Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roman napisal/-a:
problemi napisal/-a:ali bi v neki državi, ki je bila po II. Svetovni vojni v vseh pogledih na kolenih, predvsem pa gospodarsko povsem na "nuli", uspelo zgraditi dokaj spodoben gospodarski sistem, če bi te stvari vodili izključno partijski psihopati.
Ta dokaj spodoben gospodarski sistem je slonel na "prostovoljnem" udarniškem delu, na udbovskem tihotapljenju, na gospodarski pomoči zaveznikov in na najemanju posojil. Kakšen bi šele bil njegov razcvet, če bi ga vodili sposobni ljudje.
Dobro veš, da nič od tega, kar si zapisal, ni res.

Bilo je vsega po malo - "prostovoljnega" udarniškega dela, udbovskega tihotapljenja, gospodarske pomoči zaveznikov in tudi najemanja posojil" - toda trditi, da je ta 'gospodarski sistem slonel' na teh rečeh, je divje pretiravanje, da ne rečem kaj močnejšega... :D

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

derik napisal/-a:Slovenija je v svoji tranziciji šla iz pokvarjenega socializma naravnost v pokvarjen kapitalizem in sploh še nima izkušenj z kakršnim koli sistemom, ki bi nomalno deloval. Najbolj mizerni komentatorji te situacije pa so sindikalisti, ki so se iz nekdanjih razdeljevalcev ozimnice in organizatorjev piknikov kar čez noč prelevili v strokovnjake za kritiko liberalnega kapitalizma. Pa nisem zagovornik liberalnega kapitalizma, naj to poudarim, da ne bo šel kdo po nepotrebnem polemizirat še s to "mojo tezo".
To bi pa kar podpisal... :wink:

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a derik »

problemi napisal/-a:In ko že govoriš o gnilem socilaizmu bivše države vsaj povej kaj je bilo gnilega.
Nadaljuješ v istem stilu podtikanja. Jaz nisem omenjal "gnilega" socializma in zato ti tega niti ne mislim utemeljevati.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Problemi je napisal:
Obnašanje Grčije ni vzrok je posledica, posledica kapitalizma, predvsem početja finančnega sektorja. Kdo pa poglavitno vpliva na ekonomsko politiko tega sektorja in s kakšnim interesom, pa tako veš.
Stvari še zdaleč niso tako enoznačne in enostavne. Grčija je živela prek svojih zmožnosti, še preden je vstopila v evro in to se je nadaljevalo tudi po uvedbi evra. Potem, ko je sprejela enotno valuto, je javna poraba še narasla. Problem z Grčijo je bil, ker je tam javna poraba rasla hitreje kot v drugih članicah evrozone. Primer: plače v javnem sektorju so se od 1999 do 2007 povečale za več kot za 50% brez ustreznega dviga produktivnosti. Vlada se je tudi strahovito zadolžila za olimpijske igre v Atenah leta 2004 (cca 9 milijard EUR).

Da bi bile zadeve še slabše, se je s povečanjem odhodkov fiskusa zmanjševal priliv vanj. Utajevanje davkov je bil nacionalni šport, ki so se ga z navdušenjem udeleževali vsi Grki. Najbolj konservativne ocene strokovnjakov se gibljejo med 30 in 35 milijardami letno utajenih davkov. Mešanica je bila najbolj perniciozna, kar si jih lahko zamislimo: zmanjšani prilivi, povečani odlivi – temu pa se je pridružilo še laganje na državni ravni in prikrivanje dejanskega stanja. Ker je bil s strani EU določen limit 3% primanjkljaja v evrozoni, so vse grške vlade pošiljale v Bruselj ponarejene državne bilance.

Ko je udarila svetovna recesija, je pokrov odneslo in brozga, ki so jo leta kuhali, je bruhnila na plano. Toda na lagodno življenje navajeni Grki, ki so živeli s filozofijo 'magnana', še vedno niso bili pripravljeni priznati, da je cesar gol. Država bi bankrotirala, če ne bi zaprosili za ogromne kredite pri MMF in EU.

Toda s korenčkom je prišla tudi palica v obliki znamenite trojke... :D

Grška zgodba je klasična zgodba o grehu in pokori... :wink:

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a derik »

problemi napisal/-a:
roman napisal/-a:Ta dokaj spodoben gospodarski sistem je slonel na "prostovoljnem" udarniškem delu, na udbovskem tihotapljenju, na gospodarski pomoči zaveznikov in na najemanju posojil. Kakšen bi šele bil njegov razcvet, če bi ga vodili sposobni ljudje.
In? Mi poveš katero evropsko gospodarstvo po II. Svetovni vojni ni slonelo na pomoči in posojilih? Konec koncev mi poveš katero gospodarstvo, pa bodisi prej ali pa danes, ne sloni na posojilih?
V tedanji Jugoslaviji se je praviloma najemalo kredite za pokrivanje izgub in prikrivanje sistemskih napak, ne pa toliko za zagon uspešnih gospodarskih projektov (čeprav je bilo nekaj tudi takšnih). Zato so bili vplivni partijci nepogrešljiv "gospodarski" kader, ker so "znali" preskrbeti nevračljiva posojila.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

derik napisal/-a:V tedanji Jugoslaviji se je praviloma najemalo kredite za pokrivanje izgub in prikrivanje sistemskih napak, ne pa toliko za zagon uspešnih gospodarskih projektov (čeprav je bilo nekaj tudi takšnih). Zato so bili vplivni partijci nepogrešljiv "gospodarski" kader, ker so "znali" preskrbeti nevračljiva posojila.
Najprej kaj ima to opraviti s partijskimi psihopati? Namreč še vedno, kljub nekaj postih, nisi utemeljil svoje teze o partijskih psihopatih v gospodarstvu.
Slovenija je v svoji tranziciji šla iz pokvarjenega socializma naravnost v pokvarjen kapitalizem in sploh še nima izkušenj z kakršnim koli sistemom, ki bi nomalno deloval.

Nadaljuješ v istem stilu podtikanja. Jaz nisem omenjal "gnilega" socializma in zato ti tega niti ne mislim utemeljevati.
A seveda ne, ti si omenjal pokvarjenega. Se opravičujem ...

SSKJ: gnilôba -e ž (ó) /.../ 2. slabš. pokvarjenost, malovrednost: gniloba družbe / gniloba v podjetju

P.S.

Kaj pa, ko bi vseeno utemeljil ...
Zadnjič spremenil problemi, dne 17.10.2014 14:10, skupaj popravljeno 1 krat.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Stvari še zdaleč niso tako enoznačne in enostavne.
Seveda niso, tega tudi nisem ne rekel ne mislil. Kasneje, ko najdem čas, utemeljim svojo tezo, da obnašanje Grčije ni vzrok temveč posledica kapitalizma, predvsem finančnega sektorja.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a derik »

problemi napisal/-a:
derik napisal/-a:V tedanji Jugoslaviji se je praviloma najemalo kredite za pokrivanje izgub in prikrivanje sistemskih napak, ne pa toliko za zagon uspešnih gospodarskih projektov (čeprav je bilo nekaj tudi takšnih). Zato so bili vplivni partijci nepogrešljiv "gospodarski" kader, ker so "znali" preskrbeti nevračljiva posojila.
Najprej kaj ima to opraviti s partijskimi psihopati?
Nič. To se je jasno nanašalo na tvoj komentar Romanove pripombe o posojilih.
Namreč še vedno, kljub nekaj postih, nisi utemeljil svoje teze o partijskih psihopatih v gospodarstvu
Nimam take teze. To je tvoja namišljena teza, s katero polemiziraš, ker se ti zdi bolj oprijemljiva.

Opis neoliberalne kardovske politike, ki si ga ti citiral, in ki naj bi vodil do nadpovprečno visokega deleža psihopatov v neoliberalnem managementu, se pač po mojem mnenju sklada s kadrovsko politiko nekdanjih partijcev. Zato sem rekel, da je bil tak "psihopatski" (v narekovajih) način kadrovanja pri nas v veljavi že pred tranzicijo. Ali pa taka politika dejansko res pripelje do kopičenja psihopatov v managementu, je pa odprto vprašanje. Sam se do tega nisem opredelil.
A seveda ne, ti si omenjal pokvarjenega. Se opravičujem ...
SSKJ: gnilôba -e ž (ó) /.../ 2. slabš. pokvarjenost, malovrednost: gniloba družbe / gniloba v podjetju
Rekel sem "Slovenija je v svoji tranziciji šla iz pokvarjenega socializma naravnost v pokvarjen kapitalizem in sploh še nima izkušenj z kakršnim koli sistemom, ki bi normalno deloval." Pomen izraza pokvarjen je razviden iz zadnjega stavka, namreč, da ni normalno deloval. S "pokvarjenim sistemom" torej mislim na sistem, ki ne deluje. Bodisi se je pokvaril (kot naprava), ali pa je bil že od samega začetka napačno koncipiran in ima vgrajene sistemske napake.

Vojko je seveda pravilno razumel in mnenje takoj "podpisal".

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

problemi napisal/-a:
vojko napisal/-a:Stvari še zdaleč niso tako enoznačne in enostavne.
Seveda niso, tega tudi nisem ne rekel ne mislil. Kasneje, ko najdem čas, utemeljim svojo tezo, da obnašanje Grčije ni vzrok temveč posledica kapitalizma, predvsem finančnega sektorja.
To bo težko, problemi, kajti vse države (s poznanimi izjemami!) ŽIVIJO kapitalizem in če bi bilo to res, bi kriza vse zadela enako. Moštva, ki tekmujejo v neki ligi (s tem pa pristajajo na pravila igre) niso upravičena do ugovorov iz naslova neenakih možnosti in pogojev. Poučne so v tem kontekstu tudi izjave 'luzerjev' po volitvah: za njihov debakl je krivo vse drugo, samo oni ne... :D

Napisano pa seveda še nikakor ne pomeni, da v kapitalizmu ni cikličnih kriz, ki so sistemske narave; o tem sem obširno pisal. Gre za to, da sem skušal opozoriti na dejavnike, ki so 'pripomogli', da je Grčija (skoraj) bankrotirala.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

derik napisal/-a:Nimam take teze. To je tvoja namišljena teza, s katero polemiziraš, ker se ti zdi bolj oprijemljiva.
OK, tu praviš, da nimaš takšne teze, torej teze o "partijskih psihopatih". Gre torej za mojo namišljeno tezo.
Opis neoliberalne kardovske politike, ki si ga ti citiral, in ki naj bi vodil do nadpovprečno visokega deleža psihopatov v neoliberalnem managementu, se pač po mojem mnenju sklada s kadrovsko politiko nekdanjih partijcev. Zato sem rekel, da je bil tak "psihopatski" (v narekovajih) način kadrovanja pri nas v veljavi že pred tranzicijo. Ali pa taka politika dejansko res pripelje do kopičenja psihopatov v managementu, je pa odprto vprašanje. Sam se do tega nisem opredelil.
Ampak glej, tu vendarle govoriš o temu, sicer je psihopatski pod narekovaji. Ampak pustimo to ...

Ja ni bil oziroma utemelji svojo tezo: "da je bil tak "psihopatski" (v narekovajih) način kadrovanja pri nas v veljavi že pred tranzicijo."
Rekel sem "Slovenija je v svoji tranziciji šla iz pokvarjenega socializma naravnost v pokvarjen kapitalizem in sploh še nima izkušenj z kakršnim koli sistemom, ki bi normalno deloval." Pomen izraza pokvarjen je razviden iz zadnjega stavka, namreč, da ni normalno deloval. S "pokvarjenim sistemom" torej mislim na sistem, ki ne deluje. Bodisi se je pokvaril (kot naprava), ali pa je bil že od samega začetka napačno koncipiran in ima vgrajene sistemske napake.
Tudi če zamenjaš "pokvarjenega" z "gnilim" dobiš isti smisel oziroma pomen, tako da ...
Vojko je seveda pravilno razumel in mnenje takoj "podpisal".
Kaj je vojko pravilno razumel in "podpisal" je meni povsem irelevantno. Poleg tega, kaj pa je sploh vojko pravilno razumel in takoj "podpisal". A prebereva skupaj?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:To bo težko, problemi, kajti vse države (s poznanimi izjemami!) ŽIVIJO kapitalizem in če bi bilo to res, bi kriza vse zadela enako. Moštva, ki tekmujejo v neki ligi (s tem pa pristajajo na pravila igre) niso upravičena do ugovorov iz naslova neenakih možnosti in pogojev. Poučne so v tem kontekstu tudi izjave 'luzerjev' po volitvah: za njihov debakl je krivo vse drugo, samo oni ne... :D.
Slab argument vojko. Že res, da vsa moštva igrajo v isti ligi in po enakih* pravilih, ampak nimajo vsa moštva istih pogojev za trening, kot tudi ne igralcev samih.

*, ki praviloma sploh niso enaka, no so zapisana taka, ampak realnost je povsem drugačna. Na zadnjem svetovnem prvenstvu v košarki so ugotovili, da od tistih, ki so jih preverjali nihče ni bi pozitiven na doping testu. Američanov sploh niso preverjali. Bojda je bil eden od pogojev za nastop profesionalnih igralcev ("sanjsko moštvo") iz NBA na olimpijskih igrah tudi ta, da se jih ne bo preverjalo glede dopinga.
Napisano pa seveda še nikakor ne pomeni, da v kapitalizmu ni cikličnih kriz, ki so sistemske narave; o tem sem obširno pisal. Gre za to, da sem skušal opozoriti na dejavnike, ki so 'pripomogli', da je Grčija (skoraj) bankrotirala.
OK, notranji vzroki so gotovo pripomogli, da je bila razsežnost veliko večja, kot bi lahko bila. Tu početja grških vlad seveda ni za opravičevati. Vendar mislim, da so bili zunanji veliko bolj pogubni.

Ko sva že pri podajanju primerov, naj ti tudi sam skušam pojasniti kaj mislim, sicer ne s športnim primerom temveč bolj kmečkim. Si kmet, ki je tako ali drugače prišel do velikih sredstev in tvoja oklica ve, da je pri tebi moč posoditi ta sredstva. V vaši vasi je tudi kmetija, ki jo vodita dva brata, eden je zelo odgovoren in skrbi za finančno vzdržnost kmetije, drugi pa bolj razsipniški in večino prihodka porabi za razvajanje svoje družine. Družino pa razvaja zaradi tega, ker si želi mir, saj ga rad biksa, tako ali drugače. No in ta drugi pride do tebe in te prosi za posojilo. Ker poznaš "vaške" govorice, veš da ni ravno likviden, torej obstaja velika verjetnost, da ti posojila ne bo mogel vrniti. Ampak ker si "podjeten" si rečeš, OK mogoče mi posojila resnično ne bo mogle vrniti on sam, vendar me to ne bo veliko skrbelo saj ima odgovornega brata, ki bo posojilo vrnil namesto njega, če pa tudi on tega ne bo zmogel bom pač prišel do njune kmetije. Rečeš si, hudiča pa saj to zna biti celo zelo dober posel. Ampak, da mi ga prvi brat kaj ne zaserje, bom drugemu pomagal "zmutiti", da bo prvi mislil, da je vse v redu. Kot bi rekli "win win situacija".

Bruto zunanji dolg Grčije se je od leta 2006 do leta 2009 povečal iz 253 milijard eur na 407 milijard eur.

Tu bi seveda bilo potrebno omeniti še vstop Grčije v evrsko območje, torej prevzem evra - kar je omogočilo Grčijo cenejše zadolževanje - in pa ohlapen nadzor pristojnih institucij glede grških financ.

Ampak, mislim da se razumeva tako da ni potrebno neko dolgovezenje v zvezi s tem. Razen mogoče tega, ali ni zanimivo, da so se iz grške krize vse velike tuje banke, ki so tej državi nekritično posojale denar (recimo Goldman Sachs, ki je Grčiji pomagal pri prikrajanju financ), izvlekle brez omembe vrednih izgub, morebiti celo s profitom, medtem ko grški narod zateguje pas.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

problemi napisal/-a:
vojko napisal/-a:To bo težko, problemi, kajti vse države (s poznanimi izjemami!) ŽIVIJO kapitalizem in če bi bilo to res, bi kriza vse zadela enako. Moštva, ki tekmujejo v neki ligi (s tem pa pristajajo na pravila igre) niso upravičena do ugovorov iz naslova neenakih možnosti in pogojev. Poučne so v tem kontekstu tudi izjave 'luzerjev' po volitvah: za njihov debakl je krivo vse drugo, samo oni ne... :D.
Slab argument vojko. Že res, da vsa moštva igrajo v isti ligi in po enakih* pravilih, ampak nimajo vsa moštva istih pogojev za trening, kot tudi ne igralcev samih.

*, ki praviloma sploh niso enaka, no so zapisana taka, ampak realnost je povsem drugačna. Na zadnjem svetovnem prvenstvu v košarki so ugotovili, da od tistih, ki so jih preverjali nihče ni bi pozitiven na doping testu. Američanov sploh niso preverjali. Bojda je bil eden od pogojev za nastop profesionalnih igralcev ("sanjsko moštvo") iz NBA na olimpijskih igrah tudi ta, da se jih ne bo preverjalo glede dopinga.
Napisano pa seveda še nikakor ne pomeni, da v kapitalizmu ni cikličnih kriz, ki so sistemske narave; o tem sem obširno pisal. Gre za to, da sem skušal opozoriti na dejavnike, ki so 'pripomogli', da je Grčija (skoraj) bankrotirala.
OK, notranji vzroki so gotovo pripomogli, da je bila razsežnost veliko večja, kot bi lahko bila. Tu početja grških vlad seveda ni za opravičevati. Vendar mislim, da so bili zunanji veliko bolj pogubni.

Ko sva že pri podajanju primerov, naj ti tudi sam skušam pojasniti kaj mislim, sicer ne s športnim primerom temveč bolj kmečkim. Si kmet, ki je tako ali drugače prišel do velikih sredstev in tvoja oklica ve, da je pri tebi moč posoditi ta sredstva. V vaši vasi je tudi kmetija, ki jo vodita dva brata, eden je zelo odgovoren in skrbi za finančno vzdržnost kmetije, drugi pa bolj razsipniški in večino prihodka porabi za razvajanje svoje družine. Družino pa razvaja zaradi tega, ker si želi mir, saj ga rad biksa, tako ali drugače. No in ta drugi pride do tebe in te prosi za posojilo. Ker poznaš "vaške" govorice, veš da ni ravno likviden, torej obstaja velika verjetnost, da ti posojila ne bo mogel vrniti. Ampak ker si "podjeten" si rečeš, OK mogoče mi posojila resnično ne bo mogle vrniti on sam, vendar me to ne bo veliko skrbelo saj ima odgovornega brata, ki bo posojilo vrnil namesto njega, če pa tudi on tega ne bo zmogel bom pač prišel do njune kmetije. Rečeš si, hudiča pa saj to zna biti celo zelo dober posel. Ampak, da mi ga prvi brat kaj ne zaserje, bom drugemu pomagal "zmutiti", da bo prvi mislil, da je vse v redu. Kot bi rekli "win win situacija".

Bruto zunanji dolg Grčije se je od leta 2006 do leta 2009 povečal iz 253 milijard eur na 407 milijard eur.

Tu bi seveda bilo potrebno omeniti še vstop Grčije v evrsko območje, torej prevzem evra - kar je omogočilo Grčijo cenejše zadolževanje - in pa ohlapen nadzor pristojnih institucij glede grških financ.

Ampak, mislim da se razumeva tako da ni potrebno neko dolgovezenje v zvezi s tem. Razen mogoče tega, ali ni zanimivo, da so se iz grške krize vse velike tuje banke, ki so tej državi nekritično posojale denar (recimo Goldman Sachs, ki je Grčiji pomagal pri prikrajanju financ), izvlekle brez omembe vrednih izgub, morebiti celo s profitom, medtem ko grški narod zateguje pas.
Moj argument je seveda dober, kot je dober tvoj primer z 'razsipniškim' kmetom. Le da so tvoji zaključki na majavih nogah. Ja kdo pa je boljši kreditojemalec kot 'razsipniški' NN, ki ima kot garancijo za vračilo celo nepremičnine?! To so sanjske stranke za banke.

Tako je bilo tudi z Grčijo. Država kot kreditojemalec lahko bankrotira le teoretično, v praksi pa ne in to dobro vedo kreditodajalci. Zato je najboljši dolžnik. Pravo vprašanje v tvoji paraboli je, kako je razsipniški in neodgovoren kmet prišel do upravljanja z velikim premoženjem. Z dedovanjem? Oče je gotovo vedel, kakšnemu sinu zapušča pol kmetije. Ni stvar kreditodajalcev, da preverjajo potrošne navade svojih komitentov (skrbnost, varčnost, preudarnost, poštenost, ipd.), ampak samo njihovo kreditno sposobnost.

Ekonomsko-finančno sploh ni bila tako od muh zajedljiva pripomba Merklove, ko so lažnivi Grki jokali, da ne morejo servisirati svojih posojil: 'Pa nam prodajte svoje otoke!'

Kdo pa jih je silil, da so prirejali bilance, kako je bilo možno, da je tisoče mrtvih upokojencev še leta prejemalo pokojnine, zakaj niso pobrali vsako leto 35 milijard EUR davkov, od kod nadpovprečno visoke plače daleč predimenzionirane in skorumpirane državne uprave?
Za te in še stotine drugih podobnih stvari ne moreš kriviti bank-upnic, ki so le zasledovale svoj osnovni cilj - dobiček.
Odpisovanje dolgov nesolventnim dolžnikom je zelo nevarno početje. Sam ugani, kakšno sporočilo pošiljamo s tem bodočim potencialnim kreditojemalcem... :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
problemi napisal/-a:
vojko napisal/-a:To bo težko, problemi, kajti vse države (s poznanimi izjemami!) ŽIVIJO kapitalizem in če bi bilo to res, bi kriza vse zadela enako. Moštva, ki tekmujejo v neki ligi (s tem pa pristajajo na pravila igre) niso upravičena do ugovorov iz naslova neenakih možnosti in pogojev. Poučne so v tem kontekstu tudi izjave 'luzerjev' po volitvah: za njihov debakl je krivo vse drugo, samo oni ne... :D.
Slab argument vojko. Že res, da vsa moštva igrajo v isti ligi in po enakih* pravilih, ampak nimajo vsa moštva istih pogojev za trening, kot tudi ne igralcev samih.

*, ki praviloma sploh niso enaka, no so zapisana taka, ampak realnost je povsem drugačna. Na zadnjem svetovnem prvenstvu v košarki so ugotovili, da od tistih, ki so jih preverjali nihče ni bi pozitiven na doping testu. Američanov sploh niso preverjali. Bojda je bil eden od pogojev za nastop profesionalnih igralcev ("sanjsko moštvo") iz NBA na olimpijskih igrah tudi ta, da se jih ne bo preverjalo glede dopinga.
Napisano pa seveda še nikakor ne pomeni, da v kapitalizmu ni cikličnih kriz, ki so sistemske narave; o tem sem obširno pisal. Gre za to, da sem skušal opozoriti na dejavnike, ki so 'pripomogli', da je Grčija (skoraj) bankrotirala.
OK, notranji vzroki so gotovo pripomogli, da je bila razsežnost veliko večja, kot bi lahko bila. Tu početja grških vlad seveda ni za opravičevati. Vendar mislim, da so bili zunanji veliko bolj pogubni.

Ko sva že pri podajanju primerov, naj ti tudi sam skušam pojasniti kaj mislim, sicer ne s športnim primerom temveč bolj kmečkim. Si kmet, ki je tako ali drugače prišel do velikih sredstev in tvoja oklica ve, da je pri tebi moč posoditi ta sredstva. V vaši vasi je tudi kmetija, ki jo vodita dva brata, eden je zelo odgovoren in skrbi za finančno vzdržnost kmetije, drugi pa bolj razsipniški in večino prihodka porabi za razvajanje svoje družine. Družino pa razvaja zaradi tega, ker si želi mir, saj ga rad biksa, tako ali drugače. No in ta drugi pride do tebe in te prosi za posojilo. Ker poznaš "vaške" govorice, veš da ni ravno likviden, torej obstaja velika verjetnost, da ti posojila ne bo mogel vrniti. Ampak ker si "podjeten" si rečeš, OK mogoče mi posojila resnično ne bo mogle vrniti on sam, vendar me to ne bo veliko skrbelo saj ima odgovornega brata, ki bo posojilo vrnil namesto njega, če pa tudi on tega ne bo zmogel bom pač prišel do njune kmetije. Rečeš si, hudiča pa saj to zna biti celo zelo dober posel. Ampak, da mi ga prvi brat kaj ne zaserje, bom drugemu pomagal "zmutiti", da bo prvi mislil, da je vse v redu. Kot bi rekli "win win situacija".

Bruto zunanji dolg Grčije se je od leta 2006 do leta 2009 povečal iz 253 milijard eur na 407 milijard eur.

Tu bi seveda bilo potrebno omeniti še vstop Grčije v evrsko območje, torej prevzem evra - kar je omogočilo Grčijo cenejše zadolževanje - in pa ohlapen nadzor pristojnih institucij glede grških financ.

Ampak, mislim da se razumeva tako da ni potrebno neko dolgovezenje v zvezi s tem. Razen mogoče tega, ali ni zanimivo, da so se iz grške krize vse velike tuje banke, ki so tej državi nekritično posojale denar (recimo Goldman Sachs, ki je Grčiji pomagal pri prikrajanju financ), izvlekle brez omembe vrednih izgub, morebiti celo s profitom, medtem ko grški narod zateguje pas.
Moj argument je seveda dober, kot je dober tvoj primer z 'razsipniškim' kmetom. Le da so tvoji zaključki na majavih nogah. Ja kdo pa je boljši kreditojemalec kot 'razsipniški' NN, ki ima kot garancijo za vračilo celo nepremičnine?! To so sanjske stranke za banke.

Tako je bilo tudi z Grčijo. Država kot kreditojemalec lahko bankrotira le teoretično, v praksi pa ne in to dobro vedo kreditodajalci. Zato je najboljši dolžnik. Pravo vprašanje v tvoji paraboli je, kako je razsipniški in neodgovoren kmet prišel do upravljanja z velikim premoženjem. Z dedovanjem? Oče je gotovo vedel, kakšnemu sinu zapušča pol kmetije. Ni stvar kreditodajalcev, da preverjajo potrošne navade svojih komitentov (skrbnost, varčnost, preudarnost, poštenost, ipd.), ampak samo njihovo kreditno sposobnost.

Ekonomsko-finančno sploh ni bila tako od muh zajedljiva pripomba Merklove, ko so lažnivi Grki jokali, da ne morejo servisirati svojih posojil: 'Pa nam prodajte svoje otoke!'

Kdo pa jih je silil, da so prirejali bilance, kako je bilo možno, da je tisoče mrtvih upokojencev še leta prejemalo pokojnine, zakaj niso pobrali vsako leto 35 milijard EUR davkov, od kod nadpovprečno visoke plače daleč predimenzionirane in skorumpirane državne uprave?
Za te in še stotine drugih podobnih stvari ne moreš kriviti bank-upnic, ki so le zasledovale svoj osnovni cilj - dobiček.
Odpisovanje dolgov nesolventnim dolžnikom je zelo nevarno početje. Sam ugani, kakšno sporočilo pošiljamo s tem bodočim potencialnim kreditojemalcem... :D
Kaj pa Goldman Sachs, družba ki je svetovala Grčiji, kako priti v monetarno unijo. Svetovanje je bilo očitno uspešno, igrali pa so po evropskih pravilih z ameriškimi interesi, a ne? Ali ni to podobno, kot sesutje Iraka in na tem območju sedaj nastaja neka islamska država, kalifat? Ali ni evropska unija posledica razpada kolonialnih imperijev, kot nek nadomestek za izgubljene trge? No, mogoče je tudi, da z vsem tem držijo Nemce pri tleh, da jih spet ne zanese preveč, kaj? :roll:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo je napisal:
Kaj pa Goldman Sachs, družba ki je svetovala Grčiji, kako priti v monetarno unijo. Svetovanje je bilo očitno uspešno, igrali pa so po evropskih pravilih z ameriškimi interesi, a ne? Ali ni to podobno, kot sesutje Iraka in na tem območju sedaj nastaja neka islamska država, kalifat? Ali ni evropska unija posledica razpada kolonialnih imperijev, kot nek nadomestek za izgubljene trge? No, mogoče je tudi, da z vsem tem držijo Nemce pri tleh, da jih spet ne zanese preveč, kaj?

Dokler boš tako smetil po forumu, ti ne bom odgovarjal niti na poste, ki so nastali v tvojih intervala lucida.

Bargo, dovolj si se osmešil, ljudje te imajo za klinični primer. Nehaj in se zberi, dokler nekdo o tvojem deliriju ne obvesti admina. :evil:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:bargo je napisal:
Kaj pa Goldman Sachs, družba ki je svetovala Grčiji, kako priti v monetarno unijo. Svetovanje je bilo očitno uspešno, igrali pa so po evropskih pravilih z ameriškimi interesi, a ne? Ali ni to podobno, kot sesutje Iraka in na tem območju sedaj nastaja neka islamska država, kalifat? Ali ni evropska unija posledica razpada kolonialnih imperijev, kot nek nadomestek za izgubljene trge? No, mogoče je tudi, da z vsem tem držijo Nemce pri tleh, da jih spet ne zanese preveč, kaj?

Dokler boš tako smetil po forumu, ti ne bom odgovarjal niti na poste, ki so nastali v tvojih intervala lucida.
Kakor želiš. :oops:
vojko napisal/-a: Bargo, dovolj si se osmešil, ljudje te imajo za klinični primer. Nehaj in se zberi, dokler nekdo o tvojem deliriju ne obvesti admina. :evil:
Saj, igra je končana.
Še samo v nastanku vesolja bo kakšna "smet". Vse dokler se Shrink ne opraviči ali opravi naloge, tako pač je. Shrink, ne more biti tako osoren, ciničen in vseveden in ultra izobražen, skratka all in one. :twisted:

Odgovori