Človeški um

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Človeški um

Odgovor Napisal/-a qg »

Odgovarjam po daljšem času.
Yosh napisal/-a: Korelacija zavesti z zavestnimi procesi pa je jasna, ker imamo dokaze za to. Mislim, ni potrebe po spekuliranju.
Če je unicen predel za kognicijo, to taksne mere da oseba nima interakcije z okoljem, se ne odziva, ne spominja ne custvuje, ni zavesti, potem je jasno, da so določeni nevroni v tem predelu zadolzeni za zavestne proces( misljenja, custvovanja)
To kar ti in znanost na splošno opisuje, kot zavest, je v resnici kombinacija zavesti, spomina, logike in ostalega. Zavest je lahko tudi nekaj, kar se zavedam 1s in potem pozabim. Pa čeprav vsi možgani niso sodelovali. Torej kaj so sploh korelati neke fundamentalne zavesti!!
Sicer pa, kot sem že dejal, korelacija z zavestjo ni razlaga zavesti.
Yosh napisal/-a: Razumem, kaj hoces povedati; correlation does not necessary mean causation.
Ne govorim o tem, da ni vzrok. Govorim, da to ni neposredni vzrok.
Yosh napisal/-a:
Bose-einsteinovega kondenzata
Koliko sem na hitro pogledal je tole nekaj cist drugega in nima nobene veze z zavestjo.
To, kvantna koherenca, ima povezavo s kvantno zavestjo. Oziroma s tem, ko si sam nekje dejal, da so možgani prevroči.
Yosh napisal/-a:
Tudi telo deluje po kvantni fiziki.
Prdec je tudi kvantna mehanika.
Govoril sem o tem, da tudi moja razlaga ni izven telesa. Torej ni recimo, dualistična.
Yosh napisal/-a:
Evolucijski smisel zavesti je, da deluje z drugačnimi fizikalnimi zakoni, kot jih poznamo. Ker zombi lahko deluje kot stroj s poznano fiziko, brez zavesti, pa je še vedno uspešen. Razen, če ne rečemo, da je zavest v neki primitivni obliki povsod.
Ne.
Nič "ne".
Stroj deluje po znani fiziki. Ta ne vključuje zavesti. Torej prava razlaga mora vključiti stroj z drugačno fizikalno podlago, kot je dosedanja. Razen, če rečemo, da se telo giblje samo, mi pa smo samo opazovalci.
Yosh napisal/-a:
Nekaj sem vseeno prebral, toliko, da poznam glavne dele možganov in glavne funkcije v možganih, ter toliko vem, da ti sledim.
Ne.
Nisi nič prebral.
Zakaj to misliš.
Yosh napisal/-a: Na hitro sem prebral in dej a preberes sploh preden mi linkas.
Nima nobene veze s tem kar ti govoris.
Kateri link?

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Človeški um

Odgovor Napisal/-a qg »

Yosh, priporočam ti, da svoje izjave o razloženosti zavesti potrdiš z linki iz literature. Ker to vprašanje je v literaturi nerazloženo in pričakujem, da tega ne boš dobil. Če pa si tako prepričan v svoje trditve, da "je to tako enostavno", pa te svoje trditve poskusi objaviti. Seveda ne samo na Življenje in Tehnika, kot je to storil, Jurij Drev.

Yosh
Prispevkov: 39
Pridružen: 24.5.2010 15:36

Re: Človeški um

Odgovor Napisal/-a Yosh »

qg napisal/-a:Yosh, priporočam ti, da svoje izjave o razloženosti zavesti potrdiš z linki iz literature. Ker to vprašanje je v literaturi nerazloženo in pričakujem, da tega ne boš dobil. Če pa si tako prepričan v svoje trditve, da "je to tako enostavno", pa te svoje trditve poskusi objaviti. Seveda ne samo na Življenje in Tehnika, kot je to storil, Jurij Drev.



Preberi, si kaj o nevrologiji, delovanju možganov in kateri nevrotransmiterji so zadoloženi za mišljenje, čustovanje ipd. Npr, zakaj po uporabi določenih medikamentov, torej kemikalij človek zavestno dojema drugače prostor čas, ter se drugače odziva.. v ekstremnih primerih je njegov vrstni red sklepanja, čutenja , odzivanja. drugačen v primerjavi z drugimi, ki niso pod vplivom kemikalij ali medikamentov.
Torej ali drži da ta oseba izkuša kot individualnost spremembo zavesti, torej lastno kvalijo sebe?

Torej pomeni da te kemikalije morajo vplivati na neka fizična področja v možganih ki dajejo občutke "normalne kvalije", "normalnega čutenja, normalnega mišljenja" , to kar daje fenomen zavedanja; zavesti same.


Če se ta področja uničijo v tolikšni meri, potem "človek" postane bolj očitno stroj ali t.i. zombiji, ki sledi fizikalno-kemijskim zakonitostim.


Vprašanje zavesti seveda še ni razrešeno, kar pa ne pomeni da nevrološka spoznanja o povezavi zavesti, čustovanja in mišljenja zaradi določenih nevrotransmiterjev je nepravilna in ne dovolj pomembna za razlago mehanističnega delovanja zavesti. Kvatno mehaniko ne rabimo vmešati , saj takšna razlaga je zadovoljiva. Ljudem pa je to privlačno ter misteriozno prav zaradi narave kvantne mehanike, saj je čudna in predvsem neintuitivna, kar je dobra podlaga za neko mistiko in vmeščanje pojava zavesti v neke "transdendentalne sfere" ki so zgolj z namenom poveličevanja človeka da je nekaj " več", nekaj posebnega" od vsega ostalega...

Stvar je vsekakor kompleksna, zato še ni dokončnih odgovorov. Glede na to da zdravimo določene bolezni, ki spremenijo zavedanja posameznikov; spodobnost mišljenja čustovanje, kognicije, je to dovolj dober indic, da smo na pravi poti pri razlagi predelov ki so vključeni v fenomen zavesti in individualnosti, ki je vsekakor integracija vseh procesov možgan.

Yosh
Prispevkov: 39
Pridružen: 24.5.2010 15:36

Re: Človeški um

Odgovor Napisal/-a Yosh »

Nič "ne".
Stroj deluje po znani fiziki. Ta ne vključuje zavesti. Torej prava razlaga mora vključiti stroj z drugačno fizikalno podlago, kot je dosedanja. Razen, če rečemo, da se telo giblje samo, mi pa smo samo opazovalci.

Stroj deluje po znani fiziki in telo ter možgani tudi. Stroj ne vključuje zavesti ki je definirana za človeka, torej ne čustvuje in nima svojega mišljenja, ampak zgleda da bo kaj kmalu imel tudi to, ker bodo ljudje prevedli biološko mrežo v nevronsko umetno mrežo, ki se ravna po podobnih mehanizmih kot naši možgani( npr. prevajanje električnih impulsov)



Tale sklep spodaj ni pravilen :

"Torej ; stroj deluje po fiziki, ta ne vključuje zavesti ; sledi da stroj( človek) mora imeti drugačno fizikalno podlago".




Stroj in človek nista primerljiva, prav zaradi fenomena zavesti. Kršenja je identiteta.
Ti pa ne pomeni, ker nista primerljiva, da mora stroj( človek) imeti drugačno fizikalno podlago.

Ne, podlaga je ista, gre za zgolj kompleksnost in razliko v elementni sestavi in posledic ki so vezane na fizikalne in kemijske lastnosti posameznih elementov.

Telo se giblje samo po sebi. Ker ti si telo, ki se vzdržuje dokler ima hrano in vodo. Imaš pa sposobnost samorefleksije, kar ni nujno da je "zavest"( neka misteriozna ločena entiteta, ki "opazuje"), lahko gre samo za emergentno lastnost fizikalno kemijskih procesov, ki ob nepravilnosti propade in preneha.
Je pa še vedno "stroj".



Ne.
Nisi nič prebral.

Zakaj to misliš.
Glede na tvoje odgovore.

Odgovori