Meja vesolja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a Roman »

problemi napisal/-a:Mislim, da je Roman ciljal na to pri analogiji z daljico.
Sem, ampak še bolj pa sem hotel povedati, da z zvijanjem daljice v krožnico ali ravnine v krogelno lupino v resnici nič ne pridobimo.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Citat ni moj, se pa strinjam z Romanom. Mogoče bi le mogel reči, da daljico lahko deliš neskončnokrat na pol pa bo še vedno se dalo deliti. Ampak do roba pa lahko prideč, če greš z neko konstantno hitrostjo, samo števil je pa res neomejeno notri.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Meja vesolja je tam, kjer se konča meja človeškega uma in zavesti... :)

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

MAVER|CK napisal/-a:Citat ni moj, se pa strinjam z Romanom. Mogoče bi le mogel reči, da daljico lahko deliš neskončnokrat na pol pa bo še vedno se dalo deliti. Ampak do roba pa lahko prideč, če greš z neko konstantno hitrostjo, samo števil je pa res neomejeno notri.
Zato pa človek ne bo sposoben dojeti vesolja, kot celote, ker mišljenje deluje na podlagi delitve in iskanja resnice v koščkih...Naše razmišljanje je podobno rezanju slike na puzle...Na podlagi enega ali dveh puzlov ali koščkov, lahko le domnevaš, kaj je resnica...Šele, ko bo ali če bo človek kdaj vse te koščke sposoben sestaviti v celotno sliko, bo razumel vesolje.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a Roman »

roberto11 napisal/-a:Zato pa človek ne bo sposoben dojeti vesolja, kot celote, ker mišljenje deluje na podlagi delitve in iskanja resnice v koščkih...
Vsaka pot se začne s prvim korakom, pa naj dojemamo to pot še tako celovito. Ali lahko dojemamo celoto, ne da bi dojeli vse njene posamezne dele? Zdi se mi, da je v resnici vsak holizem, na katerega marsikdo prisega, samo zanemarjanje podrobnosti.
Šele, ko bo ali če bo človek kdaj vse te koščke sposoben sestaviti v celotno sliko, bo razumel vesolje.
In kaj spet pomeni "razumeti"?

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Razumeš takrat, ko se več ne sprašuješ kam bi dal kateri košček sestavljanke... :)

Uporabniški avatar
Kaibutsu
Prispevkov: 39
Pridružen: 21.5.2010 18:12

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a Kaibutsu »

Kako zaboga naj bi vedeli, kakšna fizika vlada v drugih vesoljih? -_-

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a shrink »

Kaibutsu napisal/-a:Kako zaboga naj bi vedeli, kakšna fizika vlada v drugih vesoljih? -_-
Tako je - povsem retorično vprašanje.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Kaibutsu napisal/-a:Kako zaboga naj bi vedeli, kakšna fizika vlada v drugih vesoljih? -_-
Zakaj bi morali..Saj smo še pri tem vesolju šele na začetku...

Uporabniški avatar
Kaibutsu
Prispevkov: 39
Pridružen: 21.5.2010 18:12

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a Kaibutsu »

Kdo pa pravi, da bi morali?
Sam neumno se mi zdi postavljat taka vprašanja, ko pa se nam še sanja ne, če druga vesolja obstajajo. Ne vem, a je res pričakoval odgovor?

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Meja vesolja

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Hvala vsem, ki ste skušali pomagati pri razčiščevanju mojih pojmov na to temo. Včasih se vprašam: "Ali so meje fizike in znanstvene fantastike, ali
pa slej ko prej fizika dokaže, da je domišlija samo malo prehitevala. Tako, kot je težko definirati smisel je težko pričakovati tudi končni vseobsegajoči
odgovor (mislim, da ga na tej stopnji razvoja človeških potencialov še ni mogoče podati). Ljudi pač uči izkustvo.

Odgovori