Antropično načelo

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a mriz »

problemi napisal/-a:Ne ukvarjaš se z memi/memetiko predlagaš pa da probam odgovorti na vprašanje s pomočjo le teh. Tudi šaralatani predlagajo uporabo nečesa, za kar sploh ne vejo ali res deluje oziroma vedo da sploh ne deluje. V čemu se ti, pri svojem predlogu, razlikuješ od njih.
Po čem pa sklepaš, da jaz ne vem, ali memetika res deluje oz. da vem da ne deluje?
Tako je, umazanim hipijem tudi vodo vzeti! Disciplinirati jih je potrebno! Živel kapital in kapitalizem in njega "hlapci/snovalci" univerzitetniki! :?:
Ne vem za kaj se ti zavzemaš, ampak če tistemu pred borzo prisojaš status boja proti kapitalu, imaš dokaj nizke standarde.
Mene preseneča, da nekaj ponudiš/zablebečeš potem pa od mene terjaš da pojasnujem. Ti si začel z Rdečo kapico, torej ti pojasni, kakšno zvezo ima ta z zgornjim vprašanjem. Ali ni to tvoje početje podobno početju vernikov (teistov)? Torej pusti mene kvazifilozofa, ti pojasni.
V bistvu nisem jaz začel z Rdečo kapico, ampak ti z Althusserjem.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a problemi »

mriz napisal/-a:Po čem pa sklepaš, da jaz ne vem, ali memetika res deluje oz. da vem da ne deluje?
Lahko da sem te napačno razumel, predlagaš meme, prosim te za pomoč, ker sam o njih bolj malo vem, mi odvrneš, da se ti z njimi ne ukvarjaš. Čemu sploh tisto z memi?
Ne vem za kaj se ti zavzemaš, ampak če tistemu pred borzo prisojaš status boja proti kapitalu, imaš dokaj nizke standarde.
Sicer ne vem, kateri so tisti atributi po katerih ti stvarem dodeljuješ status, ampak sam glede na to o čemur govorijo, na kar opozarjajo, liči na skupino ljudi, ki se bori proti kapitalu, sicer bi moral biti natančnejši, ker ta "boj proti kapitalu" je dokaj zlajnana fraza.
V bistvu nisem jaz začel z Rdečo kapico, ampak ti z Althusserjem.
Res je, ampak ne vem če si opazil, pogovarjala sva se o ljudeh, ki protestirajo in odnosu ostalih do te skupine ljudi. Še vedno misliš, da je za odgovore na takšna vprašanja primerno delo Rdeča kapica? V primeru, da vztrajaš pri tem, te pa prosim, da mi pojasniš na kakšen način je lahko delo Rdeča kapica ustrezno za pridobiti odgovore na omenjena vprašanja.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a mriz »

problemi napisal/-a:Čemu sploh tisto z memi?
Za predlog, seveda.
Sicer ne vem, kateri so tisti atributi po katerih ti stvarem dodeljuješ status, ampak sam glede na to o čemur govorijo, na kar opozarjajo, liči na skupino ljudi, ki se bori proti kapitalu, sicer bi moral biti natančnejši, ker ta "boj proti kapitalu" je dokaj zlajnana fraza.
Ja, pod 'boj proti kapitalu' po moje ne moremo šteti taborjenja s pivom in kuhanjem golaža.
Še vedno misliš, da je za odgovore na takšna vprašanja primerno delo Rdeča kapica?
Tega nisem trdil niti v izhodišču - nakazal sem samo, da lahko zaradi mene namesto z Athusserjem poizkusiš tudi z Rdečo kapico (učinek bi pač bil enak).

anzovc
Prispevkov: 92
Pridružen: 12.8.2010 13:58

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a anzovc »

vojko napisal/-a:Anzovc je napisal:
Sprašujem se ali je nedoločenost posledica kvantnega nemira, ki je na vse manjših razdaljah in časovnih presledkih vse večji ali pa je ravno obratno? Ali pa je nemara to eno in isto?
Kar se pa irevezibilnih procesov tiče, pa je tako, da drugi zakon termodinamike pravi, da se fizikalni sistemi razvijajo proti stanju z višjo entropijo. Ampak to ni zakon v konvencionalnem smislu, kajti sistem lahko pride tudi iz višjeentropijskega stanja v nižjeentropijsko stanje. Ampak za to obstaja majhna verjetnost, tem manjša, čim več sestavin ima sistem. In ravno zato se bomo zelo načakali, da se bodo vse molekule prerazpredile (npr. pri razbiti skodelici) natanko tako, da se bo skodelica sestavila. Drugačna pa je stvar pri žogici ki se odbije od stene - to je enostaven sistem z malo sestavinami. In z lahkoto lahko film zavrtimo nazaj pa ne bo nobene razlike. Dejstvo je, da se stvari začno tako in končajo drugače in nikdar ne začno drugače ter končajo tako, je zato takšno, ker je bila časovna puščica istreljena v vesolju z nizko entropijo.
Človek bi ob big bangu pričakoval visoko entropijo. Od kod nizka entropija zgodnjega vesolja?
Mislim, da inflacijski model kar dobro odgovori na to vprašanje.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a problemi »

mriz napisal/-a:Za predlog, seveda.
Tudi sam sem to razumel kot predlog, sicer bi lahko tudi kot šalo, ampak ...

Glede nato sem pričakoval, da veš, zakaj mi meme sploh ponujaš kot predlog. Ampak predlagam, da pustiva to.
Ja, pod 'boj proti kapitalu' po moje ne moremo šteti taborjenja s pivom in kuhanjem golaža.
Ne počnejo zgolj tega. Lahko pa poveš, kako naj bi po tvoje izgledal "boj proti kapitalu". Sicer se strinjam, da samo s protestiranjem bred borzo in manjšimi akcijami nekega uspeha ne bo. Ampak nimam pa nobenga razloga, da bi dvomil v njihovo, pa ajd recimo, iskrenost v tem početju. "Njihov boj" v ničemer ne izključuje niti omejuje "boj", ki bi bil tebi bolj primeren.
Tega nisem trdil niti v izhodišču - nakazal sem samo, da lahko zaradi mene namesto z Athusserjem poizkusiš tudi z Rdečo kapico (učinek bi pač bil enak).
Tu bi te resnično prosil, da argumentiraš svojo zgornjo trditev.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a mriz »

problemi napisal/-a:Ne počnejo zgolj tega.
Hm, mogoče so se kdaj zvečer posedli v krog in zaigrali na kitaro...
Lahko pa poveš, kako naj bi po tvoje izgledal "boj proti kapitalu". Sicer se strinjam, da samo s protestiranjem bred borzo in manjšimi akcijami nekega uspeha ne bo.
Ne vem, če bi forumska pravila dopustila, da opišem boj proti kapitalu po mojem okusu. Ampak najbrž sem s tem tudi kaj povedal, kajne.
Ampak nimam pa nobenga razloga, da bi dvomil v njihovo, pa ajd recimo, iskrenost v tem početju. "Njihov boj" v ničemer ne izključuje niti omejuje "boj", ki bi bil tebi bolj primeren.
Morda, ampak to ne pomeni, da moram podpirati njihove piknike.
Tu bi te resnično prosil, da argumentiraš svojo zgornjo trditev.
Kaj pa pri tem ni jasno? Oba primera bi imela nekako enako relevantnost - pravzaprav ne, poizkus z Rdečo kapico bi morda celo bil zabaven.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a problemi »

mriz napisal/-a:Hm, mogoče so se kdaj zvečer posedli v krog in zaigrali na kitaro...
Verjetno tudi to. Upam da te posedanje ob ognju in igranje na kitaro ne moti.
Ne vem, če bi forumska pravila dopustila, da opišem boj proti kapitalu po mojem okusu. Ampak najbrž sem s tem tudi kaj povedal, kajne.
Mislim, da forumska pravila to dopuščajo, tako da kar. Lahko da si povedal, ampak zgleda, da sem zadnje čase bolj slab v "razumevanju". :)
Morda, ampak to ne pomeni, da moram podpirati njihove piknike.
Nikjer nisem trdil, da moraš podpirati njihove "piknike". Pravim, da si tega, da se jih zmerja, ne zaslužijo.
Kaj pa pri tem ni jasno? Oba primera bi imela nekako enako relevantnost - pravzaprav ne, poizkus z Rdečo kapico bi morda celo bil zabaven.
Pa dobro, predpostavljam, da veš, kaj pomeni pojem "argument". In po teh te sprašujem. Torej, zakaj bi oba primera imela nekako enako relevantnost?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a mriz »

problemi napisal/-a:Mislim, da forumska pravila to dopuščajo, tako da kar.
Enkrat je že bil brisan moj prijazni predlog o vzgojno-disciplinski sankciji za (če se ne motim) amrita, tako da raje ne.
Nikjer nisem trdil, da moraš podpirati njihove "piknike". Pravim, da si tega, da se jih zmerja, ne zaslužijo.
Kaj pa si zaslužijo, škrlatno srce?

Pa dobro, predpostavljam, da veš, kaj pomeni pojem "argument". In po teh te sprašujem. Torej, zakaj bi oba primera imela nekako enako relevantnost?
O tem smo pa res že toliko napisali, da se ne rabim ponavljati.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a problemi »

mriz napisal/-a:Enkrat je že bil brisan moj prijazni predlog o vzgojno-disciplinski sankciji za (če se ne motim) amrita, tako da raje ne.
Uh, potem pa mogoče res ne. Moram priznati, da nikoli nisem mogel brati knjig, ki so opisovale, podrobneje, zločine inkvizicije.* :)
Kaj pa si zaslužijo, škrlatno srce?
Glede tega si verjetno ne bova prišla skupaj. V tem ni nič narobe, seveda. Kot sam razumem etiko, me pač moti, če "novodobni suženj" nesramno označi nekoga, ki izgleda, kakor pač izgleda, vendar skuša tudi tega "novodobnega sužnja" zbuditi/spodbuditi k razmisleku, recimo, kako razrešiti "paradoks", da mirno pristaja na "vedno več dela, za vedno manj denarja" - Bogu hvala, da bo za človeka dela vedno manj, komaj čakam, da bodo delali roboti - če omenim zgolj tega, sicer jih je kar nekaj "paradoksov" v naši družbi.
O tem smo pa res že toliko napisali, da se ne rabim ponavljati.
Strinjam se. Pustiva te neumnosti, raje povej si v zadnjem času prebral kaj zanimivega, kaj za priporočit. Kak dober film?

*"uzput" povedano :)

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a mriz »

problemi napisal/-a:Kot sam razumem etiko, me pač moti, če "novodobni suženj" nesramno označi nekoga, ki izgleda, kakor pač izgleda, vendar skuša tudi tega "novodobnega sužnja" zbuditi/spodbuditi k razmisleku, recimo, kako razrešiti "paradoks", da mirno pristaja na "vedno več dela, za vedno manj denarja" - Bogu hvala, da bo za človeka dela vedno manj, komaj čakam, da bodo delali roboti - če omenim zgolj tega, sicer jih je kar nekaj "paradoksov" v naši družbi.
Spet, prenizki standardi...

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a problemi »

mriz napisal/-a:
problemi napisal/-a:Kot sam razumem etiko, me pač moti, če "novodobni suženj" nesramno označi nekoga, ki izgleda, kakor pač izgleda, vendar skuša tudi tega "novodobnega sužnja" zbuditi/spodbuditi k razmisleku, recimo, kako razrešiti "paradoks", da mirno pristaja na "vedno več dela, za vedno manj denarja" - Bogu hvala, da bo za človeka dela vedno manj, komaj čakam, da bodo delali roboti - če omenim zgolj tega, sicer jih je kar nekaj "paradoksov" v naši družbi.
Spet, prenizki standardi...
Da ni pri tebi ta "fora" s standardi, kot oni "posranec", ki (kao) hoče skočit, z visokega mostu, "na glavo" v vodo, pa vedno odlaša s skokom zaradi različnih vzrokov (ni veter pravi, voda je ravno ta čas prenizka, tok je preveč deroč ...)? On sicer bi, vendar čas (standard) ni pravi. :roll: :)

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a mriz »

problemi napisal/-a:Da ni pri tebi ta "fora" s standardi, kot oni "posranec", ki (kao) hoče skočit, z visokega mostu, "na glavo" v vodo, pa vedno odlaša s skokom zaradi različnih vzrokov (ni veter pravi, voda je ravno ta čas prenizka, tok je preveč deroč ...)? On sicer bi, vendar čas (standard) ni pravi.
Najbrž bi se tale moral pridružiti tisti zabavi in pikniku pod mostom, kjer se zbirajo kvaziskakalci?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a problemi »

mriz napisal/-a:
problemi napisal/-a:Da ni pri tebi ta "fora" s standardi, kot oni "posranec", ki (kao) hoče skočit, z visokega mostu, "na glavo" v vodo, pa vedno odlaša s skokom zaradi različnih vzrokov (ni veter pravi, voda je ravno ta čas prenizka, tok je preveč deroč ...)? On sicer bi, vendar čas (standard) ni pravi.
Najbrž bi se tale moral pridružiti tisti zabavi in pikniku pod mostom, kjer se zbirajo kvaziskakalci?
A midva, ki iz tople sobe to komentirava sva pa "prava revolucionarja", oni so pa "kvazirevolucionarji". Verjetno je najin načrt tudi v tem, da jih bova, te "kvazi..." namreč, po uspešni revoluciji razposlala po gulagih, saj morajo po revoluciji oblast prevzeti "pravi revolucionarji". :)

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a mriz »

problemi napisal/-a:A midva, ki iz tople sobe to komentirava sva pa "prava revolucionarja", oni so pa "kvazirevolucionarji".
Iz česa pa to sledi?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a problemi »

mriz napisal/-a:
problemi napisal/-a:A midva, ki iz tople sobe to komentirava sva pa "prava revolucionarja", oni so pa "kvazirevolucionarji".
Iz česa pa to sledi?
Iz najinega pogovora.

Odgovori