Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Vojko vidiš, da ni popustil evolucijski pritisk ? :roll:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Vesolje je nastalo z 24369 vpogledi in 279 lokalnimi interakcijami in veliko iteracij iz okolja.

Dire Straits - Brothers In Arms

Črvina:
Priznam, sem površno prebral debato. Zanimiva, vendar nekako podobna vsem. Zmeraj gre za nekakšno tekmo med znanostjo in vero, med racionalnim in emotivnim. Borbo med dejstvi in dogmami.
Vendar ne smemo pozabiti, da je tudi moderna znanost, v 500 letni zgodovini, imela "dogme", ki so danes smešne. Še pred kakimi 30 leti, pa se je o njih na veliko debatiralo. Žal ni bilo takih forumov. :(

Osebno menim, da je bistvena razlika med vero in znanostjo samo v znanstveni metodi, ki lahko natančno pove kaj ni, ne more pa natanko povedati kaj je! Pa je res tako? SEVEDA! :D

Tako je moje vprašanje za znanost: Kaj je to energija? Če je prelahko, mogoče še Kako nastane energija?

La Vita é Bella - Barcarolle

Za vero pa: Ali objektivnost obstaja?

Ali je to mogoče racionalno razložiti : Mirin Dajo 2-2

Vprašajte SHRINKa, če si upate. :lol:

Drugače pa SHRINK je LAŽNIVEC, prepotenten aroganten vseved, edina izobražena vrsta v VESOLJU. Takih, kot je SHRINK, taki se rodijo samo enkrat in nikoli več. SHRINK je ČUDEŽ v ČUDEŽU, pred časom rojen in po času vzgojen. :mrgreen:

Še dobro, da razpada, SHRINK, ker drugače bi bil samo še cirkus. :D

KDO je ČLOVEK?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:Vojko vidiš, da ni popustil evolucijski pritisk ? :roll:
Kaj pa pritisk v tvoji glavi? :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:Vojko vidiš, da ni popustil evolucijski pritisk ?
Kaj pa pritisk v tvoji glavi?
Ga ni, ker je itak prazna. :D Samo ušesa pa stojijo, pokonci. :lol: Veš ni mi jasno, če bogu SHRINKu dol visi, kak te meni stoji ? :roll: Mater rabim neko samico.
Od SHRINK-a, ki ga ne moreš razumeti in ga je treba samo vzeti, še koristi ni tako, da rabim samico. :D

Joj, kam pada naša mladina. Bom še začel verjeti v negativno selekcijo, če je SHRINK slučajno kak učitelj na univerzi. Ah, to bi mi pa res napolnilo glavo. :lol: Pustmo stat, bi rekel pesnik.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:Vojko vidiš, da ni popustil evolucijski pritisk ?
Kaj pa pritisk v tvoji glavi? :lol:
Ga ni, ker je itak prazna. :D Samo ušesa pa stojijo, pokonci. Veš ni mi jasno, če bogu SHRINKu dol visi, kak te meni stoji ? Mater rabim neko samico.
Od SHRINK-a, ki ga ne moreš razumeti in ga je treba samo vzeti, še koristi ni tako, da rabim samico. :D

Joj, kam pada naša mladina.
Ker ne poneha tvoj 'poesitis chronica', ti bom povedal zgodbo o nemškem književniku Wedekindu. Tako kot ti nas, je tudi njega utrujal diletantski pesnik s svojimi trapastimi verzi. Kar naprej mu jih je prebiral in serviral, čeprav ga je pisatelj imel že poln 'kufer'. Nazadnje ga je 'pesnik' vprašal za nasvet:
-Mojster, povejte mi, katero pot naj uberem, da bi dosegel vaše priznanje?
-Pot proti domu! je suho odvrnil Wedekind... :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a: Ker ne poneha tvoj 'poesitis chronica', ti bom povedal zgodbo o nemškem književniku Wedekindu. Tako kot ti nas, je tudi njega utrujal diletantski pesnik s svojimi trapastimi verzi. Kar naprej mu jih je prebiral in serviral, čeprav ga je pisatelj imel že poln 'kufer'. Nazadnje ga je 'pesnik' vprašal za nasvet:
-Mojster, povejte mi, katero pot naj uberem, da bi dosegel vaše priznanje?
-Pot proti domu! je suho odvrnil Wedekind... :lol:
Ja, moj odgovor je JAGODA ali
MELISA, če želiš najti Shrink-a, no ali pa da Shrink najde sebe. Samo, pozor :!: , prof. Rodolfo Llinas je povedal: "Če bodo ljudje kdajkoli prišli obraz z obrazom z njihovo resnično naravo, bo to znanje mogoče vzpodbudilo smrt človeške civilizacije" EGO že, vendar samo na lastno odgovornost.

Hecno je, da smo mi opice, po prof. fizike Stephen Hawking in nas zato ne rabi biti strah. :lol: Zato pa je SHRINK MARSOVEC, nekaj posebnega. :mrgreen:
KATANA!
Zadnjič spremenil bargo, dne 15.10.2014 21:43, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a: Ker ne poneha tvoj 'poesitis chronica', ti bom povedal zgodbo o nemškem književniku Wedekindu. Tako kot ti nas, je tudi njega utrujal diletantski pesnik s svojimi trapastimi verzi. Kar naprej mu jih je prebiral in serviral, čeprav ga je pisatelj imel že poln 'kufer'. Nazadnje ga je 'pesnik' vprašal za nasvet:
-Mojster, povejte mi, katero pot naj uberem, da bi dosegel vaše priznanje?
-Pot proti domu! je suho odvrnil Wedekind... :lol:
Ja, moj odgovor je JAGODA, če želiš najti Shrink-a, no ali pa da Shrink najde sebe. Samo, pazi, prof. Rodolfo Llinas je povedal: "Če bodo ljudje kdajkoli prišli obraz z obrazom z njihovo resnično naravo, bo to znanje mogoče vzpodbudilo smrt človeške civilizacije"

Hecno je, da smo mi opice in nas na rabi biti strah.
Bargo, pri nas ne rečemo "priti obraz z obrazom", ampak 'vizavi' (vis-a-vis), oz. knjižno: 'če se bodo kdajkoli soočili'. :(

"Nas ne rabi biti strah' je pa grd germanizem, (posebej pogost na Štajerskem) saj gre za neslovanski prevod nemškega: 'Wir brauchen keine Angst zu haben.' :(

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a: Ker ne poneha tvoj 'poesitis chronica', ti bom povedal zgodbo o nemškem književniku Wedekindu. Tako kot ti nas, je tudi njega utrujal diletantski pesnik s svojimi trapastimi verzi. Kar naprej mu jih je prebiral in serviral, čeprav ga je pisatelj imel že poln 'kufer'. Nazadnje ga je 'pesnik' vprašal za nasvet:
-Mojster, povejte mi, katero pot naj uberem, da bi dosegel vaše priznanje?
-Pot proti domu! je suho odvrnil Wedekind... :lol:
Ja, moj odgovor je JAGODA, če želiš najti Shrink-a, no ali pa da Shrink najde sebe. Samo, pazi, prof. Rodolfo Llinas je povedal: "Če bodo ljudje kdajkoli prišli obraz z obrazom z njihovo resnično naravo, bo to znanje mogoče vzpodbudilo smrt človeške civilizacije"

Hecno je, da smo mi opice in nas na rabi biti strah.
Bargo, pri nas ne rečemo "priti obraz z obrazom", ampak 'vizavi' (vis-a-vis), oz. knjižno: 'če se bodo kdajkoli soočili'. :(

"Nas ne rabi biti strah' je pa grd germanizem, (posebej pogost na Štajerskem) saj gre za neslovanski prevod nemškega: 'Wir brauchen keine Angst zu haben.' :(
Res je, vendar gre za ples z volkovi. Si pozabil. :roll: Si štajerc ali nisi, nagoni so v nas. :D
Evolucija in možgani.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:Ja, za to knjigo gre, v prostem dostopu (vsaj ne legalno) pa žal ne obstaja.
Malce sem brskal in našel. Na tej strani, so še ostala dela, nekatera tudi v pdf. prostem dostopu: http://bookzz.org/g/Leonard%20Susskind. Ta knjiga je pod številko 28.

V prostem dostopu je tudi:
- The theoretical minimum: what you need to know to start doing physics;
- An Introduction to Black Holes, Information And The String Theory Revolution: The Holographic Universe;
- The Black Hole War.

Zakon!

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:Mater rabim neko samico.
Ah, zdaj mi je vse jasno. Ampak, zakaj iščeš samico na Kvarkadabri. Tu jaz že dolgo nisem nobene videl. Razen, če ...

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:Ah, zdaj mi je vse jasno. Ampak, zakaj iščeš samico na Kvarkadabri. Tu jaz že dolgo nisem nobene videl. Razen, če ...
Evo en dober primer latentne LGTBfobije. Da takoj pojasnim, moj namen ni, da obsojam ali ne obsojam te tvoje besede, temveč da na splošno pokažem, kako deluje nezavedno (Freudovo nezavedno).
Kaj je nezavedno? O čemu sploh govorimo? Najbolj preprosto opis:
"“In other words, when the subject “represses”, this does not mean that the subject refuses to gain consciousness of something like an instinct, like, for example, a sexual instinct that would manifest itself in a homosexual form — no, the subject does not refuse his homosexuality, he represses the speech where this homosexuality has the role of a signifier. You see, it is not a vague, dubious thing which is repressed; it is not a sort of need, or tendency, that could have been articulated (and then can’t be articulated because it is repressed); it is a discourse that is already articulated, already formulated in a language. It’s all there.” (Lacan)

Nezavedno je zato predvsem diskurz, množica označevalcev, ki se prepletajo in igrajo svojo igro, obenem pa določajo naše vedenje, percepcijo ter občutke, kar pomeni, da ne bi smeli obmejiti učinkov nezavednega zgolj na paraprakse: spremlja nas na vsakem koraku, saj je v svojem bistvu zgolj skupek efektov, ki ga ima diskurz na človeško – simbolno – bitje. To nam omogoča razumeti simptome in paraprakse v lingvističnih dimenzijah metafore in metonimije (kar implicitno že sugerira Freud v svojih glavnih delih o sanjah, psihopatologiji vsakdanjega življenja ter o vicu), prav tako pa odpira možnosti za kulturološke analize posameznika skozi razumevanje njegovega nezavednega kot nečesa, kar je, kot se je metaforično izrazil Paul Verhaeghe, bolj zunaj na ulici, kot pa znotraj v temačni kleti – je presek družbenosti in personalnosti." (http://zofijini.net/modrost_freud/)

V parih besedah to pomeni: nezavedno je podružbljeno. Gre torej za vpliv (diskurz) kulture, ki usmerja našo percepcijo (obnašanje) resničnosti. OK, verjetno se je kdo vprašal, pa kaj ta zdaj bluzi, kaj ima to z Romanom.

Ti si napisal:"Tu jaz že dolgo nisem nobene videl. Razen, če ...". Latentna LGBTfobija se razvidi ravno iz "Razen če ...", kar ne pomeni nič drugega kot, da je biti LGBT oziroma da so spolne "prakse" te skupnosti nekaj tako drugega, družbeno nesprejemljivega, da se tudi izgovoriti ne more oziroma ne sme. Skozi te Romanove besede lahko vidimo, kako je družba tudi danes LGBTfobna. "Normalno" Romanovo vprašanje bi bilo ali "tu še nobene-ga nisem videl" (s čimer bi takoj pokazal, da mu je samoumevno, da si lahko pač nekdo "želi" ali žensko ali moškega) ali pa "/.../. Razen, če nisi homoseksualec/biseksualec."

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a:Mater rabim neko samico.
Ah, zdaj mi je vse jasno. Ampak, zakaj iščeš samico na Kvarkadabri. Tu jaz že dolgo nisem nobene videl. Razen, če ...
Saj, saj Roman. Zato pa so volkovi. Drugače pa, mislim in domnevam, da imamo Mikija, ki skrbi za nas, kar je sicer dobro, vendar način ni pravi. O tem je nekaj govoril Žižek, pralni stroj in fax helizim. Aha, se spomnim, da so neke kemične substance v praških, ki povsem zmedejo mojega mačka. Sedaj se je skril in sploh ne vem kje je. Upam, da se spet pojavi, ker imam krekerje Whiskas zanj.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

problemi napisal/-a:
Roman napisal/-a:Ah, zdaj mi je vse jasno. Ampak, zakaj iščeš samico na Kvarkadabri. Tu jaz že dolgo nisem nobene videl. Razen, če ...
Evo en dober primer latentne LGTBfobije. Da takoj pojasnim, moj namen ni, da obsojam ali ne obsojam te tvoje besede, temveč da na splošno pokažem, kako deluje nezavedno (Freudovo nezavedno).
Kaj je nezavedno? O čemu sploh govorimo? Najbolj preprosto opis:
"“In other words, when the subject “represses”, this does not mean that the subject refuses to gain consciousness of something like an instinct, like, for example, a sexual instinct that would manifest itself in a homosexual form — no, the subject does not refuse his homosexuality, he represses the speech where this homosexuality has the role of a signifier. You see, it is not a vague, dubious thing which is repressed; it is not a sort of need, or tendency, that could have been articulated (and then can’t be articulated because it is repressed); it is a discourse that is already articulated, already formulated in a language. It’s all there.” (Lacan)

Nezavedno je zato predvsem diskurz, množica označevalcev, ki se prepletajo in igrajo svojo igro, obenem pa določajo naše vedenje, percepcijo ter občutke, kar pomeni, da ne bi smeli obmejiti učinkov nezavednega zgolj na paraprakse: spremlja nas na vsakem koraku, saj je v svojem bistvu zgolj skupek efektov, ki ga ima diskurz na človeško – simbolno – bitje. To nam omogoča razumeti simptome in paraprakse v lingvističnih dimenzijah metafore in metonimije (kar implicitno že sugerira Freud v svojih glavnih delih o sanjah, psihopatologiji vsakdanjega življenja ter o vicu), prav tako pa odpira možnosti za kulturološke analize posameznika skozi razumevanje njegovega nezavednega kot nečesa, kar je, kot se je metaforično izrazil Paul Verhaeghe, bolj zunaj na ulici, kot pa znotraj v temačni kleti – je presek družbenosti in personalnosti." (http://zofijini.net/modrost_freud/)

V parih besedah to pomeni: nezavedno je podružbljeno. Gre torej za vpliv (diskurz) kulture, ki usmerja našo percepcijo (obnašanje) resničnosti. OK, verjetno se je kdo vprašal, pa kaj ta zdaj bluzi, kaj ima to z Romanom.

Ti si napisal:"Tu jaz že dolgo nisem nobene videl. Razen, če ...". Latentna LGBTfobija se razvidi ravno iz "Razen če ...", kar ne pomeni nič drugega kot, da je biti LGBT oziroma da so spolne "prakse" te skupnosti nekaj tako drugega, družbeno nesprejemljivega, da se tudi izgovoriti ne more oziroma ne sme. Skozi te Romanove besede lahko vidimo, kako je družba tudi danes LGBTfobna. "Normalno" Romanovo vprašanje bi bilo ali "tu še nobene-ga nisem videl" (s čimer bi takoj pokazal, da mu je samoumevno, da si lahko pač nekdo "želi" ali žensko ali moškega) ali pa "/.../. Razen, če nisi homoseksualec/biseksualec."
DIDI! CIGARA! :D :D Kako je s Soren Kierkegaardom si uspel že kaj pogledati? Mater saj to je, kot da bi sanjal. Moram po JACK-a in potegnem še FAJFO! :wink:

Karta je kurva izvinite što psujem! Ah, prijatelj moj. Ogenj je še zmeraj ogenj. Veš, mama je zakon.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

"I’ve always enjoyed explaining physics. For me it’s much more than teaching: It’s a way of thinking. Even when I’m at my desk doing research, there’s a dialog going on in my head. Figuring out the best way to explain something is almost always the best way to understand it yourself." (L. Susskind, The theoretical minimum: what you need to know to start doing physics, Preface )

Tu Susukind na zelo preprost, a zato nič manj poglobljen, način pove, zakaj se fizike ne sme reducirati zgolj na "reševanje enačb".

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

bargo napisal/-a:Kako je s Soren Kierkegaardom si uspel že kaj pogledati? Mater saj to je, kot da bi sanjal. Moram po JACK-a in potegnem še FAJFO! :wink:
Žal ne, sem pa bil zelo blizu, Bibilja pa racionalizem pa to, saj veš ... :wink: :)

Odgovori