Dilema črnih lukenj

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
kiky84
Prispevkov: 72
Pridružen: 9.1.2007 23:59
Kontakt:

Dilema črnih lukenj

Odgovor Napisal/-a kiky84 »

Morda je bilo že omenjeno v kateri temi na tem foromu morda ne...V glavenem me zanima, če so res dokazali, da obstajajo črne luknje ali je le to teorija? Ker nekje pišejo, da obstajajo drugi pa da ne in sem res v dilemi kaj je res in kaj ne :D

beno23
Prispevkov: 361
Pridružen: 15.2.2010 5:14

Re: Dilema črnih lukenj

Odgovor Napisal/-a beno23 »

kiky84 napisal/-a:Morda je bilo že omenjeno v kateri temi na tem foromu morda ne...V glavenem me zanima, če so res dokazali, da obstajajo črne luknje ali je le to teorija? Ker nekje pišejo, da obstajajo drugi pa da ne in sem res v dilemi kaj je res in kaj ne :D
Dokazov za črne luknje je veliko. Čeprav jih ne moremo direktno videti jih lahko opazujemo preko gravitacije s tem da opazujemo objekte, ki se gibljejo v njihovi bližini.

Maš tri glavne vrste črnih lukenj. Supermasivne, potem "stellar-mass" ter miniaturne. V skoraj vsaki galaksiji so odkrili po eno supermasivno črno luknjo v središču galaksije s tem ko so opazovali gibanje zvezd v njeni okolici. Črne luknje, ki so posledica sesedanje zvezd so tudi odkrili tako da so opazovali binarni sistem kjer se ena črna luknja hrani z zvezdo, ki kroži okoli nje. Pri tem se ustvari disk, ki je značilen znak za prepoznavanje takih črnih lukenj. Edino kar niso eksperimentalno potrdili so te miniaturne črne luknje, ki naj bi jih bilo v vesolju ogromno. Morda jih ravno zaradi njihove velikosti še niso odkrili. Te miniaturne črne luknje naj bi nastale že z velikim pokom vendar so zaenkrat le šprekulacija.

kiky84
Prispevkov: 72
Pridružen: 9.1.2007 23:59
Kontakt:

Re: Dilema črnih lukenj

Odgovor Napisal/-a kiky84 »

A v naši galaksiji je katera črna luknja?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Dilema črnih lukenj

Odgovor Napisal/-a Aniviller »


silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Dilema črnih lukenj

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Dilem o obstoju črnih lukenj v astronomiji ni več. Črne luknje so! So samo še razprave o razmerah znotraj njih in o tem, ali so sočasno
tudi portali v druge dele vesolja, oz druga vesolja. Predvsem bi dejal, da to vspodbujajo spremenjena prostor-čas v območju vpliva črne luknje.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Dilema črnih lukenj

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Sem zadnjič brale no zadevo, da je možno, da so to samo črne zvezde!

Dokler je ne vidiš, ne moreš rečt, da je luknja. Pač nekaj je, kar ima ogromno gravitacijo, kaj več se pa po mojem ne ve o tej stvari, ker očitno tud računi tam odpovejo:).

beno23
Prispevkov: 361
Pridružen: 15.2.2010 5:14

Re: Dilema črnih lukenj

Odgovor Napisal/-a beno23 »

MAVER|CK napisal/-a:Sem zadnjič brale no zadevo, da je možno, da so to samo črne zvezde!
In kaj si predstavljaš pod črno zvezdo?


beno23
Prispevkov: 361
Pridružen: 15.2.2010 5:14

Re: Dilema črnih lukenj

Odgovor Napisal/-a beno23 »

dark star is a theoretical object compatible with Newtonian mechanics that, due to its large mass, has a surface escape velocity that equals or exceeds the speed of light.
Še dobro da ne velja več Newtnova mehanika in da je trenutno v uporabi teorija relativnosti ter kvantna mehanika pri opazovanju črnih lukenj.
Vsa opazovanja do sedaj potrjujejo obstoj črnih lukenj in ne črnih zvezd. Je pa treba te hipotetične alternative vsekakor pregledat.

Sicer pa črne luknje so se včasih tudi imenovale DARK STARS. Nato jih je Wheeler preimenoval v črne luknje in ta naziv je ostal do danes.

Dokler je ne vidiš, ne moreš rečt, da je luknja
Luknje pa zato ker nič, niti svetloba ne pride ven ko enkrat pade not. (če pustimo Hawkingovo sevanje ob strani). Tako da naziv "črna luknja" bo kar pravi.

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Dilema črnih lukenj

Odgovor Napisal/-a NoSee »

Problem modelov 'temnih zvezd' je, da upostevajo(vsaj tako izgleda) zgolj gravitacijo.
V takem hipoteticnem prostoru sicer lahko obstajajo, v realnem pa niso mozne, saj je sil vec kot le ena.

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Dilema črnih lukenj

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Če prav razumem, naj bi bila razlika med črno luknjo in temno zvezdo ta, da črna luknja spreminja prostor-čas in z gravitacijo
vpliva na svetlobo, črna zvezda je pa nekje na meji med vidnim soncem in črno luknjo in pravzaprav le preprečuje svetlobi,da se
od nje odtrga v vesolje?

anzovc
Prispevkov: 92
Pridružen: 12.8.2010 13:58

Re: Dilema črnih lukenj

Odgovor Napisal/-a anzovc »

V decemberski reviji Življenje in tehnika je kratek članek o črnih luknjah.
Citiram:
Deževanje črnih lukenj

Ameriška fizika Pace in Aaron VanDevender zagovarjata teorijo, da na Zemljo neprestano dežujejo kot atomi majhne črne luknje z maso nekaj tisoč atomov, ki prodirajo skozi naša telesa kot skozi mehko maslo. Ko takšna črna luknja potuje skozi človeka naj bi mu morda odvzela nekaj atomov, sicer pa ostane neopažena. Zato naj bi bilo obstoj takšnih črnih lukenj zelo težko dokazati.


Ker revijo Življenje in tehnika še kar "obrajtam" me kar čudi ta po mojem mnenju šarlatanski članek. Zdi se mi skregan z vsem kar vemo o črnih luknjah.
Kaj menite ostali?

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: Dilema črnih lukenj

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Tudi mene zanima, na kakšni paradigmi je nastala ta teorija o mikroskopskih črnih luknjah?
Saj v osnovi nej bi črna luknja preprečevala svetlobi oddaljevanje od nje. A temu naj bi bila
vzrok enormna gravitacija, da ne omenim singularnosti itd.. A to lahko kdo razloži?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Dilema črnih lukenj

Odgovor Napisal/-a shrink »

No, špekulativne teorije niso nič posebnega, mikroskopske črne luknje pa so objekti z zelo majhno maso z ustrezno zelo majhnim Schwarzschildovim polmerom in zelo kratkim časom izhlapevanja.

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Dilema črnih lukenj

Odgovor Napisal/-a NoSee »

@Silvester: http://en.wikipedia.org/wiki/Micro_black_hole

Kratek cas izhlapevanja pomeni, da vecina tistih spekulativnih teorij, ki svarijo pred LHCjem(in tam kreiranih mikroluknjah, ki naj bi preluknjale Zemljo), preprosto ne drzi vode. So jih luknje zluknjale:)

Odgovori