zakaj vesolje obstaja, ko pa mu ne bi bilo treba?

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

Nihče nima prav.
Kaj pa ti, imaš prav ali ne?

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

Hja, vedno jasneje mi je, da ni večjih strokovnjakov za teizem od ateistov. Če ravno vsakič ugotovijo, da je le-ta povsem zgrešen, se kar naprej ubadajo z njim. Temu bi lahko rekli kar jalovo umsko delo. :roll:
Če naprimer človek ne verjame v copranje, ne vidim razloga, da bi se s tem ukvarjal v nedogled. :lol:

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

joe napisal/-a:V tebi je zaključena. V tvoji zavesti.
Ampak to ni vesolje, ampak predstava o njem.
ap-čiha napisal/-a:Temu bi lahko rekli kar jalovo umsko delo.
Vzemi to kot vrsto samoobrambe.

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

Potem je vse jasno. Kot kristjan čutim dolžnost, da vam pri tem pomagam. Torej, nič ni res kar vam pravim.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

ap-čiha napisal/-a:Potem je vse jasno. Kot kristjan čutim dolžnost, da vam pri tem pomagam.
Prijazno od tebe.
Torej, nič ni res kar vam pravim.
To sicer že vemo :wink: Ampak kot kristjan ne smeš lagati. :shock:

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

Saj ne. To moraš vzeti kot vrsto pomoči h tvoji samoobrambi :D

moderator
Prispevkov: 165
Pridružen: 5.2.2004 10:01

Odgovor Napisal/-a moderator »

Uporabnike pozivam naj dialog teče temi primerno, kulturno, argumentirano in naj ne zahaja na izrazito osebni nivo!

joe
Prispevkov: 40
Pridružen: 13.2.2005 20:16
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a joe »

Udeležence te debate ponovno spominjam: materialno in duhovno sta dve plati iste medalje. Ni predstave o vesolju (duhovno), če ni vesolja (materialno) in obratno.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

Ko spim, ni vesolja?

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

kren napisal/-a:Ko spim, ni vesolja?
Ja, to pravi Joe pod "obratno". Ampak kam tedaj izgine in od kod se pojavi (če se res), ko se zbudiš?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

joe napisal/-a:Ni predstave o vesolju (duhovno), če ni vesolja (materialno) in obratno.
Kako to misliš? Nekje sem prebral da si človek lahko predstavlja samo to kar je že doživel oziroma da je vse kar si predstavlja kombinacija že doživetega.
Če tako gledaš potem res mora biti vesolje(materialno) da si lahko predstavljamo vesolje(duhovno). Torej je duhovna resnica podrejena materialnemu, saj zgradba te duhovne resnice izhaja iz zgradbe materialne resnice.
Obratno pa...

cycko
Prispevkov: 27
Pridružen: 28.3.2005 21:09
Kraj: Zagorje ob Savi

Odgovor Napisal/-a cycko »

mriz napisal/-a:Nekje sem prebral da si človek lahko predstavlja samo to kar je že doživel oziroma da je vse kar si predstavlja kombinacija že doživetega.
Verjteno maš prav, ampak meni se je zgodilo da sem v sanjah slišal pesem, ki jo prej še nikoli nisem in besedilo je bilo smiselno in ne brez smisla. Takšna pesem se ne more kar mimogrede ''sprehoditi'' skozi sanje kot npr. neka oseba, ki je še nisi nikoli videl. Če kdo razume kaj mislim.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

cycko napisal/-a:Takšna pesem se ne more kar mimogrede ''sprehoditi'' skozi sanje kot npr. neka oseba, ki je še nisi nikoli videl.
Zakaj pa ne? Te razumem, a še vedno: zakaj pa ne?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

cycko napisal/-a:Verjteno maš prav, ampak meni se je zgodilo da sem v sanjah slišal pesem, ki jo prej še nikoli nisem in besedilo je bilo smiselno in ne brez smisla. Takšna pesem se ne more kar mimogrede ''sprehoditi'' skozi sanje kot npr. neka oseba, ki je še nisi nikoli videl. Če kdo razume kaj mislim.
Mislim da to ni mišljeno tako, da si ne moreš domisliti stvari ki ne obstaja, ampak da ima stvar, ki si jo domišljaš, lastnosti stvari, ki si jih videl/slišal.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ja, mriz, ampak tu je še ena stvar, kaj namreč pomeni, da je besedilo pesmi smiselno? Smiselnost lahko nastopi namreč tudi v primeru, če besedila nismo prepoznali ali razumeli. Imamo pač občutek, da je stvar smiselna. Poučen je zaključek Odiseje 2001, kjer nezemljani glavnemu junaku pripravijo okolje, ki so ga razbrali iz njegovega uma. Ko je odprl telefonski imenik, so bile notri samo črte in lise, ne pa črke in številke.

Odgovori