vprašanje kaj je za mejami tega vesolja. Če je tam čisti nič pol... Hm... Tle je pa vprašanje kaj je nič. Nanga pa ni možn odgovort. Nekateri si to vprašanje razlagajo z obstojem boga. Ki naj bi zapovnil te vrzeli neznanja.

Sicer pa imam trenutno premav znanja da bi lahko govoru o tem če se da prehajat med vesolji. Po mojem mnenju se ne da. Zato ker če v nekem vesolju poznajo samo dve dimenzije potem ne bi mogli mi iz stiridimenzionalnega vesolja hodt v dvodimenzionalnega. Tle se mav zaplete. Saj zdi se mi da naj bi blo nekako tako.

LP, meglich

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Mephisto napisal/-a:..., katero nosi druga želva, katero nosi druga želva, katero nosi druga želva...
"Zelo ste premeteni, mladi mož," je rekla stara ženica, "ampak vse navzdol so želve." :lol:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

ZdravaPamet napisal/-a:
Mephisto napisal/-a:..., katero nosi druga želva, katero nosi druga želva, katero nosi druga želva...
"Zelo ste premeteni, mladi mož," je rekla stara ženica, "ampak vse navzdol so želve." :lol:
Hvala na opazki ji odgovori mladi mož..
Ampak, če so vse navzdol želve kaj za vraga mora biti potem vse navzgor?
Ženica se nasmehne in odgovori: pravzaprav so vse navzdol želvini hrbti vse navzgor pa so želvine noge..
Mladi mož sedaj zbegano vpraša: in kje pri Luciferju, ki nam je dal videti smo potem mi?
Ženica ga postrani pogleda in odgovori: ja kje drugje, če ne v riti..

...

Lahko noč..

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

meglich napisal/-a:Sm upazu da obstajajo tut taki forumu kot je ta pa sm se registrirav. Ok. Zdj sm začev pisat tako da lahko napišem kaj si mislm o tem.

To s tem da je vesolje neskončno vendar omejeno se čist strinjam. Kot tudi s tem da se vesolje širi. Zato se ga potem da opisat. Omejen je z dimenzijami. Zdi se mi da poznamo 4. Ko je nastav prostor je nastav tudi čas. Tako da če nebi nastav prostor tut časa ne bi blo. Lahko da so v drugih vesoljih čist različne dimenzije ki nimajo veze s časom in prostorom. Za enkrat si tega še ne mormo mislt. Sam pred 500 leti si nismo mogl mislt da je zemja okrogla. Nekega dne bo to dognano.

Sam je pa vprašanje kaj je za mejami tega vesolja. Če je tam čisti nič pol... Hm... Tle je pa vprašanje kaj je nič. Nanga pa ni možn odgovort. Nekateri si to vprašanje razlagajo z obstojem boga. Ki naj bi zapovnil te vrzeli neznanja.

Sicer pa imam trenutno premav znanja da bi lahko govoru o tem če se da prehajat med vesolji. Po mojem mnenju se ne da. Zato ker če v nekem vesolju poznajo samo dve dimenzije potem ne bi mogli mi iz stiridimenzionalnega vesolja hodt v dvodimenzionalnega. Tle se mav zaplete. Saj zdi se mi da naj bi blo nekako tako.

LP, meglich
Vesolje ima 11 dimenzij, po nekaterih teorijah tudi več kot 20. Ta teorija tudi dopušča možnost tudi vesolij z drugimi fizikalnimi zakonitostimi.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Mafijec napisal/-a:Vesolje ima 11 dimenzij, po nekaterih teorijah tudi več kot 20. Ta teorija tudi dopušča možnost tudi vesolij z drugimi fizikalnimi zakonitostimi.
Amm..
Vesolje nima enajst dimenzij!
Je pa res, da ga model superstrun popisuje z enajstimi dimenzijami.

Lep dan želim..

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Koliko dimenzij pa? Percepiramo lahko 3 oz. 4, več pa ne.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

V kolikor je okoli našega vesolja nič, potem je relativno tudi to ali je naše vesolje veliko ali majhno?

V kolikor obstaja več vesolij: ali so vsa vesolja enako velika? Ali obstajajo povezave med njimi, morda še kar nastajajo - vsako sekundo jih nastane več milijard.

Morda pa ne in pravzaprav sploh ne obstaja to kar vidimo. Je le del zelo realistične igre. V tej igri pa je mogoče pravzaprav vse.

Odgovori