Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:
derik napisal/-a: In kaj že pomenijo te misli?
Derik, to bi pa že lahko vedel. Primer: partizani so ljubili belčke in domobrance, zato so jim pošiljali municijo (skozi cevi) ... :lol:
Se temu reče, ciljno usmerjeno komuniciranje?

Laser :lol:
Bravo! Der Kandidat hat gewonnen hundert Punkte!!!! Die Rote ist die Farbe!!! :lol:

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a derik »

bargo napisal/-a:
derik napisal/-a:
bargo napisal/-a: Torej, "ljubite svoje sovražnike" in "počnite to, kar bi si želeli, da drugi počnejo vam", so mogočne misli, ki odmevajo skozi zgodovino življenja. :wink:
In kaj že pomenijo te misli?
Si pozabil? Naj te spomnim, recimo, tebe bi lahko jaz izključil iz lokalnih debat za 24 ur vendar, četudi bi imel to tehnično možnost, tega ne bi storil. :wink:
Slab primer, ki bi zahteval obrnjen nauk: ne delajte drugim tistega, česar ne želite, da bi drugi delali vam.

Tvoj nauk pa je problematičen v vseh nesimetričnih primerih. Če bi si želel, da mi pošlješ vsak mesec 100 evrov, tvoj nauk zahteva, naj jih jaz sam pošiljam tebi. A ga zato propagiraš, da bi ti kdo nasedel?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

derik napisal/-a:
Bargo: Torej, "ljubite svoje sovražnike" in "počnite to, kar bi si želeli, da drugi počnejo vam", so mogočne misli, ki odmevajo skozi zgodovino življenja.
Derik: In kaj že pomenijo te misli?

Bargo: Si pozabil? Naj te spomnim, recimo, tebe bi lahko jaz izključil iz lokalnih debat za 24 ur vendar, četudi bi imel to tehnično možnost, tega ne bi storil.
Slab primer, ki bi zahteval obrnjen nauk: ne delajte drugim tistega, česar ne želite, da bi drugi delali vam.
Zakaj? Primer je dober, če ne kar odličen, saj je iz našega skupnega izkustva. Z konkretnim dejanjem do drugega si ti postavil tudi toleranco za svoja dejanja, kar pomeni, da si enakih dejanj želiš. Če ti prevedem, brisanje tvojih prispevkov, z ničelno toleranco, brez možnosti pojasnila, z dodatnim ukrepom "24 sata izključenja". :lol:

Poznaš tega:
Plava zlata ribica v morju, pa sreča drugo zlato ribico, debelo, celo zabuhlo, pa jo vpraša kaj je narobe z njo?
Pa ta debela reče: Plavam jaz po pristanišču 3 tedne nazaj, pa me ujame en ribič. Pa mu rečem: Eno željo TI izpolnim, če me spustiš. Pa me ribič pogleda, vrže nazaj in reče: Pa dej ne seri.

derik napisal/-a: Tvoj nauk pa je problematičen v vseh nesimetričnih primerih. Če bi si želel, da mi pošlješ vsak mesec 100 evrov, tvoj nauk zahteva, naj jih jaz sam pošiljam tebi.
Poglej, saj vendar sam ugotavljaš, da preden si nekaj želiš, moraš vedeti kaj pomeni tvoja želja, da se ne bi opekel na lastni želji. :lol:

kaj pa tega:
Ujame Gorenjc zlato ribico.
Vpraša ga, katere tri želje naj mu izpolni.
Prva želja:"Naj sosedu crkne krava."
Druga želja: "Naj še ta drugmu sosedu crkne krava."
Tretja želja: "Pa, naj še moja krava crkne."
"Ja, zakaj pa to?" se začudi ribica.
"Ti kar nared, kar sem reku. Da ne bosta unadva klinca k men po mlek hodila."

derik napisal/-a: A ga zato propagiraš, da bi ti kdo nasedel?
Kam si pa preskočil, za božjo voljo, Derik? :shock:

hm.

...
Therefore the sage says:
I take no action and people are reformed.
I enjoy peace and people become honest.
I do nothing and people become rich.
I have no desires and people return to the good and simple life.

Lao Tzu - chapter 57

...
Zaradi tega Mojster reče:
Opustim zakon,
in ljudje postanejo pošteni.
Opustim ekonomijo,
in ljudje postanejo srečni.
Opustim religijo,
in ljudje postanejo iskreni.
Opustim vse želje po skupnem dobrem,
in dobro postane običajno kot travnata bilka.

Lao Tzu - poglavje 57


Kaj le je v originalu napisal mojster Lao? :roll:

Suntory Time! - Lost in Translation :idea:

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a derik »

bargo napisal/-a:Zakaj? Primer je dober, če ne kar odličen, saj je iz našega skupnega izkustva. Z konkretnim dejanjem do drugega si ti postavil tudi toleranco za svoja dejanja, kar pomeni, da si enakih dejanj želiš. Če ti prevedem, brisanje tvojih prispevkov, z ničelno toleranco, brez možnosti pojasnila, z dodatnim ukrepom "24 sata izključenja".
Tak način sklepanja, ko iz verige dogodkov uporabiš le določen segment, ki ti najbolj ustreza, zgreši poanto moralnega nauka in te pripelje kamorkoli pač želiš.

Ampak tvoj moralni nauk ima itak napako, oz. ti ga še ni uspelo pojasniti.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

derik napisal/-a:
bargo napisal/-a:Zakaj? Primer je dober, če ne kar odličen, saj je iz našega skupnega izkustva. Z konkretnim dejanjem do drugega si ti postavil tudi toleranco za svoja dejanja, kar pomeni, da si enakih dejanj želiš. Če ti prevedem, brisanje tvojih prispevkov, z ničelno toleranco, brez možnosti pojasnila, z dodatnim ukrepom "24 sata izključenja".
Tak način sklepanja, ko iz verige dogodkov uporabiš le določen segment, ki ti najbolj ustreza, zgreši poanto moralnega nauka in te pripelje kamorkoli pač želiš.
Pa saj je samo en takšen dogodek, ki je primeren, iz skupnega izkustva? Se spomniš TI še kakšnega?


derik napisal/-a:
Bargo: Torej, "ljubite svoje sovražnike" in "počnite to, kar bi si želeli, da drugi počnejo vam", so mogočne misli, ki odmevajo skozi zgodovino življenja.
Derik: In kaj že pomenijo te misli?
Bargo: Si pozabil? ...
Ampak tvoj moralni nauk ima itak napako, oz. ti ga še ni uspelo pojasniti.
Moj moralni nauk?! No prav. Potrudil sem se, kolikor je bilo v moji moči.
Torej, če je napaka, je pač napaka, nič ni popolno, še posebej ne moralni nauki. :) Štejejo itak dejanja, kajti izkustvo je dialog z resničnostjo. :wink:

Matej 7:12 "Tako torej vse, kar hočete, da bi ljudje storili vam, tudi vi storite njim! To je namreč postava in preroki."

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a derik »

Ne zadostuje, da samo ponavljaš, moraš tudi vedeti, za katere primere to velja.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

derik napisal/-a:Ne zadostuje, da samo ponavljaš, moraš tudi vedeti, za katere primere to velja.
Seveda ne zadostuje ponavljanje, saj kar v teoriji praviloma deluje, v praksi odpove in to zato, ker morala temelji na emocionalnosti in je lahko nadgrajena z racionalnostjo, obratno pač ne gre v svetu živosti. :)

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a derik »

http://nl.ijs.si/janes/o-projektu/korpu ... _na_spletu
JANES (Jezikoslovna analiza nestandardne slovenščine) napisal/-a:Načrtovane raziskave

2.5  Prepoznavanje žaljivega govora na spletu

S pomočjo korpusa spletnih besedil bomo identificirali tudi elemente žaljivega govora. Gre za področje, ki je v Sloveniji šele v zametkih, zato bodo rezultati te raziskave relevantni za številne institucije, ki so odgovorne za zagotavljanje kulture dialoga (npr. varuh človekovih pravic in spletni portali novinarskih hiš). Iz besedil bomo izpisali problematične segmente z eksplicitnimi elementi žaljivega govora in na podlagi njih poskusili ustvariti značilke, ki bodo osnova za avtomatsko zaznavanje potencialno žaljivih izsekov v celotnem korpusu spletnih besedil.
Glede na to, da je v korpus in analizo vključen tudi forum Kvarkadabra, se nekaterim avtorjem obeta, da bodo njihovi tovrstni izpadi ovekovečeni v analih razvoja slovenskega jezika.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a shrink »

derik napisal/-a:http://nl.ijs.si/janes/o-projektu/korpu ... _na_spletu
JANES (Jezikoslovna analiza nestandardne slovenščine) napisal/-a:Načrtovane raziskave

2.5  Prepoznavanje žaljivega govora na spletu

S pomočjo korpusa spletnih besedil bomo identificirali tudi elemente žaljivega govora. Gre za področje, ki je v Sloveniji šele v zametkih, zato bodo rezultati te raziskave relevantni za številne institucije, ki so odgovorne za zagotavljanje kulture dialoga (npr. varuh človekovih pravic in spletni portali novinarskih hiš). Iz besedil bomo izpisali problematične segmente z eksplicitnimi elementi žaljivega govora in na podlagi njih poskusili ustvariti značilke, ki bodo osnova za avtomatsko zaznavanje potencialno žaljivih izsekov v celotnem korpusu spletnih besedil.
Glede na to, da je v korpus in analizo vključen tudi forum Kvarkadabra, se nekaterim avtorjem obeta, da bodo njihovi tovrstni izpadi ovekovečeni v analih razvoja slovenskega jezika.
No, podforum "O svetu za Luno" je že bil analiziran in jezikoslovci so zaznali le "hudomušnost".

Sam sem mnenja, da kljub izpadom na tem forumu ni nekih očitnih elementov žaljivega govora, kvečjemu je pri nekaterih prisoten ad hominem. Seveda je pomenljivo to, da so tisti, ki so konstantno jokcali o žalitvah, bili po njihovih standardih najbolj, če ne kar edini, žaljivi.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a derik »

shrink napisal/-a:No, podforum "O svetu za Luno" je že bil analiziran in jezikoslovci so zaznali le "hudomušnost".
Precej nedolžen forum.

Morda pa jezikoslovce bolj prizadane uvedba angleščine na univerzo, kot pa razpihovanje sovraštva do muslimanov, recimo 8)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a shrink »

derik napisal/-a:
shrink napisal/-a:No, podforum "O svetu za Luno" je že bil analiziran in jezikoslovci so zaznali le "hudomušnost".
Precej nedolžen forum.

Morda pa jezikoslovce bolj prizadane uvedba angleščine na univerzo, kot pa razpihovanje sovraštva do muslimanov, recimo 8)
Sam tega na tem forumu ne vidim. Sicer pa: tisti, ki meni, da se to dogaja, vedno lahko vsebino prijavi Spletnemu očesu.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

shrink napisal/-a:
derik napisal/-a:http://nl.ijs.si/janes/o-projektu/korpu ... _na_spletu
JANES (Jezikoslovna analiza nestandardne slovenščine) napisal/-a:Načrtovane raziskave

2.5  Prepoznavanje žaljivega govora na spletu

S pomočjo korpusa spletnih besedil bomo identificirali tudi elemente žaljivega govora. Gre za področje, ki je v Sloveniji šele v zametkih, zato bodo rezultati te raziskave relevantni za številne institucije, ki so odgovorne za zagotavljanje kulture dialoga (npr. varuh človekovih pravic in spletni portali novinarskih hiš). Iz besedil bomo izpisali problematične segmente z eksplicitnimi elementi žaljivega govora in na podlagi njih poskusili ustvariti značilke, ki bodo osnova za avtomatsko zaznavanje potencialno žaljivih izsekov v celotnem korpusu spletnih besedil.
Glede na to, da je v korpus in analizo vključen tudi forum Kvarkadabra, se nekaterim avtorjem obeta, da bodo njihovi tovrstni izpadi ovekovečeni v analih razvoja slovenskega jezika.
No, podforum "O svetu za Luno" je že bil analiziran in jezikoslovci so zaznali le "hudomušnost".

Sam sem mnenja, da kljub izpadom na tem forumu ni nekih očitnih elementov žaljivega govora, kvečjemu je pri nekaterih prisoten ad hominem. Seveda je pomenljivo to, da so tisti, ki so konstantno jokcali o žalitvah, bili po njihovih standardih najbolj, če ne kar edini, žaljivi.
To je bilo moje izrecno in javno izraženo mnenje že od vsega začetka ... 8)

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a derik »

shrink napisal/-a:
derik napisal/-a:
shrink napisal/-a:No, podforum "O svetu za Luno" je že bil analiziran in jezikoslovci so zaznali le "hudomušnost".
Precej nedolžen forum.

Morda pa jezikoslovce bolj prizadane uvedba angleščine na univerzo, kot pa razpihovanje sovraštva do muslimanov, recimo 8)
Sam tega na tem forumu ne vidim. Sicer pa: tisti, ki meni, da se to dogaja, vedno lahko vsebino prijavi Spletnemu očesu.
Jaz rajši kar sam opozorim avtorja. Občasno.

Je pa res, da se družba privadi na poplavo sovraštva in ga začno ljudje dojemati kot normalno stanje. Včasih je bila tudi nesolidnost poslovanja dejansko norma. Tisti, ki so vedno vdihavali samo onesnažen zrak, od začudenja kar izbulijo oči, če kdo zahteva svežino.

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

Tu imamo pa spet tako potvarjanje dejstev, da si to zasluži komentar.

Če pogledamo zgodovino prispevkov, je očitno, da shrink in vojko vsakogar, ki ni na njuni liniji, začneta žaliti. Seveda jima nekateri to vrnejo. Potem pa začneta jokcati in cviliti, da so ti "edini, ki žalijo", onadva sta pa žrtvi in angelčka!

Sedaj manjka samo še izjava derika, da pogrevam stare zgodbe - pogrevate jih vi (žalitve ne bi smele biti tema, saj imate CenZuro) , ker vam ne uspe povrniti forumu ugled in veljavo iz časov, ko so imeli glavno besedo strokovno podkovane in moralno neoporečne osebe - osebnosti, karakterji!

Čestitam vam za trud, na napredek bomo pa še malo počakali - upanje umrčka zadnje!

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

Zakaj vendar nekateri menijo, da je beseda "CENZURA" žaljivka? (S tem kajpak nisem imel v mislih besede "cenzura".)

Odgovori