big beng in črna luknja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
punklu
Prispevkov: 6
Pridružen: 24.11.2009 12:55

big beng in črna luknja

Odgovor Napisal/-a punklu »

pozdravljeni

eno vprašanje, pa ne zamerite če je preveč lajično.
Na začetku je bila vsa masa sedaj znanega nam vesolja zbita v eno samo točko.Me zanima zakaj vse te velikansk mase z velikanskim tlakom ni nastala črna luknja ?

lp

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: big beng in črna luknja

Odgovor Napisal/-a Roman »

Mase ni bilo.

punklu
Prispevkov: 6
Pridružen: 24.11.2009 12:55

Re: big beng in črna luknja

Odgovor Napisal/-a punklu »

kdaj pa pride na vrsto masa

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: big beng in črna luknja

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Saj ob velikem poku je bilo celo vesolje neke vrste crna luknja.

punklu
Prispevkov: 6
Pridružen: 24.11.2009 12:55

Re: big beng in črna luknja

Odgovor Napisal/-a punklu »

mi ni jasno kako lahko iz vse materije ki je nastala po velikem poku nastane nešteto črnih lukenj, prej v času velikega poka ko je bila vsa zbrana v točki pa ni bilo pogoja za nastanek big bang črne luknje.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: big beng in črna luknja

Odgovor Napisal/-a Roman »

punklu napisal/-a:kdaj pa pride na vrsto masa
Pravzaprav je v http://www.kvarkadabra.net/index.html?/ ... logija.htm zapisano, da je vesolje začelo "kot zelo majhna, vroča in gosta zmes materije in energije", pri čemer je materija mišljena kot masa. Ampak po mojem mnenju je masa nastala, ko se je energija dovolj ohladila, karkoli bi že to pomenilo. Sicer pa nisem noben strokovnjak za to področje.
Aniviler napisal/-a:Saj ob velikem poku je bilo celo vesolje neke vrste crna luknja.
Ki pa očitno ni zadržala svetlobe.

mirko
Prispevkov: 483
Pridružen: 1.9.2004 13:38

Re: big beng in črna luknja

Odgovor Napisal/-a mirko »

Aniviler napisal/-a:Saj ob velikem poku je bilo celo vesolje neke vrste crna luknja.
Ki pa očitno ni zadržala svetlobe.
Ampak menda zunaj vesolja še danes ni nobene svetlobe...

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: big beng in črna luknja

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ja, ampak vesolje se širi.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: big beng in črna luknja

Odgovor Napisal/-a qg »

V splošni teoriji relativnosti je neko posebno pravilo aktivnega diffeomorfizma. Zaradi tega pravila prostor čas ne obstaja več, če ven iz njega vzamemo vso materijo.
Torej sedaj in ko je bilo vesolje točka, prostor okoli ni obstajal.
Pri črni luknji pa prostor okoli obstaja.

To je razlika med tema dvema pojavoma.

(Naprimer razdalja med dvema dogodkoma v splošni teoriji relativnosti ni splošno določljiva. Ta posebnost pa vodi do akt. diffeomorfizma.)

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Re: big beng in črna luknja

Odgovor Napisal/-a bianko »

qg napisal/-a:Torej sedaj in ko je bilo vesolje točka, prostor okoli ni obstajal.
S tem, ko omeniš "okoli" že dodaš prostor okoli, katerega naj tam ne bi bilo.
Vse skupaj se mi še najbolj zdi podobno reševanju težkega sudokuja.
Vendar mislim (upam), da je zadeva rešljiva.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: big beng in črna luknja

Odgovor Napisal/-a qg »

Jaz pa mislim, da si tisti prostor okoli popolnoma lahko predstavljaš, samo rečeš, da ni fizikalen (torej materija iz tega vesolja vanj ne pride) pa je vse rešeno.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: big beng in črna luknja

Odgovor Napisal/-a GJ »

qg napisal/-a:Jaz pa mislim, da si tisti prostor okoli popolnoma lahko predstavljaš, samo rečeš, da ni fizikalen (torej materija iz tega vesolja vanj ne pride) pa je vse rešeno.
Kako si lahko predstavljaš nekaj kar ni materialno???

Lep dan...

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: big beng in črna luknja

Odgovor Napisal/-a qg »

Predstavljam si kot običajni vakum. S tem, da se v našem materialnem vakumu giblje svetloba in se tudi ukrivlja. Tja pa niti ne pride iz našega vesolja. Poleg tega, v našem vakumu nastajajo kvantni pojavi. tisti vakum pa si predstavljam klasičen.

Naj mi pa nekdo, ki se bolj spozna odgovori, če bi v takšen 4D prostor-čas lahko stlačil recimo prostor okoli črne luknje ali prostor našega vesolja, ga nekje malo raztegnil, kot radirko, in to bi bilo to.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: big beng in črna luknja

Odgovor Napisal/-a GJ »

qg napisal/-a:Predstavljam si kot običajni vakum. S tem, da se v našem materialnem vakumu giblje svetloba in se tudi ukrivlja. Tja pa niti ne pride iz našega vesolja. Poleg tega, v našem vakumu nastajajo kvantni pojavi. tisti vakum pa si predstavljam klasičen.

Naj mi pa nekdo, ki se bolj spozna odgovori, če bi v takšen 4D prostor-čas lahko stlačil recimo prostor okoli črne luknje ali prostor našega vesolja, ga nekje malo raztegnil, kot radirko, in to bi bilo to.
Prazen prostor stvarno ne obstaja!
Kot si že sam ugotovil tudi v vakuumu neprestano potekajo vakumske fluktuacije. Prostor-čas je strogo vezan na energijo oziroma njeno stanje, brez nje ne obstaja!
Tudi prostor sam je energija! Če to ne bi bil, potem ga nebi bilo mogoče ukriviti. Nekaj kar je 'nič' pač ne moreš ukriviti. Oziroma, na nič ne more delovati fizikalna sila!

Lep večer...

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: big beng in črna luknja

Odgovor Napisal/-a qg »

Ti zagovarjaš ohranitev energije in kot energija je vse...
Sedaj nimam točno mnenja o tem.
Bistvo je v tem, da so energija (torej masa) čas in prostor lahko samo sonavzoči, torej ni samega prostora, ali samega časa, ali same energije. Za predstavo pa je si jih včasih lahko predstavljamo ločeno.

Odgovori