Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

vojko napisal/-a:
smolejleo napisal/-a:Ni problema, Vojko. Opozoriti sem te hotel samo na enote. To ni kakšna pozabljena vejica ali črka. Toplota ima isto enoto kot energija, temperatura in moč sta nekaj drugega. Te zmešnjave podpira Shrink in to so zelo logične zabode.
Pa ne bom začel naštevati, amigoti so toliko inteligentni, da se učijo na lastni koži, ne na koži drugega - evolucija civilizacije tip-Ia.
To sem zagotovo vedel, da toplota ni enako temperatura, sedaj me podcenjuješ...
Tudi drugič se kiksnil: moral bi napisati Ws ali joul, ampak to sem seveda mislil, namreč da dovajamo energijo postopno, recimo en W na sekundo, se pravi Ws, se pravi joul.
Kaj pa je bilo s smerjo toka? Spomni me!
Vojko, ena Ws ni en W na sekundo - važno, da sam veš, kaj misliš.
O smeri električnega toka si pa napisal tole:


Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA
Napisal/-a vojko » 20.4.2013 15:35
vojko napisal/-a:
shrink napisal/-a: No, mikroskopsko bi se dalo pojasniti v tem stilu (primer Ohmovega zakona):

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hb ... ic.html#c1

Bolj zanimivo vprašanje je, kdaj makroskopski opis kožnega pojava odpove. Izkaže se, da takrat, ko je vdorna globina manjša od povprečne proste poti elektronov (povprečna prosta pot elektrona je tipičen mikroskopski parameter - glej recimo v zgornjem linku), kar recimo velja za kovine pri nizkih temperaturah.
Zelo zanimivo - in zame - novo! Le nekaj me moti: na grafu puščica za drift velocity elektronov kaže v naprotno smer kot smer za električni tok, se pravi da se elektroni (kot ansambl) gibljejo v nasprotni smeri. Kako je to mogoče?
Upam, da si to tudi razčistil.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

smolejleo napisal/-a:
vojko napisal/-a:
smolejleo napisal/-a:Ni problema, Vojko. Opozoriti sem te hotel samo na enote. To ni kakšna pozabljena vejica ali črka. Toplota ima isto enoto kot energija, temperatura in moč sta nekaj drugega. Te zmešnjave podpira Shrink in to so zelo logične zabode.
Pa ne bom začel naštevati, amigoti so toliko inteligentni, da se učijo na lastni koži, ne na koži drugega - evolucija civilizacije tip-Ia.
To sem zagotovo vedel, da toplota ni enako temperatura, sedaj me podcenjuješ...
Tudi drugič se kiksnil: moral bi napisati Ws ali joul, ampak to sem seveda mislil, namreč da dovajamo energijo postopno, recimo en W na sekundo, se pravi Ws, se pravi joul.
Kaj pa je bilo s smerjo toka? Spomni me!
Vojko, ena Ws ni en W na sekundo - važno, da sam veš, kaj misliš.
O smeri električnega toka si pa napisal tole:


Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA
Napisal/-a vojko » 20.4.2013 15:35
vojko napisal/-a:
shrink napisal/-a: No, mikroskopsko bi se dalo pojasniti v tem stilu (primer Ohmovega zakona):

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hb ... ic.html#c1

Bolj zanimivo vprašanje je, kdaj makroskopski opis kožnega pojava odpove. Izkaže se, da takrat, ko je vdorna globina manjša od povprečne proste poti elektronov (povprečna prosta pot elektrona je tipičen mikroskopski parameter - glej recimo v zgornjem linku), kar recimo velja za kovine pri nizkih temperaturah.
Zelo zanimivo - in zame - novo! Le nekaj me moti: na grafu puščica za drift velocity elektronov kaže v naprotno smer kot smer za električni tok, se pravi da se elektroni (kot ansambl) gibljejo v nasprotni smeri. Kako je to mogoče?
Upam, da si to tudi razčistil.
Ka se tiče W.s in dodajanje toplote vsako sekundo z močjo enega watta, sem na wikiju prebral tole:
The work required to produce one watt of power for one second, or one "watt second" (W·s)
Verjetno pa imaš prav.

Tudi s smerjo toka sem razčistil. :wink:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a shrink »

osmoljenileo napisal/-a:Ni problema, Vojko. Opozoriti sem te hotel samo na enote. To ni kakšna pozabljena vejica ali črka. Toplota ima isto enoto kot energija, temperatura in moč sta nekaj drugega. Te zmešnjave podpira Shrink in to so zelo logične zabode.
Hah, hobisti tipa osmoljenileo pač ne morejo doumeti, da so enote stvar dogovora in če se fiziki npr. domenijo, da je svetlobna hitrost enaka c=1 (brezdimenzijske enote), potem je logično, da imata dolžina in čas ter masa in energija enaki enoti, zablodo pa tako in tako vidijo zgolj neizobraženi hobisti. :lol:

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

Točno tako, saj je bilo na začetku vse 0, na koncu bo pa 1, pa ne samo hitrost svetlobe.

:idea:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

Videti je, da je abstraktnost realnost postala. :D No, mogoče je obratno. :oops: yīn yang

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a shrink »

osmoljenileo napisal/-a:Točno tako, saj je bilo na začetku vse 0, na koncu bo pa 1, pa ne samo hitrost svetlobe.

:idea:
Točno tako zgolj za neizobražene šarlatanske hobiste tipa osmoljenileo. :lol:

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

V skupino neizobražencev spadajo tipi kot ti - ne zavedajo se, da so njihovi modeli le približki tega, kar se resnično dogaja.
Za skupino šarlatanov si pa najbleščeči predstavnik - po sisemu kopipaste nas želiš prepričati, da vse veš. Ob tem se ne zavedaš, da je to mali delček znanja o za nas neskončnih 4% (??!!) nam dojemljivega(?).
Ob tem je tudi očino, da ne razumeš tega, kar govoriš / pišeš - takoj ko je potrebno razložiti določen pojav, zaideš v opis lego modelčkov, ki so zelo oddaljeni od realnosti. S tem samo potrjuješ svojo papagajščino in dadaizem, na vsako kritiko pa odgovoriš kvečjemu z oholo vzvišenostjo, žaljenjem, netolerantnostjo in šovinizmom.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a Roman »

Leo, bluziš.

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

Roman napisal/-a:Leo, bluziš.
Roman, ko in če boš svojo izjavo preciziral in argumentiral, bom ogovoril.
Drugače vem, da si Shrinkov pajdaš in take splošne sodbe amigotov nimajo teže.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vzrok, da sva s Shrinkom o tebi enakega mnenja, ni ta, da bi bil njegov pristaš, ampak tvoja pojava.

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

Roman napisal/-a:Vzrok, da sva s Shrinkom o tebi enakega mnenja, ni ta, da bi bil njegov pristaš, ampak tvoja pojava.
Razumem, da pajaci med lego modelčki v peskovniku ne razumejo marsikaterega pojava.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a Roman »

Torej razumeš sebe.

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bianko »

smolejlo napisal/-a:Ob tem se ne zavedaš, da je to mali delček znanja o za nas neskončnih 4% (??!!) nam dojemljivega(?).
O kakšnih 4% je tukaj govora?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

bianko napisal/-a:
smolejlo napisal/-a:Ob tem se ne zavedaš, da je to mali delček znanja o za nas neskončnih 4% (??!!) nam dojemljivega(?).
O kakšnih 4% je tukaj govora?
O 4-5% vesolja, ki je vidno, ker seva EM valovanje, ostalo je temna energija in temna masa.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a shrink »

osmolenileo napisal/-a:V skupino neizobražencev spadajo tipi kot ti - ne zavedajo se, da so njihovi modeli le približki tega, kar se resnično dogaja.
Seveda, znanstveni modeli/opisi "teorijam" neizobraženih hobistov tipa "vesolje se širi pospešeno zaradi črnih lukenj" nikakor ne morejo konkurirati, kajti šarlatanski hobisti tipa osmoljenileo (za razliko znanosti) vedo, kaj "se resnično dogaja". :lol:
Za skupino šarlatanov si pa najbleščeči predstavnik - po sisemu kopipaste nas želiš prepričati, da vse veš.
Za neizobražene šarlatanske hobiste tipa osmoljenileo, katerih poznavanje naravoslovja je na nivoju OŠ spoznavanja narave, ni treba izumljati tople vode - povsem zadostuje citiranje iz obstoječih (tudi spletnih) virov. :lol:
Ob tem se ne zavedaš, da je to mali delček znanja o za nas neskončnih 4% (??!!) nam dojemljivega(?).
Neizobraženi šarlatanski hobisti se ne zavedajo, da je ostalih 96% opazljivih in merljivih ter da povsem ustreza trenutnemu opisu. :lol:
Ob tem je tudi očino, da ne razumeš tega, kar govoriš / pišeš - takoj ko je potrebno razložiti določen pojav, zaideš v opis lego modelčkov, ki so zelo oddaljeni od realnosti. S tem samo potrjuješ svojo papagajščino in dadaizem, na vsako kritiko pa odgovoriš kvečjemu z oholo vzvišenostjo, žaljenjem, netolerantnostjo in šovinizmom.
Neizobraženim šarlatanskim hobistom tipa osmoljenileo, ki so prepričani, da so znanstveni modeli/opisi "lego modelčki, ki so zelo oddaljeni od realnosti", je pravzaprav nesmiselno karkoli razlagati, seveda pa so le sami papagaji, ki vedno znova jokcajo o tem, kako so deležni žalitev in podobnega (naj si kar nastavijo ogledalo), kar je seveda tipična pojava šarlatanov, ki želijo svojim imbecilnim kritikam znanosti dati kredibilnost, a jim seveda to niti približno ne uspeva. :lol:

Odgovori