Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a: Kardaševa lestvica tehnoloških civilizacij, pri kateri je uporabljen kriterij obvladovanja količine energije, je pač intelektualni pripomoček za smiselno razpravo o neki temi, to pot npr. o razvitosti civilizacij. Podobno kot je BDP per capita kriterij za razvitost neke ekonomije, ali število nepismenih na 1.000 prebivalcev kriterij za stanje šolstva.
BDP je potrebno preračunati na dolarje/evre, kar avtomatsko pomeni, da se primerjamo oz. lovimo Američane, a ne? To, da tiskajo dolarje samo v ZDA ne gre zanemariti.
Nepismenost je lahko nična, vendar je stanje šolstva lahko zelo slabo. Evolucija pač. Babilon press.
vojko napisal/-a: Morda obvladovanje energije res ni najbolj ustrezen pokazatelj razvitosti tehnoloških civilizacij; lahko mi ponudiš boljšega in ga bom sprejel...
Še dobro da nisem zvodnik in ti zato predlagam pokazatelj za razvitost civilizacij, kot količino shranjenih in dostopnih informacij, vključno z vsemi koristnimi in doseženimi pomeni.
Presežek je indeks, ki meri dostopnost in hitrost obdelave informacij, ki ga dosega posameznik takšne civilizacije. Torej?


vojko napisal/-a: Prvič, mislim, da takšne bakterije ni. In drugič, mi smo na Kardaševi lestvici nekje na 0,7, mi pa govorimo o tipu II...
Prvič je pač problem upanja in vere. :wink:

vojko napisal/-a: Kolikor vem, našo starost določajo naši telomeri v genih... :D
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ucture.gif
Dobro veš, vidiš, kaj omogoča statistika? Sedaj ali je korelacija samo naključna ali tudi dejanska, kdo bi vedel? :roll: Predvsem pa, še zmeraj obstaja možnost, da je to posledica informacije, ki jo je dodal virus. :wink:
Za vse, kar navajaš ("količino shranjenih in dostopnih informacij, vključno z vsemi koristnimi in doseženimi pomeni", pa še za dosti drugega!) je potrebna ENERGIJA. Ogromno, nepredstavljivo dosti ENERGIJE... :wink:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

roberto11 je napisal:
Aja ?
Meni se ta tvoja trditev malo drugače bere: "Vojko"
V nekem postu sem povzel ugotovitve znanstvenikov, da je človeška inteligenca najmočnejša sila v vesolju, sposobna prav vsega, kar je v skladu z naravnimi zakoni.
Touché! Res je, tako sem napisal. Polovil si me. :oops: Pridevnik 'človeška' pa se pritaknil po nemarnem, verjetno zato, ker je zaenkrat edina, ki jo poznamo...Mišljena pa je bila seveda inteligenca na splošno (celo ne nujno organska). :D

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:Nadaljevanje pa kaže, da se nisva razumela. Veš kaj pomeni obvladovanje (harnessing) energije, npr. 10^26 J? Ne to, da bi to energijo uporabili na Zemlji (ali kateremkoli drugem naseljenem planetu!), ampak, da bi z njo razpolagali, kot razpolagamo z energijo elektrarn. Torej s tehnologijo bi lahko izrabljali energijo tega velikostnega reda npr. za astroinženirstvo, ta medzvezdna potovanja ipd.
Ja, težko si je predstavljati določene stvari, sploh ker se ne strinjam povsem s takšnim načinom ocenjevanja tipov civilizacij!
Se pa strinjam, da je energija eden izmed faktorjev.
Trenutno je okvirna masa ljudi na Zemlji, ki predstavljajo našo civilizacijo enaka: 8 miljard ljudi * 80kg = 6.4*10^11 kg. En kg mase pa predstavlja 9 *10^16 J energije. Če oboje zmnožimo dobimo 5.76 *10^28 J energije.

Torej naša civilizacija neposredno razpolaga z energijo približno: 5.76 *10^28 J.
Oziroma: 57600000000000000000000000000 J.

Kar se pa tiče same moči eksplozije Tsar bombe pa se moraš zavedati, da jedrska eksplozija takšne bombe traja okoli ene miljoninke sekunde torej moč 2.4 * 10^23 W kar ustreza.

Če nadaljujeva naprej morava najprej določiti pojem civilizacija, oziroma kaj je to civilizacija?
So to ljudje in duhovni, materialni in socialni nivo njihovega življenja?
Štejemo sem tudi stroje oziroma umetno inteligenco?

Lep deževen dan še naprej...

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:Energije, ki jih navajaš ti, so popolnoma zanemarljive v tej perspektivi. Tudi strela ima ogromno energijo, toda ta traja le nekaj nano ali mikrosekund, zato ima zanemarljivo moč; .
Da popravim še en tvoj fizikalni lapsus:
Povprečna energija strele je relativno majhna, okoli 30 KWh oziroma 108000000 J.
Moč same strele je pa bistveno večja, okoli 1 TW oziroma 1000000000000 W, toda traja le delček časa.
Vir: http://www.energyrealities.org/content/ ... 525E11957A
Lep dan vsem...
Zadnjič spremenil GJ, dne 8.11.2014 16:03, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ napisal/-a:
vojko napisal/-a:Nadaljevanje pa kaže, da se nisva razumela. Veš kaj pomeni obvladovanje (harnessing) energije, npr. 10^26 J? Ne to, da bi to energijo uporabili na Zemlji (ali kateremkoli drugem naseljenem planetu!), ampak, da bi z njo razpolagali, kot razpolagamo z energijo elektrarn. Torej s tehnologijo bi lahko izrabljali energijo tega velikostnega reda npr. za astroinženirstvo, ta medzvezdna potovanja ipd.
Ja, težko si je predstavljati določene stvari, sploh ker se ne strinjam povsem s takšnim načinom ocenjevanja tipov civilizacij!
Se pa strinjam, da je energija eden izmed faktorjev.
Trenutno je okvirna masa ljudi na Zemlji, ki predstavljajo našo civilizacijo enaka: 8 miljard ljudi * 80kg = 6.4*10^11 kg. En kg mase pa predstavlja 9 *10^16 J energije. Če oboje zmnožimo dobimo 5.76 *10^28 J energije.

Torej naša civilizacija neposredno razpolaga z energijo približno: 5.76 *10^28 J.
Oziroma: 57600000000000000000000000000 J.

Kar se pa tiče same moči eksplozije Tsar bombe pa se moraš zavedati, da jedrska eksplozija takšne bombe traja okoli ene miljoninke sekunde torej moč 2.4 * 10^23 W kar ustreza.

Če nadaljujeva naprej morava najprej določiti pojem civilizacija, oziroma kaj je to civilizacija?
So to ljudje in duhovni, materialni in socialni nivo njihovega življenja?
Štejemo sem tudi stroje oziroma umetno inteligenco?

Lep deževen dan še naprej...

Veš za kakšen boljši, ustreznejši način, ki bi bolj sintetično odražal tehnološki nivo razvitosti neke civilizacije? Jaz ga ne poznam.

Kako to misliš, da "naša civilizacija neposredno razpolaga z energijo približno: 5.76 *10^28 J"? Saj ne moremo mase človeštva pretvoriti v uporabno energijo! Ne razumem. Pa tudi energije vodikove bombe ne 'obvladujemo' v smislu, kot plediram jaz. To se z milijardami evrov in leti naporov s prvimi opotekavimi koraki šele učimo v projektu ITER.
/...bombe traja okoli ene miljoninke sekunde torej moč 2.4 * 10^23 W kar ustreza./
??? Tu najbrž nekaj manjka.

Za civilizacijo bi lahko rekli, da je napredna oblika družbe, v kateri je dosežen visok nivo znanosti, industrije, kulture in upravljanja.

Ker pa sem se jaz omejil na tehnološke civilizacije, lahko opustiva umetniške in kulturne dosežke.

Seveda pa štejemo sem vse kar spada pod tehnologijo; torej tudi AI. :D

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ napisal/-a:
vojko napisal/-a:Energije, ki jih navajaš ti, so popolnoma zanemarljive v tej perspektivi. Tudi strela ima ogromno energijo, toda ta traja le nekaj nano ali mikrosekund, zato ima zanemarljivo moč; .
Da popravim še en tvoj fizikalni lapsus:
Povprečna energija strele je relativno majhna, okoli 30 KWh oziroma 108000000 J.
Moč same strele je pa bistveno večja, okoli 1 TW oziroma 1000000000000 W, toda traja le delček časa.
Vir: http://www.energyrealities.org/content/ ... 525E11957A
Lep dan vsem...
Torej energije za približno tedensko porabo povprečnega gospodinjstva. To sem hotel povedati (namreč, da so "energije, ki jih navajaš ti, so popolnoma zanemarljive v tej perspektivi") res pa mi pretvorbe enot ne grejo, kot sam vidiš. :oops:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:Veš za kakšen boljši, ustreznejši način, ki bi bolj sintetično odražal tehnološki nivo razvitosti neke civilizacije? Jaz ga ne poznam.
Tudi jaz ne...
Vendar mešaš pojme med shranjeno energijo in sproščeno energijo oziroma njenim sproščanjem.
Če govorimo o močeh reda našega sonca potem to na Zemlji ni možno, ker že sedaj preveč segrevamo ozračje pri močeh, ki jih navajaš pa bi se naš planet segrel na nekaj milijonov K.
vojko napisal/-a:Kako to misliš, da "naša civilizacija neposredno razpolaga z energijo približno: 5.76 *10^28 J"? Saj ne moremo mase človeštva pretvoriti v uporabno energijo! Ne razumem. Pa tudi energije vodikove bombe ne 'obvladujemo' v smislu, kot plediram jaz. To se z milijardami evrov in leti naporov s prvimi opotekavimi koraki šele učimo v projektu ITER.
Vojko, mar ni masa človeka uporabna energija?
vojko napisal/-a:
/...bombe traja okoli ene milijoninke sekunde torej moč 2.4 * 10^23 W kar ustreza./
??? Tu najbrž nekaj manjka.
Ena mega tona TNT-ja znaša 4.184×10^15 J
57 MT TNT-ja je bila energija Tsar.
V eni milijoninki sekunde je bila sproščena celotna energija eksplozije.
Povprečna moč po času ene miljoninke tako znaša: 4.184×10^15 J * 57 * 1000000 s = 2.38488 * 10^23 W
vojko napisal/-a:Seveda pa štejemo sem vse kar spada pod tehnologijo; torej tudi AI. :D
No tukaj sem te čakal... :mrgreen:
1)Človeštvo ustvarja civilizacijo.
2)Do kdaj pa potrebuje civilizacija človeštvo?
3)Ko/če prevzamejo nadzor nad civilizacijo nano-roboti bo to še ustrezalo definiciji civilizacije?

Lep dan vsem...

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

GJ napisal/-a: 3)Ko/če prevzamejo nadzor nad civilizacijo nano-roboti bo to še ustrezalo definiciji civilizacije?

Lep dan vsem...
Ja. Sicer to ne bi bila več človeška, pač nano-robotska.

Lep dan tudi tebi ...

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

problemi napisal/-a:
GJ napisal/-a: 3)Ko/če prevzamejo nadzor nad civilizacijo nano-roboti bo to še ustrezalo definiciji civilizacije?

Lep dan vsem...
Ja. Sicer to ne bi bila več človeška, pač nano-robotska.

Lep dan tudi tebi ...
Vzel si mi odgovor iz ust. :D

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ napisal/-a:
vojko napisal/-a:Veš za kakšen boljši, ustreznejši način, ki bi bolj sintetično odražal tehnološki nivo razvitosti neke civilizacije? Jaz ga ne poznam.
Tudi jaz ne...
Vendar mešaš pojme med shranjeno energijo in sproščeno energijo oziroma njenim sproščanjem.
Če govorimo o močeh reda našega sonca potem to na Zemlji ni možno, ker že sedaj preveč segrevamo ozračje pri močeh, ki jih navajaš pa bi se naš planet segrel na nekaj milijonov K.
vojko napisal/-a:Kako to misliš, da "naša civilizacija neposredno razpolaga z energijo približno: 5.76 *10^28 J"? Saj ne moremo mase človeštva pretvoriti v uporabno energijo! Ne razumem. Pa tudi energije vodikove bombe ne 'obvladujemo' v smislu, kot plediram jaz. To se z milijardami evrov in leti naporov s prvimi opotekavimi koraki šele učimo v projektu ITER.
Vojko, mar ni masa človeka uporabna energija?
vojko napisal/-a:
/...bombe traja okoli ene milijoninke sekunde torej moč 2.4 * 10^23 W kar ustreza./
??? Tu najbrž nekaj manjka.
Ena mega tona TNT-ja znaša 4.184×10^15 J
57 MT TNT-ja je bila energija Tsar.
V eni milijoninki sekunde je bila sproščena celotna energija eksplozije.
Povprečna moč po času ene miljoninke tako znaša: 4.184×10^15 J * 57 * 1000000 s = 2.38488 * 10^23 W
vojko napisal/-a:Seveda pa štejemo sem vse kar spada pod tehnologijo; torej tudi AI. :D
No tukaj sem te čakal... :mrgreen:
1)Človeštvo ustvarja civilizacijo.
2)Do kdaj pa potrebuje civilizacija človeštvo?
3)Ko/če prevzamejo nadzor nad civilizacijo nano-roboti bo to še ustrezalo definiciji civilizacije?

Lep dan vsem...
Malo sem zmeden, ker imaš težave z razumevanjem mojih interpretacij.
Če govorimo o močeh reda našega sonca potem to na Zemlji ni možno, ker že sedaj preveč segrevamo ozračje pri močeh, ki jih navajaš pa bi se naš planet segrel na nekaj milijonov K.
Pa saj sem ti povedal, da ne gre za SPROŠČANJE, ampak za OBVLADOVANJE te energije. Nihče pri tem niti ni pomislil, da bi te neznanske količine energije 'sproščal' na Zemlji. Spomni se mojega uvodnega posta k tej temi! Tam so bili navedeni približni izračuni potrebne energije za potovanje do nam bližnjih zvezd. Ali o energiji, potrebni za odprtje črvine, dovolj velike za prehod vesoljske ladje. Ali o izdelavi 'otroškega vesolja', ali o pridobitvi nekaj kg 'eksotične materije', ipd. O takšni vrsti obvladovanja energije govorim, ne o tisti, ki bi segrevala Zemljo.

Tudi pri energiji Car bombe (tsar je ang. transkripcija ruske besede) gre za nesporazum. Sam si napisal, da "povprečna moč po času ene miljoninke tako znaša.../" Civilizacija tip II pa zdržema, kot Sonce obvladuje energijo 10^26W oz. jo ima na razpolago v smislu kot imamo mi na razpolago energijo iz fosilnih goriv in obnovljivih virov!!! Ne razumem, zakaj venomer govoriš o nekakšnem segrevanju planeta? :shock:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:
problemi napisal/-a:
GJ napisal/-a: 3)Ko/če prevzamejo nadzor nad civilizacijo nano-roboti bo to še ustrezalo definiciji civilizacije?

Lep dan vsem...
Ja. Sicer to ne bi bila več človeška, pač nano-robotska.

Lep dan tudi tebi ...
Vzel si mi odgovor iz ust. :D
Ahh...
Položil sem vama ga v usta! :lol:
Stopnja razvoja neke civilizacije je, da se določena oblika energije (recimo človek) zave sama sebe.

Lep večer še naprej...

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:Pa saj sem ti povedal, da ne gre za SPROŠČANJE, ampak za OBVLADOVANJE te energije. Nihče pri tem niti ni pomislil, da bi te neznanske količine energije 'sproščal' na Zemlji. Spomni se mojega uvodnega posta k tej temi! Tam so bili navedeni približni izračuni potrebne energije za potovanje do nam bližnjih zvezd. Ali o energiji, potrebni za odprtje črvine, dovolj velike za prehod vesoljske ladje. Ali o izdelavi 'otroškega vesolja', ali o pridobitvi nekaj kg 'eksotične materije', ipd. O takšni vrsti obvladovanja energije govorim, ne o tisti, ki bi segrevala Zemljo.
Vsak prehod energije iz ene oblike v drugo spremljajo izgube, ponavadi v obliki EM sevanja.
vojko napisal/-a:Tudi pri energiji Car bombe (tsar je ang. transkripcija ruske besede) gre za nesporazum. Sam si napisal, da "povprečna moč po času ene miljoninke tako znaša.../" Civilizacija tip II pa zdržema, kot Sonce obvladuje energijo 10^26W oz. jo ima na razpolago v smislu kot imamo mi na razpolago energijo iz fosilnih goriv in obnovljivih virov!!! Ne razumem, zakaj venomer govoriš o nekakšnem segrevanju planeta? :shock:
Ni problem v energiji, problem je v njenem sproščanju in dejstvo, daje segrevanje posledica koriščenja oziroma sproščanja le te.
Problem je HLAJENJE.
In naša civilizacija ima na razpolago več kot 10^26W trenutne moči, če seveda seštejemo moči vseh atomskih bomb!

Lep večer...

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a: Kardaševa lestvica tehnoloških civilizacij, pri kateri je uporabljen kriterij obvladovanja količine energije, je pač intelektualni pripomoček za smiselno razpravo o neki temi, to pot npr. o razvitosti civilizacij. Podobno kot je BDP per capita kriterij za razvitost neke ekonomije, ali število nepismenih na 1.000 prebivalcev kriterij za stanje šolstva.
BDP je potrebno preračunati na dolarje/evre, kar avtomatsko pomeni, da se primerjamo oz. lovimo Američane, a ne? To, da tiskajo dolarje samo v ZDA ne gre zanemariti.
Nepismenost je lahko nična, vendar je stanje šolstva lahko zelo slabo. Evolucija pač. Babilon press.
vojko napisal/-a: Morda obvladovanje energije res ni najbolj ustrezen pokazatelj razvitosti tehnoloških civilizacij; lahko mi ponudiš boljšega in ga bom sprejel...
Še dobro da nisem zvodnik in ti zato predlagam pokazatelj za razvitost civilizacij, kot količino shranjenih in dostopnih informacij, vključno z vsemi koristnimi in doseženimi pomeni.
Presežek je indeks, ki meri dostopnost in hitrost obdelave informacij, ki ga dosega posameznik takšne civilizacije. Torej?


vojko napisal/-a: Prvič, mislim, da takšne bakterije ni. In drugič, mi smo na Kardaševi lestvici nekje na 0,7, mi pa govorimo o tipu II...
Prvič je pač problem upanja in vere.

vojko napisal/-a: Kolikor vem, našo starost določajo naši telomeri v genih...
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ucture.gif
Dobro veš, vidiš, kaj omogoča statistika? Sedaj ali je korelacija samo naključna ali tudi dejanska, kdo bi vedel? Predvsem pa, še zmeraj obstaja možnost, da je to posledica informacije, ki jo je dodal virus.
Za vse, kar navajaš ("količino shranjenih in dostopnih informacij, vključno z vsemi koristnimi in doseženimi pomeni", pa še za dosti drugega!) je potrebna ENERGIJA. Ogromno, nepredstavljivo dosti ENERGIJE...
"Nepredstavljivo dosti ENERGIJE" praviš, saj, vendar vprašanje je, če je ta predstava sploh še potrebna v pravi informacijski družbi? :roll:

hm.
Brez energije itak ni ničesar in to dobesedno. Brez informacij verjetno tudi ne, vsaj ne, da bi se "zavedelo" obstoječega. Vendar, če velja, da je energija omejena, ni nujno, da to velja za informacije oz. interpretacijo le teh. Informacije imajo veliko večji potencial, saj je z njimi omogočena različna interpretacija le teh oz. predpisovanje pomenov, kar pa seveda zahteva inteligenco, oz. bolje razvoj inteligence. No, zahtevana je tudi določena mera domišljije, a ne? :D

Recimo, naj zapis 0110 potrebuje neko minimalno energijo, recimo X, ki bodi X=4, pač glede na dolžino niza. Hkrati ta isti zapis vsebuje veliko različnih možnih interpretacij, glede na pozicijo, dolžine podnizov, kot tudi glede na vrednost, ki jo lahko pripišemo posameznim nizom. Zapis lahko na primer obravnavamo, kot 0;1;1;0 ali pa kot 01;10 ali kot 011;0, itd.

Očitno je torej, da lahko z enako količino energije, pridobimo veliko več pomenskih informacij. Spomni se samo na CD, ki lahko vsebuje omejen niz znakov, torej je potrebna energija za kreiranje CD navzgor omejena, medtem ko je količina pomenskih informacij odvisna od domišljije zapisovalca oz. avtorja.

No, mimogrede naš DNK gre na takšen CD, medtem ko za paradižnikov DNK zmanjka prostora. :lol: Spomni se tudi Maxwell-ovega demona, ki samo z dostopnostjo informacij o hitrostih molekul naredi koristen stroj in vse to samo s pomočjo urejanja informacij. Hitrejše skupaj, počasnejše skupaj in tako ustvarjena razlika, v temperaturi, ustvari "pretok", za kar poskrbi narava. Videti je, da lahko nagajamo naravi.
GJ napisal/-a:Stopnja razvoja neke civilizacije je, da se določena oblika energije (recimo človek) zave sama sebe.
Recimo, vendar nekaj mora slediti tudi temu samozavedanju? Mimogrede, mislim, da se vsako živo bitje mora zavedati vsaj lokalnega okolja v katerem biva, kar si pa težko predstavljam, če se ne zaveda, na nek način, tudi sebe. Seveda, ni za pričakovati, da bi se Ameba prepoznala v ogledalu :lol:, kar pa seveda ne pomeni, da se ne zaveda sebe in okolice.
GJ napisal/-a: Problem je HLAJENJE.
Hladi se vendar samo. :lol: Odvajanje je problem, a ne?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ napisal/-a:
vojko napisal/-a:Pa saj sem ti povedal, da ne gre za SPROŠČANJE, ampak za OBVLADOVANJE te energije. Nihče pri tem niti ni pomislil, da bi te neznanske količine energije 'sproščal' na Zemlji. Spomni se mojega uvodnega posta k tej temi! Tam so bili navedeni približni izračuni potrebne energije za potovanje do nam bližnjih zvezd. Ali o energiji, potrebni za odprtje črvine, dovolj velike za prehod vesoljske ladje. Ali o izdelavi 'otroškega vesolja', ali o pridobitvi nekaj kg 'eksotične materije', ipd. O takšni vrsti obvladovanja energije govorim, ne o tisti, ki bi segrevala Zemljo.
Vsak prehod energije iz ene oblike v drugo spremljajo izgube, ponavadi v obliki EM sevanja.
vojko napisal/-a:Tudi pri energiji Car bombe (tsar je ang. transkripcija ruske besede) gre za nesporazum. Sam si napisal, da "povprečna moč po času ene miljoninke tako znaša.../" Civilizacija tip II pa zdržema, kot Sonce obvladuje energijo 10^26W oz. jo ima na razpolago v smislu kot imamo mi na razpolago energijo iz fosilnih goriv in obnovljivih virov!!! Ne razumem, zakaj venomer govoriš o nekakšnem segrevanju planeta? :shock:
Ni problem v energiji, problem je v njenem sproščanju in dejstvo, daje segrevanje posledica koriščenja oziroma sproščanja le te.
Problem je HLAJENJE.
In naša civilizacija ima na razpolago več kot 10^26W trenutne moči, če seveda seštejemo moči vseh atomskih bomb!

Lep večer...
Dobro, vidim, da sva zašla v slepo ulico. Menjaš temo.

Čeprav je vse jasno, še enkrat: ne gre za termično 'sproščanje' energije, sploh pa ne na Zemlji. Civilizacija tip II bo obvladovala energijo reda velikosti energijskega toka s Sonca (10^26W ). S takšno količino energije bi na Zemlji lahko naredili praktično vse, kar dopušča tehnologija: kontrolirali vreme, spremenili puščave v vrtove, preprečevali potrese, poplave, ja, če hočeš, tudi ohlajali/ogrevali Zemljo. Samo za ilustracijo:

Scientists estimate that a tropical cyclone releases heat energy at the rate of 50 to 200 exajoules (10^18 J) per day, equivalent to about 1 PW (10^15 watt). This rate of energy release is equivalent to 70 times the world energy consumption of humans and 200 times the worldwide electrical generating capacity, or to exploding a 10-megaton nuclear bomb every 20 minutes.

Teh 10^26W energije v nuklearnih bombah ne moremo KONTROLIRATI, jo ne obvladujemo. Lahko jo samo sprostimo v obliki eksplozij in uničimo sebe in planet.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
Nepredstavljivo dosti ENERGIJE" praviš, saj, vendar vprašanje je, če je ta predstava sploh še potrebna v pravi informacijski družbi?

hm.
Brez energije itak ni ničesar in to dobesedno.
Tako je! To je poanta in fil rouge moje argumentacije! Če obrnem tvoj argument, bi lahko rekli: s (skoraj) neomejeno količino energije lahko naredimo VSE "in to dobesedno." To je smisel Kardaševe skale. Bargo, zadel si žebljico na glavico... :D
Brez informacij verjetno tudi ne, vsaj ne, da bi se "zavedelo" obstoječega. Vendar, če velja, da je energija omejena, ni nujno, da to velja za informacije oz. interpretacijo le teh. Informacije imajo veliko večji potencial, saj je z njimi omogočena različna interpretacija le teh oz. predpisovanje pomenov, kar pa seveda zahteva inteligenco, oz. bolje razvoj inteligence. No, zahtevana je tudi določena mera domišljije, a ne?

Recimo, naj zapis 0110 potrebuje neko minimalno energijo, recimo X, ki bodi X=4, pač glede na dolžino niza. Hkrati ta isti zapis vsebuje veliko različnih možnih interpretacij, glede na pozicijo, dolžine podnizov, kot tudi glede na vrednost, ki jo lahko pripišemo posameznim nizom. Zapis lahko na primer obravnavamo, kot 0;1;1;0 ali pa kot 01;10 ali kot 011;0, itd.

Očitno je torej, da lahko z enako količino energije, pridobimo veliko več pomenskih informacij. Spomni se samo na CD, ki lahko vsebuje omejen niz znakov, torej je potrebna energija za kreiranje CD navzgor omejena, medtem ko je količina pomenskih informacij odvisna od domišljije zapisovalca oz. avtorja.


To vse je res, toda poglej na stvar holistično, iz ptičje perspektive. Res je tudi, da "zapis 0110 potrebuje neko minimalno energijo.../". Toda – in ta 'toda' spremeni vse! – najprej moraš izdelati stroje, ki zapisujejo binarna števila, še prej moraš 'izdelati' in predvsem izšolati 'hardveraše' in programerje, zanje in za računalnike zgraditi zgradbe, itd., ipd. Za to pa potrebujemo ogromno energije. Kaj misliš, koliko energije je vloženo v izdelavo samo enega dobrega računalnika?
No, mimogrede naš DNK gre na takšen CD, medtem ko za paradižnikov DNK zmanjka prostora. Spomni se tudi Maxwell-ovega demona, ki samo z dostopnostjo informacij o hitrostih molekul naredi koristen stroj in vse to samo s pomočjo urejanja informacij. Hitrejše skupaj, počasnejše skupaj in tako ustvarjena razlika, v temperaturi, ustvari "pretok", za kar poskrbi narava. Videti je, da lahko nagajamo naravi.


Ne, ne moremo. Na poti nam stoji 2. Zakon termodinamike... :wink:

Odgovori