Gospodarji prostora in časa

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Zaklenjeno
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Gospodarji prostora in časa

Odgovor Napisal/-a vojko »

Splošno je znana Kardaševa klasifikacija inteligentnih tujih civilizacij iz 60 let prejšnjega stoletja. Kardašev je razdelil vse morebitne tehnološke civilizacije na tri tipe:

1) civilizacija tip I je tista, ki obvladuje energijo svojega planeta (cca 10*16W)
2) civilizacija tip II je tista, ki obvladuje energijo svojega sonca (cca 10*26W)
3) civilizacija tip III je tista, ki obvladuje energijo svoje galaksije (cca 10*36W)

Nekateri so to klasifikacijo razširili še na tip IV; to bi naj bila civilizacija, ki obvladuje celotno (vidno) vesolje.

Že pri poskusu opisa zmožnosti civilizacije tipa III se ti opisi berejo kot opis božanskih lastnosti in potencialov. Taka civilizacija je namreč nesmrtna, popolnoma je obvladala prostor in čas (potovanje v preteklost, morda celo v druge dimenzije, trenutno potovanje v katerikoli del vidnega vesolja, ipd.)

Žgečkljiva in provokativna je pomisel, da bi taka civilizacija in njena dejanja bila za nas (ki nas uvrščajo v tip 0,7) božje delo. Ali je zamisel, da bi lahko taka civilizacija (kaj šele tip IV!) ustvarila to, kar si predstavljamo pod nebesi, peklom, poslednjo sodbo, vstajenjem od mrtvih, večnim življenjem, popolnoma imbecilna?

Nikoli mi ni bila povsem jasna persistenca idej v vseh monoteističnih religijah o vstajenju, večnem življenju, potovanju duš, ipd. Odkod trmasto pojavljanje idej o odrešeniku, vsemogočnem, ki domuje na "nebu", ki je nesmrten, vseprisoten, večen, vseveden, ipd. Kot da poslušamo naštevanje zmožnosti civilizacije tipa III...

Naj poudarim, da sem prepričan ateist in materialist in da mi je vsaka primitivna ideja o bogu (recimo v krščanskem smislu) poplnomo tuja in tako daleč kot smo mi od tipa III. Zame je religija še vedno zaostala družbena zavest.

Kaj menite o tem drugi?

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

To me je spomnilo na Stargate, na ascension,
ASCENSION
A term used to describe the process of transcending to a higher plane of existence. Ascension has been accomplished by the Ancients, and a number of other beings they have assisted.
Torej ljudje naj dosegli tako točko evolucije, da bi "ascendali" in živeli kot čista energija, poznali naj bi vse skrivnosti vesolja in imeli moč, da spremenijo čisto vse

mogoče bi oni bili civilizacija tip IV

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: GOSPODARJI PROSTORA IN ČASA

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:Nekateri so to klasifikacijo razširili še na tip IV; to bi naj bila civilizacija, ki obvladuje celotno (vidno) vesolje.
No to je bog..
Pa praviš, da si ateist? :lol:

Lahko noč..

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

@GJ
torej če je nekdo tako "močan", da lahko obvladuje vse, je potem bog??

Uporabniški avatar
Mephisto
Prispevkov: 268
Pridružen: 31.1.2006 14:15
Kraj: Skopo

Odgovor Napisal/-a Mephisto »

@Rokerda:
In kaj je drugače bog?

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Mephisto napisal/-a:@Rokerda:
In kaj je drugače bog?
Jaz sem ateist in ne verjamem v boga,
tudi če je neko bitje še tako močno, ni bog....tehnologija (in evolucija) dela svoje :)

Uporabniški avatar
Mephisto
Prispevkov: 268
Pridružen: 31.1.2006 14:15
Kraj: Skopo

Odgovor Napisal/-a Mephisto »

Sej bog je nekako zelo zelo močno bitje, ki lahko nadzira zelo dosti narave.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Rokerda napisal/-a:@GJ
torej če je nekdo tako "močan", da lahko obvladuje vse, je potem bog??
Če obvlduješ vse, si enakovreden bogu, torej.. :D

Drugače pa je energija naše galaksije precej večja kot navaja Vojko.
Pa enota za energijo ni wat temveč jule.

Ker je masa rimske ceste približno 10^12 Sonc, masa Sonca pa je 2 * 10^30Kg. (vir podatkov Wikipedija)
Skupna mase galaksije je torej 10^12 * 2* 10^30 Kg. Po E = mc^2 znaša energija naše galaksije približno: 1.8 * 10^59 julov.

Lep dan..

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Bog po definiciji ne izhaja iz materije (lokalnega 'vsega'), torej enačenje z civiilzacijo tipa IV ni ravno na mestu...

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Jaz pod bog razumem neko bitje, ki ga je treba častiti, ker je vsemogočen in bolši od nas....

če si vsemogočen, še ne pomeni, da si bog,

torej, ko so 100,000 let nazaj ljudje mislili, da so bogovi bitja, ki lahko recimo letijo,....(karkoli pač), torej smo mi zanje bogovi?

Uporabniški avatar
Majstor
Prispevkov: 87
Pridružen: 22.3.2004 19:03
Kraj: near the white kiosk
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Majstor »

Čez čas se bomo ljudje sprijaznili da je bog le orodje za usmerjanje razmišljanja ljudi, od nekdaj je bilo tako in kolko časa še bo nevem.

lep oblačen dan še naprej želim

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Majstor napisal/-a:Čez čas se bomo ljudje sprijaznili da je bog le orodje za usmerjanje razmišljanja ljudi, od nekdaj je bilo tako in kolko časa še bo nevem.

lep oblačen dan še naprej želim
se strinjam

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

@rokerda: zakaj ni vsemogočnost pogoj za Boga? sajn če si vsemogočen, si lahko privoščiš tudi neskončno dobroto...

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

ja sedaj prehajamo v področje filozofije,
kaj je zame bog, kaj je zate bog, kej sploh pomeni beseda bog,....

jaz razumem besedo bog kot neko božansko bitje, seveda tudi vsemogočeno,

torej, Jurij, ko/če bomo ljudje tako napredovali, da bomo imeli vso moč vesolja v naših rokah, bomo bili bogovi?? I dont think so... še vedno bomo bili navadni isti ljudje kakor danes, samo z malce bolj razvitimi možgani in večjim znanjem in razumevanjem vesolja

me_
Prispevkov: 138
Pridružen: 6.10.2006 8:59

Odgovor Napisal/-a me_ »

Torej ljudje naj dosegli tako točko evolucije, da bi "ascendali" in živeli kot čista energija, poznali naj bi vse skrivnosti vesolja in imeli moč, da spremenijo čisto vse

mogoče bi oni bili civilizacija tip IV
kaj bi pa počeli takrat?

Zaklenjeno