Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Bargo napisal/-a:Z odkritjem QM, ki razkrije tuneliranje in prepletenost, se pokaže takšen čas in prostor, ki je povsem izven našega izkustva in intuicije. Hecno je, da trenutno, niti v principu, ni zgornje meje, kjer QM več ne bi mogla delovati, vsaj tako pravi prof. Zeilinger. 8)
Mene pa zanima glede tega eksperimenta, kaj je pogoj za opazovalca, da vpliva na razultat ?
Mora biti opazovalec v neposredni bližini eksperimenta ali je lahko 10m stran...Mora opazovati ali lahko gleda stran ?

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a derik »

roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a:Z odkritjem QM, ki razkrije tuneliranje in prepletenost, se pokaže takšen čas in prostor, ki je povsem izven našega izkustva in intuicije. Hecno je, da trenutno, niti v principu, ni zgornje meje, kjer QM več ne bi mogla delovati, vsaj tako pravi prof. Zeilinger. 8)
Mene pa zanima glede tega eksperimenta, kaj je pogoj za opazovalca, da vpliva na razultat ?
Mora biti opazovalec v neposredni bližini eksperimenta ali je lahko 10m stran...Mora opazovati ali lahko gleda stran ?
Kakor jaz to razumem, sploh ni potreben opazovalec v obliki osebe, pač pa zadostuje kakršenkoli stik med klasičnim in kvantnim svetom. Mogoče bo kakšen fizik to bolj podrobno razložil.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a:Z odkritjem QM, ki razkrije tuneliranje in prepletenost, se pokaže takšen čas in prostor, ki je povsem izven našega izkustva in intuicije. Hecno je, da trenutno, niti v principu, ni zgornje meje, kjer QM več ne bi mogla delovati, vsaj tako pravi prof. Zeilinger. 8)
Mene pa zanima glede tega eksperimenta, kaj je pogoj za opazovalca, da vpliva na razultat ?
Mora biti opazovalec v neposredni bližini eksperimenta ali je lahko 10m stran...Mora opazovati ali lahko gleda stran ?
Kolikor sem prebiral o tem je tako, da je dovolj že, če je informacija o stanju/meritvi na razpolago, kar pomeni, da oddaljenost nima vpliva in tudi čas ne, ko nekdo pogleda rezultat/"informacijo" je konec superpozicije. :roll: Še več, izmeriš tisto, kar si želel izmeriti. :oops:

Delayed Choice Quantum Eraser Experiment Explained :wink:

Delayed Choice Quantum Eraser

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a:Z odkritjem QM, ki razkrije tuneliranje in prepletenost, se pokaže takšen čas in prostor, ki je povsem izven našega izkustva in intuicije. Hecno je, da trenutno, niti v principu, ni zgornje meje, kjer QM več ne bi mogla delovati, vsaj tako pravi prof. Zeilinger. 8)
Mene pa zanima glede tega eksperimenta, kaj je pogoj za opazovalca, da vpliva na razultat ?
Mora biti opazovalec v neposredni bližini eksperimenta ali je lahko 10m stran...Mora opazovati ali lahko gleda stran ?
Kolikor sem prebiral o tem je tako, da je dovolj že, če je informacija o stanju/meritvi na razpolago, kar pomeni, da oddaljenost nima vpliva in tudi čas ne, ko nekdo pogleda rezultat/"informacijo" je konec superpozicije. :roll: Še več, izmeriš tisto, kar si želel izmeriti. :oops:

Delayed Choice Quantum Eraser Experiment Explained :wink:

Delayed Choice Quantum Eraser
Odlična clipa, bargo! Tu se kaže vsa strašljiva čudnost in nepojmljivost KM, o kateri sem govoril. Morda bo generacijam fizikov za nami to domače, kot je nam Newtonova mehanika, toda meni se zvrti v glavi, ko gledam to in poslušam razlago... :D

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

Roman napisal/-a:
vojko napisal/-a:Boš poskušal sam odgovoriti, ker me zanima tvoje mnenje o tem? :wink:
Čeprav imam filozofijo sicer rad, pa menim, da je njena vloga s pojavom znanosti upadla
Prav obratno bo res. Z razvojem znanosti dobi filozofija osnovo za svoje morebitne nadaljnje zaključke, ki prej niso bili mogoči.
Poleg tega se znanost ukvarja z 'bitjem' (vse, kar ni 'nič') le površinsko (ga le meri - to je, proučuje ga le z aspektov, ki so ji dostopni izkustveno).
Tudi menim, da se z vsem, kar je, pravzaprav ukvarja znanost,
Nikakor. Npr.: opica z užitkom poje banano; zna napraviti marsikaj, da bi prišla do nje; najbrž pa ni v naravi opice, da bi si mogla zastaviti vprašanje, kako je banana (sadež, ki ga obešenega - kar je storil malo pred tem v odsotnosti opice znanstvenik - vidi pred sabo) zrastla, nastala (vzročnost); ali, čemu je obešena pred njo (smotrnost); ali, ali sta taki vprašanji smiselni; ali, ali je mogoče, da bi banana ne visela pred njo (in bi bila vrvica prazna).
Taka vprašanja pa si zastavlja človek. Dokler je obstajala le ena disciplina (filozofija), je le-ta 'bitja' proučevala celostno (skladno s stopnjo svoje razvitosti). Po diferenciaciji pa govorimo o izkustvenih disciplinah ('znanost') in modroslovju.
filozofiji ostanejo stvari, ki jih v resnici ni,
Če aspekti niso merljivi - to še ne pomeni, da ne obstajajo; poleg tega so seveda pomembnejši od onega drugega.
oziroma jim znanost (še) ni kos.
Tu bi ideji pogojno lahko pritrdil. Kajti cilj je, da človek spozna bitje v celoti (da znanost postane zaokrožena in filozofija enoznačna; da zopet nastane enovita disciplina, teorija). Toda človek sveta nikoli ne bo mogel povsem doumeti (kar pa je normalno, dobro). (Čeprav radovednost ostane vrednota.) Iz navedenega razloga, in drugih, je smiselno ločevati 'znanost' od filozofije (in teologije).
To kajpak ne pomeni, da jim je kos filozofija.
Tudi če bi bilo to res, je bolje nekaj kot nič.
Po drugi strani, kaj je v resnici osnova ljubezni do modrosti?
Pa ne, da govoriš o filozofiji filozofije? Filozofija par excellence.
Mar ni to logika, ali neke vrste logika?
Jaz ne bi uporabil tega izraza. Naj bo izraz pridržan za formalno logiko, jo krvavo potrebujemo. V vsakem znanju je implicitno vsebovamo pravilno mišljenje.
In ali ne pride logika iz opazovanja sveta in nas samih?
Gotovo.
Kje je meja med filozofijo in znanostjo?
O tem sem že izrazil svoje stališče.
Koliko je v filozofiji sploh znanosti? Veda, ki ne uporablja znanstvene metode, najbrž ne more biti znanost.
Kaj je/ni 'znanstveno', bi bilo potrebno posebej elaborirati.
Sc., izkustvene discipline so daleč od 'objektivnosti'.
Dejstvo, da se čustev, morale, kulture in še česa (še) ne da z znanostjo zadovoljivo razložiti, ničesar ne spremeni.
Ničesar se ne da z 'znanostjo' povsem razložiti. Pa tudi hipotetična teorija, o kateri sem govoril (modernizirana t. v Aristotelovem pomenu), ni (in ne bo) vsemogočna. Ponovim: svet ostaja delno nedoumljiv, in to je zelo dobro.
Edino, kar še nekako spada na področje filozofije, je razmišljanje o smislu. Smislu česarkoli, posebej smislu človeškega življenja.
Smotrnost je zgolj eno od področij filozofije.
Morda sem komu stopil na žulj,
Če si to storil v hudobnem namenu, ni bilo lepo.
Filozofija (in vse, kar si bil pisal, o razmerju med znanostjo in filozofijo, je filozofiranje) pa je prijeten izziv (najtežja, a najlepša disciplina).

Za zaključek (te bom kopiral, upam, da ne boš jezen): tako menim.
Vidim pa sedaj, kaj je 'ateist', in zakaj je kdo to.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

problemi napisal/-a: Doživljanje česar koli je vedno subjektivno. Torej, če se navežem na enega od mojih prejšnjih stavkov, je doživljanje vedno podružbljeno. Na to temu ima Vesna V. Godina zanimivo predavanje, ki ga je izvajala na "društvu ateistov". Če te zanima ti lahko objavim link. Ena od njenih trditev je, s katero se povsem strinjam, da je edini objektiven pogled, torej doživljanje, človeka v obdobju po rojstvu, v obdobju pred vstopom v simbolno.
Prosil bi te za link, hvala.
Človek izraža in poustvarja sebe in svet v katerem živi. Logika je ta realnost, logika smo mi in svet je zgrajen logično. Če odmislim kvantni svet. :)
---------
Žal ni prav nobene podlage, da bi lahko odmislili kvantni svet. Zakaj bi ga sploh odmislili?
Zakaj 'žal'? Ali so spoznanja QM moteča (ker so zrušile 'determiniranost' sveta)?

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

Roman napisal/-a:
Rock napisal/-a:
Roman napisal/-a:Vprašanje pa je, če niso tudi izven domene filozofije.
Če bi uporabil tvoj besednjak: zakaj bi bilo to res?
zakaj bi bilo kaj res? Po resničnosti česa sprašuješ?
Ali sedaj zanikaš obstoj svojega prejšnjega problematiziranja ontologije?
Vprašanje je vendar resnično.
Katero vprašanje vendar? In kdo naj bi osporaval resničnost česa?
Dobro, domnevam, da sprašuješ po resničnosti trditve, da navedena vprašanja niso domena filozofije.
Imaš razlog za dvom o uperjenosti mojega vprašanja?
Povej mi, na katero vprašanje pa je že kaka čista filozofija (brez znanosti) dala dober odgovor.
Take 'čiste filozofije' jaz ne poznam. Filozofija črpa predmete za svoje obravnavanje iz izkustvenih disciplin. Kdor veže otrobe, je laži-modrijan, in ne filozof.
In, ali te smem prositi, da svojo trditev opremiš z argumenti, kadar je tvoja misel nestandardna?
---------
spet sva tam, kajne. Argumenti so dolžnost tvojih sogovornikov, nikoli tvoja, in pravila, ki jih predpisuješ sogovornikom, kako se morajo pogovarjati, ne veljajo zate.
Če ti kako stališče ni všeč, ker nasprotuje tvojemu, ne pomeni, da je tvoja ideja nujno pravilna. Če te zanima resnica, se ne boj spopada argumentov.
Zato pač nimam veselja razpravljati s teboj.
Obžalujem.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:
bianko napisal/-a:
vojko napisal/-a:Zakaj nekaj je, namesto nič?
1) Kaj in kakšen pa je ta "nič" :?:
Ali je naš um zmožen dojeti vesolje?
2)Ali je naš um sposoben dojeti "nič" :?:
Ad1) Obstajal je po definiciji pred prapokom...
Kako so arbitrarne definicije vsemogočne.
Ad2) Ne. Kot ne moremo dojeti lastne smrti... :D
Takoj ukiniti dedno pravo (vklj. z oporoko).

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

bargo napisal/-a:Vse je v gibanju in vse se spreminja. Stati na mestu ne zmoreš, saj se giblje zemlja, Sonce, naša galaksija in nenazadnje kreira/ (pospešeno širi) celotno vesolje. :D
Ne razumem dobro stavka. Kaj/kdo kreira vesolje?

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

Mene pa zanima glede tega eksperimenta, kaj je pogoj za opazovalca, da vpliva na razultat ?
Mora biti opazovalec v neposredni bližini eksperimenta ali je lahko 10m stran...Mora opazovati ali lahko gleda stran ?
Kakor jaz to razumem, sploh ni potreben opazovalec v obliki osebe, pač pa zadostuje kakršenkoli stik med klasičnim in kvantnim svetom. Mogoče bo kakšen fizik to bolj podrobno razložil.
Kolikor sem prebiral o tem je tako, da je dovolj že, če je informacija o stanju/meritvi na razpolago, kar pomeni, da oddaljenost nima vpliva in tudi čas ne, ko nekdo pogleda rezultat/"informacijo" je konec superpozicije. :roll: Še več, izmeriš tisto, kar si želel izmeriti
.

Lahko kdo še kaj doda? Knjiga, link?

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a: Kolikor sem prebiral o tem je tako, da je dovolj že, če je informacija o stanju/meritvi na razpolago, kar pomeni, da oddaljenost nima vpliva in tudi čas ne, ko nekdo pogleda rezultat/"informacijo" je konec superpozicije. :roll: Še več, izmeriš tisto, kar si želel izmeriti. :oops:
Tu se kaže vsa strašljiva čudnost in nepojmljivost KM, o kateri sem govoril. Morda bo generacijam fizikov za nami to domače, kot je nam Newtonova mehanika, toda meni se zvrti v glavi, ko gledam to in poslušam razlago... :D

Rekel bi: in nato se vsedeš za kateder (kjer imaš za tolažbo skrit šardoné).

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Rock napisal/-a:
bargo napisal/-a:Vse je v gibanju in vse se spreminja. Stati na mestu ne zmoreš, saj se giblje zemlja, Sonce, naša galaksija in nenazadnje kreira/ (pospešeno širi) celotno vesolje. :D
Ne razumem dobro stavka. Kaj/kdo kreira vesolje?
Gibajoča, spreminjajoča se energija. Zadnje čase je mogoče opaziti, da tudi zavest lahko sodeluje pri soustvarjanju/kreiranju sveta, prihodnosti. :wink:

Vendar kdo bi to vedel ? :roll:

Kiss with a fist
Akcija, REakcija. :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a: Odlična clipa, bargo! Tu se kaže vsa strašljiva čudnost in nepojmljivost KM, o kateri sem govoril. Morda bo generacijam fizikov za nami to domače, kot je nam Newtonova mehanika, toda meni se zvrti v glavi, ko gledam to in poslušam razlago... :D
Mogoče, čeprav je minilo že več kot sto let od odkritja KM, še zmeraj velja rek: "Kdor razume, dejansko ne razume!" Zanimivo je, da kvantna mehanika deluje in ustvarja že cca. 30% svetovnega BDP. :!: :D Ah, ta nedoločenost. :wink:

Cosmic Love

I took the stars from my eyes and then I made a map
And knew that somehow I could find my way back
Then I heard your heart beating, you were in the darkness too

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Rock napisal/-a:
Mene pa zanima glede tega eksperimenta, kaj je pogoj za opazovalca, da vpliva na razultat ?
Mora biti opazovalec v neposredni bližini eksperimenta ali je lahko 10m stran...Mora opazovati ali lahko gleda stran ?
Kakor jaz to razumem, sploh ni potreben opazovalec v obliki osebe, pač pa zadostuje kakršenkoli stik med klasičnim in kvantnim svetom. Mogoče bo kakšen fizik to bolj podrobno razložil.
Kolikor sem prebiral o tem je tako, da je dovolj že, če je informacija o stanju/meritvi na razpolago, kar pomeni, da oddaljenost nima vpliva in tudi čas ne, ko nekdo pogleda rezultat/"informacijo" je konec superpozicije. :roll: Še več, izmeriš tisto, kar si želel izmeriti
.

Lahko kdo še kaj doda? Knjiga, link?
From Einstein To Quantum Information

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

bargo napisal/-a:
roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a:Z odkritjem QM, ki razkrije tuneliranje in prepletenost, se pokaže takšen čas in prostor, ki je povsem izven našega izkustva in intuicije. Hecno je, da trenutno, niti v principu, ni zgornje meje, kjer QM več ne bi mogla delovati, vsaj tako pravi prof. Zeilinger. 8)
Mene pa zanima glede tega eksperimenta, kaj je pogoj za opazovalca, da vpliva na razultat ?
Mora biti opazovalec v neposredni bližini eksperimenta ali je lahko 10m stran...Mora opazovati ali lahko gleda stran ?
Kolikor sem prebiral o tem je tako, da je dovolj že, če je informacija o stanju/meritvi na razpolago, kar pomeni, da oddaljenost nima vpliva in tudi čas ne, ko nekdo pogleda rezultat/"informacijo" je konec superpozicije. :roll: Še več, izmeriš tisto, kar si želel izmeriti. :oops:

Delayed Choice Quantum Eraser Experiment Explained :wink:

Delayed Choice Quantum Eraser
Zanimivo in hkrati s klasično fiziko nerazložljivo in zato definirano kot nedeterminirano. :)
Te poskuse si razlagam, da so opazovani rezultati odvisni od okoliščin, ki nam na neznan način, vplivajo na rezultate in obnašanje fotonov. In to nasprotuje trditvi o nedoločenosti oz. naključju na kvantnem nivoju.
Prav tako je znano, da je naša realnost odvisna od tega, iz kakšne perspektive jo gledamo. Na splošno ni ne dobrega in ne slabega. Šele mi, na podlagi lastne prspektive, določimo pomen.

Odgovori