Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

Da se tisti, ki ne verjamejo v svobodno voljo, poleg tega pa verjamejo v Laplaceovega demona, ne bodo posebno čutili odgovornega, kako se bodo igrali Maxwellovega (ali celo kakšnega hujšega) demona!

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

Nič od napisanega se nanaša name.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
11.4.2018 12:46
Nič od napisanega se ? nanaša name.
Roman, TI verjameš v svobodno voljo? :roll:

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

To sva že predebatirala. Kaj naj bi svobodna volja sploh bila? In zakaj me sprašuješ o verjetju? Dokaz, da je ni, je preprost: odločitev je deterministična in na vzroke nimamo vpliva (torej ni svobodna), ali pa je nedeterministična, torej naključna (torej tudi ni svobodna). V filozofiji se bije bitka med kompatibilisti (svobodna volja ni v nasprotju z determinizmom) in libertarci (svoboda ni v nasprotju z nedeterminizmom). Si želiš nadaljnje razprave? Si bral knjigo »O svobodni volji« Danila Šustra?

Ja, tisti vprašaj je morda (ali pa tudi ne) na mestu. V slovenščini imamo ta čuden pojav zanikanja nikalnice, ki je v bistvu protisloven. Ampak, saj si trditev prav razumel, kajne.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
12.4.2018 7:42
To sva že predebatirala.
Dovoli, da te popravim, debatirava, ker nisva še zadovoljna. No, vsaj jaz nisem. :wink:
Roman napisal/-a: Kaj naj bi svobodna volja sploh bila? In zakaj me sprašuješ o verjetju?
Sprašujem na tem mestu tebe, ker izjavljaš, da se ni nanašalo nate. Mislim pa, da je leo zadel tarčo. O verjetju pa te sprašujem, ker domnevam, da ne veš kako bi se odločil glede svobodne volje in rezultat tako še ni znan.
Roman napisal/-a: Dokaz, da je ni, je preprost: odločitev je deterministična in na vzroke nimamo vpliva (torej ni svobodna),
Odločitev je rezultat in do rezultata lahko pripeljejo različni vzroki in med možnimi rezultati in potencialnimi vzroki je odločitev, a ne?
In če tako, kako pride, da bi odločitev nujno morala biti deterministična?
Roman napisal/-a: ali pa je nedeterministična, torej naključna (torej tudi ni svobodna).
Kako pa boš dokazal naključnost v končnosti? :roll:
Roman napisal/-a: V filozofiji se bije bitka med kompatibilisti (svobodna volja ni v nasprotju z determinizmom) in libertarci (svoboda ni v nasprotju z nedeterminizmom). Si želiš nadaljnje razprave? Si bral knjigo »O svobodni volji« Danila Šustra?
Nisem bral te knjige.
Roman napisal/-a: Ja, tisti vprašaj je morda (ali pa tudi ne) na mestu. V slovenščini imamo ta čuden pojav zanikanja nikalnice, ki je v bistvu protisloven. Ampak, saj si trditev prav razumel, kajne.
Verjetno sem razumel in če tako se ne strinjam z tvojim stališčem.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
10.4.2018 17:32
bargo napisal/-a:
10.4.2018 16:03
Hvala. Nazorno si to razložil, ni kaj in imaš prav.
Ni za kaj. Res mi je žal, da je bilo to potrebno.
Če resnično misliš, da ti je žal, je škoda. :)
Roman napisal/-a:
In vendar je potrebno brati/dojemati v kontekstu in potem ni več tako zagonetno.
Samo v primeru, ko je kontekst en sam in sogovorniki soglašajo o njem.
Kontekst je en sam, zavest. :wink:
Roman napisal/-a:
Vidiš, očitno je, da dojemamo v kontekstu?
S tem, ko si spremenil abecedo, nisi dokazal dojemanja v konceptu.
Verjetno si mislil kontekst? Ker za koncept dojemanja simbolov in transformacije v pomen je to bil več kot odličen argument proti slovnici.
Roman napisal/-a:
Seveda vem kaj pišem
Potem te samo še prosim, da pišeš tako, da bom tudi jaz vedel, kaj pišeš. Seveda ni nujno, da prošnji ustrežeš.
Se trudim, kolikor je v moji moči in samo ko me popraviš/dopolniš bom lahko ustregel tvoji prošnji.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
12.4.2018 7:57
O verjetju pa te sprašujem, ker domnevam, da ne veš kako bi se odločil glede svobodne volje in rezultat tako še ni znan.
Verjetje ni moja metoda spoznavanja, zato prosim, drži se svojega komičnega boga, meni pa prizanesi z natolcevanjem. O svobodni volji se mi sploh ni treba odločati, vsekakor pa njen obstoj ali neobstoj ne more biti odvisen od moje ali kateregakoli drugega odločitve. Kakorkoli že, pa se moramo najprej pogovoriti o tem, kaj bi svobodna volja sploh bila. Zakaj nočeš sodelovati pri tem?
Odločitev je rezultat in do rezultata lahko pripeljejo različni vzroki in med možnimi rezultati in potencialnimi vzroki je odločitev, a ne?
Ne vem, kaj mi hočeš povedati. Je po tvoje odločitev rezultat (na začetku povedi) ali vzrok (na koncu povedi)?
In če tako, kako pride, da bi odločitev nujno morala biti deterministična?
Odločitev je posledica (če hočeš, rezultat) procesov v možganih. Če so ti procesi deterministični, je tudi odločitev takšna, če niso, tudi odločitev ni.
Kako pa boš dokazal naključnost v končnosti?
Po čem sprašuješ? Če me spomin ne vara, si že nekaj takega spraševal, morda si tudi že kaj pojasnil, ampak, po čem neki sprašuješ. Kakšno zvezo ima naključnost s končnostjo ali neskončnostjo?
Verjetno sem razumel in če tako se ne strinjam z tvojim stališčem.
Poglejva še enkrat, kaj je napisal Lev: "Da se tisti, ki ne verjamejo v svobodno voljo, poleg tega pa verjamejo v Laplaceovega demona, ne bodo posebno čutili odgovornega, kako se bodo igrali Maxwellovega (ali celo kakšnega hujšega) demona!" Moj odnos do svobodne volje ni stvar verjetja, enako velja za Laplaceovega demona, in ne vem, kakšno odgovornost bi mi rad pripisal z igranjem nekega demona. Lahko se sicer ne strinjaš z mojim stališčem, pri čemer bi bilo zanimivo prebrati, kakšno je po tvojem mnenju moje stališče.
bargo napisal/-a:
12.4.2018 8:19
Če resnično misliš, da ti je žal, je škoda. :)
Škoda je, da je bilo potrebno.
Roman napisal/-a:
In vendar je potrebno brati/dojemati v kontekstu in potem ni več tako zagonetno.
Samo v primeru, ko je kontekst en sam in sogovorniki soglašajo o njem.
Kontekst je en sam, zavest.
Ni. Vsak sogovornik ima svojo zavest, ta ni ena sama. Zato tudi kontekst ni en sam.
Verjetno si mislil kontekst?
Verjetno, a govora je bilo o konceptih.
Ker za koncept dojemanja simbolov in transformacije v pomen je to bil več kot odličen argument proti slovnici.
Hm, spet mešaš? Zakaj koncept dojemanja?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
12.4.2018 17:52
bargo napisal/-a:
12.4.2018 7:57
O verjetju pa te sprašujem, ker domnevam, da ne veš kako bi se odločil glede svobodne volje in rezultat tako še ni znan.
Verjetje ni moja metoda spoznavanja, zato prosim, drži se svojega komičnega boga, meni pa prizanesi z natolcevanjem.
Kako pa naj vem katera je tvoja metoda spoznavanja? Boš povedal katera je tvoja metoda spoznavanja?
Roman napisal/-a: O svobodni volji se mi sploh ni treba odločati, vsekakor pa njen obstoj ali neobstoj ne more biti odvisen od moje ali kateregakoli drugega odločitve.
Glede nato kar praviš, je vprašanje: Se sploh lahko karkoli odloča(š)?
Roman napisal/-a: Kakorkoli že, pa se moramo najprej pogovoriti o tem, kaj bi svobodna volja sploh bila. Zakaj nočeš sodelovati pri tem?
No ja, sodelujem že samo ni učinka. hm. Mogoče pa bi ti moral začeti. Torej, povej tiste lastnosti, ki bi lahko nakazovale na svobodno voljo?
Roman napisal/-a:
Odločitev je rezultat in do rezultata lahko pripeljejo različni vzroki in med možnimi rezultati in potencialnimi vzroki je odločitev, a ne?
Ne vem, kaj mi hočeš povedati. Je po tvoje odločitev rezultat (na začetku povedi) ali vzrok (na koncu povedi)?
No, med vzroki in potencialnim rezultatom tudi teče čas, a ne?
Roman napisal/-a:
In če tako, kako pride, da bi odločitev nujno morala biti deterministična?
Odločitev je posledica (če hočeš, rezultat) procesov v možganih. Če so ti procesi deterministični, je tudi odločitev takšna, če niso, tudi odločitev ni.
Vse je posledica velikega poka, če od takrat naprej štejemo čas in če so procesi v možganih deterministični potem povej kako pride, da fizika ni deterministična? Deterministični procesi v možganih izumijo ne deterministično fiziko, ali kako? :roll:
Roman napisal/-a:
Kako pa boš dokazal naključnost v končnosti?
Po čem sprašuješ? Če me spomin ne vara, si že nekaj takega spraševal, morda si tudi že kaj pojasnil, ampak, po čem neki sprašuješ. Kakšno zvezo ima naključnost s končnostjo ali neskončnostjo?
Vprašanje je preprosto: Kako boš dokazal, da je nekaj naključno? Sprva odgovori na to preprosto vprašanje preden postavljaš nova in nova vprašanja in se tako izogibaš odgovorom.
Roman napisal/-a:
Verjetno sem razumel in če tako se ne strinjam z tvojim stališčem.
Poglejva še enkrat, kaj je napisal Lev: "Da se tisti, ki ne verjamejo v svobodno voljo,

Ti verjameš v svobodno voljo?

Roman napisal/-a:
poleg tega pa verjamejo v Laplaceovega demona,

Verjameš v Laplaceovega demona?

Roman napisal/-a:
ne bodo posebno čutili odgovornega, kako se bodo igrali Maxwellovega (ali celo kakšnega hujšega) demona!"
To naj še ostane odprto dokler ne odgovoriš na zgornja vprašanja.
Roman napisal/-a: Moj odnos do svobodne volje ni stvar verjetja, enako velja za Laplaceovega demona,
Kako pa bi izrazil tvoj odnos do svobodne volje?
Roman napisal/-a: in ne vem, kakšno odgovornost bi mi rad pripisal z igranjem nekega demona.
Tudi jaz ne morem vedeti tega.
Roman napisal/-a: Lahko se sicer ne strinjaš z mojim stališčem, pri čemer bi bilo zanimivo prebrati, kakšno je po tvojem mnenju moje stališče.
Ha, ha, ta je dobra.
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a:Če resnično misliš, da ti je žal, je škoda. :)
Škoda je, da je bilo potrebno.
Niti ne, ker sedaj lahko razumeš, česar prej nisi. :wink:
Roman napisal/-a:
Bargo napisal/-a:
Roman napisal/-a:Samo v primeru, ko je kontekst en sam in sogovorniki soglašajo o njem.
Kontekst je en sam, zavest.
Ni. Vsak sogovornik ima svojo zavest, ta ni ena sama. Zato tudi kontekst ni en sam.
Seveda je. Zavest je skupna vsem sogovornikom, ker drugače ne bi bili sogovorniki in zato je kontekst en sam, zavest.
Roman napisal/-a:
Verjetno si mislil kontekst?
Verjetno, a govora je bilo o konceptih.
Govora je bilo že o marsičem tudi o žbongljih.

Derik: K0 m3r1š, D4 81 PR1d081L 1Nf0rm4c1j0, d3j4n5k0 129u81š 1nf0rm4C1j0 1n 74K0 P0J45n1Š N4KlJUČn057" 8)
Bargo: Vidiš, očitno je, da dojemamo v kontekstu?
Roman: S tem, ko si spremenil abecedo, nisi dokazal dojemanja v konceptu.
Bargo: Verjetno si mislil kontekst?
Roman: Verjetno, a govora je bilo o konceptih.


Če TI nisi več siguren v to kar si mislil, ko si napisal, kako te naj potem Jaz razumem napisano ali drugače povedano, meni je sedaj jasno zakaj TI ne razumeš mene.

Roman napisal/-a:
Ker za koncept dojemanja simbolov in transformacije v pomen je to bil več kot odličen argument proti slovnici.
Hm, spet mešaš?
Zakaj koncept dojemanja?
Nič ne mešam, če pa že, razloči zmešano. Zato, ker ne veš KAKO razumeš prebrano, kvečjemu lahko domnevaš KAKO bi naj potekalo razumevanje, kar pa itak ni pomembno, ker se dogaja kljub temu nerazumevanju razumevanje. 8)

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
12.4.2018 21:47
Kako pa naj vem katera je tvoja metoda spoznavanja?
Za najin pogovor tudi ni potrebno, da veš.
Roman napisal/-a:O svobodni volji se mi sploh ni treba odločati, vsekakor pa njen obstoj ali neobstoj ne more biti odvisen od moje ali kateregakoli drugega odločitve.
Glede nato kar praviš, je vprašanje: Se sploh lahko karkoli odloča(š)?
Pravim, da (ne)obstoj svobodne volje ni in ne more biti odvisen od naše odločitve o tem (ne)obstoju. In ni vprašanje, ali se lahko odločamo, ampak je vprašanje, ali se lahko svobodno odločamo.
Mogoče pa bi ti moral začeti. Torej, povej tiste lastnosti, ki bi lahko nakazovale na svobodno voljo?
No, prav. Dva pogoja sta nujna: da je človek sam izvor oziroma dejavnik odločitve, in da ima izbiro med možnostmi. Govoriva seveda o psihološki svobodi.
Roman napisal/-a:Je po tvoje odločitev rezultat (na začetku povedi) ali vzrok (na koncu povedi)?
No, med vzroki in potencialnim rezultatom tudi teče čas, a ne?
Hočeš reči, da čas pripelje do tega, da je odločitev vzrok in posledica same sebe? Pa ne zdaj zavijati z očmi, preberi, kaj si napisal.
če so procesi v možganih deterministični potem povej kako pride, da fizika ni deterministična?
To si že slišal: narava je do nekega nivoja deterministična, v subatomskem svetu pa ne. Meja je kajpak problematična, oziroma je v "makro" svetu naključnost neopazna. In kje piše, da je fizika nederministična?
Deterministični procesi v možganih izumijo ne deterministično fiziko, ali kako?
Kaj pa je to takega? V čem vidiš problem?
Vprašanje je preprosto: Kako boš dokazal, da je nekaj naključno?
Počasi! Vprašal si nekaj drugega: "Kako pa boš dokazal naključnost v končnosti?" No, zdaj ko si vprašanje poenostavil, te lahko napotim na Kvarkadabrin članek: http://www.kvarkadabra.net/2007/03/kaj-je-nakljucnost/. Temu nimam česa dodati.
Sprva odgovori na to preprosto vprašanje preden postavljaš nova in nova vprašanja in se tako izogibaš odgovorom.
Ne natolcuj, prosim. Najprej si postavil zelo nejasno vprašanje in nisem mogel razbrati, po čem sprašuješ. Navsezadnje si ti tisti, ki se izogibaš odgovorom. Dopuščam možnost, da se tega ne zavedaš.
Ti verjameš v svobodno voljo?
Spet to trapasto vprašanje. Ti verjameš v žbonglje?
Verjameš v Laplaceovega demona?
Spet nejasno vprašanje. Tega demona ni. V tistih časih je prevladovalo mnenje, da bo klasična fizika pojasnila ves svet, kar se je kasneje izkazalo za utopično. Torej je tudi Laplaceova trditev dokazano napačna. In kaj naj bi jaz pri vsem tem verjel?
To naj še ostane odprto dokler ne odgovoriš na zgornja vprašanja.
Smešno.
Kako pa bi izrazil tvoj odnos do svobodne volje?
Stojim pred uganko.
Roman napisal/-a:Lahko se sicer ne strinjaš z mojim stališčem, pri čemer bi bilo zanimivo prebrati, kakšno je po tvojem mnenju moje stališče.
Ha, ha, ta je dobra.
Ta pa je neumna. Ne strinjaš se z mojim stališčem, obenem pa ne veš, kakšno to sploh je. Torej ne veš, s čim se ne strinjaš. In ko te vprašam, ali se strinjaš s svojim mnenjem, začneš zavijati z očmi. Kako naj se vendar pogovarjam s teboj?
Niti ne, ker sedaj lahko razumeš, česar prej nisi.
No, uganka, kako se lahko po tvoji glavi pletejo take neumnosti, se mi ne zdi ravno rešljiva. Ali pač?
Zavest je skupna vsem sogovornikom
Ne govori neumnosti. Moja zavest je moja, tvoja je tvoja, skupne zavesti ni.
ker drugače ne bi bili sogovorniki
Sogovorniki smo zato, ker si zmenjavamo informacije o svojih mislih. Če bi imeli skupno zavest, to ne bi bilo potrebno.
in zato je kontekst en sam, zavest.
Ni.
Govora je bilo že o marsičem tudi o žbongljih.
Očitno se iz žbongljev nisi ničesar naučil. (jaz pa tudi ne, ko se še vedno trudim pogovarjati s teboj. Le kdaj me bo izučilo?)

Uporabniški avatar
stream
Prispevkov: 313
Pridružen: 21.3.2006 0:39
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a stream »

A bi mi lahko kdo z numerologijo rešil stanovanjski problem? zanima me še hologram, kje sploh tole

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

Edina delujoča numerologija je na primer tale: https://www.unicreditbank.si/si/prebiva ... redit.html. Hologram pa ti pri stanovanjskem problemu ne bo čisto nič pomagal.

Uporabniški avatar
stream
Prispevkov: 313
Pridružen: 21.3.2006 0:39
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a stream »

Kaj pa osnovna šola končana vedno odlično, pohvale, priznanja. Po gimnaziji pristaneš v rokah psihiatrov. Si da kako pomagat?

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

stream napisal/-a:
14.4.2018 17:02
Si da kako pomagat?
Na Kvarkadabri verjetno ne.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roman napisal/-a:
14.4.2018 20:27
stream napisal/-a:
14.4.2018 17:02
Si da kako pomagat?
Na Kvarkadabri verjetno ne.
Bo držalo, roman. Obstajajo pa specializirane ustanove, kjer takim verjetno "si da kako pomagat"... :lol:

Vesel bi bil, če bi mi kdo prevedel ta 'stavek' v slovenščino ... :lol: :lol:

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

vojko napisal/-a:
14.4.2018 22:56
Vesel bi bil, če bi mi kdo prevedel ta 'stavek' v slovenščino ... :lol: :lol:
Saj ni tako hudo. Rečeš recimo, da se v takih ustanovah trudijo pomagati nesrečnikom, kakršni so nekateri tu prisotni. Uspešnost tega truda pa je seveda vprašljiva.

Odgovori