Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Je Zemlja res planet v obliki krogle?

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
Bravo Vojko, našel si izvor monoteistične vere, Judovstvo, in nekateri pravijo, da so vse ostalo itak sekte.
Tudi to je legitimno gledanje ... 8)
Tragikomično je, da se ne zavedamo, da smo vsi verniki, če bi vsi verjeli v Zemljo ter skupaj posegali po zvezdah, bi bilo pa čudovito.
Ne vem, kaj hočeš reči s to tvojo mantro, 'da smo vsi verniki' ... Ostanek misli pa je 'na liniji' ... :lol:
Jezus je bil prvi revolucionar in evo ga, so ga križali Rimljani, pač po utečeni takratni metodi, a ne?
Kitajci in Indijci ne vedo o tem nič ... Pa tudi dobršen del Evropejcev dvomi o celi fabuli ...
Čuj, da nisi ti kakšen reinkarniran stari Rimljan. Si pomislil na to možnost?
Sem ... Večkrat ... :lol:
Opa, včasih se ti posreči, vernik.
Pogosto ...
Vsekakor, pobijati druge vrste je vrojeno, nenazadnje smo vrsta predatorjev, ki je izmojstrila pobijanje do tem mere, da danes že z lahkoto ubijemo, celo razgradimo(!), vse kar poznamo, no, z bakterijami imamo še ciljne probleme in virusov ne bom niti omenjal, saj po nekaterih definicijah niso živi.
Evolucija na delu ... Zato smo pa na vrhu piramide: preživetje najsposobnejših is the name of the game ... 8)
To pridobivanje, novačenje za gonje in pobijanje pripadnikov iste vrste, bi časovno umestil pred ali po dejanju pogroma?
Vmes ... :lol:
Vojko, imam še eno vprašanje zate, imaš modre oči?
Ja.
Bob Marley - A lalala long
Marley je zakon.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
hm. Kaj pa če bi še enkrat obrnil ter poiskal v Koranu tiste stvari, ki bi se jih bil pripravljen tudi TI držati?
Mi ne pade v glavo, da bi iskal v zbirki mitov iz železne dobe napotke za življenje v 2. dekadi XXI. stoletja!
To je tako, kot bi inženirji v CERNU iskali napotke za izgradnjo in popravilo LHC v Galilejevem delu Le Meccaniche iz 1600 ... :lol:
Čista izkustvena delitev, si naš ali pa bo VOJNA.
Tako je; to je moto vseh (agresivnih) religij, predvsem islama ... (Mimogrede, po pokolu stoletja v Floridi, ko je strelec med rafali iz AR-15 kričal 'Allahu akbar!', imamo tudi danes iz Francije novičko o še enem dokazu o 'miroljubnih' religijah (verski fanatik je zaklal policista in njegovo ženo na njunem domu) ...
To me spominja na interpretacijo evolucije, kot borbe za obstanek.
To je uradna interpretacija. 8)
No, geni se baje združujejo, da bi se ohranili zaradi sebičnih namenov. Vidiš, združevanje pod ideologijo ali pa vojna.
Geni nimajo nobenih 'namenov' ... :wink:
Misliš, da obstajajo takšne sure, ki bi se jih bil pripravljen držati?


Glej spredaj na začetku!
Veš, če ne obstajajo potem imamo problem in to velik problem.
Seveda obstaja, to skušam dopovedati ves čas.
Drugače pa, boga zanima še veliko drugih stvari kot religija, saj, če bi ga zanimala samo religija, bi ne bilo drugega, kot posvečene knjige, posvečeni prostori in obredi, kar bi bilo precej dolgočasno, a ne?
K stotinam drugih, si dodal še en dokaz proti obstoju boga ... :lol:
Halucinacija izgine samo v prepoznavanju njene lastne ničevosti.
Bo držalo. 8)

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a:hm. Kaj pa če bi še enkrat obrnil ter poiskal v Koranu tiste stvari, ki bi se jih bil pripravljen tudi TI držati?
Mi ne pade v glavo, da bi iskal v zbirki mitov iz železne dobe napotke za življenje v 2. dekadi XXI. stoletja!
To je tako, kot bi inženirji v CERNU iskali napotke za izgradnjo in popravilo LHC v Galilejevem delu Le Meccaniche iz 1600 ...
Pa saj ne gre za recepte, pravila, postopke, KAKO ŽIVETI? :lol: Živiš vendar brez da bi vedel KAKO, a ne? Če pa želiš biti najpametnejši, najbogatejši, srečen, vesel, skratka po želji, izbereš primeren priročnik v knjigarni.
vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Čista izkustvena delitev, si naš ali pa bo VOJNA.
Tako je; to je moto vseh (agresivnih) religij, predvsem islama ... (Mimogrede, po pokolu stoletja v Floridi, ko je strelec med rafali iz AR-15 kričal 'Allahu akbar!', imamo tudi danes iz Francije novičko o še enem dokazu o 'miroljubnih' religijah (verski fanatik je zaklal policista in njegovo ženo na njunem domu) ...
Ah, spet strah, koliko je bilo danes ubitih na Zemlji? 10, 100, 1000, ... Skratka, grozno in kaj smo naredili? Kaj so naredili? AR-15 v USA kupiš legalno kar pri "dobrem sosedu".
vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a: To me spominja na interpretacijo evolucije, kot borbe za obstanek.
To je uradna interpretacija. 8)
Ja, plus izbira/selekcionira NARAVA. Ne vem pa kaj pravi NARAVA na to uradno interpretacijo?
vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a: No, geni se baje združujejo, da bi se ohranili zaradi sebičnih namenov. Vidiš, združevanje pod ideologijo ali pa vojna.
Geni nimajo nobenih 'namenov' ... :wink:
Tega ne veš, če pa, KAKO veš, da nimajo? Nenazadnje si ti materialističen monoteist in TI imaš namene, povej, od kod so se pa vzeli?
vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Misliš, da obstajajo takšne sure, ki bi se jih bil pripravljen držati?

Glej spredaj na začetku!

Za božjo voljo, saj te vendar nisem vprašal po navodilih za življenje.
vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Veš, če ne obstajajo potem imamo problem in to velik problem.
Seveda obstaja, to skušam dopovedati ves čas.
Torej, domnevaš, da obstajajo sure, ki bi se jih bil pripravljen držati, te razumem prav?
vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Drugače pa, boga zanima še veliko drugih stvari kot religija, saj, če bi ga zanimala samo religija, bi ne bilo drugega, kot posvečene knjige, posvečeni prostori in obredi, kar bi bilo precej dolgočasno, a ne?
K stotinam drugih, si dodal še en dokaz proti obstoju boga ... :
Kako si pa prišel do tega sklepa? Več, če znaš zapreti dlan v pest, še ne pomeni, da veš KAKO si to naredil. :lol: Moraš vprašati medicinca, da ti pojasni, KAKO ti počneš stvari, brez da bi jih TI znal ubesediti. Skratka, zavest je čudovita pojavna oblika v snovi, ki je TI ne moreš pojasniti, JAZ ki sem, lahko pomagam. 8)

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Je Zemlja res planet v obliki krogle?

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a:Bravo Vojko, našel si izvor monoteistične vere, Judovstvo, in nekateri pravijo, da so vse ostalo itak sekte.
Tudi to je legitimno gledanje ... 8)
To so dejstva. Prvi je zmagovalec ostali so pozabljeni vsaj tako daleč smo prišli v naši kulturi. Nič več ni važno sodelovati, samo zmaga še šteje. Kako le, da smo prišli tako daleč?
vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Tragikomično je, da se ne zavedamo, da smo vsi verniki, če bi vsi verjeli v Zemljo ter skupaj posegali po zvezdah, bi bilo pa čudovito.
Ne vem, kaj hočeš reči s to tvojo mantro, 'da smo vsi verniki' ... Ostanek misli pa je 'na liniji' ...
Čuj, ko nekaj ne dojameš se zmeraj režiš? To me spominja na Mirka. :lol:
vojko napisal/-a:
Jezus je bil prvi revolucionar in evo ga, so ga križali Rimljani, pač po utečeni takratni metodi, a ne?
Kitajci in Indijci ne vedo o tem nič ... Pa tudi dobršen del Evropejcev dvomi o celi fabuli ...
Čuj, da nisi ti kakšen reinkarniran stari Rimljan. Si pomislil na to možnost?
Sem ... Večkrat ...
Ja, vidiš, študiral si rimsko pravo in to nadgradil z Marxom, v naslednjem življenju boš mogoče že duhovnik. 8)
vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Vsekakor, pobijati druge vrste je vrojeno, nenazadnje smo vrsta predatorjev, ki je izmojstrila pobijanje do tem mere, da danes že z lahkoto ubijemo, celo razgradimo(!), vse kar poznamo, no, z bakterijami imamo še ciljne probleme in virusov ne bom niti omenjal, saj po nekaterih definicijah niso živi.
Evolucija na delu ... Zato smo pa na vrhu piramide: preživetje najsposobnejših is the name of the game ...
Daj no, kakšno zavajanje. Sposobnost pa določa NARAVA, retrogradno pa ga ugotavljaš TI, ker pač si zmagovalec, predstavnik svojih genov, strukturirane energije, ki jo opravlja center v lobanji, v sredini med ušesi in malce za čelom. :lol:
vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a: To pridobivanje, novačenje za gonje in pobijanje pripadnikov iste vrste, bi časovno umestil pred ali po dejanju pogroma?
Vmes ...
Dobro, škoda da ni Rocka, a ne?
vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Vojko, imam še eno vprašanje zate, imaš modre oči?
Ja.
Prav. :wink:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:Torej, pragovne funkcije ali pa uvajanje verjetnosti kot količine za stopnjo pravilnosti neke izjave, je po mojem mnenju preventiva za preprečitev paradoksov
Mislim, da ne.
Me zanima, kako bi takšen sistem ocenil pravilnost/resničnost sledečih izjav: "Roman je živ. Roman je pošten. Roman je noseč."
Razišči.
Kaj pa, če je že posamičnost rumena in stoji na mestu, je potem mesto še stvar, kot posamičnost? :)
Samo, če si rumen, kajne.
Očitno je, da ne poznaš Albertove zgodbe.
Pa tudi ne vsega, kar so si o njem izmislili.
WIKI je oddajnik
Nepotrebno kompliciranje.
Pravim samo, da KAJ so definicije v znanosti, nič več in nič manj.
Samo v smislu, kaj je z nekim pojmom mišljeno, ne pa, kaj tisto, o čemer teče beseda, sploh je.
Saj veš sam, da če se spremembe dogajajo hitreje kot 25 njih v sekundi, jih ne zaznaš.
Zato pa imamo merilne naprave.
Skratka potrebuješ aparaturo, podaljšek uma, da lahko zaznavaš spremembe v opazovanem sistemu, preko štetja.
I, kaj pa sem drugega rekel?

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a derik »

vojko napisal/-a:Po MOJEM mnenju je stvari treba obrniti in reči, da se "normalni, miroljubni in spoštovanja vredni muslimani" NE držijo Korana, ki določa med drugim:

". . . Zato ne imejte med njimi nobenih prijateljev, vse dokler se ne izselijo iz svojih domov zaradi Alaha. Če pa se ne bodo hoteli izseliti, jih zgrabite in pobijte, kjerkoli jih najdete, ter ne imejte med njimi nobenega prijatelja niti pomočnika." (4-89)
Vzemiva za primer kar tale kruti odstavek in še tega v skrajnem tolmačenju, da je treba nevernike v vsakem primeru pregnati z domov, oz. jih pobiti, če ne ubogajo (so pa seveda še druga tolmačenja!).

Strinjam se s tabo, da se normalni muslimani tega pač ne držijo.

In zdaj te naprej vprašam, ali bi se po tvojem mnenju morali držati, dokler se imajo za muslimane? Ker če boš spet odgovoril pritrdilno, potem si dejansko na istih pozicijah kot ekstremni teroristi.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ali to pomeni, da se normalni verniki ne držijo verskih zapovedi? Ali to pomeni, da normalni verniki sploh niso verni? Torej svet vendarle napreduje?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

derik napisal/-a:
vojko napisal/-a:Po MOJEM mnenju je stvari treba obrniti in reči, da se "normalni, miroljubni in spoštovanja vredni muslimani" NE držijo Korana, ki določa med drugim:

". . . Zato ne imejte med njimi nobenih prijateljev, vse dokler se ne izselijo iz svojih domov zaradi Alaha. Če pa se ne bodo hoteli izseliti, jih zgrabite in pobijte, kjerkoli jih najdete, ter ne imejte med njimi nobenega prijatelja niti pomočnika." (4-89)
Vzemiva za primer kar tale kruti odstavek in še tega v skrajnem tolmačenju, da je treba nevernike v vsakem primeru pregnati z domov, oz. jih pobiti, če ne ubogajo (so pa seveda še druga tolmačenja!).

Strinjam se s tabo, da se normalni muslimani tega pač ne držijo.

In zdaj te naprej vprašam, ali bi se po tvojem mnenju morali držati, dokler se imajo za muslimane? Ker če boš spet odgovoril pritrdilno, potem si dejansko na istih pozicijah kot ekstremni teroristi.
Ti si ujet v pojmovno polje religioznega sklepanja. Izstopi iz njega in poglej stvari holistično, pa se ti bodo pokazale v povsem novi luči.

'Izvirni greh' (sit venia verbo!) je jasno v tem, da si sploh musliman, kristjan, skratka religiozno bitje. Kakor hitro si se zapletel v te perniciozne mreže, si pred nerešljivimi dilemami tipa:
-ali sem pravoveren (musliman, kristjan, Žid, itd.), če se ne držim krutih in nesmiselnih kanonov svojih svetih bukvic?
-ali so pravoverni tisti, ki se strogo in dosledno držijo teh dogem in zapovedi?
-kako je z občečloveško moralo, če mi moja vera zapoveduje pobijanje 'drugačnih', moj moralni imperativ pa se temu upira?
-kakšna je potem ta 'večna' od boga dana morala, ki ne samo dovoljuje, ampak zapoveduje nesmiselna grozodejstva, opisana v svetih bukvicah in jih celo šteje za bogu všečna, tistim pa, ki se temu upira pa grozi z večnim pogubljenjem?
-kdo sploh presoja o pravovernosti vernikov?

Te dileme bi lahko nizal v nedogled in za ljudi, ki nismo obremenjeni z zaostalo družbeno zavestjo, ne obstajajo.
Od tod naslov - in predvsem PODNASLOV - Hitchensove odlične knjige 'God Is Not Great: How Religion Poisons Everything.' 8)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roman napisal/-a:Ali to pomeni, da se normalni verniki ne držijo verskih zapovedi? Ali to pomeni, da normalni verniki sploh niso verni? Torej svet vendarle napreduje?
Odlično sklepanje! Eppur si muove ... :!: :D

Statistični podatki to nedvoumno potrjujejo:
In New Zealand’s 2006 Census, Christianity lost its spot as the majority response, with the number of people opting for the “no religion” choice jumping from 35 per cent to 42 per cent.

The number of people reporting “no religion” in Australia has risen in the past 100 years from one in 250 people to one in five. In 1911, 10,000 people (0.4 per cent) chose “no religion
”. :D

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Je Zemlja res planet v obliki krogle?

Odgovor Napisal/-a Zajc »

vojko napisal/-a:Bargo je napisal:
Bravo Vojko, našel si izvor monoteistične vere, Judovstvo, in nekateri pravijo, da so vse ostalo itak sekte.
Tudi to je legitimno gledanje ... 8)
Jaz nisem za tako fleksibilno rabo besed. Kaj je sekta, se ve, kaj ni sekta, tudi. Katoliška cerkev pač ni sekta in tukaj sta si v navskrižju s Slovarjem slovenskega knjižnega jezika.
Ne vem, kaj hočeš reči s to tvojo mantro, 'da smo vsi verniki' ...
Za razliko od zgoraj te očitno na tem mestu fleksibilna raba besed zelo moti. :idea:

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Je Zemlja res planet v obliki krogle?

Odgovor Napisal/-a Zajc »

shrink napisal/-a:
Zajc napisal/-a:Katoliki niso verska sekta niti danes niti niso bili takrat.
So pa verska ločina (in najbrž ima vojko to ves čas v mislih, le da uporablja bolj sočen izraz) znotraj krščanstva in tu se strinjam z vojkom, da so bile vojne med katoliki in protestanti ravno vojne za oslovo senco, kot je dandanes vojna med šiiti in suniti. Seveda vojna za oslovo senco ne pomeni neprave vojne, kot napačno razumeš vojka, ampak vojno "za nepomembne, nevažne stvari", kar v osnovi pomeni ta ekspresivni izraz. Se pa tudi strinjam, da so verske vojne znotraj ločin iste vere neprimerljive z državljanskimi in revolucionarnimi vojnami, saj slednje še zdaleč niso bojevanje za oslovo senco.
Strinjal sem se že prej z njim, da niso primerljive. Niti po brutalnosti, niti po krvavosti in številu žrtev.

Glede "oslove sence" bi se pa vzdržal, gre namreč za zelo subjektiven pojem. Npr., če vladar enega naroda užali vladarja drugega naroda, gre v očeh drugih lahko za strahotno žalitev, enakovredno pokolu tisoč civilistov. In tako nastane vojna. Tretji pa bi temu lahko rekel boj za "oslovo senco", a le iz svojega osebnega vidika. :idea:
Zadnjič spremenil Zajc, dne 15.6.2016 23:26, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Je Zemlja res planet v obliki krogle?

Odgovor Napisal/-a vojko »

Zajc napisal/-a:
vojko napisal/-a:Bargo je napisal:
Bravo Vojko, našel si izvor monoteistične vere, Judovstvo, in nekateri pravijo, da so vse ostalo itak sekte.
Tudi to je legitimno gledanje ... 8)
Jaz nisem za tako fleksibilno rabo besed. Kaj je sekta, se ve, kaj ni sekta, tudi. Katoliška cerkev pač ni sekta in tukaj sta si v navskrižju s Slovarjem slovenskega knjižnega jezika.
Ne vem, kaj hočeš reči s to tvojo mantro, 'da smo vsi verniki' ...
Za razliko od zgoraj te očitno na tem mestu fleksibilna raba besed zelo moti. :idea:
Tudi to je legitimno gledanje ... 8)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Je Zemlja res planet v obliki krogle?

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
Ja, vidiš, študiral si rimsko pravo in to nadgradil z Marxom, v naslednjem življenju boš mogoče že duhovnik.
Kaj sem res tako velik grešnik? :lol:
Daj no, kakšno zavajanje. Sposobnost pa določa NARAVA, retrogradno pa ga ugotavljaš TI, ker pač si zmagovalec, predstavnik svojih genov, strukturirane energije, ki jo opravlja center v lobanji, v sredini med ušesi in malce za čelom.
Kakšno zavajanje? Sicer pa, upam, da se te razumel ... :wink:
Dobro, škoda da ni Rocka, a ne?
Ja, očitno je spet na (daljših) duhovnih vajah ... :lol:

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Je Zemlja res planet v obliki krogle?

Odgovor Napisal/-a Zajc »

Roman napisal/-a:
Zajc napisal/-a:Ja kaj pa je drugega religija kot institucija specializirana za dajanje teh odgovorov?
Zase religije trdijo, da so veliko več, da skrbijo recimo za duhovnost, (pravilno) obredje, (pravilno) mišljenje, zveličanje. To niso zgolj odgovori, če se že ne sprašujemo o ustreznosti teh odgovorov.
Ja, ampak bistveni del religije so odgovori. Religija, ki ne bi nudila odgovorov, ne bi preživela (ne bi imela pripadnikov).
Npr. v stanju blaginje in varnosti niti tisoč ali milijon agresivnih hujskačev ne bo doseglo nič, v času bolezni in stiske pa bo že en nesojeni "hujskač" lahko zanetil vojno.
Točno, zato pa je treba povzročati krize, da bo hujskanje padlo na plodna tla. V muslimanskem svetu je to precej očitno, v krščanskem malo manj.
Drži. So situacije, ko se krize ustvarjajo umetno, in so situacije, ko so krize posledica višje sile (npr. bolezni, gospodarska kriza itd.). In če se vrnem ki izhodiščni misli: v srednjem veku so bile krize (kuga, lakota) posledica višje sile.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a derik »

vojko napisal/-a:Ti si ujet v pojmovno polje religioznega sklepanja. Izstopi iz njega in poglej stvari holistično, pa se ti bodo pokazale v povsem novi luči. 
Jaz nikoli nisem bil ujet v religiozno sklepanje, poleg tega pa se mi je uspelo znebiti tudi ateističnega miselnega kalupa, kar tebe še čaka, preden boš lahko gledal holistično.
Te dileme bi lahko nizal v nedogled in za ljudi, ki nismo obremenjeni z zaostalo družbeno zavestjo, ne obstajajo. 
Zate obstajajo namesto teh pač druge dileme, ki jih verniki nimajo.
roman napisal/-a:Ali to pomeni, da se normalni verniki ne držijo verskih zapovedi? Ali to pomeni, da normalni verniki sploh niso verni? Torej svet vendarle napreduje?
Dvomim, da bi bil svet brez vernikov kaj boljši. Tudi ateistom diši oblast in denar, svobodno tolmačenje morale pa pri tem tudi prav pride.

V kaj sploh verujejo je zanimivo vprašanje. Medtem ko je Vojku že iz slovenskega prevoda Korana popolnoma jasno, kaj je mišljeno, pa ti bo Arabec povedal, da staro arabščino, v kateri je pisan, zelo slabo razume (približno kot mi staro cerkveno slovanščino?). Moderna pogovorna arabščina se geografsko gledano zvezno spreminja, tako da Iračan že Sirijca bolj težko razume, Alžirca pa sploh ne. Razen tega imajo pojmi tipično celo vrsto pomenov, ki so odvisni tudi od konteksta. Lahko si predstavljamo, da je danes težko pravilno dojeti kontekst za poldrugo tisočletje nazaj.

Odgovori