Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
bargo

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo » 8.9.2017 22:05

Roman napisal/-a:
8.9.2017 21:57
Odlično.
Si sploh prebral?
Seveda sem. Domnevaš, da podeljujem odlike zaradi vljudnosti?! Spet narobe. Kar nekaj truda si vložil, kar se vidi, ker si se utrudil sredi dela in potem pride: "Zdaj pa imam tega dovolj." :D

Hvala Roman, sem ti hvaležen. :wink:

Roman napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Tvoje mnenje je, če se dobro spomnim, da ne obstaja največje število, glede na ta pravila. Lahko to pokažeš/dokažeš?
Seveda, lahko pa bi to napravil tudi ti, če bi Peanove aksiome prebral in razumel. Takole gre dokaz:
Vzemiva, da obstaja največje število m∈N
m∈N
. Po drugem aksiomu velja, da je potem tudi njegov naslednik m+1∈N
m+1∈N
. Ker pa je m+1>m
m+1>m
, m
m
ne more biti največje število. QED
Seveda sem jih prebral, tudi razumel dovolj, samo stava je bila, "da boš slej ko prej uporabil besedo poljuben" in tale m, v tvojem dokazu, je lahko poljuben, a ne?

Nitka iz Čudeži in znanost
Bargo: No, boš zapisal primera, kjer to velja in kjer ne, namreč, da je rezultat neskončno-neskončno končno oz. neskončno v odvisnosti od posebnih situaciji. Torej?
Roman: Saj nisi resen? Vzemi naravnim številom vse od 2 naprej in ostane ti 1, en sam element, množica s tem elementom pa je kajpak končna.

Bargo: Boš izvolil to zapisati še v matematičnih simbolih. {1} := N brez {____}. Veš, tole v oklepaju me zanima.
Stavim, da boš uporabil slej ko prej izraz "poljuben".
Roman: Z veseljem: {\(1\)}\( = N \setminus \){\(x \in N: x>1\)}
Stavo izgubil. V poštev bi prišel kvečjemu pojem "vsak".

Vendar nič ne de, ti priznam, stavo dobil, če vzameš lahko vzameš tudi iz nuje in ne samo zaradi primera. Saj veš, determinizem, ki izključuje svobodno voljo. :wink:

Roman

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman » 10.9.2017 9:36

bargo napisal/-a:
8.9.2017 22:05
Kar nekaj truda si vložil
Res, vendar to ni vzrok, da imam dovolj. Vzrok je nesmiselnost ukvarjanja s tvojimi trditvami.
tale m, v tvojem dokazu, je lahko poljuben, a ne?
Ne, m je največji element v množici, torej ni poljuben. Tudi potem, ko se izkaže, da ne obstaja, ni poljuben.
Vendar nič ne de, ti priznam, stavo dobil
Ni bilo težko, sicer pa nisem stavil.

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: Bing [Bot] in 8 gostov