Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

shrink napisal/-a:
3.3.2017 23:47
Mea culpa, nedeljski pravnik: ti si kralj med troli, pač Rock&Troll, tako da pravzaprav ne potrebuješ primerjave. :lol:
P.S. Tokrat vojko testira vrednost tvojih nedeljskopravnih sposobnosti z "spvktb" metodologijo. :lol:
Lahko si pogledaš odgovor zgoraj pri vojku.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
4.3.2017 13:22
vojko napisal/-a:
3.3.2017 22:51
Rock napisal/-a:
3.3.2017 20:20

Prav za prav :lol: sem lahko ponosen na tvojo oceno.
Kaj je tabure?
Lingvist vojko ni več prepričan v svoje sposobnosti? (Vprašanje je vprašanje, ne retorično vprašanje.)
Pravzaprav nimaš niti za joto razloga, da bi bil ponosen na mojo oceno ... :lol:
Jota spada v mariborščino?
taburét -a m (ẹ̑) (nizek stol brez naslonjala: okrogel, rezljan taburet; vzhodnjaški taburet; mizica s taburetom
Izvira iz srednjeveške Turčije?
In končno za vizualne tipe - samo za tvoje oči ('for your eyes only'):

Slika
Naj ponovim, da ti bo jasneje: zakaj pravimo 'spvktb', oziroma, v čem je podlaga za reklo?
Jota spada v mariborščino?
Ne, v mednarodno uveljavljen jezik matematike. Jóta (okrajšava Y) je predpona SI v mednarodnem sistemu enot, ki označuje desetiško potenco 10*24 oziroma 1.000.000.000.000.000.000.000.000. Obratna vrednost je seveda jokto: 10-*24 ... 8)
Izvira iz srednjeveške Turčije?
Ne. Iz stare francoščine ‎(“a stool, pincushion, base of a pillar; literally, a little drum or tabor”), diminutive of tabour ‎(“drum”). Confer. French tambour.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a shrink »

Ni potrebe, ned. prav., si bom pač ogledal vojkovo repliko "intelektualnemu Liliputancu". :lol:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:
4.3.2017 15:30
Rock napisal/-a:
4.3.2017 13:22
vojko napisal/-a:
3.3.2017 22:51
Pravzaprav nimaš niti za joto razloga, da bi bil ponosen na mojo oceno ... :lol:
Jota spada v mariborščino?
taburét -a m (ẹ̑) (nizek stol brez naslonjala: okrogel, rezljan taburet; vzhodnjaški taburet; mizica s taburetom
Izvira iz srednjeveške Turčije?
Naj ponovim, da ti bo jasneje: zakaj pravimo 'spvktb', oziroma, v čem je podlaga za reklo?
Jota spada v mariborščino?
Ne, v mednarodno uveljavljen jezik matematike. Jóta (okrajšava Y) je predpona SI v mednarodnem sistemu enot, ki označuje desetiško potenco 10*24 oziroma 1.000.000.000.000.000.000.000.000. Obratna vrednost je seveda jokto: 10-*24 ... 8)
Zakaj 'predpona'?

Morda veš, kako se imenujeta ti potenci v slovenščini? (Recimo za Američane je bilijon tisto, kar nam pomeni milijarda.)

Praviš, "niti za joto razloga". Potenca 10*24 je tako ogromno število, da mnogo presega število atomov v vesolju. - Presenečen sem nad frazo, meni zadostuje že en razlog, če je utemeljen. - Pa filološko: na primer, saj ne govorimo: nimaš niti 'za milijon razloga'. Normalna slovenščina bi bila: nimaš niti enega razloga. Pač pa rečemo pri pozitivnih trditvah, npr.: obstaja milijon razlogov, da mu ne verjamemo. - Morda si vendarle pod vplivom mariborske spakedranščine.

Si se zmotil, in si želel napisati 'jokto'? (Hočem verjeti, da izraz res pomeni, kar si bil zatrdil.)
Izvira iz srednjeveške Turčije?
------------------
Ne. Iz stare francoščine ‎(“a stool, pincushion, base of a pillar; literally, a little drum or tabor”), diminutive of tabour ‎(“drum”). Confer. French tambour.
Torej nobene zveze s turščino?

In sedaj, to je bil uvod.
Glavno vprašanje je bilo nekaj drugega. (Izhajam iz tega, da si že sam ločil bistveno od nebistvenega.)
Zakaj nam slika pove več kot tisoč besed? Vprašanje sprašuje po vzroku. (Direktnega odgovora nisi uspel najti v kakem leksikonu?)
Zadnjič spremenil Rock, dne 5.3.2017 4:34, skupaj popravljeno 1 krat.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

shrink napisal/-a:
4.3.2017 15:31
Ni potrebe, ned. prav., si bom pač ogledal vojkovo repliko "intelektualnemu Liliputancu". :lol:
Lahko si pogledaš odgovor zgoraj pri vojku, sugestibilni kvazinaravoslovec. (Bis.)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rockec je napisal:
Zakaj 'predpona'?
Ja, zato, ker stoji pred mersko enoto (deci-liter, mikro-gram, joto-meter, jokto-gram, ipd.)
Morda veš, kako se imenujeta ti potenci v slovenščini? (Recimo za Američane je bilijon tisto, kar nam pomeni milijarda.)
Tako kot sem napisal: jokto in jota. V SI sistemu enot pa sta oznaki y(octo) in Y(otta). (iz it.: otto, osem, namreč 8x po tri ničle = 24 ničel)
Praviš, "niti za joto razloga". Potenca 10*24 je tako ogromno število, da mnogo presega število atomov v vesolju. - Presenečen sem nad frazo, meni zadostuje že en razlog, če je utemeljen. - Pa filološko: na primer, saj ne govorimo: nimaš niti 'za milijon razloga'. Normalna slovenščina bi bila: nimaš niti enega razloga. Pač pa rečemo pri pozitivnih trditvah, npr.: obstaja milijon razlogov, da mu ne verjamemo.
Mišljena je bil seveda obratna vrednost jote (1/jota), kar je razvidno iz konteksta.

Nimaš niti osnovnih predstav o razsežnosti vesolja. 10*24 atomov je v cca 100g snovi (torej v deci vina, ki ga spiješ ob kosilu). V vidnem vesolju je cca 10*80 atomov. Tvoja ocena je bila prenizka za milijardo milijard milijard milijard milijard milijard krat ... :lol: Strinjal se boš, da ne gre za trivialno napako ... Vidiš, rockec, tu se nazorno kažejo posledice ekstenzivnega zapravljanja časa z raznimi zbirkami zgodbic iz železne dobe ... :lol:
- Morda si vendarle pod vplivom mariborske spakedranščine.
Tvoja ljubljanščina, 'pod vplivom' katere si ti, je še večja 'spakedranščina kot mariborska, če jo primerjamo s knjižno slovenščino. :lol:
Torej nobene zveze s turščino?
Ne.
In sedaj, to je bil uvod.
Glavno vprašanje je bilo nekaj drugega. (Izhajam iz tega, da si že sam ločil bistveno od nebistvenega.)
Ne, to je bilo tu magistralno vprašanje.
Zakaj nam slika pove več kot tisoč besed? Vprašanje sprašuje po vzroku. (Direktnega odgovora nisi uspel najti v kakem leksikonu?)
Preprosto zato, ker preko čutila za vid sprejemamo več kot 80% vseh informacij o zunanjem svetu, skupaj z vsemi ostalimi (tip, voh, okus in sluh) pa ostalih 20% ... 8)

Zopet projiciraš svoje navade na druge, kar ni lepa čednost in na kar sem te že opozoril. Jaz ne listam po leksikonih za vsak odgovor ... :lol:

Spirit Science
Prispevkov: 75
Pridružen: 27.2.2017 18:08

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Spirit Science »

Spectrum 48K, Mirko tipka na radirko je bil zakon :wink: . Comodore 64 :roll: .
Steve je pa dal vetra tudi I be M-u, dober interview:

https://www.youtube.com/watch?v=TRZAJY23xio

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Spirit Science napisal/-a:
5.3.2017 17:09
Spectrum 48K, Mirko tipka na radirko je bil zakon :wink: . Comodore 64 .
Steve je pa dal vetra tudi I be M-u, dober interview:

https://www.youtube.com/watch?v=TRZAJY23xio
:shock: :lol: :lol: :lol:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a shrink »

Ni potrebe, ned. prav., si bom pač ogledal vojkovo repliko "intelektualnemu Liliputancu" (drugič). :lol:

Spirit Science
Prispevkov: 75
Pridružen: 27.2.2017 18:08

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Spirit Science »

Še dobri stari maček Walt Disney je imel zanimiv pogled na Spirit:

https://www.youtube.com/watch?v=PvceKeHl0Sg

Spirit Science
Prispevkov: 75
Pridružen: 27.2.2017 18:08

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Spirit Science »

vojko napisal/-a:
5.3.2017 18:25
Spirit Science napisal/-a:
5.3.2017 17:09
Spectrum 48K, Mirko tipka na radirko je bil zakon :wink: . Comodore 64 .
Steve je pa dal vetra tudi I be M-u, dober interview:

https://www.youtube.com/watch?v=TRZAJY23xio
:shock: :lol: :lol: :lol:
I be M: Sorazmerje m/M
https://sl.wikipedia.org/wiki/Zlati_rez

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hah, znanstveni špiritnik, le pazi, da se ti od vsega špirita, ki ga iztrebljaš na tem forumu, ne pojavi "zlata žila". :lol:

Spirit Science
Prispevkov: 75
Pridružen: 27.2.2017 18:08

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Spirit Science »

vojko napisal/-a:
5.3.2017 16:50
Rockec je napisal:
Zakaj 'predpona'?
Ja, zato, ker stoji pred mersko enoto (deci-liter, mikro-gram, joto-meter, jokto-gram, ipd.)
Morda veš, kako se imenujeta ti potenci v slovenščini? (Recimo za Američane je bilijon tisto, kar nam pomeni milijarda.)
Tako kot sem napisal: jokto in jota. V SI sistemu enot pa sta oznaki y(octo) in Y(otta). (iz it.: otto, osem, namreč 8x po tri ničle = 24 ničel)
Praviš, "niti za joto razloga". Potenca 10*24 je tako ogromno število, da mnogo presega število atomov v vesolju. - Presenečen sem nad frazo, meni zadostuje že en razlog, če je utemeljen. - Pa filološko: na primer, saj ne govorimo: nimaš niti 'za milijon razloga'. Normalna slovenščina bi bila: nimaš niti enega razloga. Pač pa rečemo pri pozitivnih trditvah, npr.: obstaja milijon razlogov, da mu ne verjamemo.
Mišljena je bil seveda obratna vrednost jote (1/jota), kar je razvidno iz konteksta.

Nimaš niti osnovnih predstav o razsežnosti vesolja. 10*24 atomov je v cca 100g snovi (torej v deci vina, ki ga spiješ ob kosilu). V vidnem vesolju je cca 10*80 atomov. Tvoja ocena je bila prenizka za milijardo milijard milijard milijard milijard milijard krat ... :lol: Strinjal se boš, da ne gre za trivialno napako ... Vidiš, rockec, tu se nazorno kažejo posledice ekstenzivnega zapravljanja časa z raznimi zbirkami zgodbic iz železne dobe ... :lol:
- Morda si vendarle pod vplivom mariborske spakedranščine.
Tvoja ljubljanščina, 'pod vplivom' katere si ti, je še večja 'spakedranščina kot mariborska, če jo primerjamo s knjižno slovenščino. :lol:
Torej nobene zveze s turščino?
Ne.
In sedaj, to je bil uvod.
Glavno vprašanje je bilo nekaj drugega. (Izhajam iz tega, da si že sam ločil bistveno od nebistvenega.)
Ne, to je bilo tu magistralno vprašanje.
Zakaj nam slika pove več kot tisoč besed? Vprašanje sprašuje po vzroku. (Direktnega odgovora nisi uspel najti v kakem leksikonu?)
Preprosto zato, ker preko čutila za vid sprejemamo več kot 80% vseh informacij o zunanjem svetu, skupaj z vsemi ostalimi (tip, voh, okus in sluh) pa ostalih 20% ... 8)

Zopet projiciraš svoje navade na druge, kar ni lepa čednost in na kar sem te že opozoril. Jaz ne listam po leksikonih za vsak odgovor ... :lol:
Vojko, tukaj ga pa dobro mimo sekaš, saj nismo na telefonski zvezi ali skype-u, da bi uporabljal zvok, razen, če te boli zadnja plat od sedenja in prsti od tipkanja ne vidim zakaj bi bral in gledal poste z ušesi, jih vonjal in okušal; vsaj tekstnih besedil ne. Tistih 20% bi pa sicer lahko diskutirali in degustirali ob dobrem kosilu, samo takrat ni kaj dosti za dokazovati in bi samo uživali v ustvarjenemu, razen, če se komu podre kupček in/ali prevetri solarni pletež, hi hi.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Spirit Science napisal/-a:
6.3.2017 16:01
vojko napisal/-a:
5.3.2017 16:50
Rockec je napisal:
Zakaj 'predpona'?
Ja, zato, ker stoji pred mersko enoto (deci-liter, mikro-gram, joto-meter, jokto-gram, ipd.)
Morda veš, kako se imenujeta ti potenci v slovenščini? (Recimo za Američane je bilijon tisto, kar nam pomeni milijarda.)
Tako kot sem napisal: jokto in jota. V SI sistemu enot pa sta oznaki y(octo) in Y(otta). (iz it.: otto, osem, namreč 8x po tri ničle = 24 ničel)
Praviš, "niti za joto razloga". Potenca 10*24 je tako ogromno število, da mnogo presega število atomov v vesolju. - Presenečen sem nad frazo, meni zadostuje že en razlog, če je utemeljen. - Pa filološko: na primer, saj ne govorimo: nimaš niti 'za milijon razloga'. Normalna slovenščina bi bila: nimaš niti enega razloga. Pač pa rečemo pri pozitivnih trditvah, npr.: obstaja milijon razlogov, da mu ne verjamemo.
Mišljena je bil seveda obratna vrednost jote (1/jota), kar je razvidno iz konteksta.

Nimaš niti osnovnih predstav o razsežnosti vesolja. 10*24 atomov je v cca 100g snovi (torej v deci vina, ki ga spiješ ob kosilu). V vidnem vesolju je cca 10*80 atomov. Tvoja ocena je bila prenizka za milijardo milijard milijard milijard milijard milijard krat ... :lol: Strinjal se boš, da ne gre za trivialno napako ... Vidiš, rockec, tu se nazorno kažejo posledice ekstenzivnega zapravljanja časa z raznimi zbirkami zgodbic iz železne dobe ...
- Morda si vendarle pod vplivom mariborske spakedranščine.
Tvoja ljubljanščina, 'pod vplivom' katere si ti, je še večja 'spakedranščina kot mariborska, če jo primerjamo s knjižno slovenščino. :lol:
Torej nobene zveze s turščino?
Ne.
In sedaj, to je bil uvod.
Glavno vprašanje je bilo nekaj drugega. (Izhajam iz tega, da si že sam ločil bistveno od nebistvenega.)
Ne, to je bilo tu magistralno vprašanje.
Zakaj nam slika pove več kot tisoč besed? Vprašanje sprašuje po vzroku. (Direktnega odgovora nisi uspel najti v kakem leksikonu?)
Preprosto zato, ker preko čutila za vid sprejemamo več kot 80% vseh informacij o zunanjem svetu, skupaj z vsemi ostalimi (tip, voh, okus in sluh) pa ostalih 20% ... 8)

Zopet projiciraš svoje navade na druge, kar ni lepa čednost in na kar sem te že opozoril. Jaz ne listam po leksikonih za vsak odgovor ...
Vojko, tukaj ga pa dobro mimo sekaš, saj nismo na telefonski zvezi ali skype-u, da bi uporabljal zvok, razen, če te boli zadnja plat od sedenja in prsti od tipkanja ne vidim zakaj bi bral in gledal poste z ušesi, jih vonjal in okušal; vsaj tekstnih besedil ne. Tistih 20% bi pa sicer lahko diskutirali in degustirali ob dobrem kosilu, samo takrat ni kaj dosti za dokazovati in bi samo uživali v ustvarjenemu, razen, če se komu podre kupček in/ali prevetri solarni pletež, hi hi.
O čem ti to pišeš, špirit znanosti? :shock: :lol:

Spirit Science
Prispevkov: 75
Pridružen: 27.2.2017 18:08

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Spirit Science »

vojko napisal/-a:
6.3.2017 16:08
Spirit Science napisal/-a:
6.3.2017 16:01
vojko napisal/-a:
5.3.2017 16:50
Rockec je napisal:


Ja, zato, ker stoji pred mersko enoto (deci-liter, mikro-gram, joto-meter, jokto-gram, ipd.)



Tako kot sem napisal: jokto in jota. V SI sistemu enot pa sta oznaki y(octo) in Y(otta). (iz it.: otto, osem, namreč 8x po tri ničle = 24 ničel)



Mišljena je bil seveda obratna vrednost jote (1/jota), kar je razvidno iz konteksta.

Nimaš niti osnovnih predstav o razsežnosti vesolja. 10*24 atomov je v cca 100g snovi (torej v deci vina, ki ga spiješ ob kosilu). V vidnem vesolju je cca 10*80 atomov. Tvoja ocena je bila prenizka za milijardo milijard milijard milijard milijard milijard krat ... Strinjal se boš, da ne gre za trivialno napako ... Vidiš, rockec, tu se nazorno kažejo posledice ekstenzivnega zapravljanja časa z raznimi zbirkami zgodbic iz železne dobe ...



Tvoja ljubljanščina, 'pod vplivom' katere si ti, je še večja 'spakedranščina kot mariborska, če jo primerjamo s knjižno slovenščino.

Ne vem več, sem že vse pomešal :shock: Priznam "Šmoren" :oops:

Ne.



Ne, to je bilo tu magistralno vprašanje.



Preprosto zato, ker preko čutila za vid sprejemamo več kot 80% vseh informacij o zunanjem svetu, skupaj z vsemi ostalimi (tip, voh, okus in sluh) pa ostalih 20% ... 8)

Zopet projiciraš svoje navade na druge, kar ni lepa čednost in na kar sem te že opozoril. Jaz ne listam po leksikonih za vsak odgovor ...
Vojko, tukaj ga pa dobro mimo sekaš, saj nismo na telefonski zvezi ali skype-u, da bi uporabljal zvok, razen, če te boli zadnja plat od sedenja in prsti od tipkanja ne vidim zakaj bi bral in gledal poste z ušesi, jih vonjal in okušal; vsaj tekstnih besedil ne. Tistih 20% bi pa sicer lahko diskutirali in degustirali ob dobrem kosilu, samo takrat ni kaj dosti za dokazovati in bi samo uživali v ustvarjenemu, razen, če se komu podre kupček in/ali prevetri solarni pletež, hi hi.
O čem ti to pišeš, špirit znanosti? :shock: :lol:

Odgovori