Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roman napisal/-a:
18.9.2018 17:31
vojko napisal/-a:
18.9.2018 15:55
Ja, v 2D koordinatnem sistemu potrebuješ za določitev točke dva podatka ...
Naj malo dopolnim: za orientacijo potrebuješ samo dve točki, točko tvojega mesta in točko, kamor bi rad šel (pustimo ovinke ob strani). Res pa točke opišemo s koordinatami, za vsako točko toliko koordinat, kolikor je pač razsežnosti prostora.
Dopolnitev umestna in sprejeta! :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
18.9.2018 18:17
Roman napisal/-a:
18.9.2018 17:31
vojko napisal/-a:
18.9.2018 15:55
Ja, v 2D koordinatnem sistemu potrebuješ za določitev točke dva podatka ...
Naj malo dopolnim: za orientacijo potrebuješ samo dve točki, točko tvojega mesta in točko, kamor bi rad šel (pustimo ovinke ob strani). Res pa točke opišemo s koordinatami, za vsako točko toliko koordinat, kolikor je pač razsežnosti prostora.
Dopolnitev umestna in sprejeta! :D
Celo z to dopolnitvijo, mi ni jasna tvoja izjava "Ravnina je dvodimenzionalna in potrebuješ samo dve točki za orientacijo".

Roman, spet ti manjka točka, tokrat ENA sama !? :roll:

SSKJ:
orientacija orientácija -e ž (á) 1. ugotavljanje svoje lege, svojega položaja glede na določene točke, znamenja: orientacija s kompasom


Kako boš torej z dvema točkama ugotovil svojo lego? :roll:
vojko napisal/-a: Vojko: Ravnina je dvodimenzionalna in potrebuješ samo dve točki za orientacijo.
Bargo: Pojasni.

Vojko: Ja, v 2D koordinatnem sistemu potrebuješ za določitev točke dva podatka: x in y; če ti je bližje: zmenek imaš na vogalu Gosposke in Jurčičeve. Ne moreš se zmotiti (razen če nisi Mariborčan, kar je malo verjetno). Če pa se hočeta dobiti v visokem nebotičniku, moraš dodati še tretji podatek, višino. Torej v 16. nadstropju, soba 1613 ...
Joj, joj, ko sem JAZ bil natanko tam na "vogalu" TI nisi bil tam in zato sem zapisal: "Janez je bil tukaj!", kot dokaz za tvojo orientacijo v prostoru. :D
Povej, si opazil ta napis? :roll:

Ena zate, https://youtu.be/TvaqDNEppwQ?t=95

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
18.9.2018 21:22
Roman, spet ti manjka točka, tokrat ENA sama !? :roll:
Ne, imam obe, nobena ne manjka. Res pa je, da če sta točki le dve, sva z mojo točko in ciljno točko na premici, ki je enorazsežna (in ima kot taka neskončno točk, kajne). In če smo omenili še koordinate, teh seveda ni brez koordinatnih sistemov. Če si imel to v mislih.
Kako boš torej z dvema točkama ugotovil svojo lego? :roll:
Preprosto. Moja lega je v prvi točki. Ampak, memento "lega glede na kaj".
Joj, joj, ko sem JAZ bil natanko tam na "vogalu" TI nisi bil tam in zato sem zapisal: "Janez je bil tukaj!", kot dokaz za tvojo orientacijo v prostoru.
Ta napis ni nobena orientacija, tudi, če ti je ime Janez. No, točke ti ne grejo, pa ne vem zakaj ne.

Pa ena zate: https://www.youtube.com/watch?v=wJ8Vr9bs8ag.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
18.9.2018 22:34
bargo napisal/-a:
18.9.2018 21:22
Roman, spet ti manjka točka, tokrat ENA sama !? :roll:
Ne, imam obe, nobena ne manjka. Res pa je, da če sta točki le dve, sva z mojo točko in ciljno točko na premici, ki je enorazsežna (in ima kot taka neskončno točk, kajne). In če smo omenili še koordinate, teh seveda ni brez koordinatnih sistemov. Če si imel to v mislih.
Orientacija, ugotovitev svoje lege v ravnini in kot je videti, si pristal na premici.
Roman napisal/-a:
Kako boš torej z dvema točkama ugotovil svojo lego?
Preprosto. Moja lega je v prvi točki. Ampak, memento "lega glede na kaj".
No, saj ti gre. :wink:
Roman napisal/-a:
Joj, joj, ko sem JAZ bil natanko tam na "vogalu" TI nisi bil tam in zato sem zapisal: "Janez je bil tukaj!", kot dokaz za tvojo orientacijo v prostoru.
Ta napis ni nobena orientacija, tudi, če ti je ime Janez. No, točke ti ne grejo, pa ne vem zakaj ne.
O pa je, samo naj odgovori Vojko, če je videl ali ne. :)
Roman napisal/-a: Pa ena zate: https://www.youtube.com/watch?v=wJ8Vr9bs8ag.
Dobra, ljudsko rajanje. :D

Lily was here - Candy Dulfer 8)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Napisal/-a bargo » 18.9.2018 21:22
Roman napisal/-a: ↑
18.9.2018 17:31
Ja, v 2D koordinatnem sistemu potrebuješ za določitev točke dva podatka ...
Naj malo dopolnim: za orientacijo potrebuješ samo dve točki, točko tvojega mesta in točko, kamor bi rad šel (pustimo ovinke ob strani). Res pa točke opišemo s koordinatami, za vsako točko toliko koordinat, kolikor je pač razsežnosti prostora.
Dopolnitev umestna in sprejeta!

Celo z to dopolnitvijo, mi ni jasna tvoja izjava "Ravnina je dvodimenzionalna in potrebuješ samo dve točki za orientacijo".


Mišljena sta bila dva podatka, x in y, seveda.

Vojko: Ja, v 2D koordinatnem sistemu potrebuješ za določitev točke dva podatka: x in y; če ti je bližje: zmenek imaš na vogalu Gosposke in Jurčičeve. Ne moreš se zmotiti (razen če nisi Mariborčan, kar je malo verjetno). Če pa se hočeta dobiti v visokem nebotičniku, moraš dodati še tretji podatek, višino. Torej v 16. nadstropju, soba 1613 ...

Joj, joj, ko sem JAZ bil natanko tam na "vogalu" TI nisi bil tam in zato sem zapisal: "Janez je bil tukaj!", kot dokaz za tvojo orientacijo v prostoru.
Povej, si opazil ta napis?
Ne nisem; buljil sem v Vero ... :lol:
Ne vem če je ta ravno zame ... :wink:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
18.9.2018 23:41
Orientacija, ugotovitev svoje lege v ravnini in kot je videti, si pristal na premici.
Saj sem ti povedal: za orientacijo potrebuješ dve točki (kje si in kam bi rad) in dve točki vedno določata premico. Pri tem sploh ni važno, koliko razsežnosti ima prostor. Torej nisem pristal na premici, kvečjemu na točki.
No, saj ti gre. :wink:
Škoda, da tebi ne.
vojko napisal/-a:
19.9.2018 1:03
Ne nisem; buljil sem v Vero ... :lol:
In zagotavljam ti, da si imel od tega buljenja več kot od te debate. Še posebej, če je tudi Vera buljila vate.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
19.9.2018 7:27
bargo napisal/-a:
18.9.2018 23:41
Orientacija, ugotovitev svoje lege v ravnini in kot je videti, si pristal na premici.
Saj sem ti povedal: za orientacijo potrebuješ dve točki (kje si in kam bi rad) in dve točki vedno določata premico.
Povedal si že, samo ali to, kar si povedal, tudi drži ? Sam veš, da ni nujno, da dve točki določata premico, tako da ...
Praviš tudi, da je orientacija odvisna od tega ali se želiš premikati ali ne? :roll:
Roman napisal/-a: Pri tem sploh ni važno, koliko razsežnosti ima prostor. Torej nisem pristal na premici, kvečjemu na točki.
Točko si TI določil tako, da si ji priredil koordinate (posredno tudi sebi), ki naj bi ti omogočala ugotavljanje tvoje lege v ravnini, ko enako storim tudi jaz sva se kar oba orientirala v ravnini, saj komaj verjamem, da verjameš v to kar zagovarjaš.

Kako pride, da si izbral ravno tisto točko in ne neke druge izmed neskončno njih bo pa ostala skrivnost, a ne? :lol: Veš, hecno je, da sem JAZ izbral enako točko kot TI. :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
19.9.2018 1:03
Napisal/-a bargo » 18.9.2018 21:22
Roman napisal/-a: ↑
18.9.2018 17:31
Ja, v 2D koordinatnem sistemu potrebuješ za določitev točke dva podatka ...
Naj malo dopolnim: za orientacijo potrebuješ samo dve točki, točko tvojega mesta in točko, kamor bi rad šel (pustimo ovinke ob strani). Res pa točke opišemo s koordinatami, za vsako točko toliko koordinat, kolikor je pač razsežnosti prostora.
Dopolnitev umestna in sprejeta!

Celo z to dopolnitvijo, mi ni jasna tvoja izjava "Ravnina je dvodimenzionalna in potrebuješ samo dve točki za orientacijo".


Mišljena sta bila dva podatka, x in y, seveda.

Saj vendar 2 podatka sta premalo, potrebuješ 3! :lol: in JA, tile x in y so pa ti posebej pri srcu, kako pride?

vojko napisal/-a:
Vojko: Ja, v 2D koordinatnem sistemu potrebuješ za določitev točke dva podatka: x in y; če ti je bližje: zmenek imaš na vogalu Gosposke in Jurčičeve. Ne moreš se zmotiti (razen če nisi Mariborčan, kar je malo verjetno). Če pa se hočeta dobiti v visokem nebotičniku, moraš dodati še tretji podatek, višino. Torej v 16. nadstropju, soba 1613 ...

Joj, joj, ko sem JAZ bil natanko tam na "vogalu" TI nisi bil tam in zato sem zapisal: "Janez je bil tukaj!", kot dokaz za tvojo orientacijo v prostoru.
Povej, si opazil ta napis?
Ne nisem; buljil sem v Vero ... :lol:
Prav, torej mogoče je, da si bil pred menoj tam na vogalu! Dejstvo je, da si odšel, ko pa se nisva srečala. :lol:

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

Ja Bargo, tista pesem ni bila za Vojka. Za njegovo orientacijo bo tale boljša. Pa še Roman bo pomislil na dva podatka!

https://www.youtube.com/watch?v=RuLRhLh0BAs


8)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
19.9.2018 8:15
vojko napisal/-a:
19.9.2018 1:03
Napisal/-a bargo » 18.9.2018 21:22
Roman napisal/-a: ↑
18.9.2018 17:31
Ja, v 2D koordinatnem sistemu potrebuješ za določitev točke dva podatka ...
Naj malo dopolnim: za orientacijo potrebuješ samo dve točki, točko tvojega mesta in točko, kamor bi rad šel (pustimo ovinke ob strani). Res pa točke opišemo s koordinatami, za vsako točko toliko koordinat, kolikor je pač razsežnosti prostora.
Dopolnitev umestna in sprejeta!

Celo z to dopolnitvijo, mi ni jasna tvoja izjava "Ravnina je dvodimenzionalna in potrebuješ samo dve točki za orientacijo".


Mišljena sta bila dva podatka, x in y, seveda.

Saj vendar 2 podatka sta premalo, potrebuješ 3! :lol: in JA, tile x in y so pa ti posebej pri srcu, kako pride?

vojko napisal/-a:
Vojko: Ja, v 2D koordinatnem sistemu potrebuješ za določitev točke dva podatka: x in y; če ti je bližje: zmenek imaš na vogalu Gosposke in Jurčičeve. Ne moreš se zmotiti (razen če nisi Mariborčan, kar je malo verjetno). Če pa se hočeta dobiti v visokem nebotičniku, moraš dodati še tretji podatek, višino. Torej v 16. nadstropju, soba 1613 ...

Joj, joj, ko sem JAZ bil natanko tam na "vogalu" TI nisi bil tam in zato sem zapisal: "Janez je bil tukaj!", kot dokaz za tvojo orientacijo v prostoru.
Povej, si opazil ta napis?
Ne nisem; buljil sem v Vero ... :lol:
Prav, torej mogoče je, da si bil pred menoj tam na vogalu! Dejstvo je, da si odšel, ko pa se nisva srečala.
Saj vendar 2 podatka sta premalo, potrebuješ 3! :lol: in JA, tile x in y so pa ti posebej pri srcu, kako pride?
Saj izhodišče je vedno znano: Forum Romanum ... :lol:
Ja, x in y sta mi 'posebej pri srcu'; mislim, da tudi večini matematikov. Če bi pa bil z Jutrovega, bi verjetno imel rajši ‬חֵית‬ (xet) in יוֹד‬‬ (yod)‬ ... :lol:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
19.9.2018 7:57
Sam veš, da ni nujno, da dve točki določata premico, tako da ...
Le kaj si spet potegnil iz svojega klobuka?
Praviš tudi, da je orientacija odvisna od tega ali se želiš premikati ali ne? :roll:
Le kaj ti bo orientacija, če stojiš pri miru in nikamor ne nameravaš iti?
saj komaj verjamem, da verjameš v to kar zagovarjaš.
Zagovarjam, kar je res. Lepo bi bilo, če bi tudi zate veljalo enako. Če mi ne verjameš, lahko postaviš kak protiargument. Pesnjenje ti seveda pri tem ne more pomagati.
Kako pride, da si izbral ravno tisto točko in ne neke druge izmed neskončno njih bo pa ostala skrivnost, a ne? :lol: Veš, hecno je, da sem JAZ izbral enako točko kot TI. :wink:
Spet megla. Ja, jesen prihaja ...

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
19.9.2018 14:14
bargo napisal/-a:
19.9.2018 8:15
vojko napisal/-a:
19.9.2018 1:03


Mišljena sta bila dva podatka, x in y, seveda.

Saj vendar 2 podatka sta premalo, potrebuješ 3! :lol: in JA, tile x in y so pa ti posebej pri srcu, kako pride?

vojko napisal/-a:

Ne nisem; buljil sem v Vero ...
Prav, torej mogoče je, da si bil pred menoj tam na vogalu! Dejstvo je, da si odšel, ko pa se nisva srečala.
Saj vendar 2 podatka sta premalo, potrebuješ 3! :lol: in JA, tile x in y so pa ti posebej pri srcu, kako pride?
Saj izhodišče je vedno znano: Forum Romanum ... :lol:
Tako je! Predvidevam, da se verjetno ne režiš zato ker bi povedal trivialno dejstvo. :roll: Čas ti še manjka, čas, ki so spremembe, ko pa nič ni hitreje od svetlobe! Joj, malce si me razočaral, veš.
vojko napisal/-a: Ja, x in y sta mi 'posebej pri srcu'; mislim, da tudi večini matematikov. Če bi pa bil z Jutrovega, bi verjetno imel rajši ‬חֵית‬ (xet) in יוֹד‬‬ (yod)‬ ...
Si se skril za matematike, kaj! Ne pomaga, "Nomen est omen" je stvar definicije. :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
19.9.2018 14:52
bargo napisal/-a:
19.9.2018 7:57
Sam veš, da ni nujno, da dve točki določata premico, tako da ...
Le kaj si spet potegnil iz svojega klobuka?
Praviš tudi, da je orientacija odvisna od tega ali se želiš premikati ali ne? :roll:
Le kaj ti bo orientacija, če stojiš pri miru in nikamor ne nameravaš iti?
Kako pa veš da si pri miru? :roll: In če sta dve točki enaki, kar sta lahko, ko pa določata isto mesto v prostoru, potem pač ne določata premico, a ne?
Roman napisal/-a:
saj komaj verjamem, da verjameš v to kar zagovarjaš.
Zagovarjam, kar je res.
Aha, torej v kar ti verjameš je res. Dobro.
Roman napisal/-a: Lepo bi bilo, če bi tudi zate veljalo enako.
Saj velja, samo, da ne jemljem tega tako resno.
Roman napisal/-a: Če mi ne verjameš, lahko postaviš kak protiargument. Pesnjenje ti seveda pri tem ne more pomagati.
Delno ti že verjamem, delno pa ne in zato te sprašujem.
Roman napisal/-a:
Kako pride, da si izbral ravno tisto točko in ne neke druge izmed neskončno njih bo pa ostala skrivnost, a ne? :lol: Veš, hecno je, da sem JAZ izbral enako točko kot TI. :wink:
Spet megla. Ja, jesen prihaja ...
No povej/izberi neko točko, ki si jo boš izbral, bova preverila, če se lahko vidi v megli.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Saj izhodišče je vedno znano: Forum Romanum ...
Tako je! Predvidevam, da se verjetno ne režiš zato ker bi povedal trivialno dejstvo.
Se ti zdi trivialno? Zakaj? Kitajci bi se čudili ... 8)
Čas ti še manjka, čas, ki so spremembe, ko pa nič ni hitreje od svetlobe! Joj, malce si me razočaral, veš.
Kako čas?! Za določitev križišča Gosposke in Jurčičeve na karti Maribora ne potrebuješ ČASA(t). Za zmenek z Vero pač ... :lol:
vojko napisal/-a:Ja, x in y sta mi 'posebej pri srcu'; mislim, da tudi večini matematikov. Če bi pa bil z Jutrovega, bi verjetno imel rajši ‬חֵית‬ (xet) in יוֹד‬‬ (yod)‬ ...
Si se skril za matematike, kaj! Ne pomaga, "Nomen est omen" je stvar definicije.
To sicer drži, a tu pri nas (in v večini ostalega sveta) je matematikom 'posebej pri srcu' oznaka x in y za določanje razdalje po ordinati in abscisi, a ne? :wink:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
19.9.2018 19:33
Roman napisal/-a:Le kaj ti bo orientacija, če stojiš pri miru in nikamor ne nameravaš iti?
Kako pa veš da si pri miru? :roll:
Nisem rekel, da si pri miru. Preberi še enkrat.
In če sta dve točki enaki, kar sta lahko, ko pa določata isto mesto v prostoru, potem pač ne določata premico, a ne?
Če sta začetna in končna točka enaki (seveda sta lahko), pomeni, da si že na cilju. Tudi v tem primeru ni potrebe po orientaciji.
Roman napisal/-a:Zagovarjam, kar je res.
Aha, torej v kar ti verjameš je res.
Večkrat sem ti že dejal, da ničesar ne verjamem, zato so tvoje tovrstne trditve smešne. Ne vem pa, zakaj to počneš, ampak k debati ne prispeva ničesar koristnega. Obračaš besede in kot kak iluzionist preusmerjaš pozornost stran od vsebine pogovora. Špilferdirber pač.
Dobro.
No, lagati ni nič dobrega.
Saj velja, samo, da ne jemljem tega tako resno.
Aha, od tod torej vse traparije, s katerimi smetiš po forumu. Škoda.
Delno ti že verjamem, delno pa ne in zato te sprašujem.
Vprašaj torej.
No povej/izberi neko točko, ki si jo boš izbral, bova preverila, če se lahko vidi v megli.
Še enkrat preberi, kar si napisal. Ne, saj ni treba, ne bo nič pomagalo.

Odgovori