Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a GJ »

bargo napisal/-a:Priži LUČ, za božjo voljo VOJKO ! Sem se spomnil, da je bilo govora o rastlinicah. Poznaš tole spojino, DMT ? Google in klik na srečo.http://en.wikipedia.org/wiki/Dimethyltryptamine
Aha, še en zadetek, se ti pozna, saj sem vedel, še en pacient.... :shock:
Brez skrbi Vojko prisega zgolj na naravne učinkovine, predvsem tiste narejene iz grozdja.... :lol: :lol: :lol:

Lahko noč...

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

GJ napisal/-a:
bargo napisal/-a:Priži LUČ, za božjo voljo VOJKO ! Sem se spomnil, da je bilo govora o rastlinicah. Poznaš tole spojino, DMT ? Google in klik na srečo.http://en.wikipedia.org/wiki/Dimethyltryptamine
Aha, še en zadetek, se ti pozna, saj sem vedel, še en pacient.... :shock:
Brez skrbi Vojko prisega zgolj na naravne učinkovine, predvsem tiste narejene iz grozdja....
Lahko noč...
Dobro. Sem vesel, če je tako. Potem pa je SLEP, definitivno ! :D :D

Vera, se spomniš VOJKO ? Predstavljam ti jo drugič. (drugič.)
http://www.youtube.com/watch?v=igcsNG4aruA&NR=1

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »


Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

bargo napisal/-a: Pa ne mi sedaj o zajcu, ki lovi lisico !
Ponovna uporaba, se spomniš Vojko ?

Črvina:
search.php?keywords=vlaki&terms=all&aut ... it=Iskanje
search.php?keywords=poker*face&terms=al ... it=Iskanje

http://www.youtube.com/watch?v=ZsjecMiE ... age#t=203s (drugič !) Po levi, po desni ! Ajda zori !

http://www.youtube.com/watch?v=Of9poqe1N0Y !!!!!!!

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

GJ napisal/-a:
vojko napisal/-a:Kaj pravite o tem, razen, da so stvari zanunive?
Na tem mestu se meni vedno postavi vprašanje:
Kaj pa če je temna energija starejša od našega vesolja, glede na to da jo je toliko v vesolju?
Naše vesolje (energija vesolja) je lahko bil del te stare temne energije, ki se je pojavila/prešla pred 13.7 miljarde let v obliko prostor-čas.
To potem precej spremeni razmišljanje... :wink:
To je pa zelo zelo blizu mojemu razmišljanju o nastanku našega vesolja znotraj nečesa večjega in starejšega in tistem, o čemur sem govoril pred časom. Namreč znotraj te materije (energije), katero tudi ti omenjaš, bi se lahko "fizika" tako odvila, da bi pač nastalo kar je nastalo in kar mo (tudi) danes opazujemo.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

problemi napisal/-a: To je pa zelo zelo blizu mojemu razmišljanju o nastanku našega vesolja
Našega ?
problemi napisal/-a: znotraj nečesa večjega in starejšega in tistem, o čemur sem govoril pred časom.
Me spomin daje. Me lahko spomniš, o čem si govoril ?


problemi napisal/-a: Namreč znotraj te materije (energije), katero tudi ti omenjaš, bi se lahko "fizika" tako odvila, da bi pač nastalo kar je nastalo in kar mo (tudi) danes opazujemo.
Koga ali kaj ti opazuješ problemi ?


Vesel sem te, prijatelj. :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

bargo napisal/-a:
GJ napisal/-a:
bargo napisal/-a:Priži LUČ, za božjo voljo VOJKO ! Sem se spomnil, da je bilo govora o rastlinicah. Poznaš tole spojino, DMT ? Google in klik na srečo.http://en.wikipedia.org/wiki/Dimethyltryptamine
Aha, še en zadetek, se ti pozna, saj sem vedel, še en pacient.... :shock:
Brez skrbi Vojko prisega zgolj na naravne učinkovine, predvsem tiste narejene iz grozdja....
Lahko noč...
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=6AhKwGhOMug Pozabi, Vojko ! Pozabil si Newtona idi v knjižnica !

search.php?keywords=knji%C5%BEnica+&ter ... it=Iskanje

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

bargo napisal/-a:Našega ?
Našega v smislu, tega v katerem smo, recimo: Letos je pa na našem vrtu paradižnik lepo obrodil.
Me spomin daje. Me lahko spomniš, o čem si govoril ?
Saj sem zgoraj napisal o čem: "... o nastanku našega vesolja znotraj nečesa večjega in starejšega ..." torej o nastanku Vesolja znotraj materije (energije)
Koga ali kaj ti opazuješ problemi ?
Sosedovo Micko, prijatelj bargo, sosedovo Micko opazujem. :wink: :)
Vesel sem te, prijatelj. :wink:
Jaz tudi tebe, prijatelj. Imel bi pa tudi eno prošnjo, namreč, tudi sam bom objavil eno lepo pesmico z Vero v naslovu, potem pa predlagam, da za nekja časa pustimo umetnost, predvsem glasbeno, ob strani in se posvetimo fiziki, seveda kolikor smo le tega sposobni: http://www.youtube.com/watch?v=jIs8t0aBx6I.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

problemi napisal/-a: Jaz tudi tebe, prijatelj. Imel bi pa tudi eno prošnjo, namreč, tudi sam bom objavil eno lepo pesmico z Vero v naslovu, potem pa predlagam, da za nekja časa pustimo umetnost, predvsem glasbeno, ob strani in se posvetimo fiziki, seveda kolikor smo le tega sposobni: http://www.youtube.com/watch?v=jIs8t0aBx6I.
Akciji in ne blebetanju. Staremu dobremu Newtonu je potrebo prisluhnit in njegovi zgodbi o Jabuki. Saj si videl v pokru, ali ne ? :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=lpMR9FAnYxg AKCIJA ! PRAVLJICA !

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Problemi je napisal:
To je pa zelo zelo blizu mojemu razmišljanju o nastanku našega vesolja znotraj nečesa večjega in starejšega in tistem, o čemur sem govoril pred časom. Namreč znotraj te materije (energije), katero tudi ti omenjaš, bi se lahko "fizika" tako odvila, da bi pač nastalo kar je nastalo in kar mo (tudi) danes opazujemo.
Čeprav je tvoje razmišljanje legitimno, menim, da boluje za logično napako, ki ji rečemo »regressus ad infinitum«. Ta napaka v logičnem sklepanju nastane, ko resničnost predpostavke P1 (sedanje vesolje) potrebuje podporo predpostavke P2 (»vesolje znotraj nečesa večjega in starejšega«) in resničnost predpostavke P2 potrebuje podporo predpostavke P3 (še starejše vesolje), itd., ad infinitum.

Moram pritegniti argumentom Romana v oni drugi vajini debati o nastanku vesolja ex nihilo. Ne samo, da ni tvoja razlaga nič bolj plavzibilna od romanove, steady state in ciklični modeli vesolja imajo resne težave tudi z drugim zakonom termodinamike.

Na tvoje vprašanje: »No mogoče še eno vprašanje, ali obstaja možnost, da tudi izgine, vsa kar jo je, tako hipoma, kot se je tudi pojavila, izgine zopet tja kjer je bila preden je ni bilo?«, odgovarjam : DA. Gotovo poznaš hipoteze o lažnem vakuumu (false vacum). Če se bo kroglica faznega prehoda skotalila še nižje, na nižje energetsko stanje (kvantno tuneliranje), bo vesolje hipoma »izginilo zopet tja kjer je bilo preden ga ni bilo« - se pravi v NIČ.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Čeprav je tvoje razmišljanje legitimno, menim, da boluje za logično napako, ki ji rečemo »regressus ad infinitum«. Ta napaka v logičnem sklepanju nastane, ko resničnost predpostavke P1 (sedanje vesolje) potrebuje podporo predpostavke P2 (»vesolje znotraj nečesa večjega in starejšega«) in resničnost predpostavke P2 potrebuje podporo predpostavke P3 (še starejše vesolje), itd., ad infinitum.
Vojko, bojim se, da nisi najbolje razumel mojega razmišljanja, namreč moj razmišljanje ne predpostavlja P1...P2...P3. Nobenih še straješih vesolij. Govorim izključno in le o tem, da je naše Vesolje nastalo znotraj materije (energije). Tisto o starosti je pač logičen zaključek, ker je pred nastankom Vesolja materija (energija) vendarle eksisitirala. Toreg ne gre za vesolje ...še starejše vesolje ... še starejše vesolje ....
Moram pritegniti argumentom Romana v oni drugi vajini debati o nastanku vesolja ex nihilo. Ne samo, da ni tvoja razlaga nič bolj plavzibilna od romanove, steady state in ciklični modeli vesolja imajo resne težave tudi z drugim zakonom termodinamike.


Seveda imaš vso pravico pritegniti Romanovim argumentom glede nastanka "ex nihilo". Bom mogoče malce nesramen, o katerih argumentih govoriš, o kvantnih fluktuacijah mogoče? Tudi en govorim o steady state in cikličnih modelih vesolja, temveč, no saj sem ti že pocedal o čemu govorim. Mogoče v črticah: materija (energija) in dinamika ... (nekje znotraj tega) prapok (nastanek strukture, katero imenujemo Vesolje, ki se širi* znotraj materije) ... dinamika (nič pretresljivega) ...

*lahko bi tudi rekel, da odriva ostalo materijo, ampak o tem sem že pisal, tako da ...
Na tvoje vprašanje: »No mogoče še eno vprašanje, ali obstaja možnost, da tudi izgine, vsa kar jo je, tako hipoma, kot se je tudi pojavila, izgine zopet tja kjer je bila preden je ni bilo?«, odgovarjam : DA. Gotovo poznaš hipoteze o lažnem vakuumu (false vacum). Če se bo kroglica faznega prehoda skotalila še nižje, na nižje energetsko stanje (kvantno tuneliranje), bo vesolje hipoma »izginilo zopet tja kjer je bilo preden ga ni bilo« - se pravi v NIČ.
To mi je pa zelo všeč. Vesolje kot hologram. Deluje, deluje, kratek stik, boom (hipoma), tema in tišina. Tudi naju ni, da bi bila lahko videti :shock: (Problem je hip, ampak predlgam, da ga zanemarimo :wink: )

Resnično dobra ideja.

Ampak, ali gre hologram resnično v nič. Ne, seveda ne. Kaj bi rekla Gerard 't Hooft ali pa Leonard Susskind, upam si reči, če bi bilo tako bi bila onadva :shock:.

P.S.

Prosil sem te, da mi poveš kaj več o nastanku iz nič-a. Rekel si, da kaj veliko ni moč reči o nič-u, pa bi te vendarle vprašal, če nisi prišel mogoče do novih spoznanj.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Problemi je napisal:
Vojko, bojim se, da nisi najbolje razumel mojega razmišljanja, namreč moj razmišljanje ne predpostavlja P1...P2...P3. Nobenih še straješih vesolij. Govorim izključno in le o tem, da je naše Vesolje nastalo znotraj materije (energije). Tisto o starosti je pač logičen zaključek, ker je pred nastankom Vesolja materija (energija) vendarle eksisitirala. Toreg ne gre za vesolje ...še starejše vesolje ... še starejše vesolje ....
Tvoja bojazen je bila upravičena, nisem te razumel. Praviš: »da je naše Vesolje nastalo znotraj materije (energije).« V redu. Kako pa potem imenuješ to entiteto »materijo (energijo«? Ali ni to druga beseda za vesolje? Če pa je nekaj nastalo »znotraj materije (energije)«, je ta bila že prej, ali ne? In spet smo pri regresiji ali pa pri steady state vesolju. Ne vem, kako bi si lahko drugače razlagal tvoje videnje.
Prosil sem te, da mi poveš kaj več o nastanku iz nič-a. Rekel si, da kaj veliko ni moč reči o nič-u, pa bi te vendarle vprašal, če nisi prišel mogoče do novih spoznanj.
To je v bistvu filozofsko bolj kot fizikalno vprašanje. Kot sem že poudaril v drugem kontekstu na to temo, moderna fizika gleda na vesolje kot na entiteto, katere skupna energija/materijo ) je nič (zero-energy universe). S kvantno fluktuacijo (ki je nujna, saj Heisenbergovo znano pravilo prepoveduje, da bi natančno poznali energijo neke entitete; NIČ pa je precizno in enoznačno določena količina!) nato nastane vesolje, kjer pa gravitacijska energija natanko izniči ostalo energijo/materijo, torej imamo še vedno E=0.

Filozofsko pa mi je najbliže ideji o NIČ smrt človeka kot subjektivno dojet trenutek v času. Racionalno smrti ne more dojeti nihče, je nekaj transcendentalnega, nekaj kar presega naše spoznavne zmožnosti. Je pa absolutni in ireverzibilni konec indiduuma, njegovo izničenje, njegov vstop v NIČ. Za ostale pa je to dogodek, kot vsi drugi.

Čutim, da nisem uspel povedati tega, kar »čutim na vodi«, ampak tema je tako ezoterična, da zmanjkuje besed…

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ napisal/-a:
bargo napisal/-a:Priži LUČ, za božjo voljo VOJKO ! Sem se spomnil, da je bilo govora o rastlinicah. Poznaš tole spojino, DMT ? Google in klik na srečo.http://en.wikipedia.org/wiki/Dimethyltryptamine
Aha, še en zadetek, se ti pozna, saj sem vedel, še en pacient.... :shock:
Brez skrbi Vojko prisega zgolj na naravne učinkovine, predvsem tiste narejene iz grozdja.... :lol:
Lahko noč...
Tako je! Mi Štajerci prisegamo na pitje naravnega grozdnega soka...samo mora biti prevret... :lol: :lol: :lol:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Tvoja bojazen je bila upravičena, nisem te razumel. Praviš: »da je naše Vesolje nastalo znotraj materije (energije).« V redu. Kako pa potem imenuješ to entiteto »materijo (energijo«? Ali ni to druga beseda za vesolje? Če pa je nekaj nastalo »znotraj materije (energije)«, je ta bila že prej, ali ne? In spet smo pri regresiji ali pa pri steady state vesolju. Ne vem, kako bi si lahko drugače razlagal tvoje videnje.
Ja, imenujem jo materija (energija), pa tus e ne hecam, da ne bo pomote. Nimam nekega imena za to. Ali temu lahko rečemo vesolje. Moje mnenje je da ne nujno oziroma sploh ne. Namreč pri meni ne gre za to, da ne "vem" ali je pred prapokom obstajala materija ali ne, seveda je, tisto česar ne vem je fizika (dinamika) te materije. Za naše Vesolje je ta dokaj znana, zato je meni zelo blizu naslednja definicija (našega) Vesolja: "Vesólje ali vsemírje je pojem, s katerim so v prvi polovici 20. stoletja imenovali celotni prostorsko-časovni kontinuum, v katerem živimo skupaj s snovjo in energijo in smo tudi sami snovni." (Wikipedija)

Res je, da sam verjamem v možnost obstoja več vesolij s takšno ali drugačno fiziko, vendar tudi če eksistirajo so povsem neodvisna od našega. Ampak in to poudarjam, mi ta vidik zgodbe niti ni toliko poemeben, če sploh, mislim seveda na multiverse.
Čutim, da nisem uspel povedati tega, kar »čutim na vodi«, ampak tema je tako ezoterična, da zmanjkuje besed…
Vojko, povedal si kar si povedal in to je veliko. To mislim poovsem resno! Kot sem že nekje omenil, ne tekmujemo. Včasih je resnično zelo težko ubesediti svoje misli, sem padel v skušnjavo, da omenim (post)strukturalizem pa ne bom ... :)

Ker trenutno nimam časa bom probal podati kako misel ali komentar kasneje.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

No mogoče še eno vprašanje, ali obstaja možnost, da tudi izgine, vsa kar jo je, tako hipoma, kot se je tudi pojavila, izgine zopet tja kjer je bila preden je ni bilo?«,
:shock:
Zajček pravi : Romantični trenutki http://www.youtube.com/watch?v=IsL70S-1 ... page#t=91s

Vama dodam še malo glasbe !

Maja : http://www.youtube.com/watch?v=wcYAGaYEW2o Zrušitev funkcije ! Mislim, da je prevezovanje problem ! Vesolje se gradi na na novo ! 1,2,3 Go !Ja, pa Frankla ne pozabit. :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=-GD-5mRyaJw Izkustvena domišljija ! :wink:

Odgovori