Izračun mrka oziroma ...

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Izračun mrka oziroma ...

Odgovor Napisal/-a qg »

Sedaj se pri zahodu lune vidi, da je to ležeči "C". Ali je to posledica tega, da je luna bolj severno, kot sonce? Kje se ugotovi, ali se orbita lune nahaja bolj severno ali bolj južno od sonca.
Kadar pa se orbiti pokrivata, takrat prihaja do mrkov.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Izračun mrka oziroma ...

Odgovor Napisal/-a qg »

V bistvu piše (http://en.wikipedia.org/wiki/Orbit_of_the_Moon)
da je os kroženja lune nagnjena 5.1°glede na os vrtenja okoli sonca (ekliptiko). To pomeni, da je v polovici luninega obhoda okoli zemlje (27.3 dni) luna severno nad ekliptiko in v drugi polovici luna južno pod ekliptiko. Kako je s tem v teh dneh? Ali je ta ležeči C znak za večji kot nad ekliptiko?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Izračun mrka oziroma ...

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Lezeci c nima nobene veze s tem (odstopanja so minimalna in neopazna s prostim ocesom). Razlike so zaradi letnih casov in luninih men (cez leto luna dela razlicno visoke loke cez nebo). Recimo polna luna je pozimi visje.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Izračun mrka oziroma ...

Odgovor Napisal/-a qg »

Aniviller napisal/-a:Lezeci c nima nobene veze s tem (odstopanja so minimalna in neopazna s prostim ocesom). Razlike so zaradi letnih casov in luninih men (cez leto luna dela razlicno visoke loke cez nebo). Recimo polna luna je pozimi visje.
Ne zdi se mi čisto tako, da so odstopanje 2*5.1°neopazno.
Pogledal sem na http://www.fourmilab.ch/cgi-bin/uncgi/Yourtel?aim=3&z=1
in res je sedaj luna severno od ekliptike. Ne vem pa za koliko stopinj. (Če mi kdo pove za boljši portal, bom vesel)
Tudi drugače se mi zdi, da sem luno videl že bolj severno, kot se lahko nahaja sonce poleti ali pa bolj južno, kot je sonce pozimi.
Bom pa še opazoval in primerjal in bom videl razliko.

Lahko pa kaj ne razumem pravilno in se motim.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Izračun mrka oziroma ...

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Teh 5 stopinj je pravokotno na smer premikanja terminatorja na luni. To pomeni precej manjso rotacijo in spremembe na robu kjer je rob ze tako nejasen (v linearnem popravku tega sploh ni, je sele kvadratnega reda ker je pravokotno).

Ista stvar je tole: ali vidis pri polni luni temen rob na enem koncu ker sonce ne pride tocno pravokotno? Tistih 5 stopinj bi se moralo poznat kot "senca" velikosti \(1-\cos \phi\) navideznega polmera lunine ploscice, torej okrog 4 promile polmera lune oziroma 3 kotne sekunde. To je precej malo :)

gnu
Prispevkov: 111
Pridružen: 1.3.2010 12:20

Re: Izračun mrka oziroma ...

Odgovor Napisal/-a gnu »

Morda pa qg misli preprosto na to, da je navidezni premer obeh teles cca. pol stopinje, kar je 10x manj kot je nagnjenost luninega tira na ekliptiko? Torej v času največjega razhajanja leti luna navidezno na razdalji 10 svojih premerov mimo Sonca (pod njim ali nad njim)?

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Izračun mrka oziroma ...

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Mater sm jst tud to šele prvič sedaj opazil, da je skoraj U in ne C. Kot da bi gledal Luno iz geografske širine bližje Ekvatorju.

Odgovori