Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

derik napisal/-a:... od katerih pa imaš ti vernike povrhu za pristranske ...
Mar niso?
... hm, zakaj pa le njih?
Kako, zakaj pa le njih? Saj ne samo njih. Tudi rdeči zgodovinarji radi potvarjajo zgodovino. Pri tem rdeča barva ni sinonim za ateizem.
Veliko zanimivejši naj bi bili nauki, do katerih pa imajo žal nekateri ideološko sfrizirani ateisti vgrajen odpor.
Predlagal sem pogovor o teh naukih. Kje začnemo? Nobenega odpora ne čutim pri tem, če si imel mene v mislih.
To odpira zanimivo vprašanje, o kakšnih vidikih medčloveških odnosov ti zgoraj omenjeni ateisti sploh razpravljajo in kako si lahko privoščijo ignorirati tozadevne ideje, če so povezane z religijami.
Zaznavam pristranskost?

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:... kako boš sicer sploh ugotovil in dokazal njegov zgodovinski obstoj?
Ne bom. Moti me pa vehementno zatrjevanje, da gre za zgodovinsko osebo, z dodatkom, da tako misli večina zgodovinarjev.
O naravi človeka, o človeku v naravi, človečnosti, ...?
Sem za to.
bargo napisal/-a:Hecno pa je, da ti atesti verjamejo tako v evolucijo, kot tudi v začetek Vesolja
Morda kdo verjame v našteto, a ne brez tehtnih razlogov.
... pri čemer je jasno, da so z začetkom vsaj enega začetka, resne težave, singularnost, ki pa nima več smisla.
Očitno je tebi pri tem vse jasno.
Pojavnost brez smisla, bi dejali verni ateisti.
Zelo rad polagaš besede v usta ateistov. Odvadi se te grde razvade.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

derik napisal/-a:
Roman napisal/-a:
derik napisal/-a:V zgornje tri značilnosti lahko bodisi verjameš, ali pa ne, ne moreš pa oboje hkrati, kot v tvojem sklepanju.
Ampak poanta vere je ravno v verjetju v oboje. Oni lahko verjamejo oboje. In zgodovinskost Jezusa najbrž ne more biti odvisna od vere.
Ne vem, zakaj v sekularni državi nekateri ateisti že v principu zavračajo neke filozofske ideje o odnosih med ljudmi zaradi tega, ker je njihovo avtorstvo slučajno pripisano osebi iz neke religije, ki je morda zgodovinsko vprašljiva.

Če mi ti poveš kaj pametnega, je zame to že samo po sebi vredno, in idej ne pogojujem z dokumentiranim izvorom originalnega avtorja.
Čudim se, da postavljaš takšna vprašanja. Ateisti "že v principu zavračajo neke filozofske ideje o odnosih med ljudmi zaradi tega, ker je njihovo avtorstvo slučajno pripisano osebi iz neke religije" preprosto zato, ker so 'okužene' s to zaostalo družbeno zavestjo (i.e. religijo) in so že a priori neobjektivne, obremenjene z religioznim prepričanjem, v katerega temelju je nebuloza, da naravni zakoni ne veljajo, da se svet vrti po 'nedoumljivem božjem načrtu', da razna božanstva na nedoumljiv način - potem, ko so ustvarila vesolje in nas - intervenirajo s čudeži, nagradami in kaznimi za 'neverujoče', ipd., itd. ad infinitum.

Ne vem, kako je to mogoče uskladiti z realnim svetom kjer vladajo nespremenljivi naravni zakoni in kjer ni prostora za nadnaravno.

Vem, kaj boš odgovoril: lahko si globoko veren znanstvenik. Če dobro premisliš, to ne more biti res. Gre za prefinjeno hipokrizijo: ali verjameš v religiozne mite in kršitev naravnih zakonov (pravi vernik), ali pa ne in si torej le 'part-time' vernik. Ne moreš obesiti svoje vere na klin skupaj s klobukom, ko vstopaš v svoj laboratorij (kjer seveda veljajo naravni zakoni in ni čudežev), v nedeljo zjutraj pa klečiš v cerkvi, sprejemaš 'Kristusovo telo' pri evharistiji in moliš, da bi bog uslišal tvoje priprošnje. To je hinavščina par ecxellence. Ali verjameš v nadnaravno, ali pa ne. Tertium non datur. 8)

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Zajc »

Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a:... kako boš sicer sploh ugotovil in dokazal njegov zgodovinski obstoj?
Ne bom. Moti me pa vehementno zatrjevanje, da gre za zgodovinsko osebo, z dodatkom, da tako misli večina zgodovinarjev.
Če morda ciljaš name: sicer nisem nikjer eksplicitno "vehementno zatrjeval", da gre za zgodovinsko osebo.

Kakšno pa je stališče večine zgodovinarjev, pa je jasno, to lahko "vehementno zatrjujem". Zdaj pa samo vprašanje, kolikšen odstotek zgodovinarjev mora biti tega prepričanja, preden lahko rečemo, da gre za zgodovinsko osebo. Je to npr. 95% ali 99%?

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Zajc »

vojko napisal/-a:Čudim se, da postavljaš takšna vprašanja. Ateisti "že v principu zavračajo neke filozofske ideje o odnosih med ljudmi zaradi tega, ker je njihovo avtorstvo slučajno pripisano osebi iz neke religije" preprosto zato, ker so 'okužene' s to zaostalo družbeno zavestjo (i.e. religijo) in so že a priori neobjektivne, obremenjene z religioznim prepričanjem, v katerega temelju je nebuloza, da naravni zakoni ne veljajo, ...
Zanima me, na kakšen način je neka preprosta humanistična misel (npr. "ljubite svoje sovražnike") lahko okužena oz. "obremenjena z religioznim prepričanjem"?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a:... kako boš sicer sploh ugotovil in dokazal njegov zgodovinski obstoj?
Ne bom.
No vidiš, nekdo se vendar mora posvetit temu raziskovanju in kdo bi bil primernejši od zgodovinarjev, čigar poklic je raziskovanje človeške zgodovine. Vendar dokler sami sebe raziskujemo/preiskujemo, pač ne moremo pričakovati objektivnih rezultatov, a ne?
Roman napisal/-a: Moti me pa vehementno zatrjevanje, da gre za zgodovinsko osebo, z dodatkom, da tako misli večina zgodovinarjev.
Tvoje stališče je pač tako kot je, "Jezus je mit in pika.", kar sploh ni moteče. :)
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a: O naravi človeka, o človeku v naravi, človečnosti, ...?
Sem za to.
Prav, me veseli, vidiš, če tudi smo si mi izmislili Jezusa in sicer tako, da smo mu napisali neke vrste dramo in tragedijo, smo to vendar bili mi, a ne?
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a:Hecno pa je, da ti atesti verjamejo tako v evolucijo, kot tudi v začetek Vesolja
Morda kdo verjame v našteto, a ne brez tehtnih razlogov.
Morda kdo, zapišeš, Saj se hecaš, a ne? Stavim, da jih je krepka večina, kar seveda ni nič neobičajnega in povsem pričakovano.

Werner Heisenberg: "Der erste Schluck aus dem Becher der Wissenschaft führt zum Atheismus, aber auf dem Grund des Bechers wartet Gott.“

"Vera je v nas, vsi smo mi verniki", naj te spomnim, če si slučajno pozabil.
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a: ... pri čemer je jasno, da so z začetkom vsaj enega začetka, resne težave, singularnost, ki pa nima več smisla.
Očitno je tebi pri tem vse jasno.
Spet napačno sklepaš in zaključuješ, zakaj le? Povem ti, kot že tolikokrat, "Nič mi ni jasno". 8) Saj to si ni tako težko zapomniti Roman, ali pač ?
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a: Pojavnost brez smisla, bi dejali verni ateisti.
Zelo rad polagaš besede v usta ateistov. Odvadi se te grde razvade.
To sem povzel od tistih, ki se deklarirajo kot ateisti in seveda ni moja pogruntavščina. No, lahko pa odgovoriš na vprašanje: "Čemu/Zakaj se je pojavilo Vesolje?"

Malce sem pobrskal po lokalni zgodovini o pojavnosti Vesolja,smisla in izpostavljam sledeče:
Nitka iz Roman, leto 2004.

GJ: So pojavi, ki si jih danes ne znamo zadovoljivo razložiti, zadosten razlog, da podvomimo o nekaterih osnovnih resnicah kot je nastanek energije?
Roman: Seveda. Od kod namreč so osnovne resnice? Iz omejenega opazovanja omejene realnosti, ki je blizu človeškemu omejenemu dojemanju. Se na te resnice res lahko zaneseš?
GJ: Osnovna načela, resnice morajo obstajati. Ena izmed teh resnic je ohranitev energije.
Če ta načela izginejo, izginejo meje med sanjami in realnostjo, hkrati z njimi izgine tudi smisel tega sveta.

Roman: Realnost, kakor jo človek vidi, je izdelek njegovega spoznavnega aparata. Samo sanjaš lahko, da je tvoja teorija opisuje realnost.

GJ: Verjamem v določene osnovne resnice oziroma aksiome po katerih je zgrajeno (deluje) naše vesolje.
Roman: Saj to je to, verjamemo. Ta pristop je sicer možen in legitimen, ni pa znanstven.



Nitka iz leta 2005.

Roman:Vedež, smisel je subjektivna ideja, s katero si naredimo življenje lažje (sem že hotel napisati: smiselno, pa je seveda tudi ocena smiselnosti enako subjektivna). Objektivno smisel ne obstaja in tega smisla ni smiselno iskati. Če si zadovoljen s smislom, ki si ga zase izdelal, je zgodba pri koncu. Če z njim nisi zadovoljen, moraš kaj ukreniti. Če nisi zadovoljen, da ima kdo o smislu drugačno mnenje, moraš prav tako kaj ukreniti. Če nisi zadovoljen s tem, da je iskanje smisla lov na lastni rep, ti ni pomoči.

Vedež: Lahko je tudi subjektivna ideja, saj si ga imaš pravico tolmačit kakorkoli hočeš.
Med nama ni bistvenih razlik, oba živiva podobno vsakdanje življenje. Nikakor se ne obremenjujem s tem, da mrzlično iščem smisel, kot si me opisal zgoraj, še zdaaaleeeč ne.
Tudi me prav malo briga drugo mnenje, še manj da bi kaj moral ukrenit glede tega (ali pa morda) forum je konec koncev namenjen temu, da malce predstavimo vsak svoj pogled.
Jaz pač vem, da ima vse, prav vse svoj smisel, ne da mislim, vem. Ti pa kakor hočeš, toda tudi to vem, da boš nekoč vedel isto kot jaz.


Roman: Jaz, dragi Vedež, tudi vem, ne mislim, vem, da smisel ne obstaja oziroma si ga je človek izmislil iz praktičnih razlogov. Lahko se sicer zgodi, da boš nekoč vedel isto kot jaz, a tega ne verjamem. Tvoja ideja je dovolj močna, da te lahko drži vse življenje. Moj problem pa je ta, da lahko z leti moč ideje preseže mojo spoznavno moč (pravzaprav slednja zaradi vstrajnih poskusov oslabi) in se zasidra v mojem umu. Verniki v to idejo bodo takrat slavili, jaz pa se bom oddaljil od resnice. Škoda. Ah, pa saj bom takrat že star.


Ko smo izvzeli človeka iz okolja, da bi preučevali okolje, smo na podlagi te odločitve prišli do veliko koristnega znanja in veliko spoznanj, ki so nas vodile vse višje in globje, do samega roba vesolja in kvantnih fluktuacij. Spoznali smo tudi, da ne moremo zmeraj izvzeti človeka, če želimo pojasniti ponovljive fenomene, saj smo nenazadnje tudi mi del merilnega sistema ali kot je povedal Roman: "Realnost, kakor jo človek vidi, je izdelek njegovega spoznavnega aparata"

"To je naše Okolje" in to naše Okolje je del Vesolja, po nekaterih ocenah ne znaša več kot 5%. :roll:

Kaj torej je človek? Ponovno sprašujemo. - človek je bitje, ki vedno znova odloča, kaj je. Bitje, ki v sebi skriva tako zmožnost, da se spusti na raven živali, kot tudi zmožnost, da se povzdigne v svetniško življenje. Človek je tisto bitje, ki je sicer izumilo plinsko celico, a je hkrati tudi tisto bitje, ki je s pokončno držo in z očenašem ali z judovsko molitvijo za umirajoče na ustnicah vkorakalo prav v to plinsko celico.
To je torej človek.
Viktor Frankl


Torej, kot je dejal Jezus ali kot je davno zapisano: "Ljubite svoje sovražnike.". :)

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a derik »

vojko napisal/-a:Čudim se, da postavljaš takšna vprašanja. Ateisti "že v principu zavračajo neke filozofske ideje o odnosih med ljudmi zaradi tega, ker je njihovo avtorstvo slučajno pripisano osebi iz neke religije" preprosto zato, ker so 'okužene' s to zaostalo družbeno zavestjo (i.e. religijo) in so že a priori neobjektivne, obremenjene z religioznim prepričanjem, v katerega temelju je nebuloza, da naravni zakoni ne veljajo, da se svet vrti po 'nedoumljivem božjem načrtu', da razna božanstva na nedoumljiv način - potem, ko so ustvarila vesolje in nas - intervenirajo s čudeži, nagradami in kaznimi za 'neverujoče', ipd., itd. ad infinitum.

Ne vem, kako je to mogoče uskladiti z realnim svetom kjer vladajo nespremenljivi naravni zakoni in kjer ni prostora za nadnaravno.
Takoimenovani naravni zakoni, ki jih opisuje fizika, se ne ukvarjajo s subjektivnim svetom. Zato se ljudje tudi ne zatekajo po tozadevne nasvete v fizikalne priročnike.

Razen tega pred 2000 leti (in še prej) še ni bilo današnjih znanstvenih izsledkov in naravoslovnih teorij, zato ni smiselno od takratnih tekstov zahtevati, da bi bili skladni z današnjim znanjem.

Kot "zaostalo družbeno zavest" je danes bolj upravičeno imenovati ravno zgoraj omenjena tovrstna stališča nekaterih ateistov, ki pogojujejo uporabnost tisočletja starih besedil o medčloveških odnosih s skladnostjo z današnjimi znanstvenimi spoznanji fizike.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a derik »

Roman napisal/-a:
Veliko zanimivejši naj bi bili nauki, do katerih pa imajo žal nekateri ideološko sfrizirani ateisti vgrajen odpor.
Predlagal sem pogovor o teh naukih. Kje začnemo?
Jaz se že itak med drugim pogovarjam tudi o teh naukih. Lahko se pridružiš, ali pa sam začneš s kakšnim po svoji izbiri.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

Zajc napisal/-a:Zdaj pa samo vprašanje, kolikšen odstotek zgodovinarjev mora biti tega prepričanja, preden lahko rečemo, da gre za zgodovinsko osebo. Je to npr. 95% ali 99%?
Pa saj resničnost nečesa ni odvisna od števila ljudi, ki v to verjamejo. Ali pač?

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:No vidiš, nekdo se vendar mora posvetit temu raziskovanju in kdo bi bil primernejši od zgodovinarjev, čigar poklic je raziskovanje človeške zgodovine.
Se strinjam. A glej ga zlomka, materialnih dokazov ni, pisnih (če seveda ne upoštevamo verskih spisov) tudi ne. Pa bi morda morali biti, če je res šlo za tako hude in mogočne dogodke. Kaj zdaj?
Vendar dokler sami sebe raziskujemo/preiskujemo, pač ne moremo pričakovati objektivnih rezultatov, a ne?
Tebe ukvarjanje s seboj ovira pri poklicnem delu?
Prav, me veseli, vidiš, če tudi smo si mi izmislili Jezusa in sicer tako, da smo mu napisali neke vrste dramo in tragedijo, smo to vendar bili mi, a ne?
No, vidiš, saj gre.
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a:Hecno pa je, da ti atesti verjamejo tako v evolucijo, kot tudi v začetek Vesolja
Morda kdo verjame v našteto, a ne brez tehtnih razlogov.
Morda kdo, zapišeš, Saj se hecaš, a ne? Stavim, da jih je krepka večina, kar seveda ni nič neobičajnega in povsem pričakovano.
Poudarek je bil na "verjame", ne na "morda kdo". Ali gre ob prisotnosti mnogih odkritih dejstev res lahko samo za verjetje?
"Vera je v nas, vsi smo mi verniki", naj te spomnim, če si slučajno pozabil.
Ali ti ta "vsi" pride od devetdesetih odstotkov? Naj te spomnim, da verjeti in verovati ni isto.
Spet napačno sklepaš in zaključuješ, zakaj le? Povem ti, kot že tolikokrat, "Nič mi ni jasno".
Očitno ti je jasno, da je singularnost resna težava, in da ta nima več smisla.
No, lahko pa odgovoriš na vprašanje: "Čemu/Zakaj se je pojavilo Vesolje?"
Ah, ti bi rad smisel, ki ne bi bil odvisen samo od takih ali drugačnih mnenj človeških posameznikov. Tega pač ni.
Jaz pač vem, da ima vse, prav vse svoj smisel, ne da mislim, vem.
Vidiš, to je vera.
Torej, kot je dejal Jezus ali kot je davno zapisano: "Ljubite svoje sovražnike.".
Nisi moj sovražnik, torej ni potrebe, da bi te ljubil.

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Zajc »

Roman napisal/-a:
Zajc napisal/-a:Zdaj pa samo vprašanje, kolikšen odstotek zgodovinarjev mora biti tega prepričanja, preden lahko rečemo, da gre za zgodovinsko osebo. Je to npr. 95% ali 99%?
Pa saj resničnost nečesa ni odvisna od števila ljudi, ki v to verjamejo. Ali pač?
Gre se za to, komu verjamemo. Ali verjamemo znanosti ali ne. Jaz antičnih spisov nisem lastnoročno preverjal in primerjal, zato se pač opiram na znanost, ki se s tem ukvarja in ki je to preverila.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a:No vidiš, nekdo se vendar mora posvetit temu raziskovanju in kdo bi bil primernejši od zgodovinarjev, čigar poklic je raziskovanje človeške zgodovine.
Se strinjam. A glej ga zlomka, materialnih dokazov ni, pisnih (če seveda ne upoštevamo verskih spisov) tudi ne. Pa bi morda morali biti, če je res šlo za tako hude in mogočne dogodke. Kaj zdaj?
Nič.
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a: Vendar dokler sami sebe raziskujemo/preiskujemo, pač ne moremo pričakovati objektivnih rezultatov, a ne?
Tebe ukvarjanje s seboj ovira pri poklicnem delu?
Kako pa si iz vrste HSS prešel name?
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a: Prav, me veseli, vidiš, če tudi smo si mi izmislili Jezusa in sicer tako, da smo mu napisali neke vrste dramo in tragedijo, smo to vendar bili mi, a ne?
No, vidiš, saj gre.
Seveda gre, tebi se občasno zatika. :)
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a:
Roman napisal/-a:Morda kdo verjame v našteto, a ne brez tehtnih razlogov.
Morda kdo, zapišeš, Saj se hecaš, a ne? Stavim, da jih je krepka večina, kar seveda ni nič neobičajnega in povsem pričakovano.
Poudarek je bil na "verjame", ne na "morda kdo". Ali gre ob prisotnosti mnogih odkritih dejstev res lahko samo za verjetje?
Pa saj, tudi če je poudarek na "verjame" ni neke razlike. Povej, kakšni pa so tehtni razlogi za to vero?
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a: "Vera je v nas, vsi smo mi verniki", naj te spomnim, če si slučajno pozabil.
Ali ti ta "vsi" pride od devetdesetih odstotkov? Naj te spomnim, da verjeti in verovati ni isto.
Ne, ta vsi pride iz celote. SSKJ: verovati: biti prepričan o obstoju, možnosti nastopa, uresničitve zlasti česa zaželenega; verjeti: biti prepričan, da je povedano, navedeno v skladu z resnico.

Vidiš, skupno obema pomenoma je prepričanje, stanje gotovosti. Potrebno je pač doumeti, da gotovost bazira na negotovosti in potem vstopi v prostor še verjetje in igra se lahko začne. :wink:
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a: Spet napačno sklepaš in zaključuješ, zakaj le? Povem ti, kot že tolikokrat, "Nič mi ni jasno".
Očitno ti je jasno, da je singularnost resna težava, in da ta nima več smisla.
Ja to pa že,iz singularnosti lahko dobiš karkoli,tudi smisel, če je potrebno. :wink:
Roman napisal/-a: Bargo: Pojavnost brez smisla, bi dejali verni ateisti.
Roman: Zelo rad polagaš besede v usta ateistov. Odvadi se te grde razvade.
Bargo:No, lahko pa odgovoriš na vprašanje: "Čemu/Zakaj se je pojavilo Vesolje?"

Ah, ti bi rad smisel, ki ne bi bil odvisen samo od takih ali drugačnih mnenj človeških posameznikov. Tega pač ni.
No, vidiš. Pojavil se je prostor-čas, dogodek smo poimenovali velik pok in smisla še takrat ni bilo, a ne? 8)
Roman napisal/-a:
vedež napisal/-a: Jaz pač vem, da ima vse, prav vse svoj smisel, ne da mislim, vem.
Vidiš, to je vera.
Ja, pa tudi to: "Jaz, dragi Vedež, tudi vem, ne mislim, vem, da smisel ne obstaja oziroma si ga je človek izmislil iz praktičnih razlogov".
Roman, kako pa ti veš, da smisel ne obstaja? Kakšen pa bi bil eksperiment s katerim bi bilo mogoče preveriti to hipotezo o (ne)obstoju smisla?
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a:Torej, kot je dejal Jezus ali kot je davno zapisano: "Ljubite svoje sovražnike.".
Nisi moj sovražnik, torej ni potrebe, da bi te ljubil.
Če je sovraštvo tisto, ki šele ustvari potrebo po ljubezni potem ...

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Zajc »

bargo napisal/-a:No, lahko pa odgovoriš na vprašanje: "Čemu/Zakaj se je pojavilo Vesolje?"
Samo komentar: teorija velikega poka NE uči, da naj bi se vesolje "pojavilo" oziroma da naj bi imelo svoj "začetek". Vsebina te teorije je le, kako se je vesolje razvijalo nekje od stanja precej velike gostote (temu lahko rečemo "mlado" vesolje) pa do danes. "Mlado vesolje" tu ne pomeni samega začetka, kot napačno mislijo mnogi, ampak je ta izraz uporabljen za stanje velike (a nikakor ne neskončne) gostote - v tem času se je vesolje že pokoravalo znanim zakonom in ni bilo nobene singularnosti. Razvoj vesolja pred tem časom po zdajšnjih teorijah ni znan , tako da tudi ni jasno, ali je vesolje imelo kakršenkoli "začetek". Tudi teorija velikega poka ne predvideva nikakršne singularnosti, s katero naj bi se "začelo" vesolje.

Wikipedija pravi:
The Big Bang theory is the prevailing cosmological model for the universe from the earliest known periods through its subsequent large-scale evolution.
Torej, to je teorija o razvoju vesolja in NE o začetku.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Zajc napisal/-a:
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a:... kako boš sicer sploh ugotovil in dokazal njegov zgodovinski obstoj?
Ne bom. Moti me pa vehementno zatrjevanje, da gre za zgodovinsko osebo, z dodatkom, da tako misli večina zgodovinarjev.
Če morda ciljaš name: sicer nisem nikjer eksplicitno "vehementno zatrjeval", da gre za zgodovinsko osebo.

Kakšno pa je stališče večine zgodovinarjev, pa je jasno, to lahko "vehementno zatrjujem". Zdaj pa samo vprašanje, kolikšen odstotek zgodovinarjev mora biti tega prepričanja, preden lahko rečemo, da gre za zgodovinsko osebo. Je to npr. 95% ali 99%?
Kar dobro si zadel procente ... :lol:
Ko bo ta procent dosežen, se bom tudi jaz vključil v debato tipa: 'Kaj je Jezus rekel? Kakšne čevlje je nosil? Je res hodil po vodi? Ipd., itd ... :lol:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Zajc napisal/-a:
vojko napisal/-a:Čudim se, da postavljaš takšna vprašanja. Ateisti "že v principu zavračajo neke filozofske ideje o odnosih med ljudmi zaradi tega, ker je njihovo avtorstvo slučajno pripisano osebi iz neke religije" preprosto zato, ker so 'okužene' s to zaostalo družbeno zavestjo (i.e. religijo) in so že a priori neobjektivne, obremenjene z religioznim prepričanjem, v katerega temelju je nebuloza, da naravni zakoni ne veljajo, ...
Zanima me, na kakšen način je neka preprosta humanistična misel (npr. "ljubite svoje sovražnike") lahko okužena oz. "obremenjena z religioznim prepričanjem"?
To ni smiselna debata. S takšnimi iztrganimi citati lahko dokažeš karkoli. Gre za generalni pristop k obravnavi neke velike teme, kot je npr. morala, etika, stil življenja, odnos do smrti, spolnosti, smislu človekovega bivanja, mestu in vlogi naravnih zakonov, izvoru življenja, evolucije, nastanka in konca Vesolja, ipd. 8)

Odgovori