So oddaljeni svetovi res na tisti razdalji?

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
grajbos
Prispevkov: 2
Pridružen: 29.9.2007 19:17

So oddaljeni svetovi res na tisti razdalji?

Odgovor Napisal/-a grajbos »

Lep pozdrav

Upam, da podobne teme še ni...

Že kar nekaj časa se mi pojavlja eno vprašanje.
Pa bom tole vprašanje "po kmečko" razložil... In sicer povsod znanstveniki eno stvar posplošujejo,meni pa to ne gre v račun.
In to je, ko je govora o npr. 6 miljard svetlobnih let oddaljeni supernovi, se pove, da se je pok supernove zgodil pred 6 miljardami let, ker da je svetloba do Zemlje potovala 6 miljard let.
Ne gre pa mi v račun to, da takrat še Zemlje ni bilo, da se je od rojstva našega osonćja do danes položaj osončja znotraj mlečne ceste spremenil, da je mlečna cesta od takrat do danes spremenila položaj v vesolju itd.
Saj tista svetloba iz supernove ni zasledovala gibanja osončja in galaksije, temveč je potovala v ravni črti... Pa tudi samo vesolje se širi (1000km/s), tako da je tudi "ostanek" supernove je že drugje.
Po mojem bi bilo bolj pravilno, da bi se odgovor glasil nekako takole: Da je ta in ta galaksija, supernova, kvazar ipd., bila pred 6 miljardami let od nas oddaljena 6 miljard svetlobnih let + vse spremembe položajev Zemlje, osončja, Mlečne ceste. Ali se motim?
Kaj pa v primeru, da sta gibanje tega objekta in našega osončja vzporedno? Ali pa obratno ("mi" v eno smer, tisti objekt v drugo smer)?


Uporabniški avatar
18domen13
Prispevkov: 24
Pridružen: 13.12.2009 11:40

Re: So oddaljeni svetovi res na tisti razdalji?

Odgovor Napisal/-a 18domen13 »

Mislim, da ti tole malo narobe razmišljaš. Kolikor mi je znano, je sevanje doseglo zemljo sedaj, pri čemer je zvezda, ki je takrat eksplodirala oddala sevanje v tej smeri, sama se je oddaljevala, z našim osončjem se je pa to sevanje srečalo danes.

Kaj bi se zapletal, v bistvu pove vse tale sličica iz shrink-ove povezave:

Slika

Malo preberi pa bo. :)

grajbos
Prispevkov: 2
Pridružen: 29.9.2007 19:17

Re: So oddaljeni svetovi res na tisti razdalji?

Odgovor Napisal/-a grajbos »

Sem prebral, hvala za link :wink:
Motilo me je samo to, ko v raznih dokumentarcih in podobni oddajah tako posplošujejo, zato sem odgovor iskal tu na kvarkadabri, pa nisem našel odgovora (oz. sem ga naknadno v eni drugi temi :) )

Odgovori