Hitrost svetlobe

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Zaklenjeno
silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Roberto11. Kar se tiče EM valovanja se strinjam, ni pa mi jasno gledanje na daljavo in telepatija (ki so jo na misijah Apollo na luno
preizkusisli) in glede na to, da gre tu za relativno šibke signale, ki gredo tudi čez ovire, ki načeloma ne prepuščajo EM sevanja, mi ni
jasno, da kljub temu je možen prehod telepatskega signala brez izgub, ki jih drugače povzroča razdalja. Mislim, da tudi frekvenca
valov nima kaj dosti vpliva na to. Da ne omenjam telekineze. Ne verjamem, da gre samo za EM valovanje.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Kar se tiče EM valovanja se strinjam, ni pa mi jasno gledanje na daljavo in telepatija (ki so jo na misijah Apollo na luno
preizkusisli)
Kako preizkusili ?
Imaš kakšen link ?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a vojko »

WDc je napisal:
Torej stvar sem si zamislil tako: imamo dolgo cev, ki je v obliki kroga. Znotraj te cevi je mehanizem, ki se krči. Deluje na principu črevesja. Notri je žogica, ki jo to krčenje potiska naprej. Mehanizem je sprogramiran tako, da ustvari val, k žogico potiska naprej vedno hitreje, do svetlobne hitrosti. Ta naprava bi morala biti seveda velika in materiali mogoče nebi zdržali, ampak če bi imeli materiale, ki bi zdržali take pritiske, bi bilo možno naresti to napravo na Zemlji?
Vsi ti Gedankenexperimenten (miselni poskusi) bolujejo za osnovno napačno premiso. Ljudje, ki si jih zamišljajo namreč pozabljajo, da iz temeljne formule splošne teorije relativnosti (E=m x c*2) izhaja ekvivalentnost energije in mase. Torej ima tudi energija maso. Pri pospeševanju do relativističnih hitrosti, se pravi takšnih, ki se približujejo svetlobni, se vedno večji del energije pospeševanja porablja za premagovanje inercije mase, ki s hitrostjo narašča proti neskončno. Da bi za telo, ki ima od nič različno maso mirovanja, dosegli svetlobno hitrost, bi morali dovesti temu telesu neskončno količino energije; tega pa očitno ne moremo.

Ta dejstva so v fiziki visokih energij splošno znana in spadajo v osnove tehnologije gradnje pospeševalnikov. Za primer: v LHC v CERNU imajo protoni, ki jih pospešujejo skoraj do svetlobne hitrosi nekajstokrat večjo maso kot v mirovanju. Zato se večji del energije porabi za premagovanje tako relativistično povečane mase (in s tem inercije!) protonov.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a vojko »

Solvester234 je napisal:
-...gledanje na daljavo in telepatija (ki so jo na misijah Apollo na luno preizkusisli)...-
Gledanje na daljavo???! Misliš televizija? ("gledanje na daljavo" je namreč prevod grškega tele in vision). To so seve "preizkusili", saj je pol človeštva "na daljavo" gledalo pristanek na Luni!

Telepatija pa je neumnost in spada v kategorijo psevdoznanstvenih domislic, kot so astrologija, ESP, bioenergija, bajanje, ipd.

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Vojko. Za to t.i.traparijo izdajo obveščevalne službe (CIA in nekdaj KGB, sedaj pa njena naslednica, potem MI5 in še katera), krepke milione
dolarjev in drugih valut, za raziskave in uporabo medijev (ljudi-medijev) za omenjene namene. To, da ti tega ne poznaš in posledično ne
priznavaš, še ne pomeni, da teh pojavov ni in da so traparija. Seveda pa razumem, da imaš o tem svoje mnenje. Sam osebno nimam nobenih
telepatskih sposobnosti, se mi je v življenju že pripetil kak "dejavu", kot večini ljudi, ki jih poznam. Ne upam pa si trditi, da ni telepatije,
telekineze in ostalih pojavov na to vižo. Nimam časa in poklica za take eksperimente. To je bolj domena bogatih držav in njihovih interesov.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a shrink »

silvester1234 napisal/-a:Vojko. Za to t.i.traparijo izdajo obveščevalne službe (CIA in nekdaj KGB, sedaj pa njena naslednica, potem MI5 in še katera), krepke milione
dolarjev in drugih valut, za raziskave in uporabo medijev (ljudi-medijev) za omenjene namene. To, da ti tega ne poznaš in posledično ne
priznavaš, še ne pomeni, da teh pojavov ni in da so traparija. Seveda pa razumem, da imaš o tem svoje mnenje. Sam osebno nimam nobenih
telepatskih sposobnosti, se mi je v življenju že pripetil kak "dejavu", kot večini ljudi, ki jih poznam. Ne upam pa si trditi, da ni telepatije,
telekineze in ostalih pojavov na to vižo. Nimam časa in poklica za take eksperimente. To je bolj domena bogatih držav in njihovih interesov.
Ne nasedati zgodbicam, da CIA bere misli (oz. skuša brati misli) in podobno, ker je to ravno tako verjetno kot obstoj "Men in Black". 8) "Déjà vu" pa seveda ni noben dokaz za obstoj telepatije, saj imajo zanj psihologi dobro pojasnilo.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a vojko »

Popolnoma soglašam s Shrinkom.

Ljudje po svetu zapravijo milijone za astrologijo, horoskope, zdravilstvo, vedeževanje iz kave, dlani, kozjih jeter...pa zato te metode niso nič manj neznanstvene in neučinkovite. To sploh ni argumernt.

Ko pozovejo te "čarovnike" na objektiven znanstveni preizkus v priznanem laboratoriju, jih ni na spregled.

Mimogrede, tudi sam sem že iznašel univerzalno zdravilo proti raku, ga ponudil velikim farmacevtskim internacionalkam, pa so ga zavrnile. Vem, zakaj! Ker jih briga le njihov dobiček. Jaz pa vem, da zdravilo deluje: z njim sem ozdravil znanca sosedovega vrtnarja, ki je svak moje bivše žene. Možakar je kasneje sicer umrl, vendar zaradi drugih vzrokov...Ker se farmacevtiki bojijo za svoj renome, ne priznavajo mojega genija...proti meni se vodi zarota molka, Nihče noče objaviti mojega epohalnega odkritja...niti KIH ne...

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

O pohlepu farmacuje pa raje niti nebi razpravljal. Res je, da sem prebral že ogromno člankov o raznih paranormalnih pojavih, srečal
pa nisem še nobenega udeleženca opisanih zadev. Pravzaprav je čedalje več senzacionalističnega pisanja in človek kar stežka obdrži
smer. Zdi se mi, da so bile stvari včasih bolj cenzurirane, ali pa pregledane in ločeno zrno od plev. Lahko si se zanesel, vsaj v večji
meri kot sedaj, da napisano tudi dokaj drži. Ne vem kaj je to, ali močna želja, da bi človeštvo čimhitreje napredovalo, ali želja biti
pomemben, da ni več strokovne in kritične presoje? Kar ne morem verjeti, da nas skušajo razni mediji poneumljati v svoji dirki za
čimvečjo naklado, ali pa gledanostjo. Hvala vsem, ki mi z znanstveno objektivnostjo dajete pravi kurz!

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a vojko »

Se kar strinjam s tem, kar si napisal, Silvester1234. Dodal bi le tole.

Menim, da ljudje v znanosti ne ločujejo več dobro "zrnje od plev" predvsem zato, ker imajo premalo znanja o temeljnih principih, po katerih funkcionira znanost. V šoli jih sicer "filajo" s faktografijo (ki tako ali tako zastari že v nekaj letih!), ne dajo pa jim splošnega pregleda in vpogleda v znanost. Danes bi moral že vsak srednješolec na prvi pogled ločiti psevdoznanost od prave. Če bere neki članek v obskurni reviji in ugotovi, da so v njem kršeni temeljni zakoni fizike, bi moral takoj vedeti, da gre za šund. Prav tako bi mu moralo biti jasno, da so v nasprotju s temeljno znanstveno paradigmo recimo astrologija, bioenergetika, telepatija, homeopatija, zdravilstvo, "napovedovanje" bodočnosti, izdelovanje naprav, kot so npr. perpetuum mobile (še danes patentni uradi po svetu vsak dan prejemajo patentne prijave za naprave tega tipa, ali druge, ki kršijo kakšen fizikalni zakon!), komunikacije z nadsvetlobno hitrostjo, dogajanje, ki je v nasprotju z zakonom o povečevanju entropije, ipd. Pa temu ni tako! Tako lahko mediji poneumljajo nevedno občinstvo, kot ugotavljaš, ljudje radi nasedajo raznim šarlatanom, ki po TV ali INTERNETU "zdravijo" neozdravljivo bolne in so sploh pripravljeni verjeti še tako bebavim in nemogočim zgodbam o "čudežnih" zdravilih, strojih, sposobnostih posameznikov, odkritjih, ipd.

Menim, da bi morali vsaj v srednje šole uvesti predmet "filozofija znanosti" ali nekaj podobnega. Temeljni cilj tega predmeta bo moral biti prikazati mladim znanstvene metode, neovrgljivost dokazanih znanstvenih paradigem, skrajno težavnost in redkost novih znanstvenih odkritij (recimo zdravila proti raku), predvsem pa že ničkolikokrat dokazano dejstvo, da je pot do verovanja lahka in ravna, pot do znanstvenih spoznanj pa dolga in vijugava. Mladim bi morali jasno povedati, da stičnih točk med religijo in znanostjo ni, da med njima ne more biti koristnega dialoga, saj govorita na različnih nivojih, zato ne govorita druga proti drugi, ampak druga mimo druge.

Pri tem predmetu bi jim morali predočiti, kam je npr. pripeljal islam, ki hoče biti "totalna" religija, ki obvladuje celotno človeško družbo in ne dovoljuje ločitve religije od države, tiste države, ki ga prakticirajo. Naštejte mi muslimanske države, ki danes kaj pomenijo v znanosti, kulturi, umetnosti! Koliko znanstvenikov iz islamskih držav je dobilo Nobelovo nagrado? (Ne omenjajte mi A. SALAMA, nobelovca za fiziko! On je dobil Nobelovo nagrado ravno zato, ker je zapustil muslimanski Pakistan!).

Nadmoč Zahoda nad civilizacijami, ki jim ni temelj sekularizem in verska svoboda je ravno v tem, da je že pred stoletji odvzel religiji tudi posvetno oblast in degradiral religijo na nivo, ki ji gre: na čisto intimen hobi ljudi, ki imajo težave z razvojem družbene zavesti. Mar res mislite, da pri nas ne bi bilo javnega kamenjanja prešuštnic, sekanja udov, nekaznovanega ubijanja "nevernikov", sežiganja "čarovnic" na grmadah, ipd, če država ne bi strogo ločila religije od države in ji odvzela moč, ki jo je imela, ko je dala sežgati G, BRUNA ali ponižati G.GALILEA?

Da ne bo pomote: nikakor se ne zavzemam za prepoved astrologije, bioenergetike, telepatije, homeopatije, zdravilstva in kar je še teh čudaštev! Toda jasno bi morali potegniti ločnico med znanostjo in temi neznanstvenimi praktikami. Mešanje teh stvari z znanostjo ima za družbo hude in dalekosežne posledice. Spomnite se pritiska lobija "zdravilcev" in drugih mazačev ob sprejemu zakona o zdravilstvu. Na vsak način so hoteli izenačiti uradno medicino in neznanstveno zdravilstvo, hoteli so, da bi bili tudi oni "uradno priznani" kot so zdravniki. No, očitno je pri nas še vsaj toliko zdrave pameti, da so jim to preprečili! Spomnite se tragičnega primera našega pokojnega predsednika! V stiski se je tudi sam zatekel k šušmarjem, ki so mu obljubljali čudežno ozdravitev. Toda na koncu je imel toliko človeškega poguma, da se je javno odrekel vsem takšnim voodoo mastrom in ljudi posvaril pred njihovim škodljivim delovanjem.

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Dr. Drnovšek je prepozno, pa vendarle spoznal, da mu Ajrvedsko zdravilstvo ne pomaga. Homeopatsko zdravilstvo, no ja; glede na to, da ga
pri nas izvajajo tudi čisto tapravi zdravniki, bi rekel, da je nekaj na tem. Pravzaprav le-to pomeni, da ti zdravnik malo bolj prisluhne,
si vzame več časa in predpiše zdravila, ki so izpeljana iz zdravilnih rastlin namesto iz kemije, ki tudi zastruplja, ne samo zdravi. Žal
se ta zdravila dobijo samo čez mejo. Američani, ki vse merijo so izjavili, da letno umre cca 2 miliona Američanov zaradi pretiranega
uživanja zdravil, kar je cca 5% njihove populacije. Seveda pa imajo bolj liberalen dostop do zdravil in nekajkrat večjo izbiro od nas.

Menim sicer, da je prav, da je znanost včasih tudi malce tolerantna, da nebi po nesrečnem naklučju zatrla kako novo odkritje, ali pa
spoznanje.Nekaj časa rabi vsaka stvar, da se dokaže. Prav tako ne zamerim znanstvenikom malo fantazije, saj je to tudi ena od poti
do novih spoznanj. Se pa strinjam, da bi morali srednješolcem dati več podlage, ali pa kritičnosti do kvazi znanosti. Včasih je težko
ločiti eno od druge, saj te kvazi znanosti deloma uporabljajo tudi normalna znanstvena spoznanja za svoje razlage in so meje zabrisane.

Američani, ki so bolj podjetni, ne zavržejo kar vsake ideje, če jim koristi raziščejo kaj je na tem. Včasih jim uspe (npr.pogon za letalo
Aurora, ki dosega 10 mahov hitrosti). Pa še kaj bi se našlo. Pri nas je velika odgovornost na majhnem številu strokovnjakov in pedagogov.
Verjetno se bi dalo reči še kaj na to temo.

Hitrost svetlobe, če se vrnem na temo, pa je se ve 300.000 km/s. Kaj več nebi več razpedal.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a vojko »

Silvester1234, večinoma se strinjam, le nekaj opazk.

"Zdravila", ki jih izdelujejo in predpisujejo samooklicani homeopati so (večinoma) nenevarni zvarki brez (škodljivega) učinka. Zdrava pamet pravi, da če bi katerikoli od teh "čudežnih" čajev ali tinktur vseboval kakršnokoli dokazljivo zdravilno učinkovino, bi ga seveda takoj pograbile velike farmacevtske firme in ga patentirale. Dejavnost teh "zdravilcev" je nevarna, pa ne pretežno zato, ker predpisujejo neučinkovita ali celo škodljiva "zdravila", ampak predvsem zato, ker bolniki zaupajo tem neučinkovitim metodam in ne poiščejo pravočasne pomoči pri uradni medicini, ki edina lahko zares pomaga. Sramotna in žalostna stran tega mazaštva pa je v lukrativnih nagibih mazačev. Ti na najbolj nizkoten način izkoriščajo stiske hudo bolnih ljudi in jim izvabljajo denar za ničvredne zvarke. To je najtemnejša plat tega početja, ki bi že sama zase bila dovolj za prepoved te rabote.

Edina svetla plat teh zdravilcev pa je tista, ki jo omenjaš. Včasih se res ti bolj poglobijo v stiske bolnika, najdejo zanj tolažilno besedo, se z njim pogovorijo. Pogosto ljudem manjka pri zdravnikih ravno to.

Kar pa se tiče smrti Američanov zaradi jemanja zdravil, pa si usekal precej mimo. Prebivalstvo ZDA namreč šteje v letu 2010 nekaj več kot 301 milijon (ocena; pri zadnjem štetju leta 2000 so našteli cca 286 mio). 5% bi bilo torej več kot 15 milijonov ljudi, kar je seveda daleč pretirano. Poanta ni v tem, koliko ljudi umre zaradi stranskih učinkov zdravil, ampak kolikim zdravila rešijo življenja. Ta številka pa bi lahko bila blizu tiste, ki si jo navedel, ali pa celo večja.

Pa še to: ne gre za to, da bi "zavrgli" kakšne dobre ideje. Gre za odbir plavzibilnih idej, torej takšnih, ki ne nasprotujejo zdravi fizikalni pameti in naravnim zakonom. Delo na graditvi perpetuum mobila je izguba časa, zato patentni uslužbenci (tudi Einstein je začel svojo kariero kot patentni uslužbenec v Bernu!) vržejo v koš vsako tako idejo in sploh ne pogledajo tehničnih podrobnosti naprave.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a Roman »

vojko napisal/-a:Včasih se res ti bolj poglobijo v stiske bolnika, najdejo zanj tolažilno besedo, se z njim pogovorijo. Pogosto ljudem manjka pri zdravnikih ravno to.
Saj. In to lahko dobijo tudi pri zdravnikih, če so jim pripravljeni plačati toliko, kot mazačem.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a derik »

vojko napisal/-a:Menim, da bi morali vsaj v srednje šole uvesti predmet "filozofija znanosti" ali nekaj podobnega.

. . .
Pri tem predmetu bi jim morali predočiti, kam je npr. pripeljal islam, ki hoče biti "totalna" religija, ki obvladuje celotno človeško družbo in ne dovoljuje ločitve religije od države, tiste države, ki ga prakticirajo. Naštejte mi muslimanske države, ki danes kaj pomenijo v znanosti, kulturi, umetnosti!
Težko bi rekli, da je islam sam po sebi ovira za znanost, še manj za civilizacijo. V zlati dobi islama so recimo prav islamski znanstveniki baje prvi razvili znanstveno metodo. Upoštevati je treba, da so različne družbe ob istem času v različnih fazah razvoja. Razvoj pa tudi ne gre vedno "naprej", že zato ne, ker se spreminja celo samo razumevanja tega, kaj je "naprej".
Nadmoč Zahoda nad civilizacijami, ki jim ni temelj sekularizem in verska svoboda je ravno v tem, da je že pred stoletji odvzel religiji tudi posvetno oblast in degradiral religijo na nivo, ki ji gre: na čisto intimen hobi ljudi, ki imajo težave z razvojem družbene zavesti.
Jaz ne bi bil tako prepričan o pozitivnosti tki. premoči Zahoda. Zahodna civilizacija, ali z drugimi besedami globalna civilizacija, je danes v veliki krizi. Eden od vzrokov je lahko prav ta, da se je ob eksponencialnem tehnološko-ekonomsko-finančnem razvoju zanemarilo človekove osnovne duhovne potrebe, ki so resda itimne, kot praviš, a ne na nivoju hobija. Religije se ukvarjajo prav z duhovnimi potrebami.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a shrink »

derik napisal/-a:
Pri tem predmetu bi jim morali predočiti, kam je npr. pripeljal islam, ki hoče biti "totalna" religija, ki obvladuje celotno človeško družbo in ne dovoljuje ločitve religije od države, tiste države, ki ga prakticirajo. Naštejte mi muslimanske države, ki danes kaj pomenijo v znanosti, kulturi, umetnosti!
Težko bi rekli, da je islam sam po sebi ovira za znanost, še manj za civilizacijo. V zlati dobi islama so recimo prav islamski znanstveniki baje prvi razvili znanstveno metodo. Upoštevati je treba, da so različne družbe ob istem času v različnih fazah razvoja. Razvoj pa tudi ne gre vedno "naprej", že zato ne, ker se spreminja celo samo razumevanja tega, kaj je "naprej".
Eh, islamski "znanstveniki" so zgolj uporabljali znanje starih Grkov in morda kako stvar izboljšali, tako kot zahodnjaški sholastiki. Na to, da so prvi razvili znanstveno metodo, pa se ne bi preveč zanašal, saj je s strani gorečih vernikov možno marsikaj slišati, pa seveda to še ne ustreza zgodovinski resnici (harekrišnovci npr. trdijo, da so stari Indijci dognali marsikaj).
Nadmoč Zahoda nad civilizacijami, ki jim ni temelj sekularizem in verska svoboda je ravno v tem, da je že pred stoletji odvzel religiji tudi posvetno oblast in degradiral religijo na nivo, ki ji gre: na čisto intimen hobi ljudi, ki imajo težave z razvojem družbene zavesti.
Jaz ne bi bil tako prepričan o pozitivnosti tki. premoči Zahoda. Zahodna civilizacija, ali z drugimi besedami globalna civilizacija, je danes v veliki krizi. Eden od vzrokov je lahko prav ta, da se je ob eksponencialnem tehnološko-ekonomsko-finančnem razvoju zanemarilo človekove osnovne duhovne potrebe, ki so resda itimne, kot praviš, a ne na nivoju hobija. Religije se ukvarjajo prav z duhovnimi potrebami.
Čisto nakladanje. Prav lepo se da živeti brez zadovoljevanja duhovnih potreb, seveda v tistem smislu, kot ga razume religija. Krizo pa seveda vidijo zgolj tisti, ki se bojijo prevlade racionalnosti nad mumbo-jumbo duhovnostjo.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Jaz ne bi bil tako prepričan o pozitivnosti tki. premoči Zahoda. Zahodna civilizacija, ali z drugimi besedami globalna civilizacija, je danes v veliki krizi. Eden od vzrokov je lahko prav ta, da se je ob eksponencialnem tehnološko-ekonomsko-finančnem razvoju zanemarilo človekove osnovne duhovne potrebe, ki so resda itimne, kot praviš, a ne na nivoju hobija. Religije se ukvarjajo prav z duhovnimi potrebami.
Vzrok je človeški pohlep....

Zaklenjeno