Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Ali je kdo, ki zna razložiti, kako so izmerili energijo vakuuma?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a shrink »

vojko napisal/-a:Ali je kdo, ki zna razložiti, kako so izmerili energijo vakuuma?
http://math.ucr.edu/home/baez/vacuum.html

(mislim, da sem enkrat že dal ta link)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

shrink napisal/-a:
vojko napisal/-a:Ali je kdo, ki zna razložiti, kako so izmerili energijo vakuuma?
http://math.ucr.edu/home/baez/vacuum.html

(mislim, da sem enkrat že dal ta link)
Shrink, hvala za link. Ne spomnim se, da bi ga že bral. Zdaj mi je vse dosti bolj jasno. Mislim vsaj. :D

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

A propos, ali ste vedeli - v zvezi z zanimivim člankom S.Dolenca "Popotovanje v središče interneta" - da ves INTERNET tehta manj kot velika jagoda (cca 50g)? In da vse informacije, ki krožijo po INTERNETU (cca 5 exabytov, 5x10*18) tehtajo le cca eno milijardinko grama?

http://www.youtube.com/watch?v=WaUzu-iksi8

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a Roman »

Zelo zanimivo. Me pa malo preseneča, da so pod internetom mišljeni samo elektroni, ki naj bi nosili informacijo (po ena 0 oziroma 1 na elektron). Kakor bi pod prometom imel v mislih samo potnike oziroma tovor, ne pa tudi vozila in ceste.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:Zelo zanimivo. Me pa malo preseneča, da so pod internetom mišljeni samo elektroni, ki naj bi nosili informacijo (po ena 0 oziroma 1 na elektron). Kakor bi pod prometom imel v mislih samo potnike oziroma tovor, ne pa tudi vozila in ceste.
Mene je isto takoj zmotilo, namreč kaj vse je šteto pod pojmom internet. V izračunu teže sem pogrešal infrastrukturo, ki omogoča internet.

Recimo sam si uporabil pojem promet. Ta pojem ima v prometni stroki širši pomen kot pojem transport, ta pa od pojma prevoz. Recimo, promet denarja, informacij ..., transport blaga in ljudi ... letalski prevoz, cestni prevoz ...

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roman napisal/-a:Zelo zanimivo. Me pa malo preseneča, da so pod internetom mišljeni samo elektroni, ki naj bi nosili informacijo (po ena 0 oziroma 1 na elektron). Kakor bi pod prometom imel v mislih samo potnike oziroma tovor, ne pa tudi vozila in ceste.
Seveda so iz tega izključeni računalniki, kabli, optične povezave, skratka ves hardver.

Zanimivo pa je tole: vaš PC je težji, če ga napolnite s podatki, prav tako je težja napolnjena baterija. Rekel boš: od kod ta povečana teža, saj je v praznem PC prav toliko elektronov kot v tistem, napolnjenem s podatki (ali praznem mobilniku in tistem s polnim adresarjem telefonskih številk). Razlika v teži nastane, ker so elektroni, ki nosijo informacije v višjem energetskem stanju, po znani relaciji e=mc*2 pa to pomeni, da so težji. Seveda je povečanje teže zaradi informacij nepredstavljivo majhno, toda gre za princip. In ta princip pravi, da v nekem volumnu prostora ne morete spraviti poljubno količino informacij, ker bi se ta prej sesedel v črno luknjo.

Pa smo pri črnih luknjah in holografskem principu shranjevanja informacij…

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a derik »

vojko napisal/-a:
Roman napisal/-a:Zelo zanimivo. Me pa malo preseneča, da so pod internetom mišljeni samo elektroni, ki naj bi nosili informacijo (po ena 0 oziroma 1 na elektron). Kakor bi pod prometom imel v mislih samo potnike oziroma tovor, ne pa tudi vozila in ceste.
Seveda so iz tega izključeni računalniki, kabli, optične povezave, skratka ves hardver.
In kakšen smisel ima omejevanje teže samo na elektrone, ki prenašajo informacijo?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

derik napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Roman napisal/-a:Zelo zanimivo. Me pa malo preseneča, da so pod internetom mišljeni samo elektroni, ki naj bi nosili informacijo (po ena 0 oziroma 1 na elektron). Kakor bi pod prometom imel v mislih samo potnike oziroma tovor, ne pa tudi vozila in ceste.
Seveda so iz tega izključeni računalniki, kabli, optične povezave, skratka ves hardver.
In kakšen smisel ima omejevanje teže samo na elektrone, ki prenašajo informacijo?
Ne razumem vprašanja.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a Motore »

derik napisal/-a:In kakšen smisel ima omejevanje teže samo na elektrone, ki prenašajo informacijo?
Ravno zato, ker edini nosijo informacijo.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:Seveda so iz tega izključeni računalniki, kabli, optične povezave, skratka ves hardver.
He, he koliko so pa potem težke vse človeške misli?
Čisto nakladanje, recimo obstajajo optični prenosi informacij in seveda statični spominski mediji ala FLASH ali pa FRAM, ki potrebujejo elektrone le za spremembo informacij....

Lep večer...
Zadnjič spremenil GJ, dne 9.11.2012 19:46, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:Zanimivo pa je tole: vaš PC je težji, če ga napolnite s podatki...
Tudi tole ni res, za magnetne medije velja, da je to odvisno kako je magnetni medij sformatiran, torej na nule ali enke, ponavadi so na '01010101','10101010' oziroma 0x55AA. :lol:
Skratka kar neki, oziroma čisti trač...

Lep večer...

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a derik »

Motore napisal/-a:
derik napisal/-a:In kakšen smisel ima omejevanje teže samo na elektrone, ki prenašajo informacijo?
Ravno zato, ker edini nosijo informacijo.
Za zapis informacije samo enega od številnih Googlovih data centrov rabiš infrastrukturo velikosti ogromne tovarne, ki se tako greje, da jo hladijo z morjem. Ne moreš se omejevati samo na elektrone. No, seveda je tudi teža elektronov nek zanimiv podatek, a ne vidim smisla, zakaj to imenovati INTERNET.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a Motore »

derik napisal/-a:Za zapis informacije samo enega od številnih Googlovih data centrov rabiš infrastrukturo velikosti ogromne tovarne, ki se tako greje, da jo hladijo z morjem. Ne moreš se omejevati samo na elektrone. No, seveda je tudi teža elektronov nek zanimiv podatek, a ne vidim smisla, zakaj to imenovati INTERNET.
Mene pač zanima teža informacije, ne pa trdega diska pri Googlu. Zdi se mi pa bolj smiselno internet pripisovati informacijam, te pa nosijo elektroni.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ napisal/-a:
vojko napisal/-a:Seveda so iz tega izključeni računalniki, kabli, optične povezave, skratka ves hardver.
He, he koliko so pa potem težke vse človeške misli?
Čisto nakladanje, recimo obstajajo optični prenosi informacij in seveda statični spominski mediji ala FLASH ali pa FRAM, ki potrebujejo elektrone le za spremembo informacij....

Lep večer...
Mislim, da to sploh ni »nakladanje«, toliko manj »čisto nakladanje«. Z mojim srednješolskim znanjem fizike (in s podporo interneta, seveda!), si jaz zadevo predstavljam takole:

Računalniki so digitalni stroji za procesiranje informacij in operirajo v binarnem kodu, 0, 1, on-off, da-ne, itd. Binarne številke - 0 in 1 – so matematični objekti, njihovi urejeni nizi predstavljajo slike, e-pošto, clipe. Toda njihovi nosilci – elektroni in razna polja – so fizični objekti, dostopni čutnim zaznavam. Binarni števili sta zapisani, vkodirani v nihanje napetosti v elektronskih vezjih. Vsak bit podatkov mora imeti svojega fizičnega nosilca (elektron, foton), ta pa ima maso, čeprav nepojmljivo majhno.

Toda poanta ni v fizičnem premikanju teh 50g elektronov ali fotonov po nosilcih (elektron prepotuje le nekaj deset metrov od tvojega računalnika, foton v optičnem kablu nekaj deset km, saj je na vsakih 30 km postavljen ojačevalec. Pa še tole: za poganjanje in premikanje teh 50g elektronov po omrežju interneta potrebujemo cca 60 GW električne energije!)), pač pa v vzorcu bitov, ki nosijo informacije.

Vsak računalnik mora imeti spominsko enoto. To sestavljajo drobceni kondenzatorji, kjer pomeni 1=poln, 0=prazen. Tako so drobceni, da za enkratno polnjenje enega potrebujemo le cca 40.000 elektronov; za primerjavo: skozi 100W navadno žarnico z žarilno nitko steče vsako sekundo 5.7 x 10*18 elektronov!

Recimo, da povprečen e-mail obsega 50kB (kar je precej realistična predpostavka). Ker je 1B = 8 b, izračun pokaže, da je v e-mailu cca 410.000 bitov. Polovico od tega so (po zakonu verjetnosti) ničle in polovica enice. Torej moramo v spomin shraniti 205.000 enic. Za to potrebujemo osem milijard elektronov (glej o kondenzatorjih!). Elektron tehta 9 x 10* -28 g, e-mail pa cca 10*-18g, ali toliko kot 21.000 atomov svinca. To pa je masa in ta ima težo.

Mislim, da si z ugovorom o »optičnih prenosih informacij in seveda statičnih spominskih medijih ala FLASH ali pa FRAM, ki potrebujejo elektrone le za spremembo informacij« zgrešil poanto. Kolikor vem, fotoni nastanejo prav s preskokom elektronov na nižje orbite. No, za spremembo informacij pa potrebuješ energijo, mar ne? In E=m (pomnoženo z neko konstanto), ne?
He, he koliko so pa potem težke vse človeške misli?
Ne vem, če je tvoj sarkazem na mestu. Človek v budnem stanju porabi cca 100W, možgani kot daleč največji porabnik energije v telesu pa cca 20%, se pravi 20W. Od tu je zgodba enaka kot z računalniki, saj imamo opraviti z wati, elektriko, elektroni, le hardver je drugačen….

Odgovori