Hitrost svetlobe

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Zaklenjeno
Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a kren »

vojko napisal/-a:
kren napisal/-a:Upam, da se bo to "krohotanje" do 21. novembra poleglo. Takrat naj bi OPERA dala rezultate še od enega naknadnega testa.
Jaz še ne bi odpiral šampanjca, če bi bil s tabo. Kot si rekel: počakajmo!
Dočakali smo: http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-15791236.

Long story short: "So far no arguments have been put forward that rule out our effect," Dr Ereditato said.

Zdaj so na vrsti še testi drugih..

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a derik »

shrink napisal/-a:Četudi roka miruje, se mišična vlakna še vedno raztezajo in krčijo, zato opravljajo mehansko delo.
No, saj ravno v tem je zanimivost Vojkovega vprašanja, da namreč predmet, ki drži utež, morda opravlja neko delo, čeprav se utež sama ne dviga (saj to, da je pozabil na pot, je bilo očitno samo lapsus). Mišica in elektromagnet rabita energijo že za samo vzdrževanje sile, brez premikanja uteži (drugo vprašanje pa je, kolikšen del te energije je odvisen od teže uteži). Permanentni magnet ima določeno energijo (lahko tudi dvigne košček železa, ne samo drži) in vprašanje je, ali se mu ta spreminja zaradi obešenega koščka železa. Se bo, recimo, kaj prej razmagnetil?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a vojko »

kren napisal/-a:
vojko napisal/-a:
kren napisal/-a:Upam, da se bo to "krohotanje" do 21. novembra poleglo. Takrat naj bi OPERA dala rezultate še od enega naknadnega testa.
Jaz še ne bi odpiral šampanjca, če bi bil s tabo. Kot si rekel: počakajmo!
Dočakali smo: http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-15791236.

Long story short: "So far no arguments have been put forward that rule out our effect," Dr Ereditato said.

Zdaj so na vrsti še testi drugih..
Ja, ja, Kren, še testi drugih...

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a vojko »

derik napisal/-a:
shrink napisal/-a:Četudi roka miruje, se mišična vlakna še vedno raztezajo in krčijo, zato opravljajo mehansko delo.
No, saj ravno v tem je zanimivost Vojkovega vprašanja, da namreč predmet, ki drži utež, morda opravlja neko delo, čeprav se utež sama ne dviga (saj to, da je pozabil na pot, je bilo očitno samo lapsus). Mišica in elektromagnet rabita energijo že za samo vzdrževanje sile, brez premikanja uteži (drugo vprašanje pa je, kolikšen del te energije je odvisen od teže uteži). Permanentni magnet ima določeno energijo (lahko tudi dvigne košček železa, ne samo drži) in vprašanje je, ali se mu ta spreminja zaradi obešenega koščka železa. Se bo, recimo, kaj prej razmagnetil?
Derik, bolje si formuliral bistvo vprašanja, kot jaz sam. Čakamo na razlage!

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Derik, bolje si formuliral bistvo vprašanja, kot jaz sam. Čakamo na razlage!
V linku katerega sem objavil v zvezi z magnetom je opisano tudi: http://en.wikipedia.org/wiki/Work_(phys ... tic_energy:

\(W = \Delta E_k = E_k_2 - E_k_1 = \frac{1}{2} m (v^2_2 - v^2_1)\)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a vojko »

problemi napisal/-a:
vojko napisal/-a:Derik, bolje si formuliral bistvo vprašanja, kot jaz sam. Čakamo na razlage!
V linku katerega sem objavil v zvezi z magnetom je opisano tudi: http://en.wikipedia.org/wiki/Work_(phys ... tic_energy:

\(W = \Delta E_k = E_k_2 - E_k_1 = \frac{1}{2} m (v^2_2 - v^2_1)\)

Ker sem v matematiki bolj slab, mi poljudno razloži! Hvala!

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Ker sem v matematiki bolj slab, mi poljudno razloži! Hvala!
Se opravičujem, vendar ne vem kaj želiš povedati. Hermenevtika. :)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a vojko »

problemi napisal/-a:
vojko napisal/-a:Ker sem v matematiki bolj slab, mi poljudno razloži! Hvala!
Se opravičujem, vendar ne vem kaj želiš povedati. Hermenevtika. :)
To, kar sprašuje derik.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:To, kar sprašuje derik.
Torej derik sprašuje:
No, saj ravno v tem je zanimivost Vojkovega vprašanja, da namreč predmet, ki drži utež, morda opravlja neko delo, čeprav se utež sama ne dviga (saj to, da je pozabil na pot, je bilo očitno samo lapsus). Mišica in elektromagnet rabita energijo že za samo vzdrževanje sile, brez premikanja uteži (drugo vprašanje pa je, kolikšen del te energije je odvisen od teže uteži). Permanentni magnet ima določeno energijo (lahko tudi dvigne košček železa, ne samo drži) in vprašanje je, ali se mu ta spreminja zaradi obešenega koščka železa. Se bo, recimo, kaj prej razmagnetil?
Če nek predmet rabi/troši energijo za to, da drži določeno masno točko v statičnem ravnovesju ("celoten opazovalni sistem miruje, ob tem pa se ne gibljejo niti posamezni sklopi sistema sorazmerno eden na drugega." (Wikipedija)) bo prišlo do spremembe v energijskem stanju sistema glede na "pred obešanjem uteži in po obešanju uteži". Glede na to in naslednje:

če obravnavamo kinetično energijo:

\(W = \Delta E_k = E_k_2 - E_k_1 = \frac{1}{2} m (v^2_2 - v^2_1)\)

ali če obravnavmo potencialno energijo:

\(W = \Delta E_p = E_p_2 - E_p_1 = mg (h_2 - h_1)\)

ali če obravnavamo prožnostno energijo:

\(W = \Delta E_p_r = E_p_r_2 - E_p_r_1 = \frac{1}{2} kx^2_2 - \frac{1}{2} kx^2_1\) (pri vzmeteh je potrebno paziti na to, da je potrebna uporaba integralnega računa)

in pa "najpomembneje":

\(\frac{1}{2} mv^2_1 + mgh_1 = \frac{1}{2} mv^2_2 + mgh_2\)

lahko izračunamo delo (W) takšnega sistema. Shrink je že omenil krčenje in raztegovanje mišic. Pri tem prihaja do "spreminjanja" energije sistema, torej lahko izračunamo delo te roke tudi na osnovi sprememb energijskih stanj sistema.

Reciva, da je najin opazovalni sisitem "roka/utež". Pred obešanjem uteži na roko je energija - opazujva sistem da imaš roko naravno spuščeno ob telo, pač tako kot "mirno/vojaško" stojiš - enaka \(E_p_1\). V tem stanju smo tudi določili \(h = 0\) Ko na roko obesiš določeno masno točko bo ta zaradi \(mg\) potegnila roko za določen \(h (\Delta h)\) proti središču Zemlje. Prišlo je do spremembe energijskega stanja sistema in smo dobili \(E_p_2\). Da bi stvar ostala v statičnem ravnovesju (derik pravi, da se utež ne premika) je potrebno utež "vrniti" na izhodišče \(h = 0\). Naprej je stvar sila preprosta. Imamo silo \(mg\), imamo pot \(\Delta h\), torej imamo delo (W).

Sicer spet nekaj matematike, ampak brez nje ne gre.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a vojko »

Problemi je napisal:
Reciva, da je najin opazovalni sisitem "roka/utež". Pred obešanjem uteži na roko je energija - opazujva sistem da imaš roko naravno spuščeno ob telo, pač tako kot "mirno/vojaško" stojiš - enaka . V tem stanju smo tudi določili Ko na roko obesiš določeno masno točko bo ta zaradi potegnila roko za določen proti središču Zemlje. Prišlo je do spremembe energijskega stanja sistema in smo dobili . Da bi stvar ostala v statičnem ravnovesju (derik pravi, da se utež ne premika) je potrebno utež "vrniti" na izhodišče . Naprej je stvar sila preprosta. Imamo silo , imamo pot , torej imamo delo (W).

Sicer spet nekaj matematike, ampak brez nje ne gre.
Verjetno je res, kar pišeš, ampak moje vprašanje se je nanašalo na permanentni magnet. Če ta z mize dvigne sponko, je opravil nekaj dela, ne? To lahko ponovimo kolikokrat hočemo. Od kod energija?

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a qg »

Ko odtrgaš sponko, moraš dati delo, torej perpetum mobile ni možen, niti se sponka ne ogreva, ko jo drži magnet.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Verjetno je res, kar pišeš, ampak moje vprašanje se je nanašalo na permanentni magnet. Če ta z mize dvigne sponko, je opravil nekaj dela, ne? To lahko ponovimo kolikokrat hočemo. Od kod energija?
"Magneti hranijo energijo v obliki magnetnega polja, in ta energija se ne porablja*, ne glede na to koliko energije magnet prenaša na zunanja telesa. Za magnete veljajo zakoni termodinamike, ker se potencialna energija zgradbe teles znotraj magnetnega polja med privlakom za vedno spreminja v kinetično. Tudi tvorjenje magnetov (magnetizacija feromagnetnih snovi**) zahteva energijo." (http://sl.wikipedia.org/wiki/Aksiom_vzr ... #Sprememba)

Magnetno polje:http://sl.wikipedia.org/wiki/Magnetno_polje


*torej nimamo: \(W=E_2 - E_1\)
**permanentni magnet

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a vojko »

problemi napisal/-a:
vojko napisal/-a:Verjetno je res, kar pišeš, ampak moje vprašanje se je nanašalo na permanentni magnet. Če ta z mize dvigne sponko, je opravil nekaj dela, ne? To lahko ponovimo kolikokrat hočemo. Od kod energija?
"Magneti hranijo energijo v obliki magnetnega polja, in ta energija se ne porablja*, ne glede na to koliko energije magnet prenaša na zunanja telesa. Za magnete veljajo zakoni termodinamike, ker se potencialna energija zgradbe teles znotraj magnetnega polja med privlakom za vedno spreminja v kinetično. Tudi tvorjenje magnetov (magnetizacija feromagnetnih snovi**) zahteva energijo." (http://sl.wikipedia.org/wiki/Aksiom_vzr ... #Sprememba)

Magnetno polje:http://sl.wikipedia.org/wiki/Magnetno_polje


*torej nimamo: \(W=E_2 - E_1\)
**permanentni magnet
Hvala, zdaj mi he bolj jasno!

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a shrink »

It's got to be wrong. That's the gut reaction of most physicists to the report in September that subatomic particles called neutrinos appear to travel faster than light, a clear violation of Einstein's theory of relativity. Most particle physicists suspect that the purported speedup of the neutrinos is the product of some error in the experimental setup. But that error is likely subtle and hidden in the details of the measurement, they say. If there is a mistake, it may remain forever hidden, physicists warn. History is littered with anomalous results that were refuted when subsequent experiments failed to replicate the data, but never explained.
http://www.sciencemag.org/content/334/6060/1200

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a vojko »

Shrink, mislim, da lahko začneva odpirati šampanjec (čeprav še ni novo leto!)

Bistveno je tole: "gut reaction" (ali bi bil dober pomenski prevod: na vodi sem čutil?). Če imaš do naravoslovja holističen pristop, nekako "na vodi začutiš", kdaj nekaj ne štima, da mora biti vmes kakšna napaka, da preprosto ne more biti res, pa čeprav nimaš pravega dokaza za svoj občutek. V igri so v primeru superluminalne hitrosti nevtrinov dosti preveliki vložki, da bi bilo res, kar trdi OPERA tim. Se strinjaš?

Zaklenjeno