Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:
Rock napisal/-a: Da, če vojko ne bi predstavljal napačnosti, jaz ne bi mogel izpostavljati pravilnosti.
V ostalem, te zadovolji (nedoumljiva) 'trojica': duh, duša, telo?
vojko napisal/-a:Samo za kratek čas (iz Hoferjeve reklame :lol: ): v čem pa je bistvena razlika med duhom in dušo po vaših teoloških 'učbenikih'? :shock:
Rock napisal/-a:Duh, duša sta na nasprotnem bregu kot potrošništvo (materializem). Med bregovoma je nepremostljiv prepad (lahko si prebereš parabolo o ubogem Lazarju).
Nisem te vprašal, KJE sta, ampak KAJ sta, kakšna je bistvena razlika med njima... :lol:
Razlaga je bila ad hominem (primerna za naslovljenca).
Ja, smo opazili, da ti ad hominem razlage najbolj ležijo... :lol:
Za ad rem je potrebno kaj več, kot sholastično česnanje... :lol:
Odgovor ad hominem (primeren za nivo diskutanta) je moder odgovor.
Današnja 'znanost' se lahko skrije pred visoko sholastiko.
(Oglej si svojo 'razlago' likvidnosti in solventnosti.)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Rock napisal/-a: Da, če vojko ne bi predstavljal napačnosti, jaz ne bi mogel izpostavljati pravilnosti.
V ostalem, te zadovolji (nedoumljiva) 'trojica': duh, duša, telo?
vojko napisal/-a:Samo za kratek čas (iz Hoferjeve reklame :lol: ): v čem pa je bistvena razlika med duhom in dušo po vaših teoloških 'učbenikih'?
Rock napisal/-a:Duh, duša sta na nasprotnem bregu kot potrošništvo (materializem). Med bregovoma je nepremostljiv prepad (lahko si prebereš parabolo o ubogem Lazarju).
Nisem te vprašal, KJE sta, ampak KAJ sta, kakšna je bistvena razlika med njima...
Razlaga je bila ad hominem (primerna za naslovljenca).
Ja, smo opazili, da ti ad hominem razlage najbolj ležijo...
Za ad rem je potrebno kaj več, kot sholastično česnanje... :lol:
1) Odgovor ad hominem (primeren za nivo diskutanta) je moder odgovor.
2) Današnja 'znanost' se lahko skrije pred visoko sholastiko.
3) (Oglej si svojo 'razlago' likvidnosti in solventnosti.)
Ad1) Tako je; 'primeren je za nivo diskutanta', ki pogosto nima niti meglenih predstav o predmetu debate... :lol:
Ad2) Saj se je 'skrila', kajti ta 'visoka sholastika' je tako visoko v oblakih svojih blodenj, da ne vidi ničesar na Zemlji; vse ji je 'skrito', tudi in predvsem znanost... :lol:
Ad3) Ti s svojim znanjem nisi kvalificiran za presojo te razlage; še posebej ne potem, ko si me kar nekaj časa cukal za rokav in sitnaril, naj ti 'še enkrat' razložim... :lol:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:
Rock napisal/-a: V ostalem, te zadovolji (nedoumljiva) 'trojica': duh, duša, telo?
bargo napisal/-a:Ne vem kakšne so razlike, povezave v tej trojici?
Rock napisal/-a: Sveta trojica je (največja) katoliška skrivnost: tri entitete, ena celota (kakor je v nebesih, tako je na zemlji).
vojko napisal/-a: To je pa surrealistična igra: izmisliš si tako 'skrivnost', da je sam ne razumeš... :lol:
Saj ni res...pa je! :lol:
Rock napisal/-a: Cf: QM.
Ne, to s KM ni paralela; tisto slavno 'trojico', ki jo zdaj ne znate sami pojasniti, ste si izmislili, KM pa obstaja kot objektivna realnost, kot uganka narave... :lol:
O tem je govora ('katoliška skrivnost'; 'uganka narave'), zato primerjava teologija - znanost.
Nevede si pljunil v lastno kavo. Odlična primerjava! Teologija: 'veda' o izmišljenih skrivnostih, ki jih sam pogosto ne razumeš (recimo tole 'trojstvo', pa evharistija, 'zakramenti', itd.).
Znanost: veda o objektivni realnosti; njen predmet je vse, kar obstaja. Zato je v znanosti zelo, zelo malo 'skrivnosti', pa še teh je vedno manj... :lol:
Malo učenjakov bi ti pritrdilo, da človek tako rekoč že vse ve.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Rock napisal/-a: V ostalem, te zadovolji (nedoumljiva) 'trojica': duh, duša, telo?
bargo napisal/-a:Ne vem kakšne so razlike, povezave v tej trojici?
Rock napisal/-a: Sveta trojica je (največja) katoliška skrivnost: tri entitete, ena celota (kakor je v nebesih, tako je na zemlji).
vojko napisal/-a: To je pa surrealistična igra: izmisliš si tako 'skrivnost', da je sam ne razumeš... :lol:
Saj ni res...pa je! :lol:
Rock napisal/-a: Cf: QM.
Ne, to s KM ni paralela; tisto slavno 'trojico', ki jo zdaj ne znate sami pojasniti, ste si izmislili, KM pa obstaja kot objektivna realnost, kot uganka narave... :lol:
O tem je govora ('katoliška skrivnost'; 'uganka narave'), zato primerjava teologija - znanost.
Nevede si pljunil v lastno kavo. Odlična primerjava! Teologija: 'veda' o izmišljenih skrivnostih, ki jih sam pogosto ne razumeš (recimo tole 'trojstvo', pa evharistija, 'zakramenti', itd.).
Znanost: veda o objektivni realnosti; njen predmet je vse, kar obstaja. Zato je v znanosti zelo, zelo malo 'skrivnosti', pa še teh je vedno manj... :lol:
Malo učenjakov bi ti pritrdilo, da človek tako rekoč že vse ve.
Vse je odvisno od tega, kaj si predstavljaš pod sintagmo ''tako rekoč že vse ve'... :lol:
Po mojem vedenju bi te skrivnosti lahko preštel na prste ene roke: big bang, temna masa/energija, nastanek življenja, ...

Ko mi boš to pojasnil, bova 'divanila' naprej, če želiš...

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:
Rock napisal/-a: Da, če vojko ne bi predstavljal napačnosti, jaz ne bi mogel izpostavljati pravilnosti.
V ostalem, te zadovolji (nedoumljiva) 'trojica': duh, duša, telo?
vojko napisal/-a:Samo za kratek čas (iz Hoferjeve reklame :lol: ): v čem pa je bistvena razlika med duhom in dušo po vaših teoloških 'učbenikih'?
Rock napisal/-a:Duh, duša sta na nasprotnem bregu kot potrošništvo (materializem). Med bregovoma je nepremostljiv prepad (lahko si prebereš parabolo o ubogem Lazarju).
Nisem te vprašal, KJE sta, ampak KAJ sta, kakšna je bistvena razlika med njima...
Razlaga je bila ad hominem (primerna za naslovljenca).
Ja, smo opazili, da ti ad hominem razlage najbolj ležijo...
Za ad rem je potrebno kaj več, kot sholastično česnanje... :lol:
1) Odgovor ad hominem (primeren za nivo diskutanta) je moder odgovor.
2) Današnja 'znanost' se lahko skrije pred visoko sholastiko.
3) (Oglej si svojo 'razlago' likvidnosti in solventnosti.)
Ad1) Tako je; 'primeren je za nivo diskutanta', ki pogosto nima niti meglenih predstav o predmetu debate... :lol:
Tu se strinjava.
Ad2) Saj se je 'skrila', kajti ta 'visoka sholastika' je tako visoko v oblakih svojih blodenj, da ne vidi ničesar na Zemlji; vse ji je 'skrito', tudi in predvsem znanost... :lol:
Očitno ne poznaš ne razvoja sholastike, ne problemov današnje znanosti.
Ad3) Ti s svojim znanjem nisi kvalificiran za presojo te razlage; še posebej ne potem, ko si me kar nekaj časa cukal za rokav in sitnaril, naj ti 'še enkrat' razložim... :lol:
Stečaj je pri nas zakonsko urejena materija, opremi svojo 'razlago' s členi.
(Lahko citiraš tudi kakega solidnega ekonomista. - Sicer ti preti odvzem 'znanstvenega magisterija'.)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Preprosti je napisal:
Tu se strinjava.
Odlično, vsaj enkrat!
Očitno ne poznaš ne razvoja sholastike, ne problemov današnje znanosti.
Res nisem vseveden, ampak zato pa imamo tebe, da nam pomagaš iz teme neznanja... :lol:
Stečaj je pri nas zakonsko urejena materija, opremi svojo 'razlago' s členi.
Nismo na pravnem seminarju, členi ljudi na zanimajo. Poskusi nekje v prosti debati, recimo v zakristiji, ko boste razpravljali recimo o stečaju mariborske nadškofije, začeti opletati s členi... :lol:
(Lahko citiraš tudi kakega solidnega ekonomista. - Sicer ti preti odvzem 'znanstvenega magisterija'.)
Ni potrebno, sam sem dovolj poučen o ekonomiji; tudi formalno... 8)

Kdo mi bo pa 'odvzel' magisterij? Saj ga nisem pridobil na Teološki 'fakulteti'... :lol:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a shrink »

Nikakor ne, moteni pesnik: telepatsko te lahko obdeluje le dipl. kljukec; obrni se na njegovo "nihalo" ali "generator" za vsa nadaljnja vprašanja. :lol:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:
Rock napisal/-a: V ostalem, te zadovolji (nedoumljiva) 'trojica': duh, duša, telo?
bargo napisal/-a:Ne vem kakšne so razlike, povezave v tej trojici?
Rock napisal/-a: Sveta trojica je (največja) katoliška skrivnost: tri entitete, ena celota (kakor je v nebesih, tako je na zemlji).
vojko napisal/-a: To je pa surrealistična igra: izmisliš si tako 'skrivnost', da je sam ne razumeš... :lol:
Saj ni res...pa je! :lol:
Rock napisal/-a: Cf: QM.
Ne, to s KM ni paralela; tisto slavno 'trojico', ki jo zdaj ne znate sami pojasniti, ste si izmislili, KM pa obstaja kot objektivna realnost, kot uganka narave... :lol:
O tem je govora ('katoliška skrivnost'; 'uganka narave'), zato primerjava teologija - znanost.
Nevede si pljunil v lastno kavo. Odlična primerjava! Teologija: 'veda' o izmišljenih skrivnostih, ki jih sam pogosto ne razumeš (recimo tole 'trojstvo', pa evharistija, 'zakramenti', itd.).
Znanost: veda o objektivni realnosti; njen predmet je vse, kar obstaja. Zato je v znanosti zelo, zelo malo 'skrivnosti', pa še teh je vedno manj... :lol:
Malo učenjakov bi ti pritrdilo, da človek tako rekoč že vse ve.
Vse je odvisno od tega, kaj si predstavljaš pod sintagmo ''tako rekoč že vse ve'... :lol:
Po mojem vedenju bi te skrivnosti lahko preštel na prste ene roke: big bang, temna masa/energija, nastanek življenja, ...
Ko mi boš to pojasnil, bova 'divanila' naprej, če želiš...
Dodaj še naslednje humanistične teme (filozofija je pomembnejša od izkustvenih ved): zakaj sploh svet?; smisel človekovega življenja?; idealna država?; so tako splošna vprašanja sploh smiselna?

Seznam vprašanj predstavlja težo, ki mimogrede zlomi tvoj divan, s čebljanjem ob turški kavici in rakiji vred.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojkosluz napisal/-a:
Rock napisal/-a:Stečaj je pri nas zakonsko urejena materija, opremi svojo 'razlago' s členi.
Nismo na pravnem seminarju, členi ljudi na zanimajo. Poskusi nekje v prosti debati, recimo v zakristiji, ko boste razpravljali recimo o stečaju mariborske nadškofije, začeti opletati s členi... :lol:
Vidim, da glede insolv. in nelikv. nimaš argumentov.

Mb nadškofija pa ni bila nikoli v stečaju; glede T-2 je UsS sklep o stečaju razveljavilo.
(Lahko citiraš tudi kakega solidnega ekonomista. - Sicer ti preti odvzem 'znanstvenega magisterija'.)
--------------------------
Ni potrebno, sam sem dovolj poučen o ekonomiji; tudi formalno... 8)
Kdo mi bo pa 'odvzel' magisterij? Saj ga nisem pridobil na Teološki 'fakulteti'... :lol:
Tvoji majavi odgovori so ga že zdavnaj prekrili s sramoto pozabe.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

shrink napisal/-a:Nikakor ne, moteni pesnik:
Spet si pojedel rdečo.

Dejstva so trmasta stvar, kar vprašaj Vojka, Mirko.

Shrink: vojko, on na to vprašanje nima odgovora, ga pa ima seveda stroka, ki bi se ukvarjala z njegovo simptomatiko.
Vojko: :D
Bargo: Katero vprašanje? :shock: Misliš tisto retorično, ki ga telepatsko pošiljaš v svet? :lol:


Nikar ne piši neumnosti Shrink, ker drugače boš moral prebirati filozofijo, Poštarino. :mrgreen:

Ne vem sicer kaj je Vojku smešno, torej, Vojko: "Kaj je v Shrinkovi povedi smešno?" :roll:



Črvina
shrink napisal/-a:Kot pravi Wittgenstein (filozof): "Filozofom je preostala le še analiza jezika."
Zato iz tega vidika naravoslovcem ni treba prebirati nikakršne filozofije
Ludwig Wittgenstein
Wiki:Spoznal je tudi, da je pomen besede njena uporaba v jeziku. Filozofi bi si morali prizadevati, da bi bila pravila jezikovne rabe in različne jezikovne igre razumljive. Ob tem je tudi dokončno odkril pomen psihologije, ki ob socialnem kontekstu razloži jezikovne igre. Wittgenstein v delu definira filozofske probleme, katerih razlaga je naloga filozofije: »Filozofski problemi morajo biti vedno razumljeni in analizirani tudi kot problemi jezikovnega izraza. Kajti način, kako ljudje doživljajo svet, je vedno pod vplivom njihovega jezika.«.
Vsebina zajema metafiziko, logiko ter resnice logike, status matematike, status teorije znanosti ter še številne druge tematike. V tem delu je tudi predstavil teorijo preciznega jezika in teorijo jezika kot odslikave resničnosti. V delu je poudarek na tem, da svet temelji na resnici, dejstvih in ne na stvareh. Bistvo filozofije ni znanje, temveč razumevanje.


shrink napisal/-a: telepatsko te lahko obdeluje le dipl. kljukec; obrni se na njegovo "nihalo" ali "generator" za vsa nadaljnja vprašanja.
Že davnega leta je problemi napisal sledeče:

Shrink, takega odgovora niti v vrtcih več ne slišiš. Še otroci se več ne poslužujejo takšnih for. Ti si dejansko povsem adijo ... še dobre zezancije nisi sposoben ... čisto razočaranje. Prej sem prebral tvoje poste brez smeškov ... čisti dolgčas ... smeškoti imajo pri tebi dvojno vlogo, popestrijo dologočasnost napisanega in skrijejo, da v napisanem ni nobene vsebine. Ti se posmehuješ ... sebi, ja.


Pazi Shrink, da spet ne postaneš zelen. Slika

Črvina II

But the monkey in the corner
Well he's slowly drifting out of range

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
shrink napisal/-a:Nikakor ne, moteni pesnik:
Spet si pojedel rdečo.

Dejstva so trmasta stvar, kar vprašaj Vojka, Mirko.

Shrink: vojko, on na to vprašanje nima odgovora, ga pa ima seveda stroka, ki bi se ukvarjala z njegovo simptomatiko.
Vojko:
Bargo: Katero vprašanje? Misliš tisto retorično, ki ga telepatsko pošiljaš v svet?


Nikar ne piši neumnosti Shrink, ker drugače boš moral prebirati filozofijo, Poštarino. :mrgreen:

Ne vem sicer kaj je Vojku smešno, torej, Vojko: "Kaj je v Shrinkovi povedi smešno?" :roll:
Smeško, ki sem ga uporabil ( :D ) ni 'smejanje' ( :lol: - laughing), zato se nisem ničemur smejal; le nasmehnil sem se... :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:
shrink napisal/-a:Nikakor ne, moteni pesnik:
Spet si pojedel rdečo.

Dejstva so trmasta stvar, kar vprašaj Vojka, Mirko.

Shrink: vojko, on na to vprašanje nima odgovora, ga pa ima seveda stroka, ki bi se ukvarjala z njegovo simptomatiko.
Vojko: :D
Bargo: Katero vprašanje? Misliš tisto retorično, ki ga telepatsko pošiljaš v svet?


Nikar ne piši neumnosti Shrink, ker drugače boš moral prebirati filozofijo, Poštarino.

Ne vem sicer kaj je Vojku smešno, torej, Vojko: "Kaj je v Shrinkovi povedi smešno?"
Smeško, ki sem ga uporabil ( :D ) ni 'smejanje' ( :lol: - laughing), zato se nisem ničemur smejal; le nasmehnil sem se...
Torej smeško :D - very happy, ni smejanje. Prav.

Torej vprašanje je potem: "Kaj te je močno osrečilo v Shrinkovi povedi, da si srečo javno izrazil z nasmehom, na poljudno znanstvenem forumu?"

ali pa če se ti trese roka in si imel namen uporabiti :) - smile nasmeh,

potem te sprašujem: "Kaj je tista misel, v Shrinkovi povedi, ki ti je narisala nasmeh na ustnice in si nasmeh javno izrazil na poljudno znanstvenem forumu?"

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
Torej smeško - very happy, ni smejanje. Prav.

Torej vprašanje je potem: "Kaj te je močno osrečilo v Shrinkovi povedi, da si srečo javno izrazil z nasmehom, na poljudno znanstvenem forumu?"

ali pa če se ti trese roka in si imel namen uporabiti - smile nasmeh,

potem te sprašujem: "Kaj je tista misel, v Shrinkovi povedi, ki ti je narisala nasmeh na ustnice in si nasmeh javno izrazil na poljudno znanstvenem forumu?"
Dolgo časa sem iz lože opazoval tvoje duele s shrinkom. Postajali so vse bolj predvidljivi in repetitivni. Dobro poznaš shrinkov stil, ki je pač tak, da mu ne prideš do živega, še posebej ne s strategijo, ki si jo ubral ti.

Zato sem te vprašal:

Kako se ti ljubi, bargo?

Odgovoril je shrink:

vojko, on na to vprašanje nima odgovora, ga pa ima seveda stroka, ki bi se ukvarjala z njegovo simptomatiko.

V tej repliki se mi je zdela duhovita dvoumna povezava s 'stroko', zato sem reagiral, kot sem.

Že večkrat sem se obregnil ob tvoj način debate z metaforo o vlečenju krokodila (ali leva) za rep. Ali res pričakuješ, da bo kar nenadoma odnehal in obmolknil?

Raje porabi energijo in znanje za konstruktivne debate, pa manj za lepljenje neskončnih poezij in verzov ali glasbenih clipov... :D

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
vojkosluz napisal/-a:
Rock napisal/-a:Stečaj je pri nas zakonsko urejena materija, opremi svojo 'razlago' s členi.
Nismo na pravnem seminarju, členi ljudi na zanimajo. Poskusi nekje v prosti debati, recimo v zakristiji, ko boste razpravljali recimo o stečaju mariborske nadškofije, začeti opletati s členi...
1)Vidim, da glede insolv. in nelikv. nimaš argumentov.
2) Mb nadškofija pa ni bila nikoli v stečaju; glede T-2 je UsS sklep o stečaju razveljavilo.

(Lahko citiraš tudi kakega solidnega ekonomista. - Sicer ti preti odvzem 'znanstvenega magisterija'.)
--------------------------
Ni potrebno, sam sem dovolj poučen o ekonomiji; tudi formalno...
Kdo mi bo pa 'odvzel' magisterij? Saj ga nisem pridobil na Teološki 'fakulteti'... :lol:
Tvoji majavi odgovori so ga že zdavnaj prekrili s sramoto pozabe.
Ad1) Kakšnih argumentov, Preprosti? :shock:
Ad2) Kdo pa je to trdil? :shock:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Rock napisal/-a: V ostalem, te zadovolji (nedoumljiva) 'trojica': duh, duša, telo?
bargo napisal/-a:Ne vem kakšne so razlike, povezave v tej trojici?
Rock napisal/-a: Sveta trojica je (največja) katoliška skrivnost: tri entitete, ena celota (kakor je v nebesih, tako je na zemlji).
vojko napisal/-a: To je pa surrealistična igra: izmisliš si tako 'skrivnost', da je sam ne razumeš...
Saj ni res...pa je! :lol:
Rock napisal/-a: Cf: QM.
Ne, to s KM ni paralela; tisto slavno 'trojico', ki jo zdaj ne znate sami pojasniti, ste si izmislili, KM pa obstaja kot objektivna realnost, kot uganka narave... :lol:
O tem je govora ('katoliška skrivnost'; 'uganka narave'), zato primerjava teologija - znanost.
Nevede si pljunil v lastno kavo. Odlična primerjava! Teologija: 'veda' o izmišljenih skrivnostih, ki jih sam pogosto ne razumeš (recimo tole 'trojstvo', pa evharistija, 'zakramenti', itd.).
Znanost: veda o objektivni realnosti; njen predmet je vse, kar obstaja. Zato je v znanosti zelo, zelo malo 'skrivnosti', pa še teh je vedno manj... :lol:
Malo učenjakov bi ti pritrdilo, da človek tako rekoč že vse ve.
Vse je odvisno od tega, kaj si predstavljaš pod sintagmo ''tako rekoč že vse ve'...
Po mojem vedenju bi te skrivnosti lahko preštel na prste ene roke: big bang, temna masa/energija, nastanek življenja, ...
Ko mi boš to pojasnil, bova 'divanila' naprej, če želiš...
Dodaj še naslednje humanistične teme (filozofija je pomembnejša od izkustvenih ved): zakaj sploh svet?; smisel človekovega življenja?; idealna država?; so tako splošna vprašanja sploh smiselna?

Seznam vprašanj predstavlja težo, ki mimogrede zlomi tvoj divan, s čebljanjem ob turški kavici in rakiji vred.
Seveda, je filozofija pomembnejša od 'izkustvenih ved'. Slednje ti 'le' omogočajo, da na sprehodu telefoniraš prijatelju v London, da si z letalom v nekaj urah na drugem koncu sveta, da nisi zapisan smrti, če se slučajno pri britju urežeš (kot je bil to primer pred odkritjem antibiotikov) in končno, da lahko doma iz naslonjača komuniciraš globalno in pišeš neslanosti. To ni nič, pomembne so razprave o 'trojstvu', pa o angelih in deviškem spočetju...:lol: Kot da še nikoli nisi slišal za misel: "Primum vivere, deinde philosophari."

Kot je utrujeno v nekem javnem intervjuju zamrmral Steven Weinberg: "Ali nismo že prerasli tega? Ali moramo še vedno poslušati o demonih, angelih, bogovih, velikanih, kačah, ki govorijo? Ali ni bilo 2.000 let dovolj?" :lol:

Odgovori