Kaj je bilo pred velikim pokom?

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Franko
Prispevkov: 174
Pridružen: 15.1.2003 23:35

Odgovor Napisal/-a Franko »

teyco:Ja to je zanimivo...kaj je okoli nas...kaj pa če plavamo v morju medu(:D). Hmmm...kako naj bi predstavljamo tak prostor...vakum...ne vem...lahko. Lahko pa gledamo nekako takole: naše vesolje je Zemlja, tisto zunaj pa Mars, torej so zunaj neki čisto drugi pogoji...lahko da so tam čisto neki drugi delci...vse je mogoče.
Zakon o ohranitvi energije, je tukaj čisto v redu. Po teoriji naj bi se veliki pok začel v neki točki v kateri je bila zbrana vsa materija...se pravi če apliciramo to na zakon o ohranitvi energije dobimo da je ta energija izhajala iz materije. V tej točki naj bi bila gravitacija neskončna...to se mi ne zdi realno...ne more bit. Glede pokov...a to misliš da je bilo več pokov naenkrat ali so sledili eden po eden po določenem intervalu?

Tadej

Odgovor Napisal/-a Tadej »

Kot jaz zadevo razumem je prostor zadeva ki jo lahko pripisemo danasnjemu vesolju, torej vesolju nekaj trenutkov po velikem pogu naprej.

Franko
Prispevkov: 174
Pridružen: 15.1.2003 23:35

Odgovor Napisal/-a Franko »

Prostor kot ga poimujemo mi, da. Kaj pa kakšen drug 'prostor'?

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

z nastankom vesolja sta nastala tudi čas in prostor.....

zatorej: čas in prostor sta lastnosti našega vesolja - nastala sta z njim, nahajata se v njem in določata ga....

kaj je pa drugod - zunaj tega pa pač ne vemo in verjetno ne bomo nikol vedl - tko kot mravlje ne bodo verjetno nikoli vedele kaj je 100metrov pod vodo.

lahko pa ugibamo in razpravljamo o tem .... kar je pa tudi zelo zanimivo....

po mojem se zunaj našega vesolja nahajajo še težja vprašanja na katera bi ko bi jih slišali še raje kot karkoli poznali odgovor nanje .... itd...

Oz
Prispevkov: 5
Pridružen: 24.5.2003 0:17
Kraj: Slov. Konjice
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Oz »

Mogoče preveč gledamo skozi zakone fizike in matematike, ki jih poznamo v tem vesolju. Mogoče je obstajalo "kaj" drugega, kaj podobnega vesolju, pa vendar z čisto drugačnimi fizikalnimi in matematičnimi zakonitostmi.

Tadej*

Odgovor Napisal/-a Tadej* »

Kaj je zares obstajalo pred velikim pokom in morda še danes obstaja boomo po mojem mnenju še dolgo časa ugibali.. Možno je tudi, da se vesolje že neskončno dolgo časa širi in zopet skrči dokler se ne skrči do take mere da pride do prevelike količine energije skuncentrirane v eni točki in pride do ponovcne eksplozije. Po tej teoriji ni nujno, da obstaja/je obstajalo še kaj drugega razen poznanega vesolja. To teorijo pa nekako odklanjajo, ker po izračunih masa znane materije ni dovolj velika da bi zaustavila zdajjšnje širjenje.

Franko
Prispevkov: 174
Pridružen: 15.1.2003 23:35

Odgovor Napisal/-a Franko »

Torej, masa. Bral sem, da bi se lahko govorilo o vidni in nevidni masi...sam tega ne razumem dobro, ampak odločalo naj bi 0.1% celotne mase vesolja(se pravi, če je mase več kot neka določena meja(imenuje se omega 0(nič)), potem se bo vesolje začelo krčiti, če pa je manj kot omega 0 potem se bo vedno širilo).

Uporabniški avatar
zupan
Član strokovnega sveta Kvarkadabre.
Prispevkov: 141
Pridružen: 30.9.2002 9:18

Odgovor Napisal/-a zupan »


Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

poglej moj clanek. ena moznih teorij je da se hip za koncem vesolja odpre bela luknja. sicer nisem (se) strokovnjak :)
pa dj plz komentiri ka mislis:)

joco
Prispevkov: 11
Pridružen: 15.12.2002 13:51
Kraj: Vodice
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a joco »

teyco

Saj ni treba, da kršimo zakon o ohranitvi energije. Voda ga tudi ne, ko izhlapeva. Nekje pač jemlje energijo za svojo uparitev.

Preberi še enkrat un članek o vakuumskih fluktacijah. Energija bi teoretično lahko bila tudi negativna. Tako je potem možno da iz nič nastane nekaj malega pozitivne in nekaj malega negativne energije. Možno da se ta negativna energija skriva celo kje v našem vesolju...

Kar se pa tiče vprašanja kaj je bilo pred velikim pokom, pa je nesmiselno. Takrat časa ni bilo, zato beseda pred izgubi svoj pomen.

Bajsi

Odgovor Napisal/-a Bajsi »

Joco, če bom prišel v resonanco, bo hudič. Če zaoscilira takšna masa kot sem jaz, je lahko katastrofalno.
:shock:

Adelaida

Odgovor Napisal/-a Adelaida »

S.W.Hawking: "Vprasati se kaj je blo pred velikim pokom je isto kot vprasati se kja je kilometer severno od severnega pola"
po njegovoj teoriji o vesolju v imaginarnem cajtu, vesolje je konačno, ampak brez granice ali ruba, kaj pomeni tudi brez početka. zdaj si pa misli...
ne vem dost o tem, ampak najraj mislem da je pred velikim pokom biu velik stisek, in ce se nase vesolje konca z velikim stiskom, bo nakon tega slediu spit velik pok, spet pocetek enega drugega veslja. zdi mi se da je nekaj podobnega rekel franko (dihanje vesolja)

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Zdravo,

Zadnji podatki o vesolju ne kazejo, da se bo vesolje skrcilo - veliki kolaps, ampak se bo vecno sirilo.

Prebrskaj dve povezavi. Na kvarkadabrinem forumu -Zanimive spletne strani sem ze pred casom poslal povezavo do WMAP strani..

Lahko pa skocis tudi na Slovenski astronomski forum, kjer se debatira o podobni stvari in sicer teorija velikega poka

Lp,
Grofaty

Roman

Odgovor Napisal/-a Roman »

Te debate o izvoru vesolja so sicer res skrajno zanimive, a se zaenkrat od znanstvene fantastike (no, filozofije) niso kaj prida oddaljile. Znanost pač uporablja običajne metode in človeški spoznavni aparat, ki je na voljo. Ali je s tem sploh možno preseči predstavljivo?

Všeč mi je ideja, da sta čas in prostor lastnosti materije. Torej je najprej materija, šele nato prostor in čas. Ampak v tem primeru besedi "prej" in "potem" nimata nikakršnega smisla, saj sta odvisni od obstoja časa. In kje je materija pred tem bila? Smo torej v slepi ulici? Kaj pa, če samo naše pojmovanje vsega tega ni ustrezno. Ampak kako pojmovati drugače? Imamo paradoks, v znanosti pa smo vajeni dokazovati z rušenjem paradoksov (in teorij, če se paradoksi ne dajo).

Imaginaren čas? Kaj naj bi to sploh bilo? Števila, ki bi imelo negativen kvadrat, preprosto ni. Ali lahko imamo imaginarni svet kot nekakšen model, s katerim poskušamo razumeti resničnost? Ampak saj ta svet realno ne obstaja, naše vesolje pa je realno (vsaj tako se nam zdi). In če bi že obstajal imaginarni čas, s tem še nismo ničesar pojasnili ali razumeli, saj ne vemo, kako se ta obnaša oziroma kdaj je nastal (če pozabim na dejstvo, da nimamo niti najmanjše ideje, kaj naj bi bila že prostor in realni čas)

Toliko vprašanj in samo en odgovor: ničesar ne razumemo. Je potem čudno, da toliko ljudi meni, da se da z vero priti dlje?

Japi

Odgovor Napisal/-a Japi »

Recimo, da se ta moment vesolje širi, in vemo, da ima gravitacijska sila neskončen domet. Če je bil veliki pok (in precej verjetno je, da je bil), potem se je energija, ki se je sprostila ob poku porabljala med drugim tudi za širitev vesolja. In ker se je porabljala jo je bilo (jo je) vedno manj. Se pravi, da obstaja točka v času, ker se ta sila in gravitacijska sila izenačita in kmalu nato spet prevlada gravitacijska. To povzroči spet t.i. skrčitev vesolja. Iz tega bi lahko sklepali, da je pred velikim pokom bilo vesolje podobno obstoječemu, pojavi se le problem z vprašanjem kdaj? Glede na relativnost prostora-časa ob prisotnosti gravitacije zna biti to manjši problem :) Drugače pa le malo filozofiram, za kakšno bolj natančno informacijo bi morali preštudirati kakšno črno luknjo znotraj event horizona :lol:

Odgovori