Kaj je bilo pred velikim pokom?

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
PAVLE
Prispevkov: 1
Pridružen: 14.12.2002 21:35

Kaj je bilo pred velikim pokom?

Odgovor Napisal/-a PAVLE »

Pozdravljeni!

Prebral sem odgovor in povezane članke o starosti vesolja, a me sedaj in že dolgo zanima sledeče: KAJ PA JE BILO IN KAJ SE JE DOGAJALO V TRENUTKIH PRED VELIKIM POKOM?
Hvala za odgovore ali namige v kateri smeri razmišljati.

Rudolph

Odgovor Napisal/-a Rudolph »

Sicer nisem strokovnjak ampak predvidevam, da o času pred velikim pokom ne moremo govoriti.

Veliki pok je najbrž tudi začetek časa?

lp,
R.

Marci

Odgovor Napisal/-a Marci »

Lahko, da je pred Velikim pokom obstajalo vesolje podobno današnjemu(oz. čisto drugačno). To vesolje se je nato skrčilo in nato BIGBANG!! :?

Franko
Prispevkov: 174
Pridružen: 15.1.2003 23:35

Odgovor Napisal/-a Franko »

Mislim isto kot Marci, sam temu pravim 'dihanje' vesolja. Se pravi da je bilo pred 'našim' vesoljem že neko vesolje, ki se je končalo v tisti točki kot se je začelo 'naše'. Čeprav bi tak cikelj (izdih-vdih(se pravi veliki pok-veliki stisk)) trajal recimo 500 miljard let(oz. več).

Rudolph: Mislim da bi se dalo govoriti o imaginarnem času(če sem prav razumel knjigo).

unas

Odgovor Napisal/-a unas »

Če je bil veliki pok začetek vsega časa in pred tem čas ni tekel, kako je potem prišlo do velikega poka? če čas ne teče se potem nič ne more zgoditi/začeti. ali pač.

Franko
Prispevkov: 174
Pridružen: 15.1.2003 23:35

Odgovor Napisal/-a Franko »

Hm, zanimivo vprašanje. Sam mislim da tista točka ni mogla več zadrževati vse tiste mase in energije, in je pač eksplodiralo(tako kot v batu ko se mešanica stisne na 23-ino(upam da je prav) svojega volumna in eksplodira).

Glede časa...čas se meri po gibanju nekega atoma(se mi zdi da je to cezij(če se motim naj me kdo popravi)), tako da je res da pred tem ni bilo časa. Po teoriji je bil čas v tej točki v singularnosti(se pravi da je bil zelo ukrivljen(a bi mi kdo znal to razložit)). Glede imaginarnega časa...to je čisto matematični pojem, ki se ga (vsaj jaz) ne morem predstavljati.
Zadnjič spremenil Franko, dne 7.5.2003 23:43, skupaj popravljeno 1 krat.

Pirrat

Odgovor Napisal/-a Pirrat »

Mislim da je bilo nekaj v zvei s tem ze napisano, slo pa naj bi za to, da naj bi vesolje nastalo z nakljucno fluktuacijo (popravite me ce sem napisal narobe), ki, kot ze njeno ime pove, je nakljucna in nima vzroka. Menda je celo dokazano da se taksne fluktuacije pojavljajo ves caj vendar ne v taki razseznosti kot je nase vesolje (verjetno kot zelo majhne kolicine energije v praznem prstoru)..

Franko
Prispevkov: 174
Pridružen: 15.1.2003 23:35

Odgovor Napisal/-a Franko »

Vakumska fluktuacija naj bi se dogajala naključno po vesolju. To je pojavljanje in izginjanje delcev iz niča(?). Zanima me kateri delci so to...kakšni novi ali mogoče nevtrini...ali kaj drugega?

XJam

Ali bo TV dala odgovor

Odgovor Napisal/-a XJam »

Ali sta naslednji trditvi-vprašanji enaki | enakovredni: kaj je bilo pred Vesoljem in od kod se je vzelo Vesolje? Roger Penrose meni, da ni tukaj po naključju, če so že vakuumske fluktuacije (vk) naključne. (Pa smo prepričani, da so vk naključne?) Podobno menim sam. Ne, kaj je bilo pred nečim, Velikim pokom, Prapokom, Vesoljem. Pred Vesoljem, ni rečeno, da je bilo kaj. Ker potem gre naprej takole: kaj pa je bilo pred tem - itd. In čas spet teče. Kaj je sploh čas, poleg tega kar vemo iz vsakodnevnih izkušenj in iz fizikalnih priročnikov in zamisli plejade fizikov. Einstein je menda menil, da je vprašanje tam. Zanimivo je tudi vprašanje verjetnosti nastanka Vesolja (IN) tudi samega življenja v njem. Mogoče nam takšno razmišljanje lahko približa vedenja o samem Vesolju. Podobno kot je kvantna fizika, ki sicer še manj pove o nekem stanju kot klasična fizika, v bistvu razširitev klasične fizike. O tem se Einstein ni strinjal z ostalimi svetovnimi fiziki. Nekako so ga 'zabili' za nekaj desetletij, vendar se ne da. Nekdo je dal nihilistično primerjavo. Problem dveh teles je rešljiv, problem treh teles že manj, če sploh. Pa vse do abstraktnega niča, ki ga v matematiki predstavlja nekaj z razsežnostjo 0 ali pa prazna množica {0}... Naš Jožef Stefan nas je že v poznih 1850. letih prijazno opozoril: "zmeraj bode nekaj še ostalo, da ne bomo vedeli, zakaj." Pa tudi, če dokažemo, da smo se zmotili, že potem ko smo ugotovili kaj je bilo pred nečim, kako bomo sploh kdaj dokazali, da imamo prav. Fiziki teorije strun se zelo zavedajo, da njihova teorija ni teorija vsega (TV ali theory of everything). To se je zavedal že Stefan, kajne. Pa tudi kaj bo z našim Vesoljem na ""koncu"". Ali je to isto, kot če se vprašamo po začetku. Navajeni smo na razne simetrije, predvsem v fiziki. Nikjer pa ne piše. Menda v nekem japonskem samostanu in to. In še. Morda ga ni v stvarnosti, da bi bil večen. Vse se lahko primerja z našimi življenji. Videli so, da zvezde ne sijejo vekomaj. V starem Egiptu je bilo Sonce vekomaj. V Srednji Ameriki pri starih Majih, Sonce ni bilo vekomaj. Čeprav je lahko pri njih -- z njihovo lastno pomočjo -- spet vstalo od mrtvih -- je vzšlo. Tudi Majevsko Vsemirje ni bilo vekomaj. Bilo je ciklično. Kaj pa veš? Ali bog je vekomaj? To sicer ni fizikalno-kvarkadabrsko vprašanje -- morda pa je le... Ja, še tole. Delci. V začetku Vesolja še menda ni bilo delcev. Gre za fluktuacije (''zmiganja'', ''zmigljanja'') celotnega sestava - Vesolje. Kombinacija energije v določenem času. Samo nekakšna i-čing kombinacija jin in jang energije. Če enačba pravi, da je nastal 'mehurček' stvarnosti, kaj to sploh pomeni, oziroma ali bo to spljoh šlo v mojo glavo. Pri tem ne pozabimo na gravitacijo. (No, ja -- tedaj so bile tudi vse sile še ene). No, prav pozabimo na ostale tri in glejmo samo na gravitacijo, saj se 'menda' ni postarala od takrat in je enaka kot na začetku samega Vesolja. Ali je gravitacija nastala skupaj s tistim, kar je nastalo s fluktuacijami? Saj tisto ima gravitacijo. Tisto prej pa je kar naenkrat nima... Pa prav lep pozdrav vsem. Zanimiva razmišljanja. :oops: Malo bolj se potrudite lepše in (pravilneje) izražati svoje misli, če gre. Kajti slovenština je samo jedna, braćo. U bukvalnom sustavu. Ajd.

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

kaj pa je bilo pred pokom
( nekaj je vendar bilo)

Robtech
Prispevkov: 10
Pridružen: 21.3.2003 15:26
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Robtech »

Odgovor poišči v knjigi (Bhagavad Gita) čeprav je v njej napisan odgovor, ki temelji na filozofiji. Pogledat ni greh.
L.p. R.p.

Matev

Odgovor Napisal/-a Matev »

Čas in prostor sta lastnosti našega vesolja. Tako da zunaj vesolja ali pred nastankom vesoljem tega pač ni in ni bilo.

Franko
Prispevkov: 174
Pridružen: 15.1.2003 23:35

Odgovor Napisal/-a Franko »

Matev: Ja, to je jasno...o času in prostoru govorimo samo zaradi lažjega razumevanja. Lahko pa rečeš tudi nekako takole: naše vesolje se širi v neko nedefinirano polje. To mi nekako ni ravno všeč. :)

Luj

Odgovor Napisal/-a Luj »

Pavle!
Skušaj razmišljati v tej smeri: Kaj se je dogajalo s tabo pred tvojim rojstvom (ali, da bo še bolj jasno, kaj se je dogajalo s tabo 9 mesecev pred tvojim rojstvom)?
Oglejva si tvoje vprašanje: Kaj se je dogajalo v trenutkih pred velikim pokom?
Dogajnje je nekaj, kar je lastnost našega vesolja. Trenutek je delček časa v našem vesolju. Prav tako, kot mi verjetno verjameš, da se s teboj ni kaj prida dogajalo pred tvojim spočetjem, verjemi, da se z vesoljem ni kaj prida dogajalo pred njegovim nastankom.
Je pa možen še en zelo velik hec. Prav tako, kot poznamo imaginarna števila (saj veš, na x osi je zelo težko prikazati kvadratni koren iz minus ena), bi lahko tudi čas merili po obeh koordinatah, kar bi generiralo neskončno vzporednih potekov časa v smislu kakor ga mi dojemamo in morda tudi neskončno veliko vzporednih vesolij.
Tako, malce za vzpodbudo, da ne boš mislil, da je odgovor na to vprašanje preveč preprost. Ali še huje: tudi vprašanje ni tako preprosto.

teyco

Odgovor Napisal/-a teyco »

Mene bolj kot veliki pok zanima prostor, ki je obdajal veliki pok oz. malo nerodno receno, ki obdaja zdajsne vesolje. Ta prostor nedvomno eksistira ze od prej in preprican sem tudi v to, da ni od nekdaj in da
ni neskoncen. Zdi se mi pomembno, da je treba problem gledati globalno, ne pa samo na nivoju velikega poka. Pomembno je, v kaksni korelacije je vesolje do prostora, v katerem se nahaja.

Preprican sem, da ni eksistiral samo en veliki pok, o katrem se mi pogovarjamo, ampak jih je ciklicno sledilo sigurno vec, kot je bilo ze omenjeno. Ce se spomnimo zanega zakona, da energije ni mozno ustvariti iz nic oz. je uniciti, potem lahko sklepam, da je absurd trditi, da je pokanje nastalo iz nica. Zanima me, kdo je dal temu procesu ''pokanja'' energijo, da se je lahko vse to dogajalo.

Res pa je pri vsem tem, da zakoni nase fizike obstajajo sele nekaj trenutkov po velikem poku. Pa tudi ce to vzamem v zakup, sem se vedno misljenja da zakon o ohranitvi energije velja v vsakem primeru, ne glede na cas.

Odgovori