Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Se kar strinjam, tommo. Filozofija še ni rešila nobenega realnega problema, fizika s tehnologijo pa že mnoge.
Se mi zastavi nekaj vprašanj, najprej, kaj sploh je filozofija, kaj je realno in seveda, kaj je realen problem? Zatem, ali je naloga filozofije reševati probleme?

Gilles Deleuze: »Filozofija je disciplina, ki ustvarja in izumlja koncepte. Koncept je opeka. Lahko se uporabi za gradnjo sodišča razuma. Ali pa ga lahko vržemo skozi okno.«
Zaverovanost v moč kontemplacije, zaničevanje eksperimentalnih rezultatov, slabšalen odnos do vsega, kar diši po "grobem materializmu" slej ko prej pripelje do ene od variant idealizma.
Kaj v zgornjem stavku pomeni pojem idealizem?
Najslabša varianta pa je gotovo religija.
Nisem prepričan, ampak ...
Tudi meni se zdi Saganova ideja globoka in vsebinsko bogata. Morda pa se v pi skriva ključ do razumevanja zgradbe Prostora (dimenzionalnost, ukrivljenost, izotropičnost, itd.) Ali je v razmerju obsega kroga do njegovega polmera, ki ga izraža pi kaj več kot le naključno brezdimenzionalno število 3,14....., ali pa odraža neko globljo karakteristiko strukture Prostora? V vsakem primeru zelo zanimivo!
Verjamem, da je zanimivo in to mislim povsem resno, vendar tvoje razmišljanje je povsem filozofsko, če se tako izrazim in ne kompliciram. Kar se sprašuješ: "Ali je v razmerju obsega kroga do njegovega polmera, ki ga izraža pi kaj več kot le naključno brezdimenzionalno število 3,14", je čista metafizika. Zopet, meni povsem OK, vendar čemu potem tisti tvoj "populistični hvalospev" grobemu materializmu?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Mislim, da ne. Numerologija sloni na naključno izbranih, poljubnih številkah, ki niso "organski" del vesolja, kot je pi. Numerologija je psevdoznanost, podobno kot alkemija napram kemiji in astrologija napram astronomiji. Zanimivo je vprašanje, ali bi bil pi drugačen v drugačnem vesolju z drugačnimi prostorskimi karakteristikami?
Vojko, lahko utemeljiš, da je število \(\pi\) "organski" del vesolja? Meni to zveni zelo pitagorejsko (http://sl.wikipedia.org/wiki/Pitagorejstvo). No kakor koli, definitivno pa je to razmišljanje povsem metafizično ...

Število \(\pi\) je matematična konstanta, in je kot taka lahko zgolj enaka v vseh drugih, takšnih in drugačnih, vesoljih. (http://sl.wikipedia.org/wiki/Pi)

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

Tommo napisal/-a:Njeno sporočilo pa je vsaj zame to, da moramo skrivnosti vesolja oziroma njegov ''pomen'' iskati v naravi sami in njenih zakonitostih v smislu preverljive ''objektivnosti'', manj pa izključno v globinah človeškega uma v smislu subjektivnega razmišljanja ali po domače filozofiranja.
Kako lepa filozofska misel, resnično.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

Vojko napisal/-a:Kaj pa veš o črvinah, da opraviva preliminarni test?
Hm. Sem razmišljal, Vojko ? Znanstvena metoda, ravnina, virtualnost, vera, se spomniš ?
Bargo napisal/-a: Črvine ja, to je nekaj, kar ima potencial, da lahko potujemo po vesolju, velikem vesolju !
Kaj je Vesolje ? Za božjo voljo,nikar se ne ustavi, Ti, ki se kličeš Vesolje

Recimo kaj praviš na tole prezentacijo : viewtopic.php?f=21&t=5070, kot model črvine ? :roll:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

problemi napisal/-a:
Tommo napisal/-a:Njeno sporočilo pa je vsaj zame to, da moramo skrivnosti vesolja oziroma njegov ''pomen'' iskati v naravi sami in njenih zakonitostih v smislu preverljive ''objektivnosti'', manj pa izključno v globinah človeškega uma v smislu subjektivnega razmišljanja ali po domače filozofiranja.
Kako lepa filozofska misel, resnično.
Res je. :wink: Samo je tudi celovita ? :oops:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

bargo napisal/-a:Res je. :wink: Samo je tudi celovita ? :oops:
Ne, nikakor ni celovita.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Problemi je napisal:
Se mi zastavi nekaj vprašanj, najprej, kaj sploh je filozofija, kaj je realno in seveda, kaj je realen problem? Zatem, ali je naloga filozofije reševati probleme?

Gilles Deleuze: »Filozofija je disciplina, ki ustvarja in izumlja koncepte. Koncept je opeka. Lahko se uporabi za gradnjo sodišča razuma. Ali pa ga lahko vržemo skozi okno.«
Za definicijo filozofije se bi kar strinjal z Deleuzem.

"Realno" v tem kontekstu pa sem mislil bolj na materialno, v smislu kot ekonomisti govorijo o »realnem sektorju« proizvodnje in »duhovni produkciji«. Ali pa morda še bolj v duhu Marxove 11. teze o Feuerbachu.

Vprašanja, ki si jih zastavil pa so substancionalna, vsekakor.
Kaj v zgornjem stavku pomeni pojem idealizem?
»Idealízem je doktrina, da bodisi celoto ali nepogrešljiv del vsake popolne resničnosti gradijo ideje oziroma mišljenje; svet snovnih stvari brez mišljenja bodisi ne bi mogel obstajati ali pa ne bi bil popolnoma »resničen«.«(Wiki)

Približno v tem smislu.
Verjamem, da je zanimivo in to mislim povsem resno, vendar tvoje razmišljanje je povsem filozofsko, če se tako izrazim in ne kompliciram. Kar se sprašuješ: "Ali je v razmerju obsega kroga do njegovega polmera, ki ga izraža pi kaj več kot le naključno brezdimenzionalno število 3,14", je čista metafizika. Zopet, meni povsem OK, vendar čemu potem tisti tvoj "populistični hvalospev" grobemu materializmu?
Zakaj bi bila takšna spraševanja »čista metafizika«?

Noben "populistični hvalospev" grobemu materializmu ni bil mišljen. Hotel sem karikirati nekatere precej ekstremne idealistične poglede, da je vse, kar je povezano s primarnimi, biološkimi potrebami ljudi, pa tudi produkcijo materialnih dobrin »grobi materializem«; dobra je po njihovem mnenju le filozofija, odmaknjena od »realnega sveta«, ki v svojih slonokoščenih stolpih kontemplira o duhovnih stvareh ali ezoteriki.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

Problemi napisal/-a:Število PI je matematična konstanta
Zdi se mi, da tole ne drži. PI je neskončno zaporedje. Konstanta postane šele, ko se dogovorimo za natančnost ! Iz tega sledi, da ne moremo izračunati obsega kroga, brez da bi se predhodno dogovorili o natančnosti izračuna !
Pravzaprav ničesar ne moremo natančno izračunati, kar vsebuje PI v enačbi ?! :oops:
Zadnjič spremenil bargo, dne 15.1.2013 0:40, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Problemi je napisal:
Vojko, lahko utemeljiš, da je število "organski" del vesolja? Meni to zveni zelo pitagorejsko (http://sl.wikipedia.org/wiki/Pitagorejstvo). No kakor koli, definitivno pa je to razmišljanje povsem metafizično ...

Število je matematična konstanta, in je kot taka lahko zgolj enaka v vseh drugih, takšnih in drugačnih, vesoljih. (http://sl.wikipedia.org/wiki/Pi)
Bom poskušal, ne vem pa, če mi bo uspelo, ker je tudi meni samemu misel nejasna, napisal sem jo impulzivno, brez tehtnega premisleka.

Organski zato, ker je sestavni del geometrije našega Vesolja. Po tem, kar sem bral o prostoru znotraj črne luknje, nisem prepričan, da tam velja številčna vrednost =3,14… Hitrost svetlobe, ki je tudi konstanta, se mi zdi, da ni tako »organsko« zraščena s samo strukturo Prostora; mislim, da bi lahko bila tudi 0,9 ali 1,1 c, pa ne bi bilo dramatičnih posledic. Za nisem prepričan. Premalo poznam fiziko, da bi imel o tem kvalificirano mnenje. Morda bo kdo od fizikov, recimo shrink ali aniviller rekel kakšno okoli tega.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
Vojko napisal/-a:Kaj pa veš o črvinah, da opraviva preliminarni test?
Hm. Sem razmišljal, Vojko ? Znanstvena metoda, ravnina, virtualnost, vera, se spomniš ?
Bargo napisal/-a: Črvine ja, to je nekaj, kar ima potencial, da lahko potujemo po vesolju, velikem vesolju !
Kaj je Vesolje ? Za božjo voljo,nikar se ne ustavi, Ti, ki se kličeš Vesolje

Recimo kaj praviš na tole prezentacijo : viewtopic.php?f=21&t=5070, kot model črvine ? :roll:
Slabo, nezadostno. Na temelju tega bova težko resno debatirala o črvinah... :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:
Vojko napisal/-a:Kaj pa veš o črvinah, da opraviva preliminarni test?
Hm. Sem razmišljal, Vojko ? Znanstvena metoda, ravnina, virtualnost, vera, se spomniš ?
Bargo napisal/-a: Črvine ja, to je nekaj, kar ima potencial, da lahko potujemo po vesolju, velikem vesolju !
Kaj je Vesolje ? Za božjo voljo,nikar se ne ustavi, Ti, ki se kličeš Vesolje

Recimo kaj praviš na tole prezentacijo : viewtopic.php?f=21&t=5070, kot model črvine ? :roll:
Slabo, nezadostno. Na temelju tega bova težko resno debatirala o črvinah... :wink:
Meni se zdi kar posrečeno. :oops: O resni debati, iz moje strani, ne more biti govora. Dalje od "kondenzatorja" nisem prišel. :wink:
Imaš kak boljši predlog ?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo je napisal:
Meni se zdi kar posrečeno. :oops: O resni debati, iz moje strani, ne more biti govora. Dalje od "kondenzatorja" nisem prišel. :wink:
Imaš kak boljši predlog ?
Nimam, sicer si pa ti iniciral debato o črvinah. Jaz navadno ne počnem tega, če o stvari ne vem kaj dosti. Rzen v "šolskem kotičku"... :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:bargo je napisal:
Meni se zdi kar posrečeno. :oops: O resni debati, iz moje strani, ne more biti govora. Dalje od "kondenzatorja" nisem prišel. :wink:
Imaš kak boljši predlog ?
Nimam, sicer si pa ti iniciral debato o črvinah. Jaz navadno ne počnem tega, če o stvari ne vem kaj dosti. Rzen v "šolskem kotičku"... :wink:
Ok, zato sem jo postavil k amritu. Bom poskusil tvegati. :wink:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

bargo napisal/-a:Zdi se mi, da tole ne drži. PI je neskončno zaporedje. Konstanta postane šele, ko se dogovorimo za natančnost ! Iz tega sledi, da ne moremo izračunati obsega kroga, brez da bi se predhodno dogovorili o natančnosti izračuna ! Pravzaprav ničesar ne moremo natančno izračunati, kar vsebuje PI v enačbi ?! :oops:
Verjetno imaš prav, neskončna zaporedja so hudir, sploh če hočemo to isto zaporedje označiti za konstanto. Ampak ... mene nikoli pri konstantah ni fascinirala številka temveč vsebina. Recimo \(\pi= 3.141592653589793238462643...\) mi je bolj kot ne irelevantno, tisto kar je meni zanimivo pa je, da je \(\pi\) konstanta, ki "je enaka razmerju med obsegom kroga in njegovim premerom". (Wikipedija). Na primer, da se vprašava še glede druge konstante \(c\), torej hitrosti svetlobe oziroma elektromagnetnega valovanja v vakuumu. Vrednost le te, po definiciji, znaša \(c=2,99792458\cdot10^8 m/s\). Tudi tu bi se mogoče našala kakšno neskončno zaporedje, ampak tisto kar je meni važno je, da \(c\) govori o najvišji možni hitrosti širjenja elektromagnetnega valovanja (ali česar koli) v našem vesolju.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Za definicijo filozofije se bi kar strinjal z Deleuzem.
Sicer vem kaj želiš reči, amapok te Deleuzove besede so daleč od definicije filozofije. Priporočam ti v branje njegovo in Guattarijevo knjigo: "G. Deleuze, F. Guattari, Kaj je filozofija? Gre za celo knjigo dveh vrhunskih filozofov, pa še ne dobimo neko celostno, dokončno definicijo filozofije. :)
"Realno" v tem kontekstu pa sem mislil bolj na materialno, v smislu kot ekonomisti govorijo o »realnem sektorju« proizvodnje in »duhovni produkciji«. Ali pa morda še bolj v duhu Marxove 11. teze o Feuerbachu.
Sem mislil, da z "realno" ciljaš na stvari katere opišeš zgoraj, vendar sem raje vprašal.

To imaš povsem prav. Filozofija, vendar bom tu malce bolj natančen, ker zgoraj opišeš nekaj, kar recimo rešuje tudi politična ekonomija (konec koncev Marx), politika pa je tudi filozofska disciplina (praktična filozofija), no kakor koli ... strinjam se stabo, da filozofija ne rešuje problemov, v kjmontekstu kot to slikovito nekje opiše Žižek, da v primeru, da bi proti Zemlji letel nek objekt, ki bi lahko povzročil pravo katastrofo, da bi bilo napačno o rešitvi tega spraševati filozofe in da bi bilo smiselno se glede tega vprašanja obrniti recimo na fizike. N aistemn mestu Žižek tudi pove meni zelo dobro "definicijo" filozofije in sicer, da le ta ne ponuja odgovorov, temveč zastavlja prava (pravilna) vprašanja. Torej, da "glavna" naloga filozofije tiči v pravilnem zastvaljanju vprašanj oziroma postavljanju vprašanj na prave probleme. Naj podam primer, ki sem se ga v tem trenutku spomnil, tako da ni nujno, da bo dober, in je ravno iz politike, torej, po meni ni vprašanje ali je ali ni JJ koruptiven ali pa ali so politiki koruptivne barabe, temveč ali ekonomski (neo)liberlani sistem generira korupcijo?
»Idealízem je doktrina, da bodisi celoto ali nepogrešljiv del vsake popolne resničnosti gradijo ideje oziroma mišljenje; svet snovnih stvari brez mišljenja bodisi ne bi mogel obstajati ali pa ne bi bil popolnoma »resničen«.«(Wiki)
Ali misliš, da je naša oziroma človekova pozicija lahko povsem materialistična (seveda v ontološkem smislu) in se lahko v celotu izognemo idealizmu?
Verjamem, da je zanimivo in to mislim povsem resno, vendar tvoje razmišljanje je povsem filozofsko, če se tako izrazim in ne kompliciram. Kar se sprašuješ: "Ali je v razmerju obsega kroga do njegovega polmera, ki ga izraža pi kaj več kot le naključno brezdimenzionalno število 3,14", je čista metafizika. Zopet, meni povsem OK, vendar čemu potem tisti tvoj "populistični hvalospev" grobemu materializmu?
Zakaj bi bila takšna spraševanja »čista metafizika«?
Ja sprašuješ se po nekaj več: "Ali je v razmerju obsega kroga do njegovega polmera, ki ga izraža pi kaj več kot le naključno brezdimenzionalno število 3,14". (Vsak) materialist realist ti bo rekel, nič več, gre pač za razmerje med obsegom kroga in njegovim premerom. Nič več in nič manj. Da ne bo pomote, vojko, meni so tvoja vprašanja povsem legitimna in sam smatram, da je prav da se ljudje sprašujemo tudi po čez, po meta fizilkalni realnosti. Seveda razmislek mora biti smiselen in v okviru dognanj znanosti, drugače pa seveda ...
Noben "populistični hvalospev" grobemu materializmu ni bil mišljen. Hotel sem karikirati nekatere precej ekstremne idealistične poglede, da je vse, kar je povezano s primarnimi, biološkimi potrebami ljudi, pa tudi produkcijo materialnih dobrin »grobi materializem«; dobra je po njihovem mnenju le filozofija, odmaknjena od »realnega sveta«, ki v svojih slonokoščenih stolpih kontemplira o duhovnih stvareh ali ezoteriki.
Iskreno povedano ne vem o katerih predstavnikih idealizma tu govoriš, jih lahko nekaj našteješ?

Če tu ciljaš na idealiste, kot je recimo, sicer, in to iskreno povedano, z moje strani zelo spoštovana, najina sogovornica agata, potem smatram, da je tam pojem idealizem ustrezen.
Zadnjič spremenil problemi, dne 15.1.2013 9:57, skupaj popravljeno 1 krat.

Odgovori