Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a: Veš, nikakor ne uspem dojeti pomena teh :lol: , pojavijo se zmeraj ob nekih petelinjih bojih. Kakšna je njihova sporočilna vrednost in predvsem komu so namenjeni?
Trikrat lahko ugibaš... :D
Se predam. :cry: Sploh nimam ideje, kar samoposebi že meji na čudež. :oops:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

Vedež napisal/-a:Zanimivo razmišljanje v priloženem članku kdor ga še ni prebral.

http://www.andros.si/doc/nezemljani.pdf

Morda kakšen komentar na tovrstno razmišljanje ...
Sem malce pregledal tale priložen link. Zanimivo razmišljanje o obstoju in iskanju nezemljanov v Vesolju. Avtor se je zelo potrudil zbrati to zanimivo tematiko in jo predstaviti na poljuden način, na trenutke mogoče celo preveč tehnično. Začetek, "iščemo brate po razumu" je zelo zgovoren, saj je neke vrste rdeča nit, skozi vso podano razmišljanje.

Veš, malce me sicer zmede, ker išče brate po razumu v ogromnem vesolju kakor, da bi bili mi zemljani tujci po razumu. Ja in na nek način ima celo prav videti in mogoče je vsakodnevno doživeti to odtujenost razuma na našem planetu. :cry: Iščemo druga bitja, druga življenja, ne sprejmemo pa naše različnosti, kako bomo sprejeli šele ne-zemljsko?

Življenje je veliko bolj skrivnostno in kompleksno in DNK z vsemi geni, ni samo tehnično navodilo za izdelavo življenja, ki bazira na ogljikovih atomih. Veliko enostavneje je iskati brate v Vesolju, kot se jih truditi poiskati na zemlji.
No, v bistvu jih sploh ni potrebno iskati, saj so v nas in povsod okoli nas, samo spregledati je potrebno.

Še mogoče nekaj komentarjev.
Območje Zlatolaske je torej tisto področje, kjer so zagotovljeni vsi najboljši pogoji za uspevanje življenja
Drži, saj smo vendar tukaj, tole pa ne pomeni, da so najboljši pogoji nasploh, a ne? Vojko pravi, da je evolucijski pritisk ponehal in navija za umetno inteligenco, ki bazira na siliciju. Recimo, da ima prav, potem takšen stroj ne potrebuje vode za delovanje, tudi ne zraka za dihanje, a ne? Povsem mu zadošča elekromagnetno valovanje, a ne? No, mogoče kdo pomisli, na izumitelja, ki ga je ustvaril. Njegova vrsta je že zdavnaj mrtva, saj se je življenje na planetu X, od koder izvirajo ti stroji uničilo samo. Evolucija na planetu X se je začela, kakšnih milijon let pred našo na zemlji. Danes je planet pust in mrtev, če še sploh obstaja.
Malo, ne? Z našim logičnim preračunavanjem prej smo dobili 3-krat boljši rezultat. A kritiki so menili, da je tudi število 10 preveliko.
Avtor si nadvse želi ne-zemljanov, saj večja številka predstavlja večjo verjetnost, kakor da bi enačba lahko karkoli povedala o obstoju samem.
Tovrstno razmišljanje večinoma spregleda učinek izbora opazovanj (observation selectioneffect). Namreč, opazovalec nehote sam sebi določi rezultate.
Videti je, da avtor išče brate po razumu v širnem vesolju, mislim, da jih veliko lažje najde na prelepi modri zemlji. :wink:
Gospodovo veličastje (Jahvina slava), vesoljsko božje plovilo iz Biblije kot jo vidi Branko Hiršl, strojni inženir iz Zagreba na podlagi pričevanja preroka Ezekiela. Če mu gre verjeti, je bil Jehova Nezemljan, ki
nas je obiskal okrog leta 4000 pred našim štetjem in se vpletel v človeško zgodovino
No, na koncu pa le nekaj vere v človeštvo, čeprav preko in s pomočjo zunaj-zemeljskih bitji. :D
Vse skozi besedilo je mogoče zaznati poštenost in iskrivo radovednost, ki nam bo enkrat omogočila prostrana potovanja po vesolju in srečanja z drugačnimi oblikami življenja. :wink:

Moram dodati ta zanimi spot: http://www.youtube.com/watch?v=-WQ2XhwVGMM

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
Vedež napisal/-a:Zanimivo razmišljanje v priloženem članku kdor ga še ni prebral.

http://www.andros.si/doc/nezemljani.pdf

Morda kakšen komentar na tovrstno razmišljanje ...
Sem malce pregledal tale priložen link. Zanimivo razmišljanje o obstoju in iskanju nezemljanov v Vesolju. Avtor se je zelo potrudil zbrati to zanimivo tematiko in jo predstaviti na poljuden način, na trenutke mogoče celo preveč tehnično. Začetek, "iščemo brate po razumu" je zelo zgovoren, saj je neke vrste rdeča nit, skozi vso podano razmišljanje.

Veš, malce me sicer zmede, ker išče brate po razumu v ogromnem vesolju kakor, da bi bili mi zemljani tujci po razumu. Ja in na nek način ima celo prav videti in mogoče je vsakodnevno doživeti to odtujenost razuma na našem planetu. :cry: Iščemo druga bitja, druga življenja, ne sprejmemo pa naše različnosti, kako bomo sprejeli šele ne-zemljsko?

Življenje je veliko bolj skrivnostno in kompleksno in DNK z vsemi geni, ni samo tehnično navodilo za izdelavo življenja, ki bazira na ogljikovih atomih. Veliko enostavneje je iskati brate v Vesolju, kot se jih truditi poiskati na zemlji.
No, v bistvu jih sploh ni potrebno iskati, saj so v nas in povsod okoli nas, samo spregledati je potrebno.

Še mogoče nekaj komentarjev.
Območje Zlatolaske je torej tisto področje, kjer so zagotovljeni vsi najboljši pogoji za uspevanje življenja
Drži, saj smo vendar tukaj, tole pa ne pomeni, da so najboljši pogoji nasploh, a ne? Vojko pravi, da je evolucijski pritisk ponehal in navija za umetno inteligenco, ki bazira na siliciju. Recimo, da ima prav, potem takšen stroj ne potrebuje vode za delovanje, tudi ne zraka za dihanje, a ne? Povsem mu zadošča elekromagnetno valovanje, a ne? No, mogoče kdo pomisli, na izumitelja, ki ga je ustvaril. Njegova vrsta je že zdavnaj mrtva, saj se je življenje na planetu X, od koder izvirajo ti stroji uničilo samo. Evolucija na planetu X se je začela, kakšnih milijon let pred našo na zemlji. Danes je planet pust in mrtev, če še sploh obstaja.
Malo, ne? Z našim logičnim preračunavanjem prej smo dobili 3-krat boljši rezultat. A kritiki so menili, da je tudi število 10 preveliko.
Avtor si nadvse želi ne-zemljanov, saj večja številka predstavlja večjo verjetnost, kakor da bi enačba lahko karkoli povedala o obstoju samem.
Tovrstno razmišljanje večinoma spregleda učinek izbora opazovanj (observation selectioneffect). Namreč, opazovalec nehote sam sebi določi rezultate.
Videti je, da avtor išče brate po razumu v širnem vesolju, mislim, da jih veliko lažje najde na prelepi modri zemlji. :wink:
Gospodovo veličastje (Jahvina slava), vesoljsko božje plovilo iz Biblije kot jo vidi Branko Hiršl, strojni inženir iz Zagreba na podlagi pričevanja preroka Ezekiela. Če mu gre verjeti, je bil Jehova Nezemljan, ki
nas je obiskal okrog leta 4000 pred našim štetjem in se vpletel v človeško zgodovino
No, na koncu pa le nekaj vere v človeštvo, čeprav preko in s pomočjo zunaj-zemeljskih bitji. :D
Vse skozi besedilo je mogoče zaznati poštenost in iskrivo radovednost, ki nam bo enkrat omogočila prostrana potovanja po vesolju in srečanja z drugačnimi oblikami življenja. :wink:

Moram dodati ta zanimi spot: http://www.youtube.com/watch?v=-WQ2XhwVGMM
Zanimiv članek, ki pregledno prikaže relevantna vprašanja in podake.
Mislim, da gre tule za napako:
>30,00 od tega 1% civilizacij, ki potuje med planeti
1% od 30 je 0,3 civilizacije, avtor pa v nadaljevanju govori o 30 civilizacijah.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Z velikim zanimanjem spremljam razvoj na področju kvantne gravitacije. Ena najbolj revolucionarnih idej v zadnjem času se mi zdi ideja o povezavi gravitacije in informacije. Erik Verlinde iz Univerze v Amsterdamu je predlagal takšno idejo, ki je zajela fizike kot nevihta. Verlinde predlaga koncept, da je gravitacija le manifestacija entropije v vesolju. Njegova ideja temelji na drugem zakonu termodinamike, ki pravi, da se entropija vedno povečuje s časom. To nakazuje, da razlike v entropiji med deli vesolja ustvarjajo silo, ki prerazporeja snov na način, ki maksimira entropijo. Tej sili pravimo teža.

Že to je eksplozivna zamisel, spin-off te zamisli pa je še bolj eksotičen: gravitacija je v bistvu posledica informacije!

Jae-Weon (ki razvija Verlindejejve ideje na Univerzi v J. Koreji) in sodelavci domnevajo, da se izguba informacij na dogodkovnem horizontu črne luknje mora zgoditi. In če je tako, se mora prostor-čas organizirati na način, ki maksimira entropijo na teh horizontih. Z drugimi besedami, ustvarja gravitacijsko silo.

To je zanimivo iz več razlogov. Prvič, Jae-Weon in sodelavci predpostavljajo obstoj prostor-časa in njegovo geometrijo in se preprosto vprašajo, kakšno obliko mora zavzeti, če se informacija briše na horizontu na ta način. Prvič direktno korelirajo gravitacijo in kvantno informacijo. Toda najmočnejša ideja v Verlindejevem pristopu je prav gotovo, da je gravitacija v bistvu fenomen informacije.

Tu pa se moje razumevanje konča. Ali mi lahko kdo to močno idejo pojasni bolj laično?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:Z velikim zanimanjem spremljam razvoj na področju kvantne gravitacije. Ena najbolj revolucionarnih idej v zadnjem času se mi zdi ideja o povezavi gravitacije in informacije. Erik Verlinde iz Univerze v Amsterdamu je predlagal takšno idejo, ki je zajela fizike kot nevihta. Verlinde predlaga koncept, da je gravitacija le manifestacija entropije v vesolju. Njegova ideja temelji na drugem zakonu termodinamike, ki pravi, da se entropija vedno povečuje s časom. To nakazuje, da razlike v entropiji med deli vesolja ustvarjajo silo, ki prerazporeja snov na način, ki maksimira entropijo. Tej sili pravimo teža.

Že to je eksplozivna zamisel, spin-off te zamisli pa je še bolj eksotičen: gravitacija je v bistvu posledica informacije!

Jae-Weon (ki razvija Verlindejejve ideje na Univerzi v J. Koreji) in sodelavci domnevajo, da se izguba informacij na dogodkovnem horizontu črne luknje mora zgoditi. In če je tako, se mora prostor-čas organizirati na način, ki maksimira entropijo na teh horizontih. Z drugimi besedami, ustvarja gravitacijsko silo.

To je zanimivo iz več razlogov. Prvič, Jae-Weon in sodelavci predpostavljajo obstoj prostor-časa in njegovo geometrijo in se preprosto vprašajo, kakšno obliko mora zavzeti, če se informacija briše na horizontu na ta način. Prvič direktno korelirajo gravitacijo in kvantno informacijo. Toda najmočnejša ideja v Verlindejevem pristopu je prav gotovo, da je gravitacija v bistvu fenomen informacije.

Tu pa se moje razumevanje konča. Ali mi lahko kdo to močno idejo pojasni bolj laično?
Ja, zanimivo. Neke vrste prepletenost dvojčkov Verlinde, Erik in Herman. :D

stoplak
Prispevkov: 666
Pridružen: 25.7.2012 18:15

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a stoplak »

http://en.wikipedia.org/wiki/Erik_Verlinde
Verlinde je izjavil, da gravitacija obstaja zaradi razlike v koncentraciji informacij v praznem prostoru med dvema masama. S takšno teorijo je teško opisati homogeno gravitacijsko polje. Takšne teorije po navadi izhajajo iz tega, da gradient polja nastane zaradi geometrije telesa. Tako se točkastemu telesu vpliv z razdaljo zmanjšuje, ker se jakost njegovega vpliva razporeja v vedno večji volumen. Nekateri so tako gravitacijo opisovali, kot spremembo "gostote" prostora. V homogenem polju takšna sprememba gostote prostora ne more obstajati in takšna teorija pade.
Za predstavo vzamemo vpliv eksplozije granate. Bliže eksploziji si več delcev te zadene. Če je eksplozija "homogena" delci se širijo vzporedno v prostor, potem pa ni več odvisno od razdalje koliko delcev te zadene (seveda če zanemarimo ostale vplive).
Gravitacijo bi potem lahko predstavljala samo gostota toka informacije in ne sprememba gostote toka z razdaljo.
Zadnjič spremenil stoplak, dne 18.11.2013 10:22, skupaj popravljeno 1 krat.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a Roman »

vojko napisal/-a:Tu pa se moje razumevanje konča. Ali mi lahko kdo to močno idejo pojasni bolj laično?
Pri meni je enako. Poleg tega me je strah, da je fizika zašla na stranpot. Dokler meritve potrjujejo formule, je vse v redu, ko pa se začnejo stvari skrivati za besedami (in se besedam v ta namen spreminja pomen), pa dobim slab občutek.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

stoplak napisal/-a:http://en.wikipedia.org/wiki/Erik_Verlinde
Verlinde je izjavil, da gravitacija obstaja zaradi razlike v koncentraciji informacij v praznem prostoru med dvema masama. S takšno teorijo je teško opisati homogeno gravitacijsko polje. Takšne teorije po navadi izhajajo iz tega, da gradient polja nastane zaradi geometrije telesa. Tako se točkastemu telesu vpliv z razdaljo zmanjšuje, ker se jakost njegovega vpliva razporeja v vedno večji volumen. Nekateri so tako gravitacijo opisovali, kot spremembo "gostote" prostora. V homogenem polju takšna sprememba gostote prostora ne more obstajati in takšna teorija pade.
Za predstavo vzamemo vpliv eksplozije granate. Bliže eksploziji si več delcev te zadene. Če je eksplozija "homogena" delci se širijo vzporedno v prostor, potem pa ni več odvisno od razdalje koliko delcev te zadene (seveda če zanemarimo ostale vplive).
Gravitacijo bi potem lahko predstavljala samo gostota toka informacije in ne sprememba gostote toka z razdaljo.
Zapleteno do nerazumljivosti.

Ampak Verlinde v citiranem linku uporabi prispodobo o preskoku med termalnim gibanjem molekul
("Molecules themselves don't have any pressure, but a barrel of gas has.") in pritiskom. Zdi se mi, da je ta podobna metafori o molekulah vode in vodi kot tekočini, ki sem jo uporabil jaz.

V vsakem primeru pa je gravitacija najbolj zagonetna sila od vseh štirih; zdi se, da jo najbolj poznamo (saj jo vsak človek občuti neprestano), v resnici pa o njeni najgloblji naravi vemo zelo malo. Mene bega predvsem dejstvo, da je gravitacija za 30 velikostnih razredov šibkejša od ostalih treh! Elektrostatični privlak plastičnega glavnika na košček papirja premaga gravitacijo mase celotne Zemlje!

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roman napisal/-a:
vojko napisal/-a:Tu pa se moje razumevanje konča. Ali mi lahko kdo to močno idejo pojasni bolj laično?
Pri meni je enako. Poleg tega me je strah, da je fizika zašla na stranpot. Dokler meritve potrjujejo formule, je vse v redu, ko pa se začnejo stvari skrivati za besedami (in se besedam v ta namen spreminja pomen), pa dobim slab občutek.
Zakaj misliš, da je fizika zašla? Kaj se ti zdi slepa ulica: teorija strun, supergravitacija, zančna kvantna gravitacija?

stoplak
Prispevkov: 666
Pridružen: 25.7.2012 18:15

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a stoplak »

Vojko napisal/-a:"Molecules themselves don't have any pressure, but a barrel of gas has."
Saj tudi delec sam po sebi nima mase, dobi jo preko interakcije z higgsovim bozonom. Albert Einstein je ugotovil da masna telesa ukrivljajo prostor. To kar mi opažamo kot gravitacijo je posledica ukrivljeniga prostora, masa je posredni dejavnik. Tudi pri Verlindovem primeru obstaja posredni dejavnik in to je informacija.
Vojko napisal/-a:V vsakem primeru pa je gravitacija najbolj zagonetna sila od vseh štirih; zdi se, da jo najbolj poznamo (saj jo vsak človek občuti neprestano), v resnici pa o njeni najgloblji naravi vemo zelo malo. Mene bega predvsem dejstvo, da je gravitacija za 30 velikostnih razredov šibkejša od ostalih treh! Elektrostatični privlak plastičnega glavnika na košček papirja premaga gravitacijo mase celotne Zemlje!
Obnašanje telesa v gravitacijskem polju je posledica interakcija telesa in ukrivljenosti prostora. Kako teško je ukriviti prostor, pa priča šibkost gravitacijske sile glede na ostale osnovne sile.
Delci so kot črički. Vsi povprek se oglašajo in povzročajo hrup v prostoru. Res, ta hrup je zagoneten, bolj ga poslušaš, manj ti je jasno! :lol: :lol:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Stoplak je napisal:
Saj tudi delec sam po sebi nima mase, dobi jo preko interakcije z higgsovim bozonom. Albert Einstein je ugotovil da masna telesa ukrivljajo prostor. To kar mi opažamo kot gravitacijo je posledica ukrivljeniga prostora, masa je posredni dejavnik. Tudi pri Verlindovem primeru obstaja posredni dejavnik in to je informacija.
To že, vendar se je to zgodilo takoj po big bangu. To, da masa ukazuje prostoru, kako naj se krivi in prostor masi, kako naj se giblje, se še da razumeti. Kako pa naj razumeš hipotezo, da je gravitacija posledica informacije?
Obnašanje telesa v gravitacijskem polju je posledica interakcija telesa in ukrivljenosti prostora. Kako teško je ukriviti prostor, pa priča šibkost gravitacijske sile glede na ostale osnovne sile.
Delci so kot črički. Vsi povprek se oglašajo in povzročajo hrup v prostoru. Res, ta hrup je zagoneten, bolj ga poslušaš, manj ti je jasno!
Lahko pa gledaš tudi drugače: prostor je relativno lahko ukriviti, le gravitacija je tako noro šibka. V Začetku ni bilo tako: vse štiri sile so bile enakovredne… :wink:

stoplak
Prispevkov: 666
Pridružen: 25.7.2012 18:15

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a stoplak »

Na začetku se je zgodil veliki pok. Energija je bila neurejena kot da pogledaš v razburkano morje. Potem se je vesolje širilo in pri temperaturi kjer so se začele sile ločevati, so se v tem nemirnem morju začeli valovi urejati v nekakšne skupke, tako kot vidiš če vržeš kamen v malo manj razburkano morje. No ti lepi okrogli valovi so sedaj nekoliko bolj urejena oblika energije, ker imajo sedaj neko obliko in lastnosti, vsebujejo informacijo. Ko so se ti urejeni valovi pojavili se je pojavila gravitacija. Torej če te valove lepo skupaj urediš, bi to naj predstavljalo gravitacijo. Pri določeni temperaturi vesolja so se ti lepi ureje skupki valov, ki jim pravimo delci začeli združevati in so zato oddali energijo, podobno kot jo odda atom, ko nase veže elektron. Zaradi velike sproščene energije je prišlo do pospešenega širjenja, do inflacije vesolja. Zgodbo naprej pa verjetno že poznaš.
Poglej moj zadnji prispevek naviewtopic.php?f=21&t=5350&start=15, kjer omenjam informacijo v zvezi s tem kako se delci med seboj poznajo.
Zadnjič spremenil stoplak, dne 18.11.2013 18:22, skupaj popravljeno 2 krat.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

stoplak napisal/-a:Na začetku je bil veliki pok. Energija je bila neurejena kot da pogledaš v razburkano morje. Potem se je vesolje širilo in pri temperaturi kjer so se začele sile ločevati, so se v tem nemirnem morju začeli valovi urejati v nekakšne skupke, tako kot vidiš če vržeš kamen v malo manj razburkano morje. No ti lepi okrogli valovi so sedaj nekoliko bolj urejena oblika energije, ker imajo sedaj neko obliko in lastnosti, vsebujejo informacijo. Ko so se ti urejeni valovi pojavili se je pojavila gravitacija. Torej če te valove lepo skupaj urediš, bi to naj predstavljalo gravitacijo. Pri določeni temperaturi vesolja so se ti lepi ureje skupki valov, ki jim pravimo delci začeli združevati in so zato oddali energijo, podobno kot jo odda atom, ko nase veže elektron. Zaradi velike sproščene energije je prišlo do pospešenega širjenja, do inflacije vesolja. Zgodbo naprej pa verjetno že poznaš.
Poglej moj zadnji prispevek naviewtopic.php?f=21&t=5350&start=15, kjer omenjam informacijo v zvezi s tem kako se delci med seboj poznajo.
Z enim majhnim popravkom : NA ZAČETKU JE BILA BESEDA! :D

stoplak
Prispevkov: 666
Pridružen: 25.7.2012 18:15

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a stoplak »

Bargo, objavil si več kot 5 krat več prispevkov kot jaz, pa še vedno nisi osvojil tehnik tega foruma! :lol: :lol: :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

stoplak napisal/-a:Bargo, objavil si več kot 5 krat več prispevkov kot jaz, pa še vedno nisi osvojil tehnik tega foruma! :lol: :lol: :lol:
No, če tako praviš, potem povej še kaj so tehnike, ki jih omenjaš? :roll:

Odgovori