svetloba z zvezd

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
indiana jones

svetloba z zvezd

Odgovor Napisal/-a indiana jones »

Kako to ,da ne vidimo sija našega sonca npr.čez sto let.ko bo bolj oddaljeno in bo isto oddajalo svetlobo ,ki bi jo mi morali sedaj opazovati.Ali se potem svetloba širi samo enosmerno v prihodnost,ter ali potem tukaj obstaja paradoks časovnega stroja :roll:

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Morali bi biti oddaljeni sto svetlobnih let. Ker smo oddaljeni samo nekako osem svetlobnih minut, vidimo sonce tako, kakršno je bilo pred osmimi minutami. Hm, od kod ideja, da se svetloba širi tudi v preteklost?

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

Pozdrav!

Ne vem če prav razmišljam; ampak svetloba je omejena na prostor in čas, ki ga tudi mi zaznamo. In ker ta dva med seboj, mislim da po relativnostni teoriji, ne moremo ločiti. Tako bo svetloba, ki jo oddaja sonce čez sto let, zapolnjevala prostor ki bo ustrezal tistemu času, saj sta prostor-čas ena sama dimenzija.
Če je fora kje drugje skrita pa ne vem. :oops:

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

model je napisu:
Kako to ,da ne vidimo sija našega sonca npr.čez sto let.ko bo bolj oddaljeno in bo isto oddajalo svetlobo ,ki bi jo mi morali sedaj opazovati.Ali se potem svetloba širi samo enosmerno v prihodnost,ter ali potem tukaj obstaja paradoks časovnega stroja


tu me predvsem moti navedba: čez sto let.ko bo bolj oddaljeno

?????? čez sto let ne bo sonce čist nič bolj oddaljeno kot je danes.....

je pa res da 100 svetlobnih let daleč na kakem planetu vidijo naše sonce takšno kot so ga naši dedje pred 100timi leti (kokrtok če odmislim večjo razdaljo).....


hmmmm če pa špekuliram in predpostavm da bi se gibal stran od sonca z hitrostjo ki je večja od svetlobne (heh... OK naj bo) bi vidl kako se sonce mlajša.... hmmm s teleskopi bi celo na zemljo vidl in bi bilo prov zanimivo ... kako bi se vse mlajšalo - kot da bi film vrtel nazaj

Odgovori