Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Problemi je napisal:
To sodi v izbo "Moč čitega uma"! Fizika zgornjeg stanja ne pozna. Naj citiram: "In modern physics, there is no such thing as "nothing."".
To velja za čas po big bangu. Mi pa govorimo o tem, kaj je bilo prej... :wink:
Ja potem pa za tebe ta debata tako ne obstaja, namreč ne dolgo nazaj si opletal s Hawkingom in njegovim modrovanjem okoli spreševanja "bolj severno do sevrnega pola", al o čemu je že govoril. No evo ... daj vojko ti meni zdaj razloži, če si se mi še pred časom smejal ker govorim o nečemu pred big bengom, ali se sedaj smejiš tudi sebi?

Poleg tega, vsi oni fiziki, ki si jih citiral, da bi argumnetiral svoje besede govorijo o času pred ali po big bengu? Če prej, potem si kontradiktoren, namreč oni zanikajo nič, če pol, potem ne vem zakaj mi jih citiraš, če praviš, da govorimo o času pred big bengom. :wink:

Ampak, dajmo, če že želiš, reci mi prosim, kaj se lahko zgodi v stanju, ki ima naslednje parametre, dimenzije=0m, čas=0s, masa=0kg, energija=0J, skratka absolutni nič?
Clip si že objavil na str. 75.
Objavil sem ga tebi, očitno zaman. To, da sem ga objavil tebi, ne pomeni, da ga je Tommo tudi prebral. Ali ni malce prepotentno s tvoje strani kar sklepati, da vsi uporabniki foruma berejo najin pogovor?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a shrink »

Saj sem ti odgovoril: kaj pomeni "asimptotsko", mi menda ni treba posebej razlagati.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a Motore »

problemi napisal/-a:Ampak, dajmo, če že želiš, reci mi prosim, kaj se lahko zgodi v stanju, ki ima naslednje parametre, dimenzije=0m, čas=0s, masa=0kg, energija=0J, skratka absolutni nič?
Mogoče pa se pojavi kvantna fluktuacija, ki ustvari prostor-čas katerega potrebuje za svoj obstoj, potem pa hitro izgine. Ena od teh fluktuacij bi lahko ustvarila naše vesolje. :) Seveda je precej težav s tem pogledom, ampak z večnostjo energije, ki jo ti zagovarjaš je tudi precej težav. Lahko pa, da sem (smo) preveč subjektiven in jo zavračam, ker si večnost težje predstavljam kot nastanek iz absolutnega niča.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:Saj sem ti odgovoril: kaj pomeni "asimptotsko", mi menda ni treba posebej razlagati.
Vem kaj si mi povedal, samo sem kot laik malce zbegan, ker lahko berem sledeče:

"An asymptotically flat spacetime is a Lorentzian manifold in which, roughly speaking, the curvature vanishes at large distances from some region, so that at large distances, the geometry becomes indistinguishable from that of Minkowski spacetime."
"In this case, we can say that an asymptotically flat spacetime is one in which the gravitational field, as well as any matter or other fields which may be present, become negligible in magnitude at large distances from some region. In particular, in an asymptotically flat vacuum solution, the gravitational field (curvature) becomes negligible at large distances from the source of the field (typically some isolated massive object such as a star)."

Criticism

"The notion of asympotic flatness in gravitation physics has been criticized on both theoretical and technical grounds." : http://en.wikipedia.org/wiki/Asymptotic ... #Criticism

Torej, prosim te, če me opozoriš na kakšen primer, kjer lahko govorimo o (povsem/popolnoma) ravnem prostor-času in kjer v stavkih ni moč brati pojmov kot sta "v grobem" ali "zanemarljivo", želim pač prebrati o stvari točno tako kot v naravi dejansko je.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

Motore napisal/-a:
problemi napisal/-a:Ampak, dajmo, če že želiš, reci mi prosim, kaj se lahko zgodi v stanju, ki ima naslednje parametre, dimenzije=0m, čas=0s, masa=0kg, energija=0J, skratka absolutni nič?
Mogoče pa se pojavi kvantna fluktuacija, ki ustvari prostor-čas katerega potrebuje za svoj obstoj, potem pa hitro izgine. Ena od teh fluktuacij bi lahko ustvarila naše vesolje. :) Seveda je precej težav s tem pogledom, ampak z večnostjo energije, ki jo ti zagovarjaš je tudi precej težav. Lahko pa, da sem (smo) preveč subjektiven in jo zavračam, ker si večnost težje predstavljam kot nastanek iz absolutnega niča.
Nimam jaz težav, da se pojavi (od nekej) kvantna fluktuacija, ampak za božjo voljo fantje, pa kvantna fluktuacija pomeni: "In quantum physics, a quantum vacuum fluctuation (or quantum fluctuation or vacuum fluctuation) is the temporary change in the amount of energy in a point in space,[1] arising from Werner Heisenberg's uncertainty principle." (Wikipedia) Torej, kvantna fluktuacija ne predpostavlja absolutnega nič-a.

Večnost materije (energije) ima podlago v zakonih fizike. Je pa problem, verjetno v tem, da je ta pojem "okužen" s teološkim pomenom. Namreč v monoteistični religiji, pa ne samo tej, ampak naj ne širim, je Bog večen. Toda, ali naj se zaradi tega zdaj obnašam kot nek zakompleksanec in a priori zanikam tezo o večni materiji (energiji)?

Ali je Vesolje po tvoje odprt ali zaprt sistem?

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a Motore »

problemi napisal/-a:Nimam jaz težav, da se pojavi (od nekej) kvantna fluktuacija, ampak za božjo voljo fantje, pa kvantna fluktuacija pomeni: "In quantum physics, a quantum vacuum fluctuation (or quantum fluctuation or vacuum fluctuation) is the temporary change in the amount of energy in a point in space,[1] arising from Werner Heisenberg's uncertainty principle." (Wikipedia) Torej, kvantna fluktuacija ne predpostavlja absolutnega nič-a.
Kot sem že povedal kvantne fluktuacije se pojavljalo v našem veoslju, kjer dokazano obstaja prostor-čas, energija, materija, temna snov, temna energija, itd. Kvantnih fluktuacij*, ki bi se dogajale v absolutnem niču (brez vseh prej naštetih stvari), nismo opazili in ne moremo opaziti. So torej te nemogoče? Preprosto ne vemo, zato se mi ne zdi potrebno take hipoteze a priori zavreči.

* seveda bi lahko to ne bile kvantne fluktuacije kot jih poznamo mi, ampak s tem terminom želim samo opisati nek hiter pojav energije, ki kratkočasno krši ohranitveni zakon.
problemi napisal/-a:Večnost materije (energije) ima podlago v zakonih fizike.
Misliš na zakon o ohranitvi energije? To seveda ima podlago, za naše Vesolje.
problemi napisal/-a:Ali je Vesolje po tvoje odprt ali zaprt sistem?
Zaprt.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

Motore napisal/-a:
problemi napisal/-a:Nimam jaz težav, da se pojavi (od nekej) kvantna fluktuacija, ampak za božjo voljo fantje, pa kvantna fluktuacija pomeni: "In quantum physics, a quantum vacuum fluctuation (or quantum fluctuation or vacuum fluctuation) is the temporary change in the amount of energy in a point in space,[1] arising from Werner Heisenberg's uncertainty principle." (Wikipedia) Torej, kvantna fluktuacija ne predpostavlja absolutnega nič-a.
Kot sem že povedal kvantne fluktuacije se pojavljalo v našem veoslju, kjer dokazano obstaja prostor-čas, energija, materija, temna snov, temna energija, itd. Kvantnih fluktuacij*, ki bi se dogajale v absolutnem niču (brez vseh prej naštetih stvari), nismo opazili in ne moremo opaziti. So torej te nemogoče? Preprosto ne vemo, zato se mi ne zdi potrebno take hipoteze a priori zavreči.

* seveda bi lahko to ne bile kvantne fluktuacije kot jih poznamo mi, ampak s tem terminom želim samo opisati nek hiter pojav energije, ki kratkočasno krši ohranitveni zakon.
problemi napisal/-a:Večnost materije (energije) ima podlago v zakonih fizike.
Misliš na zakon o ohranitvi energije? To seveda ima podlago, za naše Vesolje.
problemi napisal/-a:Ali je Vesolje po tvoje odprt ali zaprt sistem?
Zaprt.
Motore, sorry, bom kasneje odgovoril tudi na ostalo, tu bi te zgolj vprašal, ali nisi tu malce kontradiktoren, namreč praviš: "To seveda ima podlago, za naše Vesolje." in pa vesolje sistem?: "Zaprt".

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a Motore »

problemi napisal/-a:ali nisi tu malce kontradiktoren, namreč praviš: "To seveda ima podlago, za naše Vesolje." in pa vesolje sistem?: "Zaprt".
Mislim, da ne. Zakon o ohranitvi energije velja za naše Vesolje, ki je zaprt sistem. Kot bi rekel ti: Zamisli si bazen, v celoti napoljnjen z vodo, zdaj si zamisli, da recimo na sredini tega bazena pride do eksplozije. Ta bi se širila v vse smeri od "točke" ekspolzije. S tem bi se formirala neka struktura znotraj bazena, ...
Ta struktura je zaprt sistem, nek balon, naše Vesolje. Najini pogledi se razlikujejo v tem, da je pri tebi ostala voda v bazenu energija, ki obstaja večno, pri meni pa absolutni nič.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi, pač ni moj problem, če ti ni bilo takoj jasno, kaj pomeni "asimptotsko". Na tvoje pomisleke o realnosti v zvezi s prostor-časom pa sem že nekoč odgovarjal: npr. raven prostor-čas je fizikalna realnost za subatomsko fiziko (kvantno teorijo polja).

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:problemi, pač ni moj problem, če ti ni bilo takoj jasno, kaj pomeni "asimptotsko". Na tvoje pomisleke o realnosti v zvezi s prostor-časom pa sem že nekoč odgovarjal: npr. raven prostor-čas je fizikalna realnost za subatomsko fiziko (kvantno teorijo polja).
Shrink, mislim da tam ni šlo za to, da meni ni bilo takoj jasno kaj pomni "asimptostko", poleg tega sem problem ravnega prostor-časa na subatomskem nivoju tudi sam ogradil ("... pa ne mislim lokalno, \(dx=dy=dz=-dt=\epsilon\)"), od zastavljenga vprašanja. Vendar kakor koli ... iskreno havla za tvoje odgovore. Tako mi je bila najbolj važana informacija zastavljena v prvem vprašanju. Hvala.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a shrink »

Lokalnost sploh ni razlog, da ima na subatomskem nivoju gravitacija zanemarljiv vpliv.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:Lokalnost sploh ni razlog, da ima na subatomskem nivoju gravitacija zanemarljiv vpliv.
Nisem mislil na princip lokalnosti/nelokalnosti, temveč lokalno, na zelo majcanem delčku prostor-časa. Se pa opravičujem, če sem povzročil zmedo s svojo morebitno nenatančnostjo.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

Motore napisal/-a:
problemi napisal/-a:ali nisi tu malce kontradiktoren, namreč praviš: "To seveda ima podlago, za naše Vesolje." in pa vesolje sistem?: "Zaprt".
Mislim, da ne. Zakon o ohranitvi energije velja za naše Vesolje, ki je zaprt sistem. Kot bi rekel ti: Zamisli si bazen, v celoti napoljnjen z vodo, zdaj si zamisli, da recimo na sredini tega bazena pride do eksplozije. Ta bi se širila v vse smeri od "točke" ekspolzije. S tem bi se formirala neka struktura znotraj bazena, ...
Ta struktura je zaprt sistem, nek balon, naše Vesolje. Najini pogledi se razlikujejo v tem, da je pri tebi ostala voda v bazenu energija, ki obstaja večno, pri meni pa absolutni nič.
Glej ga, palček SMUK ! Tukaj je animacija:http://www.youtube.com/watch?v=c_5IW2dI ... age#t=113s za lažjo predstavo. :wink: (drugič).

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:
shrink napisal/-a:Lokalnost sploh ni razlog, da ima na subatomskem nivoju gravitacija zanemarljiv vpliv.
Nisem mislil na princip lokalnosti/nelokalnosti, temveč lokalno, na zelo majcanem delčku prostor-časa. Se pa opravičujem, če sem povzročil zmedo s svojo morebitno nenatančnostjo.
Saj ravno na lokalnost, na katero ciljaš, mislim: to enostavno nima zveze s šibkostjo in posledično zanemarljivostjo gravitacijskih vplivov.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:
problemi napisal/-a:
shrink napisal/-a:Lokalnost sploh ni razlog, da ima na subatomskem nivoju gravitacija zanemarljiv vpliv.
Nisem mislil na princip lokalnosti/nelokalnosti, temveč lokalno, na zelo majcanem delčku prostor-časa. Se pa opravičujem, če sem povzročil zmedo s svojo morebitno nenatančnostjo.
Saj ravno na lokalnost, na katero ciljaš, mislim: to enostavno nima zveze s šibkostjo in posledično zanemarljivostjo gravitacijskih vplivov.
OK, to imaš seveda prav, niti tega nikjer nisem zanikal, vsaj zavedaje se ne, sicer mi pa lahko poveš, kje sem rekel, da je lokalnost razlog, da ima na subatomskem nivoju gravitacija zanemrljiv vpliv. Poleg tega, zanemarlijv vpliv je še vedno vpliv, ampak ...

Vendar, ker mi dejansko ni do te debate in ker sem informacije katere sem želel dobiti dobil, se ti bom zgolj še enkrat zahvalil za vse tvoje odgovore, ki so bili zelo poučni. Hvala.

Odgovori