prostor ne more biti neskončen?

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
pocebokli

prostor ne more biti neskončen?

Odgovor Napisal/-a pocebokli »

če bi bil prostor neskončen bi bilo tudi neskončno kombinacij vseh vesolij ali česarkoli že, če bi bilo nes-končno kombinacij bi bilo povsod vse hkrati v vseh oblikah (vzporedni svetovi ki si niso vzporedni, se pravi so vsi hkrati v isti dimenziji)?

aljoša

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Zaenkrat nismo še nikjer v realnosti našli česarkoli neskončnega.

Neskončnost je le matematični konstrukt, ki se izkaže za uporabnega pri določenih izračunih.

pocebokli

Odgovor Napisal/-a pocebokli »

seveda, ampak mene bolj zanima pravilnost moje trditve, ki je seveda čisto teoretična in naivno laična ampak vseeno.

aljoša

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Pomoje imaš kar prav - če bi bilo prostora neskončno, bi se na njem dogajalo VSE kar je možno.

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Je meni je najbolj všeč teorija, da je vesolje zaokroženo kot Zemljina površina. Zato ni neskončno.

Tvoja teorija pa drži. :lol:

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Neskoncen prostor

Odgovor Napisal/-a bianko »

Ce bi bil prostor neskoncen potem bi bil brez centra(velikega poka)in bi bil povsod popolnoma enak,ter brez casa ter brez moznosti zivljenja.Ker je to torej nemogoce mora torej obstajati center,ki ga verjetno lahko doloci samo materija.S tem materija ustvari ukrivljeni prostor in cas,da se izogne neskoncnosti(nekako se zavije sama vase)Da pa lahko materija ustvari center se morajo proti centru pojavljati zmeraj manjsi delci(galaksije,zvezde,atomi,fotoni)dokler ne ostane samo se strogi center-nic,singularnost,ki,ga obkroza materija(prostor-cas)Cas pa bi bil lahko samo razlika med velikostjo materije(fotoni,atomi,zvezde,galaksije).Torej dobimo celoto,ki obstaja(lahko bi rekli v sedanjosti)in ni neskoncna.Mal sem si tole po partizansko zamislil,ampak pokomentirat sem pa moral neskoncnost.amen

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

Se oproscam ker brez sumniko pisem,ker mi neki nagaja.Alpa ne vem kje se nastavijo. :cry:

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

[GEOMETRIJA VESOLJA]

The matter of which we are made is only a small portion of the Universe, 4%. 23% is an exotic type of material known as "cold dark matter". And 73% is an even more exotic "dark energy". One possibility for the dark energy was introduced by Albert Einstein, a so called "cosmological constant."
The geometry of the Universe is flat. This means the geometry you learned in high school applies over the largest distances in the universe.

The amount of dark matter and energy in the universe plays a crucial role in determining the geometry of space. If the density of matter and energy in the universe is less than the critical density, then space is open and negatively curved like the surface of a saddle. If the density exactly equals the critical density, then space is flat like a sheet of paper. If the density is greater than critical density, then space is closed and positively curved like the surface of a sphere. In this latter case, this implies that initially parallel photon paths converge slowly, eventually cross, and return back to their starting point (if the universe lasts long enough). The Inflationary Theory, an extension of the Big Bang theory, predicts that density is very close to the critical density, producing a flat universe, like a sheet of paper. WMAP has determined, within the limits of instrument error, that the universe is flat.


[VELIKI POK]

Please avoid the following common misconceptions about the Big Bang and expansion:

The Big Bang did not occur at a single point in space as an "explosion." It is better thought of as the simultaneous appearance of space everywhere in the universe. That region of space that is within our present horizon was indeed no bigger than a point in the past. Nevertheless, if all of space both inside and outside our horizon is infinite now, it was born infinite. If it is closed and finite, then it was born with zero volume and grew from that. In neither case is there a "center of expansion" - a point from which the universe is expanding away from. In the ball analogy, the radius of the ball grows as the universe expands, but all points on the surface of the ball (the universe) recede from each other in an identical fashion. The interior of the ball should not be regarded as part of the universe in this analogy.
By definition, the universe encompasses all of space and time as we know it, so it is beyond the realm of the Big Bang model to postulate what the universe is expanding into. In either the open or closed universe, the only "edge" to space-time occurs at the Big Bang (and perhaps its counterpart the Big Crunch), so it is not logically necessary (or sensible) to consider this question.
It is beyond the realm of the Big Bang Model to say what gave rise to the Big Bang. There are a number of speculative theories about this topic, but none of them make realistically testable predictions as of yet.


MP002

moderator
Prispevkov: 165
Pridružen: 5.2.2004 10:01

Odgovor Napisal/-a moderator »

V nadaljevanju uporabnike prosim, da svoje odgovore pišejo v slovenščini. Krajši izseki pa so lahko tudi v angleškem jeziku.

Če se gre za citat, naj bo navedena tudi stran oz. knjiga iz kjer je citat izvzet.

Hvala.

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Viri:
http://map.gsfc.nasa.gov/m_mm/mr_content.html
http://map.gsfc.nasa.gov/m_uni/uni_101bb2.html

Prevajanje pa lahko gre na račun točnosti, aktualnosti in predvsem časa, ki ga nimam.
:)

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Pa objavi samo naslove.

Glede 2 dela (prvega se mi ni dalo prevajat): Če je čas končen (se je začel z Velikim pokom), je verjetno tudi prostor končen. Kako bi lahko iz Velikega poka nastal neskončen prostor? Če je prostor neskončen, bi se moral začeti povsod enako hitro, kar pa zaradi omejitve hitrosti širjenja informacij ni možno.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Neskončno

Odgovor Napisal/-a GJ »

Anonymous napisal/-a:Ne morem razumet kako je lahk neki neskončn. Ampak če se vesolje nekje konča kaj je za njegovim koncem?
Pridevnik neskončno izvira iz abstraktnega sveta (tudi matematika je abstraktna), to je svet, ki živi v naših glavah in z realnostjo ni nujno, da ima kaj dosti skupnega. Mi ljudje imamo to sposobnost, da se ga zavemo in posledično razmišljamo o njem.

PRIMER:
V matematiki obstaja neskončno pozitivnih celih števil. Kar pa ne pomeni, da se lahko zavemo v svojem življenju vseh števil. Če bi ob našem rojstvu začeli šteti na glas od 1 do neskončno, nebi nikoli prišli niti do števila ene miljarde, naše življenje je pač prekratko.

...

Mejo med realnim in abstraktnim svetom določa naš "zdravi"
razum.

...


Vesolje kot abstraktni prostor je neskončno.
Realni konec našega vesolja pa je sedanjost.


...

Tudi čas kot abstraktna dimenzija je seveda neskončen! 8)

...

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Ne razumem, kako lahko ne-abstraktno (oz. realno) opisuješ s samimi abstraktnimi pojmi.

Zame je "sedanjost" enako (če ne še bolj) abstraktna kot "neskončnost".
Morda se lahko "zavem" vseh števil, vendar spet - mislim, da imam težave z "zavedanjem" pomena tega pojma.

Dalje, lahko se strinjam s tabo, da je čas abstraktna dimenzija, če se ti strinjaš z mano, da je naš um tudi abstraktna "dimenzija". Oboje se mi namreč zdi enako abstraktno (ali pa realno).

Razlož ti to teorijo mal podrobneje...

MP002

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

MP002 napisal/-a:Ne razumem, kako lahko ne-abstraktno (oz. realno) opisuješ s samimi abstraktnimi pojmi.

Zame je "sedanjost" enako (če ne še bolj) abstraktna kot "neskončnost".
Morda se lahko "zavem" vseh števil, vendar spet - mislim, da imam težave z "zavedanjem" pomena tega pojma.

Dalje, lahko se strinjam s tabo, da je čas abstraktna dimenzija, če se ti strinjaš z mano, da je naš um tudi abstraktna "dimenzija". Oboje se mi namreč zdi enako abstraktno (ali pa realno).
Samo naša lastna (moja xor tvoja) čutila so realna. Ta naša čutila so preko živčevja povezana (privezana) z možgani.
Torej za vsakega posameznika so edino lastna čutila povezava z realnim svetom. To ni teorija temveč je dokazljivo dejstvo.

Če ne verjameš svojim čutilom je pravgotovo nekaj narobe s teboj. Odločiti pa se moraš sam ! :wink:

Naš um ni abstraktna dimenzija temveč ima zgolj sposobnost zavedati se, da obstaja tudi abstraktni svet. Kot sem že povedal nekaj postov nazaj v realnosti obstajaja zgolj sedanji trenutek nekega objekta oziroma subjekta, vse ostalo je zgolj bolj ali manj popolen zapis trenutkov sedanjosti.

Tudi sedanjost je seveda abstraktna, vendar pa prav ona povezuje abstraktni svet z realnim. :oops:
Sedanji trenutek določa eno izmed neskončne množice variacij stanj energije.
V osnovi vse pripada abstraktnemu svetu. Realni svet je zgolj podmnožica abstraktnega sveta, ki ga določa sedanjost.

Kar se pa tiče pomena besede zavedanje ga ne smeš enačiti s pomenom razumevanje.
...

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Se pravi... če smiselno strnem tvoje pretekle trditve, načeloma praviš, da:
A) "realnost se kaže kot individualna entiteta, je pa v resnici abstraktna".

Če je tako, potem ne morem drugače, kot da bi se strinjal s tabo.

Po drugi strani (če ne potujem preveč nazaj po tvojih postih) pa trdiš tudi tole:
B) "Če ne verjameš svojim čutilom je pravgotovo nekaj narobe s teboj. Odločiti pa se moraš sam !"

V trditvi B mi popolnoma prepuščaš čist svobodno odločitev ali je nekaj narobe z mano ali ne (za kar sem neskončno hvaležen).
Ne vem, če si opazil ampak A in B se medsebojno izključujeta.
Ker: če je (realni) svet okoli mene čutom nezaznaven, potem je narobe, da verjamem svojim čutom.
Posledično je narobe, če ni nič narobe z mano.
Ali drugače: edino pravilno je to, da je nekaj z mano narobe.

Mislim... HVALA LEPA!
:D

In še slovarček pojmov:

individualen
1. nanašajoč se na posameznika
2. mišljen, obravnavan izvzeto, ločeno od skupnosti ali celote, posamezen
3. ki izhaja iz posameznika, ki je posamezniku lasten, oseben

entiteta
kar je, obstaja

abstrakten
s čuti nezaznaven, pojmoven, miseln

realen
1. ki v resnici obstaja ali se v resnici godi; resničen, stvaren
2. predmeten, stvaren, snoven
3. ki je v skladu z določenimi dejstvi; ustrezen, pravilen
4. ki se da uresničiti, izpolniti; uresničljiv, izpolnljiv
5. ki pri mišljenju, ravnanju priznava, upošteva dejstva, uresničljive možnosti


MP002

Odgovori