črne luknje

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: črne luknje

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Maverick. Vsekakor niso bile mišljene računalniške komunikacijske luknje. Hawkingovo sevanje pa ni tako nedolžno, saj krepko seva globoko
v vesolje in je tudi radioaktivno. Njegov doseg je kar nekaj deset, ali celo sto svetlobnih let in dokaj vpliva na osončja, ki so na njegovi poti.
Zanimalo me je le, če kdo ve (vsaj grobo oceno), koliko mase (energetski ekvivalent), odnese to sevanje.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: črne luknje

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Sej vem:). Ampak vsako stvar lahko meriš v energiji, masi ali pa informacijah. Vsaj tako so takrat pravili v tisti oddaji. Zdej jaz bi iz tega sklepal, ker je to zelo malo informacij, da je tudi zelo malo mase!

No pa še prav sem mel (Črne luknje, ki imajo večjo maso od Lune (to so itak vse, a?) sploh ne morejo zginati, ker več energije dobijo iz sevanja ozadja kot pa ga oddajo s Hawkingovoim sevanjem):

http://en.wikipedia.org/wiki/Hawking_radiation

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: črne luknje

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Kolikor sem seznanjen naj bi bilo sevanje ozadja pravzaprav ostanek prapoka in dogajanj v prvih trenutkih nastanka vesolja. Seveda
pa črna luknja to nebi bila, če nebi vplivala tudi na to sevanje, vendar le lokalno. Tu pa je link, kjer lahko vidite, kaj s tem mislim.
http://www.dailymotion.com/video/x3ssrc ... h-ray_tech Iz posnetka NASE je razvidno, da stvar ni tako malenkostna
in da gre tu za ogromne energije.

anzovc
Prispevkov: 92
Pridružen: 12.8.2010 13:58

Re: črne luknje

Odgovor Napisal/-a anzovc »

Temperaturo črne luknje se da enostavno izračunati tukajhttp://www.wolframalpha.com/input/?i=temperatu ... rmula.J---.*--

Vidimo, da manjše luknje sevajo močneje kot večje (to je Hawking pogruntal). Ker pa so vse črne luknje težje od 3-4 sončevih mas (pri eksplozijah lažjih zvezd nastane nevtronska zvezda) imajo izjemno nizko temperaturo. Medtem ko ima sevanje ozadja 2,7 K če se ne motim. Torej v vesolju za zdaj še nobena črna luknja ne hujša. Ko bo pa sevanje ozadja tako nizko (to bo pa trajalo), da bo črna luknja prejela manj energije kot bi jo oddala preko Hawkingovega sevanja se bo začelo počasno izparevanje črnih lukenj. Tukaj sem upošteval samo sevanje ozadja, upoštevati pa je še potrebno tudi razne delce ki bodo padli v črnjo luknjo( prah, svetloba zvezd...).

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: črne luknje

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Strinjam se, da črna luknja svojo maso hitreje pridobiva, kot pa jo izgublja. V skrajnosti bi lahko namesto galaksij obstajale na koncu
samo črne luknje, ki bi se začele medsebojno privlačiti in vesolje bi implodiralo v novo skupno maso, ki bi bila povod za nov prapok?
Toraj bi vesolje nekako pulziralo v neskončno dolge prapoke in implozije.

anzovc
Prispevkov: 92
Pridružen: 12.8.2010 13:58

Re: črne luknje

Odgovor Napisal/-a anzovc »

Ne bo vsa masa oz. energija končala v črnih luknjah, razen če bi se vse skupaj začelo krčiti, pa še potem ni rečeno, da ko bi vse skupaj padlo v eno samo veliko črno luknjo, da bi ponovno nazaj izbruhnilo z velikim pokom. To bi pomenilo, da mora imeti črna luknja kritično maso - težka bo to. Veliki pok pa je bil več kot le eksplozija snovi in svetlobe oz. em valovanj, ampak je bil tudi eksplozija prostora in začetek časa. To so pa že take stvari, ki jih človeški možgani zelo težko dojemajo.

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: črne luknje

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Strinjam se, da ne bo vse končalo v črnih luknjah, je pa velika verjetnost, da jih bo čedalje več in bo prihajalo do medsebojnih
interakcij. po teoriji strun, pa bi to lahko bile vhodi v črvine, ali pa v paralelna vesolja. Lahko pa se vse konča kar v jedru črnih
lukenj.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: črne luknje

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Imam eno novo vprašanje za vse mačke na tem forumu.

Vsem je znano, da črne luknje oddajajo Hawkinovo sevanje, zaradi katerega vsaka črna luknja enkrat izhlapi. ampak to sevanje je baje samo 0,00000006°C nad absolutno ničlo.

Wikipedia:
As an example, a black hole of one solar mass has a temperature of only 60 nanokelvin; in fact, such a black hole would absorb far more cosmic microwave background radiation than it emits.

Men sedaj tukaj nekaj ne štima, kajti ta temperatura je nižja od temperature vesolja, to pomeni, da črna luknja neto še vedno prejema energijo iz sevanja ozadja. To pomeni, da so črne luknje praktično večne, saj bi se najprej moglo vse vesolje ohladiti pod to temperaturo, da bi začela črna luknja oddajati energijo!

ali sem tukaj kaj spregledal?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: črne luknje

Odgovor Napisal/-a shrink »

MAVER|CK napisal/-a:Imam eno novo vprašanje za vse mačke na tem forumu.

Vsem je znano, da črne luknje oddajajo Hawkinovo sevanje, zaradi katerega vsaka črna luknja enkrat izhlapi. ampak to sevanje je baje samo 0,00000006°C nad absolutno ničlo.

Wikipedia:
As an example, a black hole of one solar mass has a temperature of only 60 nanokelvin; in fact, such a black hole would absorb far more cosmic microwave background radiation than it emits.

Men sedaj tukaj nekaj ne štima, kajti ta temperatura je nižja od temperature vesolja, to pomeni, da črna luknja neto še vedno prejema energijo iz sevanja ozadja. To pomeni, da so črne luknje praktično večne, saj bi se najprej moglo vse vesolje ohladiti pod to temperaturo, da bi začela črna luknja oddajati energijo!

ali sem tukaj kaj spregledal?
Saj, če bereš naprej, piše:
However, since the universe contains the cosmic microwave background radiation, in order for the black hole to dissipate, it must have a temperature greater than that of the present-day black-body radiation of the universe of 2.7 K = 2.3 × 10−4 eV. This implies that M must be less than 0.8% of the mass of the Earth.
http://en.wikipedia.org/wiki/Hawking_ra ... vaporation

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: črne luknje

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Jao, moja površnost, ko berem tako po čez, hehe.

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: črne luknje

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Črne luknje pravzaprav sevajo samo v slučaju, ko je v njihovi okolici še ogromno materiala, ki ga privlačijo in viške, ki jih ne
absorbirajo, izvržejo v obliki Hawkingovega sevanja v medzvezdni prostor. Iz tega oblaka, ki ga ustvari to sevanje, pa nastajajo
nova nebesna telesa. Ko črna luknja počrpa snov v svoji okolici, pa ugasne tudi to sevanje. Ta energija pa v času, ko črna luknja
seva, ni tako zanemarljiva. Pa tudi ni toliko pomembna temperatura sevanja, kot masa snovi, ki jo izvrže v obliki tega sevanja.
Kot rečeno, iz te snovi se porajajo cela ozvezdja. Seveda pa tu igrajo vlogo tudi same mase črnih lukenj.

beno23
Prispevkov: 361
Pridružen: 15.2.2010 5:14

Re: črne luknje

Odgovor Napisal/-a beno23 »

silvester1234 napisal/-a:Črne luknje pravzaprav sevajo samo v slučaju, ko je v njihovi okolici še ogromno materiala, ki ga privlačijo in viške, ki jih ne
absorbirajo, izvržejo v obliki Hawkingovega sevanja v medzvezdni prostor. Iz tega oblaka, ki ga ustvari to sevanje, pa nastajajo
nova nebesna telesa. Ko črna luknja počrpa snov v svoji okolici, pa ugasne tudi to sevanje. Ta energija pa v času, ko črna luknja
seva, ni tako zanemarljiva. Pa tudi ni toliko pomembna temperatura sevanja, kot masa snovi, ki jo izvrže v obliki tega sevanja.
Kot rečeno, iz te snovi se porajajo cela ozvezdja. Seveda pa tu igrajo vlogo tudi same mase črnih lukenj.
kolikor ven crne luknje pocrpajo prav vse kar pade vanje...hawkingovo sevanje pa ima opraviti z virtualnimi delci ki nastajajo tik nad dogotkovnim horizontom. pri tem en delec z negativno energijo pade v crno luknjo medtem ko drugi dobi boost iz gravitacijskega polja ter odleti stran-- s tem postane pravi delec iz virtualnega.

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: črne luknje

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Lahko, da je tako. Jaz sem pač razumel približno tako, kot sem napisal. Dejstvo je, da v galaksijah, ki so že stare, se pravi
brez, ali pa z malo nebul oz. medzvezdne snovi, ni več sevanja iz črnih lukenj. Značilnejše je za mlajše, bolj aktivne galaksije.
Ni pa mi jasno, kako iz virtualnega lahko nastane kaj realnega. Najbrž imam premalo znanja.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: črne luknje

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Ni pa mi jasno, kako iz virtualnega lahko nastane kaj realnega.
To je tisto, ko se ti uresničijo sanje.... :D

beno23
Prispevkov: 361
Pridružen: 15.2.2010 5:14

Re: črne luknje

Odgovor Napisal/-a beno23 »

silvester1234 napisal/-a:Lahko, da je tako. Jaz sem pač razumel približno tako, kot sem napisal. Dejstvo je, da v galaksijah, ki so že stare, se pravi
brez, ali pa z malo nebul oz. medzvezdne snovi, ni več sevanja iz črnih lukenj. Značilnejše je za mlajše, bolj aktivne galaksije.
Ni pa mi jasno, kako iz virtualnega lahko nastane kaj realnega. Najbrž imam premalo znanja.
virtualni delci so ravno tako realni kot pravi delci (materija), ki jo opazujemo okrog sebe...vendar nastajajo vedno v parih...delec-antidelec...in se iznicijo medsebojno se preden bi jih lahko zaznali. pri crni luknji pa je tako da eden od teh virtualnih delcev pade v crno luknju...ostali delec pa odleti stran...in ker nima antidelca s katerim bi se iznicil dejansko postane pravi delec.

pa tega hawkingovega sevanja tako ali tako najbrz nikoli ne bomo zaznali ker nastaja tik nad dogodkovnim horizontom. ce bi ga dokazali z experimenti bi hawking definitivno dobil nobelovo nagrado za tole.

Odgovori