Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Preprosti (rock) je napisal:

Tu si zopet ustrelil (precej velikega) kozla. Kdor je solventen, si ne dela skrbi z likvidnostjo.
Preprosti, Preprosti, nekajkrat sem ti že prijateljsko svetoval, da se ne spuščaš na področja, ki so zate terra incognita, pa ne poslušaš. Ta terra incognita pa se v tvojem primeru razprostira dokler nese oko, razen nekaj holmov, ki se imenujejo 'katekizem' ali 'Biblija'… :lol:

Vrgel si bumerang, ki si ga dobil nazaj v glavo (Slovenci imamo še boljšo metaforo za takšno imbecilno početje: lulanje proti vetru). :lol:

Torej, Preprosti, ti si prepričan, da "kdor je solventen, si ne dela skrbi z likvidnostjo." S takšno traparijo te v 1. letniku srednje ekonomske ne bi spustili niti v 2.letnik.

Najprej, da te podučim, kaj oba pojma sploh pomenita in to za tvoj nivo, se pravi v 'simplified edition'.

Nelikvidnost je pojem iz denarnega toka (cash-flow) in pomeni, da ob dospetju obveznosti nimaš dovolj likvidnih sredstev za njihovo plačilo. Še bolj enostavno: neusklajen cash-flow pomeni, da ima štacunar v določenem časovnem obdobju (recimo mesecu) več obveznosti, kot ima prilivov.

Nesolventnost pa je pojem iz bilance stanja in pomeni, da so tvoje obveznosti večje, kot znaša tvoje celotno premoženje in nima direktne zveze z likvidnostjo.

Samo zate, kot najbolj butastega študenta v letniku, še ilustracija s primerom: če ima trgovec polno skladišče nekurantnega blaga (blaga, ki ne gre v prodajo), je sicer solventen, ni pa likviden, saj ne more reči upniku, čigar račun je dospel, naj pride v skladišče (nekurantnega) blaga in se z njim poplača. To so zelo pogosti primeri v gospodarskem poslovanju in dosti podjetij prav zaradi tega propade. Takrat slišimo podobne butaste izgovore upnikom, ki zahtevajo plačilo svojih računov, kot si jih navedel ti: kaj se sekirate, saj sem solventen (moje premoženje je večje od mojih dolgov), nimam pa denarja na TRR in sem zato nelikviden (v tvoji infantilni dikciji: "kdor je solventen, si ne dela skrbi z likvidnostjo.").

Si razumel? Če nisi, se oglasi popoldan na govorilnih urah…

Torej, kdo tava po brezpotjih Ignorance in strelja kozle, Preprosti? :lol:
Sicer si tabula rasa tudi pri Marxu, ampak on je že dolgo neaktualen in zato nekurantna roba. Malo kdo ga še bere in si zato kosmata vest more marsikaj privoščiti.
Večina ljudi ne misli tako; večina ga je namreč izbrala za misleca TISOČLETJA!
Ker pa dosti daš na božjo voljo, se moraš držati načela: vox populi, vox dei:lol:
Ampak če poznaš 'hosano', me tolaži misel, da torej priznavaš tudi Kantov religiozni imperativ.
Ne, ne priznavam ga, ker ne vem, kaj je to "Kantov religiozni imperativ". Vsi pa poznamo njegov etični kategorični imperativ… S tem tvojim neologizmom sem poskušal tudi na googlu, pa vrača le: Kantov kategorični imperativ… :lol:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
Sluzasti napisal/-a:Hosana! Čudeži se kljub vsemu dogajajo! Preprosti je priznal napako! :lol:


Občasno zavestno storim kako (nepomembno) pomoto, da me ne obdolžijo magije.
Prepozno, Preprosti, smo te že obtožili - pa ne samo magije (to je tvoja minorna deviacija!) Toda, lahko se potolažiš, mi ne sežigmo ljudi na grmadah in jim ne grozimo z 'večnim pogubljenjem'; po naše je dovolj učinkovita sankcija posmeh in pomilovanje... :lol: :lol: :lol:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a: Čuj, kako kaže z gibajočo Vero?
Kaže v levo... :D
Čuj, če bi se bril, bi ugotovil, da je levo desno in desno levo tako, pa ..
Mislil sem na Ursulo Legvin - 'Leva roka teme'... :D

Sicer pa, tudi tvoja zrcalna slika v ogledalu ni enaka originalu...(P-violation) :D
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... on.svg.png
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... on.svg.png

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a: Čuj, če bi se bril, bi ugotovil, da je levo desno in desno levo tako, pa ..
Mislil sem na Ursulo Legvin - 'Leva roka teme'... :D

Sicer pa, tudi tvoja zrcalna slika v ogledalu ni enaka originalu...(P-violation) :D
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... on.svg.png
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... on.svg.png
Veš, bolje je Kafka, Franz Kafka. :wink:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a: Čuj, če bi se bril, bi ugotovil, da je levo desno in desno levo tako, pa ..
Mislil sem na Ursulo Legvin - 'Leva roka teme'... :D

Sicer pa, tudi tvoja zrcalna slika v ogledalu ni enaka originalu...(P-violation)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... on.svg.png
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... on.svg.png
Veš, bolje je Kafka, Franz Kafka.
Josef K. :?: :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a: Mislil sem na Ursulo Legvin - 'Leva roka teme'... :D

Sicer pa, tudi tvoja zrcalna slika v ogledalu ni enaka originalu...(P-violation)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... on.svg.png
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... on.svg.png
Veš, bolje je Kafka, Franz Kafka.
Josef K. :?: :wink:
Ich bin zum Prügeln angestellt, also prügle ich.“ :D :D

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Bargo napisal/-a: Kar dobro. Vendar kaj je resnica? Zakaj sploh resnica? Od kod resnica? Kako resnica?
Torej, če te prav razumem, brez vere je človek mrtev ?
Človek brez vere je isto, kot če bi obupal nad življenjem in samim sabo ? Vera poganja svet, evolucijo, razvoj ?
Veš, moja domneva je, da je vera podlaga za religijo, ideologije. Ne razumljena Vera je nevarna.

Poglej: Črvina.
Kaj si ujel?
Zgleda, da imava različne poglede in predstave o tem, kaj je vera.
Vera je podlaga za religijo ali neko ideologijo. Ne pa za to, da sem sposoben zaigrati neko pesem.
Eno je, če rečem, da verujem, drugo pa, da verjamem.
No bomo videli kaj in kako bo s temi smelimi trditvami. Recimo, poglej tole: http://www.youtube.com/watch?v=PILe_9-aZwE Kaj si ujel?

Sedaj, ker pišeš o evoluciji, saj se spomniš, da so naši predniki bili lovci in nabiralci, šele nato poljedelci, danes smo lahko sedaj vse in še več.
Še vedno trdim, da so prepričanja ena stvar, vera pa druga stvar.
Prepričanja so kot baza znanja in podatkov. Vera pa je težnja po nečem.
Precej pragmatično in tu zemeljsko zveni tole. SEDAJ in tukaj. Od kot le pride ta SEDAJ?
Recimo, jesen polna plodov.
Iz vere sigurno ne. :)
SEDAJ je trenutno stanje v samem vesolju in človek nima ravno kakšne velike besede pri tem. Pa ne glede na svojo vsemogočno vero. :)
Bo narava "rekla", da bo suša, pa jeseni ne bo nič kaj dosti plodov. :)
Se spomniš še kulture? Zakaj meniš, da razvijamo kulturo?
Kultura je le način organiziranja družbe. Z namenom, da lažje živimo.
Zanimivo. Bolj ko želimo ne smrtnost, bolj pametni smo, ali kako?
Ne. Smrtnost in ostale težave, pa bolezni, so kot neke ovire in hkrati izziv za evolucijski razvoj.
Štejejo uspehi in na uspehih se gradi. Na napakah pa se učimo.
Čakaj, ti misliš, da se evolucija ravna po naših merilih ali da se mi ravnamo po njenih?
Od kod sploh merila? Zakaj merila?
Mi smo produkt evolucije. Je tako, kot če spustiš žogico, da se potem odbija od raznih ovir in "poskuša" priti do cilja.
Merila so kot neke meje, ki so določene z obstojem nas in vsega drugega, kar obstaja. Saj vse obstaja pod določenimi pogoji in ti pogoji so kot merila.
Dobro, recimo, da je vso tvoje vedenje pravilno. Kako potem izboljšaš stvari?
Če si zmeraj zadovoljen, potem se ti splača živeti. Pojem zadovoljstva nima več smisla, če ni ne-zadovoljstva, a ne?
Kje je sedaj evolucija?
Vojko pravi, da je ponehal evolucijski pritisk, iz tvojih povedi je mogoče zaključiti, da smo mi cilj in je namen dosežen. Kako je sedaj z evolucijo, nameni, zadovoljstvom, vero, življenjem, cilji, gibanjem?
Pa saj vera ni pogoj za evolucijo. Misliš, da živali verujejo ? Pa rastline ? Pa se prav tako razvijajo in sledijo evoluciji.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Kaj pa meniš o kršitvi zrcalne simetrije? Meni se zdi ta pojav prav tako skrivnosten, kot fizikom pred skoraj 60 leti.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

Sluzasti napisal/-a:Nelikvidnost je pojem iz denarnega toka (cash-flow) in pomeni, da ob dospetju obveznosti nimaš dovolj likvidnih sredstev za njihovo plačilo.
OK.
Še bolj enostavno: neusklajen cash-flow pomeni, da ima štacunar v določenem časovnem obdobju
Kontroliraj svojo primitivnost (štacunar).
Nesolventnost pa je pojem iz bilance stanja
Recimo.
in pomeni, da so tvoje obveznosti večje, kot znaša tvoje celotno premoženje
Velika napaka. (Ker to ni ek. forum, pojasnilo zadostuje. Kogar zanima več, lahko vpraša.)
in nima direktne zveze z likvidnostjo.
OK.
če ima trgovec polno skladišče nekurantnega blaga (blaga, ki ne gre v prodajo), je sicer solventen,
Ne nujno.
ni pa likviden,
Ne nujno.
saj ne more reči upniku, čigar račun je dospel, naj pride v skladišče (nekurantnega) blaga in se z njim poplača. To so zelo pogosti primeri v gospodarskem poslovanju in dosti podjetij prav zaradi tega propade. Takrat slišimo podobne butaste izgovore upnikom, ki zahtevajo plačilo svojih računov, kot si jih navedel ti: kaj se sekirate, saj sem solventen (moje premoženje je večje od mojih dolgov), nimam pa denarja na TRR in sem zato nelikviden (v tvoji infantilni dikciji: "kdor je solventen, si ne dela skrbi z likvidnostjo.").
Sluzasto 'balkanstvo'.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Kar dobro. Vendar kaj je resnica? Zakaj sploh resnica? Od kod resnica? Kako resnica?
Torej, če te prav razumem, brez vere je človek mrtev ?
Če misliš na posameznika, ko omenjaš človeka, potem je mrtva vera in z njo posameznik.
roberto11 napisal/-a: Človek brez vere je isto, kot če bi obupal nad življenjem in samim sabo ?
Recimo.
roberto11 napisal/-a: Vera poganja svet, evolucijo, razvoj ?
Ni potrebe po pretiravanju. Svet je evolucija in razvoj je znotraj sveta, evolucijskega sveta.
Kaj je že svet? Koliko je sploh svetov?

roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Veš, moja domneva je, da je vera podlaga za religijo, ideologije. Ne razumljena Vera je nevarna.

Poglej: Črvina.
Kaj si ujel?
Zgleda, da imava različne poglede in predstave o tem, kaj je vera.
Hočeš povedati, da sem te poslal na lovišče, kjer nisi videl zveri. Ali te je bilo strah in zato se vračaš praznih rok? Pojdi spet in poglej, boš videl, če boš čutil.
Veš, za lov je potrebno ostro oko in močno srce. Saj si gledal film Avatar, a ne? :roll:
roberto11 napisal/-a: Vera je podlaga za religijo ali neko ideologijo. Ne pa za to, da sem sposoben zaigrati neko pesem.
Vera je pesem razuma! Hecno je, da jo včasih niti sam razum ne dojame. Vera je gonilo! Ko razum doseže vero je vera že daleč spredaj, tako jo lahko razum samo dohaja in nikoli dohiti.
roberto11 napisal/-a: Eno je, če rečem, da verujem, drugo pa, da verjamem.
Zanimivo. Kakšna pa je razlika?

roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a: No bomo videli kaj in kako bo s temi smelimi trditvami. Recimo, poglej tole: http://www.youtube.com/watch?v=PILe_9-aZwE Kaj si ujel?
Sedaj, ker pišeš o evoluciji, saj se spomniš, da so naši predniki bili lovci in nabiralci, šele nato poljedelci, danes smo lahko sedaj vse in še več.
Še vedno trdim, da so prepričanja ena stvar, vera pa druga stvar.

Prepričanja so kot baza znanja in podatkov. Vera pa je težnja po nečem.
Dobro. Kako pa so nastala prepričanja? Kako je nastala baza znanja, ki jo omenjaš? Kje se skriva ta baza znanja? Od kod se črpa znanje?
roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Precej pragmatično in tu zemeljsko zveni tole. SEDAJ in tukaj. Od kot le pride ta SEDAJ?
Recimo, jesen polna plodov.
Iz vere sigurno ne.
Vera govori iz tebe!
Videti je potrebno in za videnje je potrebno opazovanje, brez opazovanja ni spomladi in za spomladjo šele pride jesen. :wink: Vidiš, vero?
Mogoče bo Rock še kakšno dodal, v smislu, nejevernega Tomaža, ki mora videti, da bi izkušal. No, mogoče tudi Vojko, ki se je spet skril za "divan", veš sam nisem podkovan v religiji.
roberto11 napisal/-a: SEDAJ je trenutno stanje v samem vesolju in človek nima ravno kakšne velike besede pri tem. Pa ne glede na svojo vsemogočno vero.
Ja, bilo je stanje, sedaj je že drugi SEDAJ in vups, ga ni. V bistvu SEDAJ ni nekaj statičnega, temveč je zelo dinamičen, če tako želiš in če zmoreš prenesti vso to dinamiko.
roberto11 napisal/-a: Bo narava "rekla", da bo suša, pa jeseni ne bo nič kaj dosti plodov.
Ja, tako Vojko vidi boga, ki intervenira in dela čudeže, kot da nima kaj drugega za početi, v velikem vesolju in osrečuje nas. Skratka spet je vera na delu.
roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Se spomniš še kulture? Zakaj meniš, da razvijamo kulturo?
Kultura je le način organiziranja družbe. Z namenom, da lažje živimo.
Ja, bakterije se organizirajo. Veš, še bolj zanimivo je, da se v simbiozo spravijo bakterije in ligenj in tako skupaj živijo. Prava multi kultura, a ne?

roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Zanimivo. Bolj ko želimo ne smrtnost, bolj pametni smo, ali kako?
Ne. Smrtnost in ostale težave, pa bolezni, so kot neke ovire in hkrati izziv za evolucijski razvoj.
Aha, mogoče je cilj evolucije nesmrtnost, ali kako? Kje in kako potem izboljšave?
roberto11 napisal/-a: Štejejo uspehi in na uspehih se gradi. Na napakah pa se učimo.
Tako je, uspehi potrjujejo vero, čakaj ali vera potrjuje uspehe, sedaj ne vem več, vendar nekaj od tega, no, saj veš, samo spomniti se moraš. :wink:
roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Čakaj, ti misliš, da se evolucija ravna po naših merilih ali da se mi ravnamo po njenih?
Od kod sploh merila? Zakaj merila?
Mi smo produkt evolucije. Je tako, kot če spustiš žogico, da se potem odbija od raznih ovir in "poskuša" priti do cilja.
Čakaj, smo polproizvod ali že končni produkt, ali samo surovina, ki je potrebna za polproizvod? :roll:

Problem je v žogici, v tem kdo jo je spustil, od kod in zakaj ovire, ter CILJ.
Evolucija, kot eksperiment, pa da vidimo če rata. Ko pa uspe doseči cilj, ja potem, pa vemo kako in tudi kam, ker imamo znanje in s tem kontrolo. Ne vem, če je tako preprosto.
roberto11 napisal/-a: Merila so kot neke meje, ki so določene z obstojem nas in vsega drugega, kar obstaja.
Z merili merimo, da bi lahko izmerili in postavili, določili, oblikovali, meje. Mi smo merilo, meje so tukaj (SEDAJ! bile in bodo!), da jih izkušamo in spoznamo.
Naše merilo je razum, naš sprejemnik so čutila. Potem je še pamet, ki ima svetovalno vlogo. Recimo: Pamet svetuje razumu, da včasih kaj spregleda. Veš tako, kot minister za zdravje opozarja, da je pitje alkohola lahko škodljivo.

roberto11 napisal/-a: Saj vse obstaja pod določenimi pogoji in ti pogoji so kot merila.
Vse obstaja, in vse je v enem, celoti in ni pogojeno in je merilo za vse, saj je vendar edino in celotno.

roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Dobro, recimo, da je vso tvoje vedenje pravilno. Kako potem izboljšaš stvari?
Če si zmeraj zadovoljen, potem se ti splača živeti. Pojem zadovoljstva nima več smisla, če ni ne-zadovoljstva, a ne?
Kje je sedaj evolucija?
Vojko pravi, da je ponehal evolucijski pritisk, iz tvojih povedi je mogoče zaključiti, da smo mi cilj in je namen dosežen. Kako je sedaj z evolucijo, nameni, zadovoljstvom, vero, življenjem, cilji, gibanjem?
Pa saj vera ni pogoj za evolucijo.
Ne ti si vernik, ker kar naprej praviš kaj ni in kaj je. Vera je v tebi, tako kot upanje.
roberto11 napisal/-a: Misliš, da živali verujejo ? Pa rastline ? Pa se prav tako razvijajo in sledijo evoluciji.
[/quote]

Evoluciji živa bitja ne sledijo, ker ji ni mogoče slediti, to je vendar bistvo evolucije. Lahko jo samo opazuješ, ugotavljaš kakšna je bila (morala biti), kako se dogaja, ne moreš pa vedeti, kam gre, razen, če si vernik, kot Vojko. Si videl, z problemi, sva mu dodelila čin generala! :D
Zadnjič spremenil bargo, dne 6.3.2014 20:52, skupaj popravljeno 2 krat.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Rock napisal/-a:
Sluzasti napisal/-a:Nelikvidnost je pojem iz denarnega toka (cash-flow) in pomeni, da ob dospetju obveznosti nimaš dovolj likvidnih sredstev za njihovo plačilo.
OK.
Še bolj enostavno: neusklajen cash-flow pomeni, da ima štacunar v določenem časovnem obdobju
Kontroliraj svojo primitivnost (štacunar).
Nesolventnost pa je pojem iz bilance stanja
Recimo.
in pomeni, da so tvoje obveznosti večje, kot znaša tvoje celotno premoženje
Velika napaka. (Ker to ni ek. forum, pojasnilo zadostuje. Kogar zanima več, lahko vpraša.)
in nima direktne zveze z likvidnostjo.
OK.
če ima trgovec polno skladišče nekurantnega blaga (blaga, ki ne gre v prodajo), je sicer solventen,
Ne nujno.
ni pa likviden,
Ne nujno.
saj ne more reči upniku, čigar račun je dospel, naj pride v skladišče (nekurantnega) blaga in se z njim poplača. To so zelo pogosti primeri v gospodarskem poslovanju in dosti podjetij prav zaradi tega propade. Takrat slišimo podobne butaste izgovore upnikom, ki zahtevajo plačilo svojih računov, kot si jih navedel ti: kaj se sekirate, saj sem solventen (moje premoženje je večje od mojih dolgov), nimam pa denarja na TRR in sem zato nelikviden (v tvoji infantilni dikciji: "kdor je solventen, si ne dela skrbi z likvidnostjo.").
Sluzasto 'balkanstvo'.
No, Vojko, sedaj pa malce vklopi um in argumentiraj. :D Ti povem, da sem v tem primeru na strani Rock-a. Bravo, Rock. 8) Tole je sedaj 0,1 pristop.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

vojko napisal/-a:Kaj pa meniš o kršitvi zrcalne simetrije? Meni se zdi ta pojav prav tako skrivnosten, kot fizikom pred skoraj 60 leti.
Lahko daš kakšen primer za lažjo predstavo ? V kakšnih primerih se to opaža ?
Bargo napisal/-a:Hočeš povedati, da sem te poslal na lovišče, kjer nisi videl zveri. Ali te je bilo strah in zato se vračaš praznih rok? Pojdi spet in poglej, boš videl, če boš čutil.
Veš, za lov je potrebno ostro oko in močno srce. Saj si gledal film Avatar, a ne?
Sem gledal, ja.
Opažam preveč abstraktnosti in simboličnega podajanja svojih, a hkrati preprostih misli.
Zakaj ne bi stvari poenostavili, če pa prav tako služijo svojemu namenu. :)
Zanimivo. Kakšna pa je razlika?
Besedo verujem ponavadi povezujemo z religijo in ideologijami. Besedo verjamem, pa bolj v vsakdanjih primerih. Na primer, verjamem, da bo jutri sijalo sonce. Beseda verujem, pač tu ne ustreza.
Dobro. Kako pa so nastala prepričanja? Kako je nastala baza znanja, ki jo omenjaš? Kje se skriva ta baza znanja? Od kod se črpa znanje?
Osnova naših prepričanj je nastala v prvih nekaj letih. So kot vzorci, preko katerih si razlagamo dogajanje in doživljanje sebe in okolja.
Znanje bi naj imeli v možganih. Večina znanja se seveda črpa iz okolice. Nekaj pa ga ustvarimo sami na podlagi logičnega sklepanja in razmišljanja (povezovanja informacij).
Vera govori iz tebe!
Kaj pa, če je to znanje ? :)
Videti je potrebno in za videnje je potrebno opazovanje, brez opazovanja ni spomladi in za spomladjo šele pride jesen.Vidiš, vero?
To ni vera. To je sklepanje. Isto zna izračunati vsak računalnik. Pa računalnik nima vere. Ali pač ?
veš sam nisem podkovan v religiji.
Jaz tudi ne.
Ja, bilo je stanje, sedaj je že drugi SEDAJ in vups, ga ni. V bistvu SEDAJ ni nekaj statičnega, temveč je zelo dinamičen, če tako želiš in če zmoreš prenesti vso to dinamiko.
Ja, dinamičen večno sedaj.
Aha, mogoče je cilj evolucije nesmrtnost, ali kako? Kje in kako potem izboljšave?
Na nek način je življenje preko samih ciklov rojevanja in umiranja že večno.
Vsa živa bitja so kot na nekem poligonu, kjer igrajo to evolucijsko igro.
Čakaj, smo polproizvod ali že končni produkt, ali samo surovina, ki je potrebna za polproizvod?

Problem je v žogici, v tem kdo jo je spustil, od kod in zakaj ovire, ter CILJ.
Evolucija, kot eksperiment, pa da vidimo če rata. Ko pa uspe doseči cilj, ja potem, pa vemo kako in tudi kam, ker imamo znanje in s tem kontrolo. Ne vem, če je tako preprosto.
Če deluje, potem je preprosto. :)
Vsaki žogici je cilj, kako ob vseh teh ovirah, s čim manj napora opraviti svoj del poti.
Evoluciji živa bitja ne sledijo, ker ji ni mogoče slediti, to je vendar bistvo evolucije. Lahko jo samo opazuješ, ugotavljaš kakšna je bila (morala biti), kako se dogaja, ne moreš pa vedeti, kam gre, razen, če si vernik, kot Vojko. Si videl, z problemi, sva mu dodelila čin generala! :D
Saj pa nismo ločeni od evolucije. Slediti pomeni to, da obstajajo še vedno, ne glede na vse izzive in ovire. Če ne bi sledili vsemu razvoju, bi izumrli.
Ne moreš samo opazovati evolucije, ker ne moreš biti izven nje.
razen, če si vernik, kot Vojko. Si videl, z problemi, sva mu dodelila čin generala!
Še dobro, da ga nista imenovala za papeža. :)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
Sluzasti napisal/-a:Nelikvidnost je pojem iz denarnega toka (cash-flow) in pomeni, da ob dospetju obveznosti nimaš dovolj likvidnih sredstev za njihovo plačilo.
OK.
Še bolj enostavno: neusklajen cash-flow pomeni, da ima štacunar v določenem časovnem obdobju
Kontroliraj svojo primitivnost (štacunar).
Nesolventnost pa je pojem iz bilance stanja
Recimo.
in pomeni, da so tvoje obveznosti večje, kot znaša tvoje celotno premoženje
Velika napaka. (Ker to ni ek. forum, pojasnilo zadostuje. Kogar zanima več, lahko vpraša.)
in nima direktne zveze z likvidnostjo.
OK.
če ima trgovec polno skladišče nekurantnega blaga (blaga, ki ne gre v prodajo), je sicer solventen,
Ne nujno.
ni pa likviden,
Ne nujno.
saj ne more reči upniku, čigar račun je dospel, naj pride v skladišče (nekurantnega) blaga in se z njim poplača. To so zelo pogosti primeri v gospodarskem poslovanju in dosti podjetij prav zaradi tega propade. Takrat slišimo podobne butaste izgovore upnikom, ki zahtevajo plačilo svojih računov, kot si jih navedel ti: kaj se sekirate, saj sem solventen (moje premoženje je večje od mojih dolgov), nimam pa denarja na TRR in sem zato nelikviden (v tvoji infantilni dikciji: "kdor je solventen, si ne dela skrbi z likvidnostjo.").
Sluzasto 'balkanstvo'.
Me veseli, da zdaj poznaš razliko in da veš, da je bil moj stavek:
"Ne uporabljaj jih prepogosto, bodo ljudje še pomislili, da si morda kakšen poslovodja v vaški 'štacuni', pa se pridušaš, ker imaš nekurantno blago in si zato nelikviden, kljub temu, da si solventen"

namerno semantično zgrajen tako, da sem uporabil vse tri termine iz tvojega posta. In to seveda v pravilni zvezi. :wink:

P.S. Izraz 'štacunar' je iz Marxovega 'Kapitala'.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
Rock napisal/-a:
Sluzasti napisal/-a:Nelikvidnost je pojem iz denarnega toka (cash-flow) in pomeni, da ob dospetju obveznosti nimaš dovolj likvidnih sredstev za njihovo plačilo.
OK.
Še bolj enostavno: neusklajen cash-flow pomeni, da ima štacunar v določenem časovnem obdobju
Kontroliraj svojo primitivnost (štacunar).
Nesolventnost pa je pojem iz bilance stanja
Recimo.
in pomeni, da so tvoje obveznosti večje, kot znaša tvoje celotno premoženje
Velika napaka. (Ker to ni ek. forum, pojasnilo zadostuje. Kogar zanima več, lahko vpraša.)
in nima direktne zveze z likvidnostjo.
OK.
če ima trgovec polno skladišče nekurantnega blaga (blaga, ki ne gre v prodajo), je sicer solventen,
Ne nujno.
ni pa likviden,
Ne nujno.
saj ne more reči upniku, čigar račun je dospel, naj pride v skladišče (nekurantnega) blaga in se z njim poplača. To so zelo pogosti primeri v gospodarskem poslovanju in dosti podjetij prav zaradi tega propade. Takrat slišimo podobne butaste izgovore upnikom, ki zahtevajo plačilo svojih računov, kot si jih navedel ti: kaj se sekirate, saj sem solventen (moje premoženje je večje od mojih dolgov), nimam pa denarja na TRR in sem zato nelikviden (v tvoji infantilni dikciji: "kdor je solventen, si ne dela skrbi z likvidnostjo.").
Sluzasto 'balkanstvo'.
No, Vojko, sedaj pa malce vklopi um in argumentiraj. Ti povem, da sem v tem primeru na strani Rock-a. Bravo, Rock. Tole je sedaj 0,1 pristop.
Imaš spet kognitivne motnje, bargo? Sindrom J.D.? Kaj pa naj argumentiram, saj se z vsem povedanim strinja?! :shock: :shock: :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a:Hočeš povedati, da sem te poslal na lovišče, kjer nisi videl zveri. Ali te je bilo strah in zato se vračaš praznih rok? Pojdi spet in poglej, boš videl, če boš čutil.
Veš, za lov je potrebno ostro oko in močno srce. Saj si gledal film Avatar, a ne?
Sem gledal, ja.
Opažam preveč abstraktnosti in simboličnega podajanja svojih, a hkrati preprostih misli.
Dobro. Svet je preprost in vse je dobro in harmonično.
roberto11 napisal/-a: Zakaj ne bi stvari poenostavili, če pa prav tako služijo svojemu namenu.
To že, vendar ne delujejo, če sva znotraj tehnike in so določeni nameni uporabe. Šele ko deluje, je vsem vpletenim upravičeno videti enostavno. Tako nas uči zgodovina.
Ti, ti.

roberto11 napisal/-a: Besedo verujem ponavadi povezujemo z religijo in ideologijami. Besedo verjamem, pa bolj v vsakdanjih primerih. Na primer, verjamem, da bo jutri sijalo sonce. Beseda verujem, pač tu ne ustreza.
Ja, vidiš enostavno, tako kot je. Vendar zmeraj ne bo tako, ker bo Sonce ugasnilo, še prej pa bo "pojedlo" zemljo. Torej niti upanje, da bo jutro sijalo Sonce, ne spremeni tega dejstva, razen če gre za sonce, kot praviš ti. Potem je pa resnično primerno upati in verovati v to, da bo jutri sijalo sonce. Večna luč naj te vodi, naj bo sila s teboj.
roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a:Dobro. Kako pa so nastala prepričanja? Kako je nastala baza znanja, ki jo omenjaš? Kje se skriva ta baza znanja? Od kod se črpa znanje?
Osnova naših prepričanj je nastala v prvih nekaj letih. So kot vzorci, preko katerih si razlagamo dogajanje in doživljanje sebe in okolja.
No, mogoče je osnova nastala v 6 dneh in 8. dan je bog ustvaru Rock, nikoli ne izveš. Rock je vendar dejstvo, prijetno dejstvo! :wink:
Od kdaj ti šteješ leta, tvoja leta? Do kod ti seže izkustveni spomin in do kod domišljija?
roberto11 napisal/-a: Znanje bi naj imeli v možganih. Večina znanja se seveda črpa iz okolice. Nekaj pa ga ustvarimo sami na podlagi logičnega sklepanja in razmišljanja (povezovanja informacij).
Ja, vendar kako je to znanje prišlo tja v naše možgane? In od kod in zakaj sploh možgani? Kako možgani črpajo znanje iz okolice?

roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Vera govori iz tebe!
Kaj pa, če je to znanje ?
Je, samo je vera v to znanje omogočila, da javno pišeš ne-znanje tako, kot mi vsi. Vidiš spet vera!
roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Videti je potrebno in za videnje je potrebno opazovanje, brez opazovanja ni spomladi in za spomladjo šele pride jesen.Vidiš, vero?
To ni vera. To je sklepanje. Isto zna izračunati vsak računalnik. Pa računalnik nima vere. Ali pač ?
O, pa še kakšna. Prepričana Vera. Računalnik je pa stroj, ki ima VERNIKA gospoda.
roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Ja, bilo je stanje, sedaj je že drugi SEDAJ in vups, ga ni. V bistvu SEDAJ ni nekaj statičnega, temveč je zelo dinamičen, če tako želiš in če zmoreš prenesti vso to dinamiko.
Ja, dinamičen večno sedaj.
Kratek je ta večni sedaj, glede na vedenje o trajajočem.

roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Aha, mogoče je cilj evolucije nesmrtnost, ali kako? Kje in kako potem izboljšave?
Na nek način je življenje preko samih ciklov rojevanja in umiranja že večno.
Vsa živa bitja so kot na nekem poligonu, kjer igrajo to evolucijsko igro.
No, to bi lahko bilo umankanje jezika. :roll: Stisnemo ne prave gumbe, naredimo velik ognjemet in razstrelimo zemljo. Vidiš tudi tega je sposobno življenje in potem KAJ? Konec življenja?
Življenje ima potencial, potencial večnosti. Kaj je večno? Koliko časa traje večnost? Kaj je čas?
roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Čakaj, smo polproizvod ali že končni produkt, ali samo surovina, ki je potrebna za polproizvod?
Problem je v žogici, v tem kdo jo je spustil, od kod in zakaj ovire, ter CILJ.
Evolucija, kot eksperiment, pa da vidimo če rata. Ko pa uspe doseči cilj, ja potem, pa vemo kako in tudi kam, ker imamo znanje in s tem kontrolo. Ne vem, če je tako preprosto.
Če deluje, potem je preprosto.
Vsaki žogici je cilj, kako ob vseh teh ovirah, s čim manj napora opraviti svoj del poti.
Da deluje je potrebno spoznanje, za spoznanje je potrebno sprejetje, za sprejetje je potrebno videnje in za videnje je potrebna čutnost, sledi začudenje, vse do novega spoznanja o preprostosti, ki porodi novo začudenje, ... Tebi bolj predstavljivo: Dogajanje, zaznava spremembe, informacija, sprejetje, obdelava, gibanje, akcija, pričakovana sprememba, zaznana sprememba, ...
roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a:Evoluciji živa bitja ne sledijo, ker ji ni mogoče slediti, to je vendar bistvo evolucije. Lahko jo samo opazuješ, ugotavljaš kakšna je bila (morala biti), kako se dogaja, ne moreš pa vedeti, kam gre, razen, če si vernik, kot Vojko. Si videl, z problemi, sva mu dodelila čin generala! :D
Saj pa nismo ločeni od evolucije. Slediti pomeni to, da obstajajo še vedno, ne glede na vse izzive in ovire. Če ne bi sledili vsemu razvoju, bi izumrli.
Ne moreš samo opazovati evolucije, ker ne moreš biti izven nje.
Ja, vrni se na predlagano lovišče, torej sledi in ulovi. Veš, jaz sem poljedelec, ne vidim več učinka v sledenju. :wink:

roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a: razen, če si vernik, kot Vojko. Si videl, z problemi, sva mu dodelila čin generala!
Še dobro, da ga nista imenovala za papeža.
Ah, to pa ne. Je sam napisal, da NE VE, pred Frančiškom. Sem bil vesel, da je kaj. :D

AWE Vojko!

Odgovori