Hawkigovo sevanje

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Gravitacije (oz. mase) jim ne priznam kot dimezijo, ampak kot lastnost.

Od kje si pa pobral neskončna masna telesa? Saj sploh ne obstajajo. Kaj misliš s tem?

Ko se snov zmanjša do najmanjše možne dimenzije, se ne more zmanjšati še bolj. Vzporednim prostor-časom pa ne verjamem. To si a predstavljam verjetno enako kot ti. Zaradi izključitvenega načela ne moreta biti 2 delca na istem mestu.

Pa še nekaj sem se spomnil: Zakaj to načelo ne velja za fotone, če so res enaki delcem?

Mislim, da je v veliki večini spiralnih galaksij vsaj kakšna črna luknja. Če pa so premajhne, pa se črna luknja ne ustvari.

Poskus z ladjami potrdi razliko med skoraj c in c.

Newton ni vedel, kaj je foton, pa tudi ne, kako hitro potuje svetloba. Takrat je bilo sprejeto, da ima neskončno hitrost, brez da bi Newton na to imel vpliv.

Tudi jaz podpiram ta kvazieter.

Tudi pri ponjavi, če se na njej pojavi nova žoga, se informacija prenaša s končno hitrostjo. Torej ima tudi ponjava nek svoj "c", ki pa mislim enak hitrosti zvoka v njej.

mirtelo

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

O delcih si pisal ti, da lahko detektiramo samo njihov "vrh ledene gore", drugače se pa raztezajo neskončno daleč. Vsaj jaz sem tako razumel tvojo razlago. Se pa oproščam, če tu ne gre za masne delce, čeprav sem si jaz predstavljal, da ti misliš na njihov vpliv, ki pa bi lahko bil povezan z gravitacijo, ki pada s kvadratom oddaljenosti, na kar nas spominja tudi napeta ponjava s kroglo, ki ukrivi njeno ravnino.
Tudi ti praviš, da se vpliv delca (lahko tudi gravitacija) širi po prostoru s svetlobno hitrostjo. Pa me zanima, če v vesolju sploh obstaja ravnotežje, oziroma, če obstaja, se lahko nekako tudi podre, ko se bodo vplivi materij, ki so sedaj še lahko tako oddaljeni, da jih medsebojni vpliv še ni dosegel :?:
Kot že veš jaz nekako zagovarjam sistem, kjer lahko nekako tudi masni delci dosegajo svetlobno hitrost, s pogojem, da nekje med manjšim c in c zapustijo naš prostor in se preselijo v 2D sistem. Za sabo pa nam zapustijo brezmasno sled, ki jo mi imenujemo elektromagnetno valovanje. Za delce, pa ko pospešujejo proti c in izgubljajo dimenzijo v smeri gibanja, pa naš prostor izgublja dimenzijo, le tako si lahko predstavljam, kontrakcijo dolžine in delitacijo časa in lastnost prostora, da dopušča c kot zadnjo dovoljeno hitrost in sicer samo za brezmasne delce, katerih mase so že "odpotovale" iz našega 3D sveta.
Verjeno je možna tudi obratna pot, da se EMV spremeni v materijo in antimaterijo, kot so to opazili pri trku dveh fotonov velikih energij (gama žarki).....S tem zaključujem to razmišljanje v tem forumu, ker se že ponavljam. Upal sem, da bom tu morda našel somišljenika ali pa vsaj nekoga, ki bi me prepričal, da razmišljam napačno.

Japi

Odgovor Napisal/-a Japi »

Mirtelo, mislim, da imam jaz par komentarjev. Krćenje dolžin v lastnem sistemu ne obstaja! Relativna teorija in vsi njeni pojavi sledijo iz Lorentzove transformacije med dvema sistemoma. Primer: če gre vlak mimo tebe s 0,5c, mu boš ti izmeril malo krajšo dolžino, če ga boš meril z bližnjega travnika, dočim kot potnik mu boš nameril isto dolžino kot če bi bil vlak pri miru. Ta efekt kvazi izgube dimenzije je le optična varka za zunanjega opazovalca!

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Delci nimajo neskončne mase. Pravzaprav je masa vedno slabše delfinirana. Če je to lastnost, da oddaja gravitone, potem je nakopičena v vrhu in potem iz vrha oddaja gravitone oz. informacije o gravitacijskem polju po delčecem polju.

Ravnotežja po mojem ni, če se vesolje širi. ne vem pa natančno, kakšno ravnotežje misliš.

Tvojo teorijo o 2D delcih že poznam. Vendar še vedno potrebujemo neskončno energije (pravzaprav masa * neskončno), da ga pospešimo do tam. Fotoni in ostali brezmasni "delci" (ki so pravzaprav po moji teorije valovi) imajo maso 0 in je zato potrebno 0*neskončno = 0 energije.

Japi, potnik pa izmeri krajšo dolžino opazovalčega avta (npr.) Pri c delci nimajo dimenzije, zato potujejo v tisto smer z neskončno hitrostjo. Ker pa je meja za kakršnolkoli hitrost c, pa potujejo le z svetlobno.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Hawkingovo sevanje

Odgovor Napisal/-a Roman »

Tema se je sicer ohladila in zašla, a bom vseeno tvegal s svojim vprašanjem:

Stephen Hawking je ugotovil, da črna luknja (iz nje ne more nič, niti svetloba) seva. Sevanje razlaga z nastajanjem parov delec/antidelec v vakuumu v bližini horizonta, pri čemer eden pade v črno luknjo, drugi pa stran od nje in tvori Hawkingovo sevanje. Zaradi tega sevanja naj bi črna luknja izhlapevala.

Tu pa mi ni jasno tole: Par delec/antidelec ne nastane v črni luknji oziroma ne vemo, kako/če poteka ta pojav tudi znotraj horizonta. Delec, ki pade v črno luknjo, poveča maso črne luknje. Delec, ki odleti stran kot sevanje, pa ne vzame mase črni luknji, saj ni prišel iz nje. Kaj narobe razumem?

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Hawkigovo sevanje

Odgovor Napisal/-a Motore »

Zdravo,

Hawkingovo sevanje je zelo kompleksen proces in takšna hevristična razlaga je zavajujoča.
Roman napisal/-a:
26.9.2020 11:12
Sevanje razlaga z nastajanjem parov delec/antidelec v vakuumu v bližini horizonta, pri čemer eden pade v črno luknjo, drugi pa stran od nje in tvori Hawkingovo sevanje.
Sicer je tak opis podal sam Hawking v svoji knjigi A brief history of time, ampak mišljena je za splošno publiko, medtem ko je prava, rigorozna razlaga malenkost drugačna.
Roman napisal/-a:
26.9.2020 11:12
Delec, ki pade v črno luknjo, poveča maso črne luknje.
Ta antidelec naj bi namreč imel negativno energijo. Ampak kot sem povedal, to je zavajujoča razlaga. Predlagam ti, da podrobno pregledaš spodnje povezave.

Dobra poljudna razlaga zakaj zgornji hevristični prostop ni pravilen
https://www.youtube.com/watch?v=qPKj0YnKANw

Par poljudnejših
https://www.forbes.com/sites/startswith ... 3589f14e63
http://newt.phys.unsw.edu.au/~jkw/phys3 ... n_work.pdf

Bolj tehnični opis Hawkingovega sevanja
https://arxiv.org/pdf/hep-th/0409024.pdf

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Hawkigovo sevanje

Odgovor Napisal/-a Roman »

Hvala za odgovor, bom pogledal.

Odgovori