Širjenje vesolja in ohranitev energije

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Širjenje vesolja in ohranitev energije

Odgovor Napisal/-a mriz »

mirko napisal/-a:To, kar v bistvu loči eno in drugo razlago, je zmožnost ustvarjanja. In to velja tudi za razlage, pri katerih niti ne gre za detektivsko rekonstrukcijo preteklosti, pač pa celo za empirične potrditve. Kaj bi z vsemi teorijami, če bi samo delali kljukice poleg opisov testnih korakov, ne da bi razmišljali o tem, kaj vse bi bilo s tem še mogoče novega narediti...Če sem bolj slikovit, recimo glede nastanka življenja: lahko se tudi prepiramo ali je izvor v prajuhi ali od zunaj, iz vesolja. Ampak prajuho lahko vsaj poskusimo skuhati. In če sem še malo radikalen: vsaka stvar ostane skrivnost, dokler je ne znaš sam narediti.
Mislim, da ne razumem najbolje. Praviš, da je nek opis (teorija, razlaga) potrjen šele in samo z aplikacijo, ali pa da teorija nima smisla, če ni pripadajoče aplikacije? Kam po tej logiki postavljaš astronomijo, astrofiziko in podobne stvari? Kriterij pravilnosti teorije, torej to kar jo loči od alternativne, po moje ni nujno povezan z aplikacijo (čeprav le-ta seveda ne škodi oz. predstavlja naslednjo stopnjo, ki pa v večih primerih ni nujno izvedljiva).
In ko enkrat znaš nekaj narediti s pomočjo razlage 1, alternativna razlaga 2 naenkrat ni več zanimiva, pa četudi bi bila mogoče lahko celo pravilna. Če bomo ustvarili tehnologijo za gojenje zelenih alg iz vode, metana in kuhinjske soli, nas najbrž ne bo več toliko zanimalo, kaj se je ob nastanku prvega enoceličarja v resnici zgodilo....
Zakaj pa to misliš? Pri obstoju dveh razlag, ki sta na poenostavljenem nivoju problema pogojno enakovredni, je ravno poenostavljenost lahko resni dolgoročni problem.
V tem smislu nam takšnih in drugačnih skrivnosti še dolgo ne bo zmanjkalo, če nam le domišljavo prepričanje, da že vse vemo ( oziroma da "naši" vejo), ne bo vzelo vse domišljije.
Se strinjam, ampak moja poanta je bila drugačna. Nerešena vprašanja so eno, drugo pa je ignoriranje relevantnih spoznanj zavoljo obveljave statusa skrivnosti, ki dejansko pomeni zgolj zeleno luč za poljubno (naivno in zgrešeno) razlago (s čimer pa obravnavana stvar prav tako neha biti skrivnost). Skratka, da se nekaj označi za skrivnost, povečini pomeni samo to, da se zavrača dejstva, sprejema pa razlago, ki je komu pač všeč.


(Pardon za dokaj pozni odgovor.)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Širjenje vesolja in ohranitev energije

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:Ampak shrink UFO gor UFO dol, kdo za vraga je pa možakar (ugibam, lahko je tudi bejba) na sliki tvojega avatarja. :lol:
D.N. za probleme. Namig: "board game" iz leta 1990. :lol:
O čem si že govoril? O osebni izkušnji? Mitchellova osebna izkušnja:
In an interview with Fox News on July 25, 2008, Mitchell clarified that his comments did not involve NASA, but quoted unnamed sources, since deceased, at Roswell who confided to him that the Roswell incident did involve an alien craft. Mitchell also claims to have subsequently received confirmation from an unnamed intelligence officer at the Pentagon.
In kaj si NASA misli o njem:

"NASA does not track UFOs. NASA is not involved in any sort of cover up about alien life on this planet or anywhere in the universe. Dr Mitchell is a great American, but we do not share his opinions on this issue."

http://en.wikipedia.org/wiki/Edgar_Mitc ... ws_on_UFOs

Skratka: Mitchell verjame v obstoj NLP-jev, ker so to potrdili neimenovani obveščevalci, morda sami MiB. :lol:

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Re: Širjenje vesolja in ohranitev energije

Odgovor Napisal/-a Vedež »

shrink napisal/-a: Škodo delajo le šarlatani, katerim lahko nasedejo nepoučeni. Zato jih je treba v kali zatirati.
Pojma nimaš. Ravno šarlatani so tisti, ki vodijo največje posle. Po definiciji je Coca Cola prav gotovo šarlatanska pijača, saj so jo sprva prodajali kot ne vem kakšno zdravilo. Dr. J.S. Pemberton je bil po tvoji definiciji čisto navaden klasičen CENZURA.

Red Bull, šarlatanstvo na kvadrat. Še bolj šarlatanski izum od Coca Cole, reklame pa dosežejo še bolj šarlatanski učinek in ljudje jih s pitjem zalagajo z veliko količino denarja.

Ko boš lastnik ene od takšnih korporacij, se pa primerjaj s šarlatani. BTW, je v Cernu kaj pretresljivo novega? Je kaj stroškov v investicijo že povrnjenih?

Ko kdo izmed udeležencev vesoljskih projektov spregovori resnico je normalno, da ga zagovorniki molka potolčejo. Ti verjameš plastičnemu nakladanju kvazi resnic, to je tvoj problem, ker si fundamentalist. Z Amritom si podajta roke, le da sta vsak na svoji strani brega. a ha ha ha ha ha :lol: :lol: :lol: :lol:

Zatri že enkrat Coca Colo in Red Bull, pametnjakovič. Saj si (beri zgoraj) napisal, da je potrebno to početi. Fundamentalist. V KALI ZATRETI a ha ha ha ha :lol: :lol: :lol:

Pojdi brž po svetu in v kali potolči tistega, ki ravno zdaj pripravlja nek novi izum alias CC RB.

TimeEinstein
Prispevkov: 643
Pridružen: 26.4.2011 0:00
Kontakt:

Re: Širjenje vesolja in ohranitev energije

Odgovor Napisal/-a TimeEinstein »

vedež jaz nisem fundamentalist.......
jaz imam razvito avtoreflexijo o znanju (podatkih), ki smo ga (jih) pridobili v šoli in v člankih
shrink verjame vse kaj je od "main stream"
ko bom jaz objavil članek o času v Foundations of Physics bo dobu živčni zlom......svet se mu po podrl...... :D

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Širjenje vesolja in ohranitev energije

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vedež napisal/-a:Ravno šarlatani so tisti, ki vodijo največje posle.
Seveda, prodajajo človeško naivnost. Isto velja za religije. Znanost se veliko slabše prodaja.
TimeEinstein napisal/-a:vedež jaz nisem fundamentalist...
Le kako to, da tega iz tvojih izjav ni mogoče razbrati?
jaz imam razvito avtoreflexijo o znanju
Če bi jo res imel, bi ne bil tako nadut.
ko bom jaz objavil članek o času v Foundations of Physics bo dobu živčni zlom......svet se mu po podrl...
Saj pravim, skromnost...

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Širjenje vesolja in ohranitev energije

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:
Vedež napisal/-a:Ravno šarlatani so tisti, ki vodijo največje posle.
Seveda, prodajajo človeško naivnost. Isto velja za religije. Znanost se veliko slabše prodaja.
Roman, mislim da se tudi znanost kar dobro prodaja. Mogoče v manjših količinah, pa še v to nisem prepričan bi moral preveriti, sigurno pa za večje denarce. Problem je mogoče v tem, da znanstveniki niso deležni takšnega kosa pogače kot bi si ga, glede na ekonomsko ureditev v kateri živimo, zaslužili, ampak to je že stvar druge teme.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Re: Širjenje vesolja in ohranitev energije

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Vsak znanstvenik lahko ustanovi podjetje in če ima dober izum, patent, izdelek, karkoli že, bo to tudi (če bo znal) uspešno prodal. Znanstvenik seveda ne pomeni hkrati tudi dober podjetnik. V mnogih uspešnih podjetij je zaposlenih veliko strokovnjakov, mnogi med njimi tudi z doktorati. Vendarle pa (z relativno dobrimi plačami), ostanejo le zaposleni v neki družbi ali ustanovi.

Ne moreš torej enačit uspešne vpeljave nekega izdelka na trg z zaslugami v znanosti. To dvoje je lahko povezano, uspe le redkim.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Širjenje vesolja in ohranitev energije

Odgovor Napisal/-a problemi »

Vedež napisal/-a:Vsak znanstvenik lahko ustanovi podjetje in če ima dober izum, patent, izdelek, karkoli že, bo to tudi (če bo znal) uspešno prodal.


Vsak ravno ne, si ne predstavljam Jureta Zupana, ki bi ustanovil podjetje in prodajal/tržil, recimo, "higgsove bozone". Na splošno se mi zdi ideja, da bi znanstveniki ustanavljali podjetja in se spopadali na trgu nekaj, kar lahko znanosti, v daljšem obdobju, prinese (samo) negativne učinke.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Širjenje vesolja in ohranitev energije

Odgovor Napisal/-a Roman »

problemi napisal/-a:mislim da se tudi znanost kar dobro prodaja.
Bolj tehnika kot znanost.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Širjenje vesolja in ohranitev energije

Odgovor Napisal/-a shrink »

(ne)Ved(n)ež napisal/-a:
shrink napisal/-a: Škodo delajo le šarlatani, katerim lahko nasedejo nepoučeni. Zato jih je treba v kali zatirati.
Pojma nimaš. Ravno šarlatani so tisti, ki vodijo največje posle. Po definiciji je Coca Cola prav gotovo šarlatanska pijača, saj so jo sprva prodajali kot ne vem kakšno zdravilo. Dr. J.S. Pemberton je bil po tvoji definiciji čisto navaden klasičen CENZURA.
Menda ne trdiš, šarlatanski (ne)Ved(n)ež, da hodiš po Coca-Colo v lekarno (po možnosti z receptom splošnega zdravnika)? :lol: :lol: :lol:

To, da šarlatani zlahka nategujejo folk, pa itak že vemo; in tudi glede šarlatanskih izdelkov (razne MMS kapljice) opozarjamo tukaj. :lol:

For the record: Ne pijem Coca-Cole. :lol:
Red Bull, šarlatanstvo na kvadrat. Še bolj šarlatanski izum od Coca Cole, reklame pa dosežejo še bolj šarlatanski učinek in ljudje jih s pitjem zalagajo z veliko količino denarja.
A hodiš tudi po Red Bull z receptom? A si se posvetoval s svojim osebnim zdravnikom o stranskih učinkih in kontraindikacijah? :lol:

Kaj pa kava? Je to tudi šarlatanski izdelek? So gostinci šarlatani? :lol: :lol: :lol:
Ko boš lastnik ene od takšnih korporacij, se pa primerjaj s šarlatani.
Kaj pa kozmetika? Se ti sanja, koliko denarja je v teh izdelkih, ki dajejo uporabnikom iluzijo večne mladosti? Gre spet za šarlatane? :lol: :lol: :lol:
BTW, je v Cernu kaj pretresljivo novega? Je kaj stroškov v investicijo že povrnjenih?
A ne veš? Mateschitz je prodal ekipo F1 in kupuje CERN: Red Bull pločevinke bodo proizvajali kar v LHC. :lol: :lol: :lol:
Ko kdo izmed udeležencev vesoljskih projektov spregovori resnico je normalno, da ga zagovorniki molka potolčejo.
Seveda, "resnica" je tista, ki jo govorijo MiB. Ne morem priti k sebi od smeha. :lol:
Ti verjameš plastičnemu nakladanju kvazi resnic, to je tvoj problem, ker si fundamentalist.
Ti pa očitno raje verjameš "resnici" bivšega astronavta, ki kot vir navaja umrle ali neimenovane obveščevalce in od katerega izjav se je jasno distancirala NASA. Zaupaj mi, (ne)Ved(n)ež: a so te že rekrutirali MiB? Nibiru se namreč vztrajno približuje. :lol:
Z Amritom si podajta roke, le da sta vsak na svoji strani brega. a ha ha ha ha ha :lol: :lol: :lol: :lol:
Ne vem, če se zavedaš, (ne)Ved(n)ež: a stojiš na istem bregu kot amrit.
Zatri že enkrat Coca Colo in Red Bull, pametnjakovič. Saj si (beri zgoraj) napisal, da je potrebno to početi.
Beri na začetku, (ne)Ved(n)ež. :lol:
Fundamentalist. V KALI ZATRETI a ha ha ha ha :lol: :lol: :lol:
A seveda: ŠARLATANE, ki nakladajo, da so znanstveniki in da objavljajo v pomembnih revijah, je treba spraviti na realna tla. Tako kot šarlatanske (ne)Ved(n)eže, ki čakajo na E.T. vesoljčka. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Pojdi brž po svetu in v kali potolči tistega, ki ravno zdaj pripravlja nek novi izum alias CC RB.
Saj sem ti že svetoval, (ne)Ved(n)ež, da začneš oznanjati svoj evangelij prihoda E.T. vesoljčka raje kje drugje. Na tem forumu te pač nihče ne jemlje resno. :lol: :lol: :lol:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Širjenje vesolja in ohranitev energije

Odgovor Napisal/-a shrink »

TimeEinstein napisal/-a:jaz imam razvito avtoreflexijo o znanju (podatkih), ki smo ga (jih) pridobili v šoli in v člankih
Avtorefleksiji ŠARLATANA amrita, se seveda lahko smejejo že srednješolci:

viewtopic.php?p=51933#p51933

:lol:
shrink verjame vse kaj je od "main stream"
Saj to je problem ŠARLATANOV: prepričani so, da gre za vero in zato skušajo širiti lastno vero s SPAM-anjem po medmrežju. Kot svete spise pa ponujajo lastne zmazke v obskurnih ŠARLATANSKIH revijah brez nikakršnega vpliva na pravo znanost.
ko bom jaz objavil članek o času v Foundations of Physics bo dobu živčni zlom......svet se mu po podrl...... :D
Morda v reviji Foundations of Physics, ki jo ureja nobelovec 't Hooft? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Poročaj o izidu, CENZURA amrit. Predvsem bi me zanimale ocene recenzentov zmazka, ki ga boš poslal tej reviji. :lol:

P.S. Saj sem že ponudil stavo, CENZURA amrit: če kdaj uspeš objaviti svoj zmazek v Physics Letters, grem med menihe v samostan. Razširjam stavo tudi za gornjo revijo. Stava za ubranjen doktorat iz fizike na FMF za tvojega prijatelja Fiscalettija ravno tako še velja. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Širjenje vesolja in ohranitev energije

Odgovor Napisal/-a shrink »

No, prvotna stava je bila za "Nature". Ampak nič ne de: amrit lahko le sanja o objavi v reviji s "faktorjem vpliva", kaj šele o objavi v kakšni ugledni fizikalni reviji.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: Širjenje vesolja in ohranitev energije

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

A hodiš tudi po Red Bull z receptom? A si se posvetoval s svojim osebnim zdravnikom o stranskih učinkih in kontraindikacijah? :lol:
shrink, samo v vednost, zame je Red Bull kozlanje. Vsebuje namreč tavrin, ki je v žolču- torej v kozlanju. :wink:
glej:
http://sl.wikipedia.org/wiki/Tavrin

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Širjenje vesolja in ohranitev energije

Odgovor Napisal/-a shrink »

NIKKI napisal/-a:
A hodiš tudi po Red Bull z receptom? A si se posvetoval s svojim osebnim zdravnikom o stranskih učinkih in kontraindikacijah? :lol:
shrink, samo v vednost, zame je Red Bull kozlanje. Vsebuje namreč tavrin, ki je v žolču- torej v kozlanju. :wink:
glej:
http://sl.wikipedia.org/wiki/Tavrin
Hvala, a sem že vedel. 8)

Uporabniški avatar
Marko008
Prispevkov: 35
Pridružen: 9.9.2009 21:53
Kraj: Ruše

Re: Širjenje vesolja in ohranitev energije

Odgovor Napisal/-a Marko008 »

Mislim tema je širjenje vesolja in debatiranje le o tem,šalabajzerji pa se menijo kakšne sestavine vsebuje red bull? :roll:

Odgovori