Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
so7il
Prispevkov: 268
Pridružen: 23.9.2005 20:08

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a so7il »

problemi napisal/-a:Moja ideja izhaja iz tega, da ne beležim podatka, da si v kontekstu obravnave relgij, omenil tudi ta vidik.
V kontekstu obravnave relgij zgolj poudarjam oni, za normalnega človeka nesprejemljiv vidik.
Poznaš koga med nami, ki to odobrava? Koga sploh ogovarjaš s svojimi mislimi? Ali ni tvoje mesto recimo v Pakistanu, tam naj bi se skrivala neka radikalna teroristična skupina? Do njjih pojdi in jih tega poduči. Na tem forumu ni nobenega med nami, ki bi zagovarjal zgornje. Ergo, ...
Seveda, okrog 60% prebivalcev Slovenije odobrava tisto (no, razen linčanja risarjev karikatur Mohameda)...
Vprašaj kakšnega "slovenskega kristjana", če se v čem ne strinja s "svojim" bogom (z Jahvejem, Jezusom ali pa Svetim duhom - na kratko, s Sveto trojico).
Kaj meniš, koliko očenašev z željo /ki je del besedila te molitve/ "zgodi se tvoja volja - kakor v nebesih, tako tudi na zemlji", je vsak večer poslanih v nebo? In kaj meniš, kdo je "oče naš" in čigava je v krščanstvu volja, da je zeliščarico treba sežgati, homoseksualca pa posuti s kamenjem?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

so7il napisal/-a:V kontekstu obravnave relgij zgolj poudarjam oni, za normalnega človeka nesprejemljiv vidik.
V redu, sprejmem tvojo razlago. Torej religijska vprašanja obravnavaš celostno. OK.
Seveda, okrog 60% prebivalcev Slovenije odobrava tisto (no, razen linčanja risarjev karikatur Mohameda)...
Sicer ne poznam statistike, ampak verjamem, da je podatek verodostojen. Problem pri tako izraženem podatku je, da nam nič ne pove o korelaciji med vernimi in takšnim stališčem. Torej, ali je takšno stališče nujno povezano s stališčem recimo naukov RKC? Mislim, da ni. Vzamiva za primer homoseksualce. Ne vem, ali beležiš podatek, da je bila še tam v sedemdesetih letih homoseksualnost v SFRJ kaznivo dejanje. Homoseksualce, no niso jih ravno kamenjali, so zapirali. Drugo na kar bi tu opozoril je, da je tudi med ljudmi za katere ne bi predpostavil da so homofobi (tega se ti praviloma sploh ne zavedajo) razširjen negativen odnos do homoseksulanosti. Nekaj časa nazaj sem bil osupel nad izjavo enega, po meni, perspektivnejših intelektualcev v Sloveniji, da je neka metaanaliza oziroma metaraziskava zgruntala, da živlenje otrok v homoseksulanih družinah ne vpliva negativno na otrokov razvoj, seveda je predvsem mišljen psihični/duhovni razvoj. Kje je tu problem, kje se kaže latentna homofobija pri tem intelektualcu. Ne v tem, da verjame ali ne neki metaraziskavi, temveč, da je sploh pomislil, da bi lahko bilo z otroki, ki živijo v homoseksualnih družinah, kar koli narobe. Da sploh potrebuje dokaz za kaj takega - tu bi recimo lahko govorili o tem kako nas kultura determinira skozi nezavedno. Se bom tu ustavil, da ne bom predolg, verjetno ti bom moral to svojo trditev bolje predstaviti.
Vprašaj kakšnega "slovenskega kristjana", če se v čem ne strinja s "svojim" bogom (z Jahvejem, Jezusom ali pa Svetim duhom - na kratko, s Sveto trojico).
Za razliko od enega drugega uporabnika foruma, sem pri tebi opazil da si bral religijska dela. Čudi me, kako nisi opazil, koliko enega dvoma, koliko enega nenehnega sprašavanja, poglabljana je prisotno pri vernih ljudeh, seveda ne vseh. Ali ne temlji Akvinčev poskus dokazati obstoj Boga (Peto potje) ravno na dvomu v njegov obstoj. Vsakemu dokazu predhodi dvom.
Kaj meniš, koliko očenašev z željo /ki je del besedila te molitve/ "zgodi se tvoja volja - kakor v nebesih, tako tudi na zemlji", je vsak večer poslanih v nebo? In kaj meniš, kdo je "oče naš" in čigava je v krščanstvu volja, da je zeliščarico treba sežgati, homoseksualca pa posuti s kamenjem?
Odprl si izredno dobro vprašanje, resnično. Ne vem ali ti je do pogovora v to smer, vendar vprašanje dejansko omogoča kvalitetno razpravo, kjer je, po moje, nujno potrebno vključiti v obravnavo tudi problematiko (zgolj par ključnih besed): subjekt, ideologija, želja, užitek, fantazma, vednost, oblast in pa seveda še marsikaj drugega.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Problemi je napisal:
Ne skrbi, saj si že "slep", nič ti ne vidiš, ti zgolj računaš, vojko te pa s primeri zalaga.
No, Sancho, ne bodi no tako skromen, čeprav je res, da je skromnost lepa čednost.

Naj te spomnim – in tudi ostale forumaše, ki so jim zbledeli v spominu – da si tudi ti skušal »zalagati s primeri« shrinka, mene in vse vesoljno bralstvo na teh forumih.

Pa poglejmo, s kakšnimi primeri si nas »zalagal«!

VAGONI PRVIČ
Recimo, če pogledava zopet vagon, bova videla, da obstajajo različni vagoni, potniški, tovorni, eni so dvo-osni, eni štiri-osni, eni celo več-osni, eni imajo takšen napis eni drugačnega, eni so takšne izvedbe eni drugačne :lol: ... Vse to je reseničnost nekih materialnih entitet, torej vagonov./…/ Zato smo se vprašali, kaj pa je tisti minimum, ki je vsem vagonom skupen….

Vendar kot vidiva, vagon lahko zaznavava, opazujeva, raziskujeva ... Sploh, ker je odlično definiran z () :lol:
Odziv: totalna ignoranca ali v najboljšem primeru kisli nasmeški. Pardon, bil je odziv! Ga želiš (še enkrat) prebrati? Tule je:« Bla, bla, bla, kvazifilozofsko razglabljanje, ki ni vredno počenega groša.»/avtor komentarja: shrink/.

RULETA, KATERE »PLATA« NI OKROGLA
Poglejmo: naredim napravo, ki je povsem podobna ruleti, zgolj "plata" ni okrogla, temveč ima obliko elipse :lol: . Da bo stvar malo bolj zanimiva se "velika os" rulate rahlo premika od/do središča. V središče rulete postavimo lučko. Kuglico tudi opremimo z lučko. Zavrtimo ruleto in sputimo kuglico v utor. Zdaj ugasnem luč (vidi se zgolj srediče in pa kuglica) in tebi, ki si tako oddaljen, da ne veš, da je to naprava, rečem izračunaj mi gibanje kuglice okoli središča. Seveda, ker v nulo obvladaš STR, bi to storil z lahkoto. Rekel bi središče (masa) je ukrivilo prostor-čas ... zato kuglica ...

OK. Potem ti pa rečem, daj poglej malo bolje, kaj je med kuglico in središčem. Materija shrink, materija zapolnjuje "prostor" med kuglico in središčem. :lol:
Odziv: totalna ignoranca ali v najboljšem primeru kisli nasmeški. Pardon, bil je odziv! Ga želiš (še enkrat) prebrati? Tule je: "Bla, bla, bla, kvazifilozofsko razglabljanje, ki ni vredno počenega groša (drugič)" /avtor komentarja: shrink/.

UKRIVLJENI PROSTOR IN SILE V STR
Ali se midva gibljeva po ukrivljenem prostoru? Verjetno se. Za to, da se gibljeva pa potrebujeva silo-e, al ne?
Odziv: totalna ignoranca ali v najboljšem primeru kisli nasmeški. Pardon, bil je odziv! Ga želiš (še enkrat) prebrati? Tule je: "Ne, nadebudni fizik, NE potrebuješ nobene sile, da se giblješ po geodezikah! Ko govorimo o gibanju teles po ukrivljenem prostoru seveda – v nasprotju s tvojimi infantilnimi predstavami – ne poganjamo kolesa proti vetru, ne plavamo v vodi ali celo gazimo po snegu – zato ni nobenega upora, to je prosti pad v vakuumu, če ti je ta parabola bližja."

»Za to, da se gibljeva (po geodezikah) NE potrebujeva sile, al ne?« /avtor komentarja: vojko/.

KONJI
Vzemiva zopet za primer besedo konj. Beseda konj je materialna entiteta, saj je sesatvljena iz štirih materialnih znakov. Torej imamo materijo, ki pa je očitno izmislek, saj beseda (označevalec) konj nima nog, nima repa, ne moremo je jahati. Ta beseda označuje žival, konja, torej konkretno/objektivno/relano/samo po sebi entiteto. Ta konkretna/objektivna/... entiteta ima štiri noge, rep, lahko jo jahamo in jo po strukturi oziroma po entitetah materije, ki jo sesatvljajo, lahko razlikujemo od podobnih entitet (nima zgolj konj rep in štiri noge).
Odziv: totalna ignoranca ali v najboljšem primeru kisli nasmeški. Pardon, bil je odziv! Ga želiš (še enkrat) prebrati? Tule je: "Prvič, BESEDA konj NI materialna entiteta. Je pojem, termin, ki označuje v slovenščini neko specifično žival.
Drugič, tiskana ali pisana beseda »konj« je sestavljena iz štirih črk, ki imajo materialno podstat (in ne »postat«, kot pišeš ti).
»Torej imamo materijo, ki pa je očitno izmislek«, pišeš, kar spet ne drži.
Tretjič, materija »očitno« NI izmislek, ampak pojem, s katerim označujemo določeno kategorijo objektivne realnosti.
Četrtič, vse tvoje nadaljnje okorno motoviljenje okoli tega konja, ki da je »entiteta, ki ima štiri noge, rep, lahko jo jahamo« je klavrn izlet v filozofijo (shrink bi rekel v kvazifilozofijo) in po moje nima ne repa ne glave." /avtor komentarja: vojko/.

VAGONI DRUGIČ
Spomniva se tistega trka dveh vagonov. Vagona lahko označiva z (V1) in (V2). Ker smo sposobni (evolucija) ta pojav OPISATI lahko označimo z (m1) prvi vagon in z (m2) drugi vagon. Lahko naredim shemo, v kateri bodo pikice med entitetami pomenile "deluje na":

resničnost: (V1) ...... (V2)
opis: (m1) ..... (m2)

Vse OK. Z opisom ni res prav nič narobe. Lahko vidimo, da imamo štiri mesta, ki predstavljajo štiri entitete. Vidimo tudi, da ena entiteta deluje na drugo entiteto, in to smo opisali tudi s simboli in celo ugotovili, da to lahko velja za vse trke.
Odziv: totalna ignoranca ali v najboljšem primeru kisli nasmeški. Pardon, bil je odziv! Ga želiš (še enkrat) prebrati? Tule je: »Bla, bla, bla, kvazifilozofsko razglabljanje, ki ni vredno počenega groša" /avtor komentarja: shrink/.

KOCKICE PRVIČ - ZNOTRAJ KOCKIC
Zamislimo si zopet kocko napolnjeno z materijo. Znova v to kocko postavimo mrežo, kot sem opisal v enem od prejšnih postov. Zadaj si znotraj te kocke zamisliva malo manjšo kocko (prostor znotraj prostora) sestavljeno iz kockic, katerih posamezne gostote znašajo . Zveza med gostoto in maso nam je poznana. Zdaj pa si zamisliva, da se zaradi določene dinamike znotraj te kocke v enem njenem območju naredi tako, da pri 4 kockicah na nek način pride do "sklopitve", kar bi lahko zaznali kot novo entiteto. Očitno je, da ima tako novo nastala entiteta (območje 4-ih kockic) večjo maso (gostoto, energijo) od okolice. Zaradi tega bi začelo manj gosto materijo iz okolice vleči proti "središču" te novo nastale entitete. Če povem tudi drugače. Novo nastala entiteta bi spremenila dinamiko okolice ali kot to mi opisujemo spremenila bi geometrijo okolice. Mi bi temu rekli ukrivljanje prostora ali prostor-časa, vidmo pa da gre dejansko za "privlek" materije z manjši gostoto s strani materije z večjo gostoto. Ostalo pa tako fizika razloži.



Odziv: totalna ignoranca ali v najboljšem primeru kisli nasmeški. Pardon, bil je odziv! Ga želiš (še enkrat) prebrati? Tule je: »Kaj ko bi ti vzel v roke kak učbenik STR; recimo: Gravitation (Misner, Thorne, Wheeler) in potem dajal trditve ter morda tako celo bil upravičen do vehementnega spraševanja zgoraj?« /avtor komentarja: shrink/.

VAGONI TRETJIČ
Zamisli si, da čepiva na železniški postaji in opazujeva kako se en železniški vagon zaleti v drugega. Ker mi je stvar zanimiva začnem nekaj tuhtati in vzkliknem, ta pojav bi pa lahko midva obravnavala v okviru fizike. Ker si seveda veliko bolj domač na tem terenu, mi odvrneš: "Ah problemi, kaj ko bi si ti raje pogledal v Kladnikove knjige in se podučil, da fizika ta pojav popiše povsem natančno". Stečem do prvega dostopa na interneta in res, vse že piše. Noro! Res fascinatni dosežki fizike tudi na teoretskem področju. Vendar v tem pogovoru sam razmišljam o tem kaj dejansko vidim, kot trčita dva vagona (nekaj trči v nekaj in ta nekaj lahko opazujemo in razložimo). Kaj dejansko vidim, ko neka masna točka ukrivlja prostor-čas (tu imamo tudi nekaj ukrivlja nekaj, torej ...)? Kaj se dejansko tam dogaja? To je za mene resničnost (objektivna/stvarna/sama po sebi). To mene zanima.
Odziv: totalna ignoranca ali v najboljšem primeru kisli nasmeški. Pardon, bil je odziv! Ga želiš (še enkrat) prebrati? Tule je:« Hah, kvazifilozof še vedno ne dojame, kako se podaja prostor-čas. A naj mu ponovim retorično vprašanje?« /avtor komentarja: shrink/.

KOCKICE DRUGIČ (TOKRAT NAPOLNJENE Z VODO)
Predstavlja si da hodiš v kocki, ki je v celoti napolnjena z vodo, no lahko bi si tudi, da hodiš po zemlji, ampak ... Torej tam doli bi hodil in bi odrival vodo (materijo), ker pa je prostor zaprt (lahko bi bil tudi neskončen - zame je neskončen prostor zaprt prostor, seveda v kontekstu termodinamike (Ni ničesar zunaj!)) je očigledno, da vodo odrivaš, prostor je pa vedno isti, torej je ne odrivam v prostor temveč znotraj prostora. Če je prostor v celoti poln in zaprt, je logično da gre zgolj za naslednje, pa odmisliva zdaj energijo, delo, sile, procese, skratka celoten opis... dovolj je, da zgolj ugotoviva, da je moja roka (materija) odrinila vodo (materijo) torej je toliko in toliko atomov moje roke zamenjalo pozicijo oziroma zasedlo drugo pozicijo obenem pa je druga materija iz okolice zasedla prejšno pozicijo moje roke. Vse je pa še vedno del iste celote, gre zgolj za drugo konfiguracijo materije in nič drugega.
Odziv: totalna ignoranca ali v najboljšem primeru kisli nasmeški. Nobenega odziva.

KOCKICE TRETJIČ – TOKRAT V MREŽI
Če v "Formo" znova postavimo mrežo in opazujemo dogajanje ene od kockic bi opazili, da niti v enem trenutku ni kršen noben od Ohranitvenih zakonov in da so v kockici vse štiri sile združene v eno, torej so večno prisotne v vsaki kockici "Forme" . To lahko ponazorim z elestiko. Zamislimo si, da smo znotraj velike elastike, torej neke homogene entitete, ki v vsakem delu niha oziroma se giba/valovi (recimo, kot fluid). To gibanje bi determinirali "osebni dokumenti". Zdaj si pa zamisli, da se v enem delu formira določena struktura, katero bi nekaj v vse smeri "raztegnilo", ki pa bi še vedno bila del (znotraj) elastike, zgolj gostota polj/energija bi bila v tem območju veliko manjša od gostote polj okolice. Bom to skušal zopet ponazoriti s kocko.
Odziv: totalna ignoranca ali v najboljšem primeru kisli nasmeški. Nobenega odziva.

KOZMOLOŠKI MODEL A LA PROBLEMI
Rekel sem si, čakaj malo, kdo ali kaj je ta čas, ki nekaj naredi? Kdo ali kaj je ta, ki kjer koli kar koli naredi? Moj odgovor je, materija, edino ta "dela", zgolj "ona" ustvarja različne strukture. Problem je bil, da sem še pred kratkim zagovarjal, ravno na osnovi istega avtorja, no tudi drugih, tezo o prostor-času, kot Absolutu (absolutni prostor/absolutni čas). Vendar, ko sem se malo bolje začel spraševati o omenjenih entitetah sem vedno trčil ob prisotnost nečesa v povezavi z omenjenimi entitetami. GJ pravi energija, jaz materija, v bistvu je pa čisto vseeno, gre zgolj za to, da imamo prisotnost nečesa (nekaj je), torej nimamo nič (absolutno ničesar ni). Sam tudi menim, da si je to pravo nasprotje, torej nekaj je/absolutno ničesar ni in ne nekaj je/prazen prostor ((kao)nič). (Na podlagi tega izpeljem tudi večnost, in še marsikaj (prostor=izmislek, ... ) v primeru da te zanima kako, ti bom skušal pojasniti) Vprašal sem se, kaj če si zamislim večen in v vse rasežnosti neskončen sistem. Zgoraj sem v enem od postov skušal pokazati na , po meni, pravilno branje načela nedoločenosti, seveda zgolj v okviru debate glede kršitve enega od ohranitvenih zakonov. V primeru, da obravnava z gostoto ima smisel, sem pokazal da nikoli ne dobimo nič, dobimo zgolj prazen prostor, v nadaljevanju sem želel pokazati tudi, da prostor ni prazen, da je tudi znotraj njega nekaj in ta nekaj so polja. Katera polja? Elektrošibko polje, (elektromagnetno polje (električno polje, magnetno polje), šibko polje) močno polje, gravitacijsko polje. Naj na tem mestu rečem še besedo o materiji. V tem modelu materija zapolnjuje celoten prostor, to sem prikazal (tudi) s primerom sobe in temperature. Če bi bil možen izstop iz te "Forme" bi "videli" homogeno strukturo, kar sem prikazal z bazenom in vodo. Videli bi tudi, da je struktura dinamična, to sem prikazal s kockicami, ki nenehno oscilirajo (nihajo) - dinamični sistem zagotavljajo ravno kvantne fluktuacije, v primeru povsem statične strukture, bi ravnovesje le te porušila "prva" kvantna fluktuacija. Fizika je ugotovila, da ima materija "osebne dokumente".
Odziv: totalna ignoranca ali v najboljšem primeru kisli nasmeški. Nobenega odziva. Pač, enega sem našel: «problemi, v tvoje lastne poglede glede prostor-časa se ne mislim spuščati, še posebej ne v neke filozofske debate, ki pač zame osebno nimajo smisla.

Morda zgolj pripomba glede ravnega prostor-časa: ta je osnova PTR in je pri zanemarljivih vplivih gravitacije odličen model; tudi npr. za kvantno elektrodinamiko in s tem povezano fiziko osnovnih delcev.« /avtor komentarja: shrink/.

KOZMOLOŠKI MODEL DRUGIČ (SODELUJEJO TUDI KOCKICE, NAPOLNJENE Z VODO)
"Moj model Vesolja" bom opisal v parih stavkih.

Predstavljava si kocko napoljneno z vodo (prispodoba za materijo). Če bi naju spustili v to kocko, bi ugotovila, da kamor koli bi stopila bi bila "mokra", torej ne najdeva niti enega kotička, ki bi bil prazen, v katerem ne bi bilo niti kapljice vode. Opazila bi tudi, da so znotraj te kocke močni tokovi (dinamika). Recimo, da v to kocko vstaviva mrežo, kjer bi bila posamezna "letvica" () Planckove dolžine. Na ta način bi prostor razdelila na 3D objekte, katerih volumen bi bil . Če bi opazovala posamezno kockico (del mreže) in določila nek koordinatni sistem v katerem bi opazovala dogajanje bi videla, da kockica oscilira. Če pa bi opazovala vse kockice bi ugotovila kaotično osciliranje (dinamiko) vsake posamezne točke (kockice) prostora. No, tako bi opazovala in bi nama kaj kmalu ratalo dolgčas. Da bi nama bila stvar bolj zanimiva, se odločiva, da bova naštimala nekje v prostoru eksplozivno sredstvo (eksplozija z ekplozivnim sredstvom je zgolj pripomoček za lažje razumevanje), ki bo, ko bova na varni razdalji, eksplodiralo. Zopet opazujeva in vidva da od "srediča" eksplozije navzven "neka sila" v vse smeri odriva vodo (materijo). Če bi zopet opazovala kockice in bi določila, da je izhodišče koordinatnega sistema "srediče" eksplozije, bi ugotovila, da se posamezna kockica od tega središča pospešeno oddaljuje - tu imam raje prispodobo s struno/gumico, ampak ... Če pa bi opazovala vodo bi opazila da se gostota (število kapljic vode/volumen) z oddaljenostjo od "srediča" povečuje. Torej, okolica "udarnega vala" bi imela večjo gostoto (s tem energijo) kot okolica "središča" eksplozije. Sklepam da bi se zato okolica "središča" eksplozije ohladila - če skrajšam, naprej se je odvijalo tako kot je opisano v zgoraj omenjenem članku. Če pogledava skico dogajanja iz članka, vidva, da se nekaj začne s časom t=0,0...1 s in se potem razvija kot se pač razvija oziroma kot je opisano. Sam pa zadevo malce obrnem, vse ostane isto, edino, kar se ne postavim na začetek in opazujem razvoj sistema, temveč se postavim v sedanjost in opazujem razvoj. In, glede na "moj model", bi zelo zelo daleč v vse smeri opazila, kako se "udarni val" pospešeno oddaljuje od naju in bi opazila, da v bližnji okolici "udranega vala" nastajajo delci/jedra. Za "udarnim valom" (tudi znotraj le tega) pa celo vse sile zopet "združene" v eno (ali dve) silo. Tu moram še poudariti, da "model" predpostavlja, da mora prostor, kljub eksploziji ostati ves čas poln, tudi v okolici eksplozije. Izmerili bi zgolj različne gostote v različnih območjih.

No, ostane nama še zgolj, da tudi midva odrineva stranice kocke v neskočnost - povečevala bi kocko v neskončnost in večnost.
Odziv: totalna ignoranca ali v najboljšem primeru kisli nasmeški. En odziv:»Ne razumem čisto opisa tvojega modela,…"/avtor komentarja: derik/.
+++++++++++++++++

Torej, Sancho, s takimi in podobnimi »primeri« in »modeli« si nas »zalagal«, pa nekako nisi z njimi uspel vzbuditi divjega navdušenja. Ni se razvila obsežna in iskriva debata.

Tega nikakor ne razumem, ko pa so bili tako originalni… :lol:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Problemi je napisal:
Vojko oglasi se na tem naslovu, ga najdeš tu: http://www.psih-klinika.si/. Tu ti bodo pomagali.
Si imel ponujeni naslov morda kar na namizju računalnika? Saj veš, naslove, ki jih pogosto uporabljamo, shranimo med »priljubljene«… :lol:
Ko si opomoreš, se oglasi, bomo rekli kako o čudežih. Iz prve roke mi ga boš lahko opisal. Temeljil bo na tvoji lastni izkušnji.
O čudežih (in še o marsičem) smo že rekli kar nekaj krepkih in modrih. Samo, ne vem, ali ti je kaj ostalo; saj veš glede na tvojo kronično retrogradno selektivno amnezijo… :lol:
Do takrat pa ti svetujem, da se ne naprezaš.
Saj se ne, prav v užitek mi je izprašiti kakšnega nadebudnega in bolestno pretencioznega kvazifilozofa kadar imam ravno pet minut časa. Takole na štiri oči, samo med nama (ni treba, da vsi vedo): izprašiti tebe (in tebi podobne) sploh ni nobeno »naprezanje«…to gre z levo roko, zraven lahko še igram šah. :lol:
Glede na tvojo kapaciteteo mislim, da imaš za okoli šest mesecev dela. Do takrat pa vso srečo!
Dobro, glede na mojo »KAPACITETEO« bo to morda res trajalo »šest mesecev«; kar pa je nič v primerjavi s časom, ki ga boš ti porabil za izračun problema, ki ga zahteva od tebe shrink že kar nekaj časa…Menda se ja ne boš usral v gate in stisnil rep med noge in se skril v luknjo med cviljenjem: »Shrink, jaz ti svojega izračuna ne morem podati - /.../ - moj račun je bil čista neumnost. Jaz nimam pojma o statistiki, celo povprečja ne znam izračunati, kaj šele, da bi računal kompleksnejše probleme. Torej, "moj izračun" ne obstaja. Žal ti ne morem ustreči. Se opravičujem:lol:

Kot bi rekel moj 'vitez': »Nič jokat, brž po kak učbenik!« :lol:

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a derik »

problemi napisal/-a:Sam subjekt, ravno zaradi nemožnosti zvesti ga na en označevalec, obravnavam vedno kot nekaj razpršenega, nekaj nedoločljivega
. . .
In če zaključim, torej tudi domov se ne vrneš kot Hindu ali Budist, vrneš se kot "zmazek"* vseh teh naukov. Vedno smo zgolj "zmazki" različnih, takšnih in drugačnih, naukov.
Se strinjam. Menim pa, da tisti ljudje (recimo Panikkar), ki vidijo stične točke med različnimi verami (tudi ateizmom), gredo v svojem dojemanju delno tudi preko uradnih naukov. "Zmazek" je tako še bolj razmazan.
shrink napisal/-a:Kakorkoli, osebno mi niso potrebni sosedi, da bi mi razlagali, kaj vidim skozi okno.
No, v tem se pa očitno strinjata. Tudi on namreč pravi: ne morem zanikati tega, kar sam vidim (lahko pa prisluhnem temu, kar sosed vidi skozi svoje okno).
so7il napisal/-a:Res, ko mi sosed pove da je zeliščarice treba sežigati, homoseksualce kamenjati, tiste, ki narišejo Mohamedovo karikaturo pa linčati, spoznam da je svet mnogo bogatejši kot sem si pa - tam ob svoji linici s pogledom na dvorišče - sam predstavljal...
To seveda ni edino, kar ti sosed lahko pove in zaradi te majhne možnosti se še ne splača zavračati vseh, ki so ti že v načelu "sumljivi" (verniki).

Lahko pa se zamislimo ravno nad tem skrajnim primerom, da sosed dejansko vidi potrebo po takem nasilju. Samo nasilje verjetno že itak vidiš tudi skozi svoje "okno" (verjetno res le na televiziji, pa vendar). Česar pa ne vidiš, je "opravičilo" za tako početje. To lahko slišiš le od soseda in če se ti zdi še tako napačno, gre vendarle očitno za eno od "lastnosti" tega sveta. Če mu prisluhneš, si bogatejši za eno spoznanje: ne o tem, da nasilje je, pač pa o tem, zakaj ga kdo odobrava.

so7il
Prispevkov: 268
Pridružen: 23.9.2005 20:08

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a so7il »

derik napisal/-a:
so7il napisal/-a:Res, ko mi sosed pove da je zeliščarice treba sežigati, ...
...zaradi te majhne možnosti se še ne splača zavračati vseh, ki so ti že v načelu "sumljivi" (verniki). ...
Vzemiva "Žide/itd" ('čarovnice'/homoseksualci, itd) in pa "Hitlerja&Mein kampf/NSDAP" (boga&Sveto pismo/RKC)


Ali je v Mein kampfu Hitler črno na belem zapisal svojo zahtevo (mnenje, karkoli), da je Žide potrebno iztrebiti?
Ne vem, lahko da ne (v tem primeru točka za Hitlerja)... ampak, tudi če je, v Svetem pismu je zahteva po iztrebitvi 'čarovnic' in homoseksualcev zagotovo zapisana črno na belem in povsem nedvoumno.

Ali se je v statutu stranke NSDAP (oz v njenih drugih listinah) črno na belem omenjalo Mein kampf, kot knjigo z večno veljavno moralo/etiko in z "edino pravilnimi stališči glede vsega v njej"?
Ne vem, lahko da se ni (v tem primeru točka za statut stranke NSDAP (oz., njene druge listine) )... ampak tudi če se je, v Katekizmu RKC je Sveto pismo zagotovo povsem nedvoumno in črno na belem omenjeno kot knjiga z večno veljavno moralo/etiko in "edino pravilnimi stališči glede vsega v njej".


Wikipedija pravi, da je bila na nürnberških procesih stranka NSDAP razglašena za zločinsko organizacijo in prepovedana.

Kaj je ta stranka "tako hudega ušpičila"?

Se strinjaš z "nürnberško" prepovedjo (če se ne, zaradi česa se ne - in če se, zaradi česa se)?
Če npr. se - po koliko letih oz. stoletjih, če sploh, bi bilo treba po tvoje stranki NSDAP dati novo priložnost?
Po kolikem času bi ji bilo potem potrebno omogočiti tudi "počasno" (postopno) pridobivanje enakega vpliva (moči), kot ga je imela npr. leta 193x?

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a derik »

so7il napisal/-a:v Svetem pismu je zahteva po iztrebitvi 'čarovnic' in homoseksualcev zagotovo zapisana črno na belem in povsem nedvoumno.
A lahko poveš konkretno kje, da bo čisto jasno, o čem je govora.
Se strinjaš z "nürnberško" prepovedjo (če se ne, zaradi česa se ne - in če se, zaradi česa se)?
Če npr. se - po koliko letih oz. stoletjih, če sploh, bi bilo treba po tvoje stranki NSDAP dati novo priložnost?
Ne vem, zakaj me to sprašuješ. Se pa strinjam. Ne bi dal nove priložnosti, čeprav gre le za formalizem, saj bo verjetno itak kakšna "nova" stranka šla po isti poti.

so7il
Prispevkov: 268
Pridružen: 23.9.2005 20:08

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a so7il »

derik napisal/-a:A lahko poveš konkretno kje, da bo čisto jasno, o čem je govora.
Lahko. Stara (ja ja, seveda vem kaj bo sledilo) zaveza:
Biblija napisal/-a:2 Mz 22
"Različni moralni in verski zakoni
(17) Čarovnice ne puščaj pri življenju!"

3 Mz 20
"Kazenska določila
(13) Če kdo leži z moškim, kakor se leži z žensko, sta oba storila gnusobo; naj bosta usmrčena; njuna kri pade nanju."
derik napisal/-a:Ne bi dal nove priložnosti...
Zakaj ne? Morda zaradi iztrebljanja 'čarov...' ... akhm, Židov?
derik napisal/-a:Ne vem, zakaj me to sprašuješ.
Zdaj veš.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

so7il napisal/-a:Vzemiva "Žide/itd" ('čarovnice'/homoseksualci, itd) in pa "Hitlerja&Mein kampf/NSDAP" (boga&Sveto pismo/RKC)
Sam se sprašujem ali je primerjava sploh ustrezna. Ne trdim da sploh ni. V primeru, da nacizem in krščanstvo obravnavamo zgolj kot ideologiji, vsekakor je. Vendar krščanstvo ni zgolj ideologija, je kultura, kar za nacizem nikakor ne moremo trditi. Mi se moramo zavedati, da sta recimo filozofija in moderna znanost dosežka "Zahodne kulture", "kulture Knjige" "Grško-Judovsko-krščansko-islamske kulture". Dosežek nacizma je Treblinka. Naslendje kar je verjetno potrebno ugotoviti je da sta nacizem in stalinizem zgolj dva ekstremna, radikalna fenomena znotraj krščanske kulture. Sta Realno te kulture, torej Realno, kot dejstvo, da se je kaj tako zavrženega spoh zgodilo. Dejstvo, ki onemogoči ideologom krščanstva, oznanjati ga kot nekaj zveličanega. Ne, stvari gredo lahko zelo po zlu. Je pa tudi res, da pa mi to Dejstvo ne nudi podlage za neko posploševanje na tej osnovi. In če sem čisto iskren, tu pravzaprav vidim najino razhajanje glede razumevanja pojma ateizem.
Ali je v Mein kampfu Hitler črno na belem zapisal svojo zahtevo (mnenje, karkoli), da je Žide potrebno iztrebiti?
Ne vem, lahko da ne (v tem primeru točka za Hitlerja)... ampak, tudi če je, v Svetem pismu je zahteva po iztrebitvi 'čarovnic' in homoseksualcev zagotovo zapisana črno na belem in povsem nedvoumno.
Torej z vidika ideologij, vprašati se je potrebno, kaj simbolizira eno in kaj drugo v omenjenima ideologijama? Kaj pomeni simbol Žida v nacizmu in kaj homoseksualca v Svetem pismu?

Torej razmislimo in kasneje nadaljujmo... je že pozno. :)

No še to:
so7il napisal/-a:
derik napisal/-a:A lahko poveš konkretno kje, da bo čisto jasno, o čem je govora.
Lahko. Stara (ja ja, seveda vem kaj bo sledilo)
:) Če veš, potem pa kar z besedo na dan. Hecam se.

Da nekaj piše v Stari zavezi ne more biti proti argument tvojemu argumentu. Stara zaveza sestavlja Biblijo.

Problem, ki ga sam vidim je v tem, ali je ustrezno ocenjevati etiko človeka izpred dva ali več tisoč let na podlagi etike današnjega človeka? Kakor tudi seveda ali je potrebno nujno in v vseh pogledih vztrajati na etiki takratnega človeka?

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a agata »

Vojko, beseda konj je zelo zelo, bolj ne bi mogla biti, materialna entiteta. Črno na belem je material, pa tud zvok in misel sta snovni zadevi.!!!

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

agata napisal/-a:Vojko, beseda konj je zelo zelo, bolj ne bi mogla biti, materialna entiteta. Črno na belem je material, pa tud zvok in misel sta snovni zadevi.!!!
Pa ja, Agata. Ampak mi se pogovarjamo o pojmu "konj" o ideji "konja". Kaj je tu "material"?

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a derik »

so7il napisal/-a:Stara (ja ja, seveda vem kaj bo sledilo) zaveza:
Biblija napisal/-a:2 Mz 22
"Različni moralni in verski zakoni
(17) Čarovnice ne puščaj pri življenju!"

3 Mz 20
"Kazenska določila
(13) Če kdo leži z moškim, kakor se leži z žensko, sta oba storila gnusobo; naj bosta usmrčena; njuna kri pade nanju."
Če bi bila Biblija pisana po mojem okusu, potem teh navedb v njej ne bi bilo. Ker pa so, jih mora vernik na nek način upoštevati oz. tolmačiti. Ker so možna različno stroga tolmačenja, bi jim jaz predlagal čim blažje in ne razumem, zakaj se ti opredeljuješ za ekstremno strogo tolmačenje, celo veliko strožje, kot ga ima današnja uradna Cerkev. Ti tolmačiš čarovnice z zeliščaricami in "ne puščaj pri življenju" s "sežgi na grmadi". Zakaj? A zato, da lahko potem lažje upravičiš svoje zmerjanje vernikov z bebci?

Moje osebno tolmačenje glede čarovnic je tako, da gre za zavračanje vraževerstva izraženo v stilu družbe Mojzesovega časa. Današnje stališče Cerkve navedeno v Katekizmu je precej podobno (glej 2117 na http://www.vatican.va/archive/ENG0015/__P7E.HTM.)

Kar se tiče homoseksualnosti so današnja stališča Cerkve zelo blizu splošno sprejetih stališč ateistov še do pred kratkim (glej 2358 - 2359 na http://www.vatican.va/archive/ENG0015/__P85.HTM).

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:
agata napisal/-a:Vojko, beseda konj je zelo zelo, bolj ne bi mogla biti, materialna entiteta. Črno na belem je material, pa tud zvok in misel sta snovni zadevi.!!!
Pa ja, Agata. Ampak mi se pogovarjamo o pojmu "konj" o ideji "konja". Kaj je tu "material"?
http://www.youtube.com/watch?v=BNsrK6P9QvI

:lol: :lol: :lol:

(Tudi ti si pobegnil? Kakšno varovanje pa imajo tam? No, gospod lingvist, potrebujem malo pomoči, ali je v primeru, da dva pobegneta iz norišnice že moč govoriti o skupinskem pobegu?)

Za tebe "nezavedajočega se dualista (beri vernika)" - argumente za to označitev črpam pri Freudu - verjetno nekje severno od severnega pola, torej tam nekje pri "svetem duhu". No lahko pa mene, materialista, razsvetliš kaj poleg materije še obstaja?

Ampak ... ko prebereš tvojo zgornjo izjavo v povezavi z naslednjim:

@vojko: "Vedel se, da se ne boš mogel držati na vajetih in da se boš lotil celo nemogočega: mene si se lotil educirati o lingvistiki in semantiki (pri tem pa seveda zanemaril vsebinske argumente, ki se jih ne upaš niti dotakniti, ker bi ti eksplodirali v obraz)!"

Lahko zgolj ugotovim: Gospod lingvist ti si nepismen kar se tiče lingvistike. Za začetek ti predlagam da osvojiš pojme: fonetika, fonem, fonologija.

Tu pa zgolj toliko, da vidiš kaj boš bral:

Foném ali glásnik je najmanjša glasovna enota, s katero govorci določenega jezika razlikujejo pomen besed. S spremembo enega fonema v besedi vedno dobimo drugo besedo ali pa postane beseda nerazpoznavna.

The voice consists of sound made by a human being using the vocal folds for talking, singing, laughing, crying, screaming, etc.

Beséda je v jezikoslovju najmanjša samostojna jezikovna enota, ki predstavlja ali sporoča pomen, sestavljen iz enega ali več morfemov. V fonologiji je beseda določena kot prozodična enota med morfemom in fonološko frazo. V izgovoru nima tipičnih značilnosti, lahko je ločena od sosednjih besed s premorom, večinoma pa sploh ne.

Morfém je v jezikovnem sistemu najmanjša enota besede s samostojnim semantičnim pomenom.

Vse to najdeš na Wikipediji. Seveda pa ti v branje priporočam: Tečaj splošne lingvistike (predavanja Ferdinanda de Saussure-a). No ko se ustrezno informiraš se oglasi, da kako rečemo na to temo.

....

P.S.

Predlagam ti, pa ne samo tebi, da se do agate vedeš bolj spoštljivo, ker je definitivno ena od najrazgledanejših med nami, ki blebečemo na tem forumu. Torej vzdrži se izjav tipa: "Pa ja, Agata.", ker iz tvojih ust zvenijo veliko bolj idiotsko kot bi sicer zvenele.
Zadnjič spremenil problemi, dne 8.10.2012 12:31, skupaj popravljeno 1 krat.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

derik napisal/-a:Če bi bila Biblija pisana po mojem okusu, potem teh navedb v njej ne bi bilo.


Bilo bi še huje. Vem kaj želiš povedati in iskreno povedano zelo cenim tvojo etiko, ampak bojim se, da bi bilo v tem primeru vse zlo, če se tako izrazim, potlačeno. Torej imeli bi delo, ki bi opisovalo zgolj dobro, zlo bi pa potlačili. In kot tako potlačeno bi s časom izbruhnilo veliko bolj močno, veliko bolj ekstremno. Torej, moje mnenje je, da je prav, da vse to piše v Bibliji, da je prav da tam piše, da homoseksulaci grešijo in da jih je potrebno, upoštevajoč citata iz Mz 22 in MZ 20. tako kaznovati. Zakaj? Zato ker je tam na zelo lep način opisana realnost človeka. Celotna Biblija ne govori ničesar drugega kot to, da je človek žival. Biblija nas ves čas opozarja na to dejstvo, na dejstvo, da zgolj z voljo (volja do moči :wink: ) lahko presežeš te določbe. Zgolj človek, ki se dvigne nad to, postane človek-bog (zavedam se problematičnosti uporabe tega termina, ampak za tebe mislim da veš kam ciljam). Mogoče si v enem od Žižkovih predavanj slišal njegovo tezo, kaj je po njemu pravi patriot. Pravi, patriot je tisti, ki je zmožen izstopiti iz enoumja lastnega naroda in se zoperstaviti temu enoumju. Naj podam primer: recimo Srb, ki bi tam v letih 1992-1995 v Banja Luki ostalim Srbom razlagal, da je njihova vojna nepravična, zla, da so muslimani naši prijatelji, sonarodnjaki ... Srb bi seveda ostal Srb ampak istočasno bi postal patriot. In če se vrnem Bibliji, verni bi ostal verni ampak istočasno bi postal človek-bog. Ravno to Biblija nudi ljudem, nudi jim možnost, da postanejo ljudje-bogovi.

Torej, in tu je tvoj zelo dober zaključek, vse je v branju. Ves point je v branju in razumevanju različnih del. In žal, to branje pri posameznikih determinirajo različne ideologije. Tudi ideologija moderne znanosti.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

Zgoraj sem pozabil dodati, da dobro da opozoriš na hermenevtiko. Tudi sam sem želel so7il-a opozoriti, da branje Biblija nujno terja hermenevtični pristop, ampak pri določenih "poznavalcih" s tega foruma omemba le te ponavadi izzove posmeh. Z analitičnim branjem lahko prideš do hudo zgrešenih zaključkov.

Odgovori