Gospodarji prostora in časa

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Zaklenjeno
problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Gospodarji prostora in časa

Odgovor Napisal/-a problemi »

Mene osebno zanimajo različne ideologije, sploh ideologija kapitalizma (kot ga razumeta in vidita npr. Badiou ali Žižek), zato sem pomislil, da bi bila memetika koristna. Verjetno je pa res, kot praviš, da se jo da povezati z mnogimi teorijami. Mogoče če niste poslušali Žižkovega predavanja in če vas zanima:

http://www.youtube.com/watch?v=74Cv8FHm5FU

Zanim teks na temo ideologij v znanosti in pa mogoče iztočnica za razpravo:

http://www.jezikinslovstvo.com/pdf/2008 ... ajovic.pdf

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Gospodarji prostora in časa

Odgovor Napisal/-a mriz »

Roman napisal/-a:Večini ljudi je sicer kar razumljiva vloga nagonov in posnemanja kot mehanizma za širjenje nekega izročila, manj pa je jasno, da smo pravzaprav žtrve izročila, da v svojem mišljenju ne moremo prav veliko izbirati, in da mislimo vsiljeno, v skladu z izročilom, ki mu naše okolje pač pripada.
Okej, ampak če se aktualno izročilo, ki določa posameznika, lahko izniči ali zamenja na podlagi vplivov, ki niso stvar kakega izročila oz. oblikovanega prepričanja (kakšna travmatična izkušnja, kot je bolezen, trpljenje in podobno), je memetika v svojem opisu pomanjkljiva. Pri kakem epileptičnem napadu, ki zaradi efektov na človeka iz njega oblikuje novega preroka, prej obstoječa podrejenost izročilu okolja ni prav dosti vredna. V tem smislu se meni zdi bolj smiselno izhajati iz človeka, njegovih (zavestnih ali ne) metod modeliranja realnosti (ali seveda nagonskega prevzemanja nekega modela realnosti), postopne integracije v ta model realnosti in posledične (domnevno svobodne) ujetosti in podrejenosti temu modelu. Drugače povedano, ne zdi se mi uporabno izhodišče, da človek (evolucijski organizem) kot tista omenjena mravlja zgolj nekje 'čaka', da ga od zunaj pohopsa kak mem.

problemi napisal/-a:Mene osebno zanimajo različne ideologije, sploh ideologija kapitalizma (kot ga razumeta in vidita npr. Badiou ali Žižek), zato sem pomislil, da bi bila memetika koristna. Verjetno je pa res, kot praviš, da se jo da povezati z mnogimi teorijami. Mogoče če niste poslušali Žižkovega predavanja in če vas zanima:
Tisto predavanje sem enkrat že pogledal, je pa pri meni problem, da se pri Žižku nikoli ne spomnim česa bolj konkretnega (pa sem prebral kar nekaj njegovih knjig in pogledal dosti predavanj). Ne vem no, meni je on kul zaradi manjših opazk in poant, za kaj več pa pravzaprav ne vem (no, morda pa je problem v tem, da kaj drugega ne ponudi). Tisti tekst bom prebral verjetno jutri, lahko pa ta čas vseeno kar sam nakažeš kako konkretno izhodišče.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Gospodarji prostora in časa

Odgovor Napisal/-a problemi »

Članek, mi služi kot iztočnica za nekaj vparašanj. Pustimo ob strani omenjanje kvantne mehanike v članku. Zadnje čase se mi zdi, da je to pri družboslovcih modna muha. Gre za odstavek, ki govori o Badioujevi misli glede "ekonomske prilastitve znanosti", ali "Lizbonski strategiji, ki govori predvsem o znanju temelječem gospodarstu in toliko o znanju temelječi družbi". Sploh Lizbonska strategija, glede znanju temelječega gospodarstva, mi nekeko diši na Blairovo tretjo pot. Neko novo ideologijo, kjer je pogoj za blaginjo ljudstva oziroma socialno državo nujno močno gospodarstvo, neoliberalni kapitalizem, itn. Če privzamemo pravilnost Badioujevi misli, glede ekonomske prilastitve znanosti, je verjetno na mesto vprašanje, koliko potem ekonomija tudi usmerja znanost (raziskave) oziroma ali se nam ne dogaja, da so raziskave sponzorirane z nekim namenom (da ne bo pomote ne mislim na nobeno teorijo zarote ali kaj takega, ampak čisto ekonomsko logiko in delovanje). Mogoče je reprezantiven primer, takšnega ekonomskega usmerjanja, področje raziskav glede globalnega segrevanja. Drug problem, ki ga kaže Lizbonska strategija je zanemarjanje na znanju temelječe družbe. V več temah na tem forumu se je dalo prebrati neko razočaranje oziroma kritika neznanja, ki ohranja veliko večino človeštva vpeto v neke zgrešene koncepte (religija, kreacionizem,...). Pravijo, da je bebcem lažje vladati.
Torej ali se, zaradi omenjenega, dogaja zmanjševanje znanstvene svobode (raziskave stanejo, vedno bolj pa jih sponzorirajo korporacije) in je posledično prisotna nezavedna vpetost znanstvenih raziskovalcev v ohranjane in utrjevanje kapitalistične ideologije? Seveda je tu mišljena znanost v celoti (ne bi si želel, da kak teoretski fizik skoči in reče, da njegove raziskave glede npr. Higgsovega bozona nimajo nikakršne veze s kapitalistično ideologijo).
Tukaj se nisem dotaknil vprašanja jezika, vsaj meni, zelo pomembnega vprašanja.
Glede Žižka sem sam imel podobne pomisleke (Lakanovsko obdobje), vendar mi je v zadnjem obdobju všeč dvoje, in sicer, opazil sem oziroma se mi zdi, da so njegove knjige in predavanja malo bolj poljudna, kot bi naredil premik s "teoretične misli" na neko "praktično misel", misel, ki jo lahko razume širša javnost (no tu bom verjetno utopist, mogoče s tem spodbudi javnost na ukrepanje) in pa, kar mi je še bolj pomembno, vrnitev oziroma raztiranje mask in prezentacija realnega. Tu mislim predvsem na kapitalistično ideologijo in z njo povezano dogajanje v družbi (npr. kot si sam omenil, dobra kritika humantiranih organizacij ali posameznikov "humanistov" tipa Bill Gates in dejanj povezanih s tem).

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Gospodarji prostora in časa

Odgovor Napisal/-a Roman »

mriz napisal/-a:Pri kakem epileptičnem napadu, ki zaradi efektov na človeka iz njega oblikuje novega preroka, prej obstoječa podrejenost izročilu okolja ni prav dosti vredna.
No, memetika razlaga delovanje izročila, ne pa razodetja. V tem smislu imaš seveda prav. Na koncu koncev (hotel sem reči, na začetku začetkov, pa me je mem zapeljal) se izročilo ni moglo začeti z memi, saj jih takrat še ni bilo. In potem je osnova memov še vedno v človeku, v njegovem nagonskem in zaupljivem posnemanju. Če te zaupljivosti ne bi bilo, bi bila človeška kultura verjetno drugačna.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Gospodarji prostora in časa

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:Če te zaupljivosti ne bi bilo, bi bila človeška kultura verjetno drugačna.
Roman, če te prav razumem, bi bila kultura sicer drugačna, ampak kakor sam "razumem" memetiko (mem replikator - kulturološko ; gen repilkator - biološko) bi se zaradi komunikacije verjetno, kljub predpostavki, da ne bi bilo zaupljivega posnemanja, neki memi prav tako širili. Mislim, da tudi, če ne bi zaupljivo posnemali, bi še vedno posnemali, sicer ne vem na kakšen način bi se sploh razvijali. Pravzaprav, verjetno tu ciljam na tvoj stavek, da niso vsi memi nujno slabi.
Mimo grede: Ali je pokopavanje umrlih, eden najstarejših memov.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Gospodarji prostora in časa

Odgovor Napisal/-a Roman »

Memi se širijo tudi nasilno, z ognjem in mečem, ne le z zaupljivim otroškim posnemanjem. Pri pokopavanju mrtvih pa ne gre za mem, ampak za obnašanje, delovanje, ki je posledica mema, da je namreč to iz tega ali onega razloga potrebno početi. Tudi mislim, da se je pokopavanje začelo kot ukrep, da trupla ne bi gnila in okuževala okolje. Vzrok je po mojem mnenju torej bolj (in prej) higijenske narave, mistična konotacija se mi zdi drugotna, mlajša stvar. Lahko pa se seveda tudi motim.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Gospodarji prostora in časa

Odgovor Napisal/-a vojko »

Mislim, da je pojem "mem" v biologiji prvi uporabil R. DAWKINS. Ali se motim?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Gospodarji prostora in časa

Odgovor Napisal/-a mriz »

Roman napisal/-a:No, memetika razlaga delovanje izročila, ne pa razodetja. V tem smislu imaš seveda prav. Na koncu koncev (hotel sem reči, na začetku začetkov, pa me je mem zapeljal) se izročilo ni moglo začeti z memi, saj jih takrat še ni bilo. In potem je osnova memov še vedno v človeku, v njegovem nagonskem in zaupljivem posnemanju. Če te zaupljivosti ne bi bilo, bi bila človeška kultura verjetno drugačna.
Če še malo uporabim tisto mravljo, bi rekel, da (tudi) sama razvija parazite, ki to pravzaprav šele postanejo naknadno. Ampak pri tem je verjetno na mestu vprašanje o bistveni funkciji vednosti - glede na očitno (objektivno) zgrešenost večine idej (modelov realnosti) o neki primarno spoznavnostni funkciji ne moremo govoriti - lahko pa verjetno rečemo, da so ideje v službi preživetja, torej v definiranju zunanjega sveta (v nujni povezavi oz. v odnosu z opazovalcem), v ureditvi kaosa, ki je zunanji svet. Neko izročilo je tako lahko definiran teren - oblikovan svet, v katerem človek lahko (pre)živi in katerega zaradi (predpostavljenega) poznavanja tudi (predpostavljeno) nadzoruje (pa čeprav samo posredno, preko obredov in podobnega). Hočem povedati to, da so ideje v tem smislu v osnovi nujne za orientacijo in delovanje v realnosti, sčasoma pa lahko dobijo karakteristike memov.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Gospodarji prostora in časa

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ja, saj pravim. Nauki, vzorci vedenja, nasveti za preživetje nastanejo iz nuje. Neekonomično bi bilo znanje vsakič sproti izumljati, hitreje je to znanje prenašati iz roda v rod. To je gotovo prednost memov. Težave nastopijo, ko mem mutira, ko ni več (samo) koristen, ampak tudi škoduje, najmanj tako, da potroši veliko časa. Očitno se to prej ali slej vedno zgodi, morda takrat, ko tehnološki razvoj oskrbi človeka s presežkom časa.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Gospodarji prostora in časa

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:Ja, saj pravim. Nauki, vzorci vedenja, nasveti za preživetje nastanejo iz nuje. Neekonomično bi bilo znanje vsakič sproti izumljati, hitreje je to znanje prenašati iz roda v rod. To je gotovo prednost memov. Težave nastopijo, ko mem mutira, ko ni več (samo) koristen, ampak tudi škoduje, najmanj tako, da potroši veliko časa. Očitno se to prej ali slej vedno zgodi, morda takrat, ko tehnološki razvoj oskrbi človeka s presežkom časa.
Roman, prosil bi, da mogoče malo več poveš kaj misliš s tem, da potroši veliko časa.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Gospodarji prostora in časa

Odgovor Napisal/-a mriz »

problemi napisal/-a:Torej ali se, zaradi omenjenega, dogaja zmanjševanje znanstvene svobode (raziskave stanejo, vedno bolj pa jih sponzorirajo korporacije) in je posledično prisotna nezavedna vpetost znanstvenih raziskovalcev v ohranjane in utrjevanje kapitalistične ideologije? Seveda je tu mišljena znanost v celoti (ne bi si želel, da kak teoretski fizik skoči in reče, da njegove raziskave glede npr. Higgsovega bozona nimajo nikakršne veze s kapitalistično ideologijo).
Nimam pojma, jaz bi iz tistega teksta izpeljal čisto drugačne probleme. To kar izpostavljaš je zanimivo, ampak jaz tega ne morem ustrezno komentirati. Ampak vseeno, če ekonomsko usmerjanje določa samo področje raziskovanja in ne njegovih rezultatov, se mi to ne zdi sporno, razen iz vidika izbiranja področij. Ne vem pa, v kakem smislu bi to pomenilo utrjevanje kapitalistične ideologije s smeri znanstvenikov - utrjevanje, torej potrjevanje, vsaj meni implicira generiranje rezultatov, ki to efektivno omogočajo. Če se gre za pravo naravoslovno znanost, taki rezultati niso samoumevni in garantirani vnaprej. V nasprotnem primeru pa verjetno ne moremo govoriti o nezavedni vpetosti znanstvenikov v utrjevanje določene ideologije, ampak kar o načrtni. Kakšni so tvoji odgovori na ta vprašanja?

Kar se tiče Žižka - on dejansko je zelo poljuden in svoje poante predstavlja na preprostih in vsakdanjih primerih. Če hoče dosečt to, da bi ljudje tu pa tam celo kaj razmislili, je tak pristop vsekakor boljši od nekih fancy abstraktnosti, katere bi razumeli samo njegovi ožji kolegi.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Gospodarji prostora in časa

Odgovor Napisal/-a Roman »

problemi napisal/-a:Roman, prosil bi, da mogoče malo več poveš kaj misliš s tem, da potroši veliko časa.
No, v mislih sem imel razna nepotrebna obredja (pa ne le verska), ki so sebi namen, ni od njih nikakršne koristi in vzamejo veliko časa.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Gospodarji prostora in časa

Odgovor Napisal/-a problemi »

mriz napisal/-a:To kar izpostavljaš je zanimivo, ampak jaz tega ne morem ustrezno komentirati. Ampak vseeno, če ekonomsko usmerjanje določa samo področje raziskovanja in ne njegovih rezultatov, se mi to ne zdi sporno, razen iz vidika izbiranja področij. Ne vem pa, v kakem smislu bi to pomenilo utrjevanje kapitalistične ideologije s smeri znanstvenikov - utrjevanje, torej potrjevanje, vsaj meni implicira generiranje rezultatov, ki to efektivno omogočajo. Če se gre za pravo naravoslovno znanost, taki rezultati niso samoumevni in garantirani vnaprej. V nasprotnem primeru pa verjetno ne moremo govoriti o nezavedni vpetosti znanstvenikov v utrjevanje določene ideologije, ampak kar o načrtni. Kakšni so tvoji odgovori na ta vprašanja?
Priznam, da imam težavo s tem na kašen način predstaviti kaj mislim, mislim pa na ekonomsko logiko, da ne bi izvenelo kot neko razpredanje o neki teoriji zarote. V določenih primerih zna biti samo ekonomsko usmerjanje raziskovanja, torej usmerjanje preko financiranja in ne glede na to ali to finaciranje poteka s strani države ali pa privatnega sektorja (korporacije), sporno. Sporno v primeru, če bi ta subjekta, načrtno favorizirala dolčena področja, določena pa istočasno načrtno zanemarjala. Mogoče ne najboljši primer takega načrtnega zaviranja raziskovanja je bil odnos ameriške administracije v začetku osemdestih let prejšnjega stoletja do raziskav glede AIDS-a. Ker je administracija (republikanci) zmotno mislila, da bolezen napada izključno homoseksualce in narkomane, katerih pa za njih tako ni bilo škoda, je laboratorijem, ki so delali raziskave namenjala minimalna sredstva. Ko sem omenjal znanost sem, kot sem tudi zapisal, misli na znanost v celoti. Predvsem na ekonomijo, farmacijo, medicino, botaniko,... Tu pa se dogajajo stvari, ki mi vzbujajo dvom oziroma pri katerih se mi zastavi nekaj vprašanj. Recimo raziskave glede genetsko modificirane hrane. Na tem mestu nočem obsojati znanstvenikov, zato sem tudi napisal nezavedno. Sam vidim problem na način, ki ga bom skušal opisati s tem primerom (hipotetični): Neka korporacija ali pa vlada financira raziskavo vpliva nekega izdelka na recimo kardiovaskularni sistem človeka. Inštitut oziroma znastvenik se loti raziskave, ker pa je bil finciran samo za raziskavo kardiovaskularnega sistema ne bo raziskoval vplivov na druge sisteme, recimo živčnega. Nič spornega. Problem nastane oziroma sporno je, ko potem vlada izda certifikat ali pa korporacija zagotavlja neoporečnost takega izdelka z raziskavo tega inštituta. Sporno je to, da zamolči, da je bila raziskava samo delna in ne potrjuje neoporečnosti v celoti. Sporno je tudi to, da se inštitut ne distancira (javno) od takega manipuliranja. Verjetno nama je jasano zakaj.
Zdaj se lahko vprašamo kaj ima to s kapitalistično ideolgijo. Jah, po moje veliko, saj omogoča korporacijam, kakor tudi državi preko davkov, ogromne profite vizavi državam (tretji svet), ki nimajo sredstev za take raziskave ali pa raziskave, ki bi jim proizvedle genetsko modificirano seme. Gledal sem neki dokumentarec v katerm trdijo, da afriškim državam še zmeraj prodajajo pesticide, ki so v "zahodnih" državah že zdavnaj prepovedani.
Kar se tiče, kot temu praviš, prave naravoslovne znanosti, je verjetno zadeva drugačna. Tu mogoče vidim problem, da se določeni dosežki načrtno ne imlpicirajo v vsakdanjo uporabo, recimo gorivne celice, češ, da je proizvodnja predraga. Ni pa predrago spustiti na neko ozemlje tisoče bomb.
Mogoče še primer glede dodatkov prehrani, ki jih bojda potrebujemo za zdravlje. Malokdo se vpraša, kaj je narobe s samo hrano, da potrebujemo dodatke, ampak kljub temu. Zdravstvene ustanove (medicinska znanost) propagirajo uporabo takih tablet (npr. Omega 3), ljudje jih kupujejo, ampak, ko se ljudje navadijo kupovati te izdelke, se vsebnost vitaminov, ki jih lahko preberemo na ovitku škatle, drastično zmanjša (zniževanje stroškov), tako da jemo popolnoma nekoristne tablete. Nisem zasledil, da bi se potem taista zdravstvena stroka oglasila in rekla, da je to navadna prevara.
Nekako mislim, da s tem, ko nekritično opazujemo delovanje marketinga in smo podlegli potrošništvu, ohranjamo kapitalistični sistem (ideologijo) v izredno dobri kondiciji.
Se opravičujem, ker sem bil predolg, pa o uporabi slovenskega jezika nisem rekel še nobene.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Gospodarji prostora in časa

Odgovor Napisal/-a mriz »

Okej, kolikor vidim, sta dva ločena primera vpliva financiranja na znanost. Prvi je pomanjkanje financiranja raziskav zaradi določenih predpostavk oz. odsotnosti interesa, drugi pa financiranje z namenom doseganja določenih (za financerje ugodnih) rezultatov. Proti prvemu ravno ne moremo kaj dosti, pri drugem pa je obsojanje znanstvenikov čisto na mestu, če dejansko gre za načrtno prilagajanje rezultatov tako, da se izkažejo za čimbolj ustrezne. Mislim si sicer, da verjetno ni vse tako preprosto, ampak vseeno - temu pač verjetno ne moremo rečt znanost.

Vidim pa, da sem si 'utrjevanje kapitalistične ideologije' s smeri znanosti predstavljal čisto drugače, kot se je izkazalo. Očitno gre (bolj kot za neko zavezništvo kapitalizma in znanosti, kot se mi je zdelo) za to, da je znanost (ali pa bolj znanstveniki) podrejena kapitalizmu in da ravno njena pasivnost utrjuje kapitalizem. Hja, ne vem, če si kak inštitut sploh lahko privošči tako kritiko svojih financerjev - si mislim, da ga po tem nekako ne bi bilo več. Ne vem, če je pri tem na mestu, da se odgovornost pripiše znanosti.


Roman napisal/-a:a, saj pravim. Nauki, vzorci vedenja, nasveti za preživetje nastanejo iz nuje. Neekonomično bi bilo znanje vsakič sproti izumljati, hitreje je to znanje prenašati iz roda v rod. To je gotovo prednost memov. Težave nastopijo, ko mem mutira, ko ni več (samo) koristen, ampak tudi škoduje, najmanj tako, da potroši veliko časa. Očitno se to prej ali slej vedno zgodi, morda takrat, ko tehnološki razvoj oskrbi človeka s presežkom časa.
Morda ne gre samo za presežek časa, ampak tudi za tehnološko pogojeno pridobivanje dobrin, k čemur je predhodno (predpostavljeno) pripomoglo izročilo. Recimo (za ilustracijo), če so včasih versko/magijski obredi pripomogli k 'moštvenemu duhu' in pogumu, preden se je neka skupina lovcev odpravila na lov, so ti verski obredi postali (kot si napisal) samim sebi v namen, ko se je razvila živinoreja ali kaj podobnega. Direktne koristi od obredov ni bilo več, hkrati pa se ljudje niso mogli znebiti aktualnih predstav o svetu in so tako ostali ujeti v obrede.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Gospodarji prostora in časa

Odgovor Napisal/-a problemi »

mriz napisal/-a:Vidim pa, da sem si 'utrjevanje kapitalistične ideologije' s smeri znanosti predstavljal čisto drugače, kot se je izkazalo. Očitno gre (bolj kot za neko zavezništvo kapitalizma in znanosti, kot se mi je zdelo) za to, da je znanost (ali pa bolj znanstveniki) podrejena kapitalizmu in da ravno njena pasivnost utrjuje kapitalizem. Hja, ne vem, če si kak inštitut sploh lahko privošči tako kritiko svojih financerjev - si mislim, da ga po tem nekako ne bi bilo več. Ne vem, če je pri tem na mestu, da se odgovornost pripiše znanosti.
Mogoče še par primerov, kateri nekako kažejo, da v določenih okoliščinah, sicer ekstremnih, lahko znastveniki zavestno pomagajo določeni oblasti pri ohranjanju in utrjevanju neke ideologje. Prvi primer, ki bi ga izpostavil je Werner Hiesenberg in njegovo sodelovanje pri ustvarjanju atomske bombe za potrebe takratne nacistične Nemčije. Po nekih podatkih je to počel z vso vnemo. Sam verjamem, da ne zaradi nekega fanatičnega prepričanja v nacistično ideologijo temveč zaradi, ne vem če se bom dosti jasno izrazil, znastvene vneme za rešitev določenega znastvenega problema. Drugi primer, mogoče celo bolj sporen, je Martin Heidegger, in njegova filozofija, ki je celo na nekem filozofskem nivoju potrjevala pravilnost nacistične ideologije. Na drugi strani imamo kopico fizikov, ki so sodelovali pri projektu Manhattan, katerim lahko očitamo najmanj, razen posameznikom,da se niso odločno distancirali od same uporabe atoskega orožja. Seveda ne moremo kriviti znanosti kot take. Ampak, smatram, da so, predvsem pa vidni zanstveniki, na položaju s katerega bi lahko odločneje kritizirali tudi družbene probleme. Mogoče pogrešam neko etiko, nek politični aganžma pri teh ljudeh. Imajo pozicijo s katere se bi jih lahko slišalo. Če skušam razložiti kaj mislim s tem, da ima negdo položaj s katerga se ga lahko sliši. Vatikanu oziroma RKC, v času II. svetovne vojne,vsaj z moje strani leti očitek, da so bili tiho, da niso izkoristili položaja, ki ga imajo in s katerga bi lahko javnost opozorili na "zlo", ki ga prinaša nacizem. Seveda pa to opozorilo ni umanjkalo pri obsodbi komunizma. Mislim, da s tem, ko smo tiho, enostavno odobravamo sistem oziroma ideologijo nekega sistema.
Mogoče je moj pogled pretirano idealističen, konec koncev je tudi znastvenik samo človek.

mriz napisal/-a:Direktne koristi od obredov ni bilo več, hkrati pa se ljudje niso mogli znebiti aktualnih predstav o svetu in so tako ostali ujeti v obrede.
In ni videti, da bi se v doglednem času znebili teh predstav, mitov in legend in se osvobodili obredov.

Zaklenjeno