Sevanje ozadja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Sevanje ozadja

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Torej ali mogoče kdo ve, če razmišljam prav, da se sevanje ozadja zmanjšuje z večanjem vesolja?

Torej bo enkrat vesolje zmrznilo in bo v njem zmanjkalo energije?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Sevanje ozadja

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Energija se ohranja. Samo redci se. Zaradi dopplerjeve raztegnitve se je temperatura sevanja ozadja do zdaj zmanjsala na par kelvinov.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Re: Sevanje ozadja

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Ni pa dokazano.
Mogoče je torej vse.
Doppler v tem primeru vsekakor ni merodajen.

Vprašanje
So bile zvezde preden si se rodil ali so nastale potem, ko si se rodil?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Sevanje ozadja

Odgovor Napisal/-a shrink »

Vedež napisal/-a:Ni pa dokazano.
Mogoče je torej vse.
Doppler v tem primeru vsekakor ni merodajen.

Vprašanje
So bile zvezde preden si se rodil ali so nastale potem, ko si se rodil?
(ne)Ved(n)ež, ne vključuj se v debate, katerim nisi dorasel. :lol:

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Re: Sevanje ozadja

Odgovor Napisal/-a Vedež »

oprosti šrink, globoko obžalujem

Toda, ko eden največjih veleumov in torej tvoj idol izjavi, da vesolje reproducira samega sebe, lahko tudi jaz pišem še večje kozlarije, kot sem ji do zdaj, se strinjaš, veleumnež?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Sevanje ozadja

Odgovor Napisal/-a shrink »

Vedež napisal/-a:oprosti šrink, globoko obžalujem

Toda, ko eden največjih veleumov in torej tvoj idol izjavi, da vesolje reproducira samega sebe, lahko tudi jaz pišem še večje kozlarije, kot sem ji do zdaj, se strinjaš, veleumnež?
Ja, seveda, (ne)Ved(n)ež, ti kar naprej piši kozlarije in živi v iluziji, da tudi Hawking strelja kozlarije. :lol: In seveda: le komu naj Hawking ne bi bil idol?

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Re: Sevanje ozadja

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Tokrat pa resno, saj možakar ni slab, daleč od tega, toda tokrat že govori skoraj tako kot jaz, ki se včasih malo hecam. Trdi nekaj, česar resnično ne more nihče potrditi. Natolcevanje nič drugega.

Psihološko ga razumem.
Je invalid, zato se je v mislih skregal z vsakim bogom.
Toda v resnici temu ni tako, plačuje pač za grehe, ki jih je očitno storil prej.
ne ve pa da je vesolje ena sama tehtnica.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Sevanje ozadja

Odgovor Napisal/-a shrink »

Vedež napisal/-a:Tokrat pa resno, saj možakar ni slab, daleč od tega, toda tokrat že govori skoraj tako kot jaz, ki se včasih malo hecam. Trdi nekaj, česar resnično ne more nihče potrditi. Natolcevanje nič drugega.
No, saj gre za njegovo mnenje in ne za mnenje skupnosti.
Psihološko ga razumem.
Je invalid, zato se je v mislih skregal z vsakim bogom.
Dvomim, da to drži. Še posebej zato, ker je invalid že desetletja, pa mržnje do kakega boga do sedaj ni bilo čutiti. In tudi dvomim, da je tako v zadnji knjigi.
Toda v resnici temu ni tako, plačuje pač za grehe, ki jih je očitno storil prej.
ne ve pa da je vesolje ena sama tehtnica.
Odlično! Napiši še sam knjigo.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Sevanje ozadja

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Po mojem ima vsak um neke meje. Najbrž se tudi njegov IQ nkeje ustavi (daleč naprej od našega) in takrat daje pač svoja mišlenja oziroma ideje, ki so prav tako nore kot mnoge naše ideje, če ne še bolj nore. Praktično pa ne bi do tega sploh prišlo, če nebi ljudje imeli norih idej:).

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Sevanje ozadja

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Se strinjam z Aniviller-ovo začetno trditvijo, da se sevanje s širjenjem vesolja redči. Podobno kot to velja v fiziki plinov.

anzovc
Prispevkov: 92
Pridružen: 12.8.2010 13:58

Re: Sevanje ozadja

Odgovor Napisal/-a anzovc »

Postavil bom bogokletno vprašanje: Ali je količina energije v vesolju konstanta ali ni? To vprašanje se mi je porodilo, ker sem gledal precej oddaj na Discoveryju ter drugje in kjer je bilo govora o temni energiji, ki bi naj pospešeno širila vesolje. Se pravi če je gibanje pospešeno je treba telesom dovajati čedalje več energije.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Sevanje ozadja

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ce smo zelo natancni, polne energije vesolja niti ne moremo definirat (morali bi gledati tako da posnamemo gostoto energije v celem vesolju ob istem casu - v specialn relativnosti je socasnost milejsi problem, v splosni pa to sploh ne gre). V relativnosti vlogo energije igra tenzor gostote energije... vsaj v okviru Einsteinovih enacb polja (splosna relativnost), je tu vse v najlepsem redu. Je pa ta ohranitev lokalna, o globalni pa ne moremo povedati nicesar (vprasanje "kaksno je vesolje v tem trenutku" nima smiselnega odgovora).

To kar tebe moti ni noben problem. Pri pospesevanju se pac pretvarja ena vrsta energije v drugo, tukaj je vse ok. Predstavljaj si samo stisnjeno vzmet, ki pospesuje ko se nazaj razteguje.

Pa se to - "temna energija" deluje na rahlo bolj obskuren princip. Gre za tendenco, da se vesolje tudi ce je prazno hoce krcit ali sirit (nek zamik). To da se vesolje siri je bolj v smislu da recemo "jutri bo pa 1 meter taka kolicina da bo med ljubljano in mariborom 2000km" (metrika prostora se spreminja). Pa ni nihce v bistvu premaknil nicesar, samo prostor na kateremu vse skupaj stoji je spremenil svoje pojme o razdalji.

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Sevanje ozadja

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

To, da se vesolje širi s pospeškom je težko reči zakaj. Najbrž upada kohezijska sila tudi nekako ekspotencialno, oz. vesolje še ni uravnoteženo.
kar se tiče širjenja in krčenja. Lahko, da to bo, podobno nihanju vzmeti (to bi bila dobra novica), če pa bo pospeševalo v neskončnost, pa
bo prišlo do razpada snovi in vsega, kar je sedaj v nam znanem vesolju, ker bodo popustile kohezijske sile vesolja in vsega kar je.
To pa bi bila slaba prognoza, ker bi na koncu bilo le mrtvo in črno, prazno vesolje, z ostanki snovi, ki je nekoč bila v njem. To kar si mislil
z energijo je pa bolj v zemeljskih proporcih, zakon o ohranjanju snovi in energije, ki govori o pretvorbi enega v drugo in o tem, da je to
konstanta. Nekaj v tem smislu. Gre za pretvorbo enega v drugo. Razmere se verjetno spremenijo okrog teorije strun, ko je vprašanje
kako je s to korelacijo mase in energije.

Odgovori