Hitrost širjenja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
b-2b

Hitrost širjenja

Odgovor Napisal/-a b-2b »

Kako je lahko po nekaterih teorijah vesolje neskončno,če pa se je širilo od velikega poka naprej in je sedaj staro okoli 14 miljard let.Torej se lahko izračuna koliko je vesolje veliko.Pa tudi kako se je lahko začetno vesolje širilo veliko hitreje od svetlobe,ki je najvišja možna hitrost.Ali je svetlobna hitrost samo v vesolju,prostor in čas pa se lahko širita hitreje.Ter pri velikem poku se je rodil prostor-čas ki se je širil hitreje od svetlobne hitrosti nato je hitrost upadala sedaj pa se hitrost spet veča in se bo večala do neskončnosti.Kje je sedaj napaka,da se je prostor-čas v začetku širil hitreje od svetlobne hitrosti sedaj pa nekatere teorije govorijo,da se bo vesolje širilo vedno hitreje v neskončnost vendar nikoli s svetlobno hitrostjo.Mogoče je pa vesolje že od zmeraj razširjeno na končno stopnjo svetlobna hitrost je pa samo hitrost v vesolju :?: :?: :?:

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

Kot vemo je vesolje nastalo(ali pa je samo center)z velikim pokom.Nato sledi vsa evolucija(nastanek protonov,atomskih jeder,zaradi razlike v temperaturi prasevanja nastanejo posledično zvezde,planeti pa vsa druga navlaka)in tako pridemo do stopnje razvoja vesolja v katerem sedaj mi živimo.Na podlagi raziskovanj so se razvile teorije,kaj naj bi se naprej dogajalo z vesoljem(smrt zvezd,supernove,črne luknje in nato izhlapevnje črnih lukenj naj bi počasi vodilo do smrti vesolja-seveda naj bi to trajalo čuda dolgo)Torej približno vemo kako se vesolje razvija od rojstva do svojega konca.Iz tega bi lahko sledilo,da je vesolje že skoz rasširjeno v vsej svoji polnosti,samo mi tega ne vidimo alpa ne razumemo alpa sem jaz čist zabluzu.Saj pravijo znanstveniki,da je dokaz,da je teorija nemogoča korak bliže resnici. :!:

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

bianko napisal/-a:Torej približno vemo kako se vesolje razvija od rojstva do svojega konca.
Ko bi vsaj! :(
Iz tega bi lahko sledilo,da je vesolje že skoz rasširjeno v vsej svoji polnosti,samo mi tega ne vidimo alpa ne razumemo
Ne vem, zakaj bi to sledilo.

Saj pravijo znanstveniki,da je dokaz,da je teorija nemogoča korak bliže resnici. :!:
To je res.
[/quote]

iztokiom

Re: Hitrost širjenja

Odgovor Napisal/-a iztokiom »

[quote="b-2b"]Kako je lahko po nekaterih teorijah vesolje neskončno,če pa se je širilo od velikega poka naprej in je sedaj staro okoli 14 miljard let.Torej se lahko izračuna koliko je vesolje veliko.quote]
vesolje pac ni krompir.
zato si ga ne moremo predstavljati. prostor je ukrivljen, zato je
*izraz neskoncno*
netrivialen pojem.
ni tako enostavno, da bi vse skupaj objel s sfero in rekel, da je potem koncno.

vsaka teorija je prav, dokler je experiment (ali rezultat opazovanj) ne ovrze.

iom

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

Zakaj vesolja ne bi mogel primerjati z krompirjem,saj je vendar krompir del vesolja z vsemi njegovimi lastnostmi?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Primerjava

Odgovor Napisal/-a GJ »

bianko napisal/-a:Zakaj vesolja ne bi mogel primerjati z krompirjem,saj je vendar krompir del vesolja z vsemi njegovimi lastnostmi?
Bijanko, seveda bi lahko.
Vendar je smisel rezultata vsake primerjave vnaprej določen s smislom same primerjave.

Torej zakaj ne primerjaš noht mezinca na svoji levi nogi s samim seboj, saj je vendar del tebe z vsemi tvojimi lastnostmi?

...

Marko

Odgovor Napisal/-a Marko »

Trditev, da se vesolje širi z vse večjo in večjo hitrostjo, je napačna. Če vzamete na primer npr. eksplozijo atomske bombe, ali katerega koli drugega eksplozivnega telesa, boste videli, da je hitrost in sila eksplozije največja na začetku, proti koncu pa se le-ta zmanjšuje. Isto je z velikim pokom. Ko je nastal veliki pok, se je vesolje širilo z neskončno hitrostjo, sedaj pa ta hitrost pojenja in ko se bo zmanjšala toliko, da bo sila eksplozije velikega poka manjša od sile težnosti, takrat se bo vesolje začelo krčiti z vse večjo hitrostjo in se zopet zbralo v eni točki, kakršno je bilo pred velikim pokom.

Pozdrav vsem, Mare

mirtelo

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Mrako je rekel:Trditev, da se vesolje širi z vse večjo in večjo hitrostjo, je napačna.

To sem čul že tudi jaz. Pa si razlagam to malo drugače.
Kaj, če se vesolje sploh ne širi? Ampak se celo krči. Predstavljaj si, da se nahajamo blizu izvora močne gravitacije (mogoče:črne luknje), in ta nas vleče k sebi. Morda je še zelo daleč, pa vendar smo mi bližje kot ostale galaksije. Ker pospešujemo proti gravitaciji, se nam oddaljene galaksije vse bolj oddaljujejo, saj na njih deluje manjša sistemska sila, ki enekako s kvadratom oddaljenosti pada. Iz te predpostavke lahko lepo razložimo tudi "rdeči premik", pa tudi to, da se nam nekaj objektov približuje - vmes nekje je vir gravitacije....

riot77
Prispevkov: 2
Pridružen: 26.4.2004 11:48

Odgovor Napisal/-a riot77 »

Če je res da se je krčilo, kako potem pojasnuješ oddaljevanje galaksij??
Se mar galaksije oddaljujejo vesolje pa krči?
Po neki teoriji se naj bi najprej hitro širilo, potem sčasoma malce počasneje sedaj pa zopet POSPEŠUJOČE. Torej sedaj sem večji kot na začetku pisanja tega teksta=)
Teorija o krčenju je pritirana že zaradi samih galaksij. Je pa možno da ob koncu vesolja bomo na isti nični točki, ali pa preprosti bodo crknile vse zvezde in togo umrli...
Lp Riot77

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Če se vsolje krči proti neki črni luknji, (to bi lahko bil Veliki atraktor, na slovenskem astronomskem forumu), se je moralo najprej razširiti. Torej je bil veliki pok, vesolje se je razširilo, vendra je bila masa velja od kritične in se zdaj nazaj seseda. Kam? Lahko da v črno luknjo, lahko pa enostavno v središče, težišče vesolja. Če se vesolje krči, je vprašljiva še ena stvar, smer časa oz. naraščanja entropije. Entropija očitno narašča, tako kot mora v razširjajočem se vesolju. Poleg tega verjetno ne bi videli kozmičnega ozadja oz. ne bi bilo tako ostre ločnice med njim in galaksijami.

Če smo mi blizu izvora gravitacije, zakaj ga ne vidimo? Niti galaksij, ki bi krožile okrog njega. Ali je to ogromna črna luknja, gola singularnost, zanka v prostor-času? Tudi galaksije na straneh bi videli drugače kot tiste pred in za nami.

Približuje se nam najbližja galaksija, Andromeda. Kako bi lahko bil "izvor" bližji kot najbližja galaksija, pa ga z vsemi teleskopi ne bi zaznali?

Uporabniški avatar
sakyzs
Prispevkov: 17
Pridružen: 13.5.2004 16:54

Odgovor Napisal/-a sakyzs »

[quote="mirtelo"]

Kaj, če se vesolje sploh ne širi? Ampak se celo krči.


potemtakem bi se termodinamična (kozmološka) časovna puščica obrnila in bi mi sedaj živeli nazaj tako, da bi najprej umrl in nato rodil. to si lahko tako predstavljamo, da preprosto rečemo jutri bi živeli danes

edguy
Prispevkov: 38
Pridružen: 2.11.2003 20:06

Odgovor Napisal/-a edguy »

mislim,da tvoja zgornja izjava ne drži. Prav ta primer sem zasledil v eni izmed Hawkinovig knjig. Tudi sam hawking je zagovarjal tvojo teorijo, pa mu je nek njegov študent dokazal, da to ne drži. Sam je svojo zmoto priznal. Časovna puščica se nebi obrnila

lp

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

RE:

Odgovor Napisal/-a GJ »

edguy napisal/-a:mislim,da tvoja zgornja izjava ne drži. Prav ta primer sem zasledil v eni izmed Hawkinovig knjig. Tudi sam hawking je zagovarjal tvojo teorijo, pa mu je nek njegov študent dokazal, da to ne drži. Sam je svojo zmoto priznal. Časovna puščica se nebi obrnila

lp
Ah, seveda.

Iz našega stališča obstaja zgolj sedanjost.
Vse kar doživimo pa je za nas preteklost, ki se nalaga v našem spominu.

Tudi, če se bi ostali od mrtvih z vsem znajem in preteklostjo bi bil ta dogodek za nas rojstvo, ki pa se ga nebi mogli spomniti saj bi ga že odživeli.
Hkrati bi tudi nastal problem z nam veljavno logiko saj bi se bitja, ki bi živela v takšnem logičnem svetu, se najprej zavedle rešitve problema šele potem pa bi odkrili razlog razmišljanja.
Smisel življenj v takšnem logičnem okolju bi bil izgubljen. Odločitve posameznika namreč sploh ne bi obstajale.
Tudi razmišljanje nebi obstajalo temveč odmišljanje. Hranili pa bi se v WC školki...

Bahhh, popolen nesmisel!

Lep pozdrav...

snoop_12
Prispevkov: 1
Pridružen: 22.6.2005 21:23
Kraj: Koper
Kontakt:

nihče ne ve toliko o velikosti vesolja, da bi lahko...

Odgovor Napisal/-a snoop_12 »

8) nihče o vesolju in njegovi velikosti ne ve vse, saj so teorije vse kar imamo. Po mojem je vesolje, ki je bilo včasih veliko za proton, začelo širiti pod vakumom, ki so ga dokazali. toda non-stop se mi poraja odgovor, da smo mi nek atom, in so planeti nekaj kot elektroni in je sonce jedro. o vesolju vemo bore malo.

zato pa ga je treba raziskat, kot so morali pohlepni evropski pomorščaki in trgovci razkovat v času od 10. -17. stoletja raziskat svet. tudi njim so se porajali razni odgovori o velikosti zemlje.
toda kaj ki naš KAPITALIZEM ne dopušča kar tako z ladjo odpluti v vesolje, saj podjetja z prodajo takih plovil hočejo zazlužit.
ČE NE VEŠ; PA POJDI POGLEDAT!!!

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Upostevati je treba dejstvo, da je mozno, da je vesolje neskoncno, saj lahko mi vidimo samo do roba vidnega vesolja (sevanje ozadja), to je tistih 13,7 miljard let, vse kar je naprej od te dobe nam ni vidno, ker svetloba ne more več do nas.

Sem prebral v Scientific Americanu je bil clanek o tem, da bi se lahko vesolje sirilo hitreje od svetlobe, mogoce ga je kdo od vas zasledil?

Torej ce se galaksije, ki so dvakrat dlje od nas premikajo 4 krat hitreje al kako je ze ta zakon, potem lahko mi vidimo samo tiste galaksije, ki se od nas premikajo se pod svetlobno hitrostjo, vse galaksije, ki so dlje od 13,7 miljard let stran od nas, se premikajo hitreje od svetlobe zato jih ne moremo videti, tako nekako je pisalo:)

Odgovori