Nastanek Velikega poka

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Japi, zanimivo bi bilo slišati, kaj vakuum je. Z nikalnico ne moreš ničesar definirati. Mi pa je ob tvoji pripombi prišlo na misel še nekaj: premica je množica točk, ravnina je množica točk, 3d prostor pa naj bi bil abstrakten prazen prostor. Če želimo biti dosledni, je tudi 3d prostor množica točk, torej ni prazen. No, če realni prostor definira tisto, kar je v njem, potem praznega prostora seveda ni oziroma je isto kot nič.

Pa še eno vprašanje se mi pojavlja ob vakuumskih fluktuacijah. Kako neki so v laboratoriju uspeli narediti vakuum, karkoli naj bi to že bilo? To bi bilo pravzaprav vprašanje za Kvarkadabro.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re

Odgovor Napisal/-a GJ »

Lahko vakuumske fluktuacije popišemo? III
Roman napisal/-a:Hočeš reči, da svetloba tudi ukrivlja prostor? To pomeni (če prav razumem), da se fotoni privlačijo? No, ni važno, nadaljuj, a še vedno počasi.
Svetloba oziroma EMV je lokalna neenakost (anomalija) energije medija, ki v realnem svetu predstavlja ukrivljenost prostora. Fotoni se po svoji naravi, če jih gledamo kot delec verjetno privlačijo. Vendar pa se moramo po drugi strani zavedati, da fotoni potujejo s hitrostjo c torej, če primerjamo njihov potek časa z našim je ta bistveno drugačen.

...
Japi napisal/-a: GJ, po tvojem mnenju gravitacija deluje le znotraj ukrivljenosti prostora.
Če je popisovalec znotraj ukrivljenosti prostora, občuti to ukrivljenost kot gravitacijo.
Če prostor (medij) poosebim lahko rečemo, da je osnovna želja prostora (medija), da se sprosti oziroma zravna, za ker pa mora odvesti energijo.

Japi napisal/-a: Če ovrževa tezo, da v realnem ne obstaja neskončnost, potem je prostor poljubno daleč od masivnega telesa še vedno delno ukrivljen.
Teoretično da. Praktično pa se njegov vpliv zelo hitro porazgubi, oziroma se pomeša z drugimi vplivi saj sila pada s kvadratom razdalje.
Japi napisal/-a: Se pravi, da je v bližini masivnih teles možno zaznati tudi več kvantnih fluktuacij kot pa daleč od njih, saj verjetno tudi ta pojav potrebuje neko energijo?
Seveda. Vendar pod pogojem, da se ta telesa premikajo v različnih smereh. Edino tako dobimo po času spreminjajoče gravitacijsko polje, kar naj bi bil po moji teoriji osnovni razlog za obstoj vakuumskih fluktuacij.
Roman napisal/-a: Pa še eno vprašanje se mi pojavlja ob vakuumskih fluktuacijah. Kako neki so v laboratoriju uspeli narediti vakuum, karkoli naj bi to že bilo? To bi bilo pravzaprav vprašanje za Kvarkadabro.
Klasični laboratorijski postopek pridobivanja 99.999999...% vakuuma je precej zanimiv postopek.
Najprej celoten prostor izčrpajo z navadno klasično pumpo in dosežejo okoli 98% vakuum. Preostanek po vakuumu potujočih molekul zraka pa dobesedno izbijejo iz prostora. To dosežemo z zelo hitro vrtečim valjem, ki ga poganja brushless (elektronsko komutiran) motor. Frekvenca vrtenja takšnega motorja je lahko 8000 in več obratov na minuto. Poenostavljeno povedano, če na obod vrtečega valja prileti molekula plina prejme del kinetične energije valja in se odbije v točno določeni smeri, oziroma ven iz prostora kjer se ustvarja vakuum.

...

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

GJ, to, kar si napisal o vakuumu, velja samo v primeru, če je vakuum definiran kot prostor brez masnih delcev. Ampak, če prav razumem, v vakuumu tudi energije ne bi smelo biti. Tega pa v laboratoriju (pa tudi kje drugje) ni mogoče narediti, če drugega ne, obstajata gravitacija in sevanje sten posode. Zanima me torej, v kakšnem vakuumu so opazovali fluktuacije.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a:GJ, to, kar si napisal o vakuumu, velja samo v primeru, če je vakuum definiran kot prostor brez masnih delcev. Ampak, če prav razumem, v vakuumu tudi energije ne bi smelo biti. Tega pa v laboratoriju (pa tudi kje drugje) ni mogoče narediti, če drugega ne, obstajata gravitacija in sevanje sten posode. Zanima me torej, v kakšnem vakuumu so opazovali fluktuacije.
Jasno kot beli dan, v dobro izoliranem prostoru brez masnih delcev na zemlji. Kje pa drugje :?:

Mogoče je najbolše, da si prebereš kakšen članek:
Za začetek morda:

Quantum Vacuum Fluctuations: A New Rosetta Stone of Physics? http://www.ldolphin.org/zpe.html

Članek je zanimiv, če se komu da in ima čas ga lahko prevede v Slovenščino.

...

Odgovori