Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Motore »

bargo napisal/-a:
1.7.2018 13:41
Jaz sem v radirki, TI pa si konica tega istega svinčnika z radirko in razdalja med nama je konstantna in vendar se Jaz gibam drugače, kot se gibaš TI. Kar poglej iz te perspektive. Vidiš?
Očitno ti ne vidiš. Če se postaviš na radirko se konica glede na tebe ne bo gibala.
Konica in svinčnik se bosta le glede na papir gibala različno. Vidiš?

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
1.7.2018 13:41
In na isti način je absolutnost relativna.
No, ne vem če, še posebej, če imaš en svet, kot praviš, da je v tvojem peskovniku.
Je v tvojem peskovniku več svetov? Koliko pa? In kateri?
Torej, ta tvoj svet je absoluten, znotraj njega pa velja relativnost, ali kako? :roll:
To ni tako narobe rečeno. Ampak spet je treba razlikovati pomene. Če je svet vse, kar je, potem je lahko samo absoluten. Še bolj pravilno bi bilo reči, da je za svet brezpredmetno razlikovati med absolutnim in relativnim. Znotraj njega pa so stvari v medsebojnih razmerjih, torej relativne. Za dosego absolutnosti bi moralo biti mogoče najti absolutno izhodišče, da bi glede nanj bile druge stvari relativne. To pa ni mogoče.
Roman napisal/-a:Jaz se ne znam tako izražati kot ti.
Ah no, Roman no, potrudi se
Se trudim, na vso moč. Če bi se še ti tako, morda ne bi imela težav s sporazumevanjem.
nenazadnje govoriva enak jezik, mogoče je samo narečje drugo.
Prej obratno. Narečje je isto, jezik pa povsem drug.
Vzemiva simbole, recimo križ ali yin yang. Kako so nastali ti pomeni?
No, najbrž je težko odkriti, kdo je prvi ustvaril nek znak in mu pripisal tak ali drugačen pomen. In najbrž niti ni šlo za posameznika, ampak za skupino, kulturo. Gotovo je povezano z nastankom jezika, pa tudi mišljenja. Vsekakor nisem pravi naslov za takšno vprašanje.
problem je, ko ugotovimo, da to kar smo domnevali da vemo se je izkazalo da dejansko nismo vedeli.
Seveda, marsikaj se je izkazalo kot napačno. Ampak, glej, Newton, na primer, se je obdržal do današnjih dni.
Trenutno sem že v tvojem peskovniku
No, to si samo domišljaš.
kar pomeni, da obstaja še vsaj eden, kaj ne?
Je bilo to kdaj vprašljivo? Vsak človek ima svoj peskovnik.
Te primerjave ne razumem vendar nič zato.
Nič za to.
Zavedanje je definiralo gibanje
Ne. Za izdelavo definicije je zavest premalo.
gibanje je model zavedanja
Res? Razloži.
oboje je torej prepleteno, kaj ne?
Ne vem, kaj si hotel s tem povedati.
TI si vendar sebe razdelil na "JAZ in sebe", ko si postavil trditev "Jaz mirujem glede na sebe"
Nisem, samo slovničnega sklanjanja sem se držal.
ker če je to eno in isto potem sporočilo nima smisla.
Odlično. In vendar ugovarjaš trditvi, da miruješ glede na samega sebe. Ugovor bi bil smiseln samo v primeru, ko ti nisi ti.
Roman napisal/-a:Razumem, zakaj hočeš v mojega.
Prav, potem pa povej ZAKAJ bi hotel v tvoj peskovnik? :roll:
Morda se v svojem ne počutiš dobro. To boš moral ti bolje vedeti od mene.
Roman napisal/-a:Odgovori mi, glede na kaj srce poplesuje. Katera je tista razdalja, ki se spreminja, ko poplesuje.
Povej kaj je srce tako, da poveš kje se konča in kje začne, šele ko ga boš omejil/razmejil bova lahko kaj povedala o njega gibanju.
Spet si nekaj zatrdil, jaz pa bi moral tebi pojasniti, kaj si mislil. Ne vem, zakaj se ti to kar naprej dogaja.
Spet napačno domnevaš, boš moral stopiti iz cone ugodja.
Ti meni očitaš cono ugodja? Zresni se no.
Razdalja med konico in radirko je že konstantna, kar bodi dolžina svinčnika
Ta dolžina je tudi edina količina, od katere je odvisna relativnost radirke glede na konico svinčnika. Zato je pravilno reči, da radirka miruje glede na konico svinčnika (in obratno).
in vendar se konica in radirka gibata različno.
Seveda, ampak ne konica glede na radirko, niti ne radirka glede na konico.
Razdalja že, kaj pa pozicije glede na preteklost, ki jo naj predstavlja krožnica?
Kaj pa je pozicija glede na preteklost? Ne vem, zakaj te moti, da se konica giblje drugače kot radirka. Saj se res, v drugi smeri, z drugo hitrostjo, ampak ne glede na radirko, pač pa glede na papir ali tvoje oči. Nisem trdil, da konica svinčnika miruje glede na papir.
Jaz že razumem tebe, kot lahko vidiš.
Ne vidim tega.
Jaz sem v radirki, TI pa si konica tega istega svinčnika z radirko in razdalja med nama je konstantna
Prav. Rozman se je hotel vsesti na foton. Ampak, v redu.
in vendar se Jaz gibam drugače, kot se gibaš TI.
Seveda se, ampak ne glede na mene. Ko si opazil, da se drugače giblješ kot jaz, nisi bil več na radirki.
Kar poglej iz te perspektive. Vidiš? :roll:
Vidim, da ti relativnost nagaja, pa ne vem, zakaj. Morda se ne zavedaš pomena opazovalnega sistema. Ali pa gre za kaj drugega. Kaj misliš?
Ah Roman, ne moreš izdelati 2D lika v 3D svetu, pa če imaš še takšno željo.
NIkoli nisem izrazil take želje.
Ja, gostujem v tvojem
Tako misliš.
in veš kaj opažam, da nisi še odkril vseh igračk v njem.
O tem ni bilo nobenega dvoma. Težava je le ta, da se s tvojimi igračkami, ki jih želiš pretihotapiti v moj peskovnik, ne morem igrati.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

Motore napisal/-a:
1.7.2018 14:16
bargo napisal/-a:
1.7.2018 13:41
Jaz sem v radirki, TI pa si konica tega istega svinčnika z radirko in razdalja med nama je konstantna in vendar se Jaz gibam drugače, kot se gibaš TI. Kar poglej iz te perspektive. Vidiš?
Očitno ti ne vidiš. Če se postaviš na radirko se konica glede na tebe ne bo gibala.
Konica in svinčnik se bosta le glede na papir gibala različno. Vidiš?
Vidim recimo tudi to, da Jaz, ki sem na radirki, stojim na mestu, konica pa kroži okoli mene, absolutna razdalja med radirko in konico, je seveda enaka. Stožec, bi recimo bilo takšno telo in tako gibajoči se svinčnik opiše plašč tega stožca. Se strinjaš? :roll:

Hm. Postavi se vprašanje kakšno število neodvisnih parametrov potrebujemo, če želimo opisati (relativno) gibanje?

Ti meniš, da zadošča, mogoče poleg časa, en sam parameter, kar naj bi bila absolutna razdalja, ali kako? :roll:

Pitagora je lahko ponosen. 8)

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

Bargo, mogoče je pa nekdo zavrtel papir, ti na/v radirki svinčnika in konica istega svinčnika pa mirujeta, seveda tudi relativno eden na drugega.

Bolje vama bo pa Vojko razložil - specijalc za relativno gibanje:
vojko napisal/-a:
28.6.2018 20:24
[
vojko napisal/-a:
Ali pa tako. Recimo, da si ena za drugo sledijo 3 enake krogle, ene rdeča, ena modra in ena zelena in na koncu poti bodo se bodo vse znašle na/v istem prostoru na horizontu. Kakšno barvo bo videl opazovalec?
Nobene, ker bi bil barvni spekter premaknjen daleč v gama sevanje.
Aja, torej meniš, da bi izginil, vsaj kar se vidnega spektra tiče in ne bi bil videti kot počasni, zeeeelo počasni posnetek na horizontu?
Tako bi videl dogajanja oddaljeni opazovalec. Za tistega, ki bi prečkal horizont, pa pada PROSTOR proti središču ČL s svetlobno hitrostjo! Izračunali so, da bi v ČL Sagittarius A* v središču naše galaksije, ki je milijonkrat masivnejša od našega Sonca, trajalo 'potovanje' od trenutka prečkanja horizonta do singularnosti cca 20 sekund. Pri manjših ČL bi se to zgodilo v trenutku. Recimo pri ČL z maso treh Sonc (3M) bi trajalo to 47 mikrosekund, za največjo poznano supermasivno ČL z maso \(17x10^{9}\) M bi potovanje trajalo več kot tri dni.

Torej Vojko pravi, da proti tebi, ki si v središču ČL pada prostor s svetlobno hitrostjo in v tem prostoru 3 krogle proti tebi s tako veliko hitrostjo, da je njihov spekter premaknjen daleč v gama sevanje. Res zagamano :lol:


:idea:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
1.7.2018 16:59
Jaz, ki sem na radirki, stojim na mestu
To se za opazovalni sistem tudi spodobi. Tole "na mestu" je seveda mišljeno nepremično glede na radirko, kajne. Tudi mirovanje je namreč relativno.
konica pa kroži okoli mene
Ne, ker si kot opazovalni sistem pritrjen na radirko in se skupaj s svinčnikom vrtiš (glede na okolico svinčnika). Relativnega gibanja konice glede na radirko ni in ga zato tudi ne opaziš. Tisto, kar vidiš, je gibanje okolice svinčnika glede na tebe.
Postavi se vprašanje kakšno število neodvisnih parametrov potrebujemo, če želimo opisati (relativno) gibanje?
Potrebni sta najmanj dve točki. Ena sama ne more mirovati ali se gibati.
Ti meniš, da zadošča, mogoče poleg časa, en sam parameter, kar naj bi bila absolutna razdalja, ali kako? :roll:
Kaj bi pa še rad? In ne skruni Pitagorovega imena.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
2.7.2018 9:47
bargo napisal/-a:
1.7.2018 16:59
Jaz, ki sem na radirki, stojim na mestu
To se za opazovalni sistem tudi spodobi. Tole "na mestu" je seveda mišljeno nepremično glede na radirko, kajne. Tudi mirovanje je namreč relativno.
konica pa kroži okoli mene
Ne, ker si kot opazovalni sistem pritrjen na radirko in se skupaj s svinčnikom vrtiš (glede na okolico svinčnika). Relativnega gibanja konice glede na radirko ni in ga zato tudi ne opaziš. Tisto, kar vidiš, je gibanje okolice svinčnika glede na tebe.
Konici svinčnika se smer gibanja spreminja, ker izrisuje krožnico in Jaz in radirka stojiva na mestu tako v ravnini XY, kot tudi v ravni Z. Roman, pa ja ne boš rekel, da takšnega gibanja konice svinčnika, ko se spreminjajo samo koordinate x in y, ni mogoče zaznati, iz mesta radirke na svinčniku? :roll:
Roman napisal/-a:
Postavi se vprašanje kakšno število neodvisnih parametrov potrebujemo, če želimo opisati (relativno) gibanje?
Potrebni sta najmanj dve točki. Ena sama ne more mirovati ali se gibati.
In koliko paramaterov je potrebnih za opis točke? Mimogrede, vidiš kakšne so lahko psoledice, če izgubiš samo dve točki od neskončno njih?
Roman napisal/-a:
Ti meniš, da zadošča, mogoče poleg časa, en sam parameter, kar naj bi bila absolutna razdalja, ali kako? :roll:
Kaj bi pa še rad?
Seveda bi rad več parametrov, kot (dx,dy,dz, ...), ko pa smo v 3D+ prostoru. :)

Roman napisal/-a: In ne skruni Pitagorovega imena.
Ne razumem, kako je prišlo, da te skrbi za Pitagoro? :roll:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
2.7.2018 14:56
Konici svinčnika se smer gibanja spreminja
Dokler ne poveš, glede na kaj se smer gibanja konice spreminja, je trditev brez pomena. Prosim te, da se tega držiš tudi v prihodnje.
ker izrisuje krožnico
No, torej se smer gibanja konice spreminja glede na krožnico, se pravi papir.
Jaz in radirka stojiva na mestu
Glede na konico, ja.
tako v ravnini XY, kot tudi v ravni Z
Glede na opazovalni koordinatni sistem, ki je pripet na radirko.
Roman, pa ja ne boš rekel, da takšnega gibanja konice svinčnika, ko se spreminjajo samo koordinate x in y, ni mogoče zaznati, iz mesta radirke na svinčniku? :roll:
Tisto, kar je v tem primeru mogoče zaznavati, je relativno gibanje papirja glede na konico svinčnika in glede na radirko oziroma opazovalni sistem na njej. Konica svinčnika se glede na radirko ne giblje v nobeni smeri, se pa giblje glede na papir in to je mogoče iz radirke opazovati. Bo šlo?
In koliko paramaterov je potrebnih za opis točke?
Če je točka ena sama, določitev mesta ni možna. Če sta točki dve, je mogoče določiti medsebojno razdaljo. Če imaš v mislih 3d vesolje, moraš najprej nekam pripeti 3d koordinatni sistem, potem pa lahko s tremi dolžinami določiš katerokoli točko v vesolju.
Mimogrede, vidiš kakšne so lahko psoledice, če izgubiš samo dve točki od neskončno njih?
Kaj si vendar spet izmišljuješ? Si ti izgubil kakšno točko? Jaz nisem nobene. In s kakšnimi posledicami groziš?
Seveda bi rad več parametrov, kot (dx,dy,dz, ...), ko pa smo v 3D+ prostoru. :)
Prostor sam ne zadošča, moraš imeti tudi točke, oziroma telesa, na katera pripneš koordinatni sistem.
Ne razumem, kako je prišlo, da te skrbi za Pitagoro? :roll:
Po nemarnem si ga omenil.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
2.7.2018 17:12
bargo napisal/-a:
2.7.2018 14:56
Konici svinčnika se smer gibanja spreminja
Dokler ne poveš, glede na kaj se smer gibanja konice spreminja, je trditev brez pomena. Prosim te, da se tega držiš tudi v prihodnje.
ker izrisuje krožnico
No, torej se smer gibanja konice spreminja glede na krožnico, se pravi papir.
Jaz in radirka stojiva na mestu
Glede na konico, ja.
Torej, konica se giba in ker se razdalja med konico in radirko ne spreminja, praviš, da konica miruje glede na radirko, ali kako?
Roman napisal/-a:
tako v ravnini XY, kot tudi v ravni Z
Glede na opazovalni koordinatni sistem, ki je pripet na radirko.
Ja.
Roman napisal/-a:
Roman, pa ja ne boš rekel, da takšnega gibanja konice svinčnika, ko se spreminjajo samo koordinate x in y, ni mogoče zaznati, iz mesta radirke na svinčniku?
Tisto, kar je v tem primeru mogoče zaznavati, je relativno gibanje papirja glede na konico svinčnika in glede na radirko oziroma opazovalni sistem na njej.
Papirja ni bilo dokler ga TI nisi uvedel in naj tako tudi ostane, torej, brez papirja.
Roman napisal/-a: Konica svinčnika se glede na radirko ne giblje v nobeni smeri, se pa giblje glede na papir in to je mogoče iz radirke opazovati. Bo šlo?
Ne, ne gre, ker si uvedel papir, ki ga ni. Je samo svinčnik, JAZ in TI, Jaz na radirki in TI na konici istega svinčnika.

Torej, če ni papirja, iz radirke svinčnika, v kateri je tudi opazovalni koordinatni sistem, naj ne bi mogel opaziti gibanja svinčnika konice, torej, tvojega gibanja ali drugače povedano, TI, ki se giblješ po krožnici, miruješ na konici glede radirko, na kateri mirujem in te opazujem JAZ? :roll:

JAZ tako ne morem opaziti tvojega gibanja, čeprav krožiš okoli mene na varni konstantni razdalji! :lol: Mislim, da se motiš.
Roman napisal/-a:
Seveda bi rad več parametrov, kot (dx,dy,dz, ...), ko pa smo v 3D+ prostoru. :)
Prostor sam ne zadošča, moraš imeti tudi točke, oziroma telesa, na katera pripneš koordinatni sistem.
Saj imava svinčnik, kot telo, ki se naj začne z radirko in konča z konico, vidiš, sva ga še usmerila.
Roman napisal/-a:
Ne razumem, kako je prišlo, da te skrbi za Pitagoro? :roll:
Po nemarnem si ga omenil.
No, to bova še videla. :wink:

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Motore »

bargo napisal/-a:
2.7.2018 19:55
Torej, če ni papirja, iz radirke svinčnika, v kateri je tudi opazovalni koordinatni sistem, naj ne bi mogel opaziti gibanja svinčnika konice, torej, tvojega gibanja ali drugače povedano, TI, ki se giblješ po krožnici, miruješ na konici glede radirko, na kateri mirujem in te opazujem JAZ?

JAZ tako ne morem opaziti tvojega gibanja, čeprav krožiš okoli mene na varni konstantni razdalji! Mislim, da se motiš.
Eh bargo. Motiš se ti. Če sediš na radirki in gledaš konico svinčnika se ta glede na tebe ne bo premikala, pa naj kroži ali ne. Mimogrede v tem primeru se tudi ti (radirka) giblješ po krožnici (glede na okolico sevceda). To je pač relativnost. Čudi me, da ti tak enostaven primer ni jasen.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
2.7.2018 19:55
Torej, konica se giba
Ne, konica se ne giba. Konica se giba glede na opazovalca. Če rečeš, da se nekaj giba, pomeni, da predpostavljaš absolutni prostor in absolutni opazovalni sistem, tega pa ni. Zato sem te tudi prosil, da pri gibanju vedno poveš, glede na kaj se nekaj giblje.
in ker se razdalja med konico in radirko ne spreminja, praviš, da konica miruje glede na radirko, ali kako?
Tako je.
Papirja ni bilo dokler ga TI nisi uvedel in naj tako tudi ostane, torej, brez papirja.
Ne, papir si uvedel ti, da si lahko po njem risal kroge.
Je samo svinčnik, JAZ in TI, Jaz na radirki in TI na konici istega svinčnika.
Prav.
Torej, če ni papirja, iz radirke svinčnika, v kateri je tudi opazovalni koordinatni sistem, naj ne bi mogel opaziti gibanja svinčnika konice
Tako je.
TI, ki se giblješ po krožnici
Ni krožnice, je samo svinčnik. Zakaj se ne držiš svojih lastnih besed?
miruješ na konici glede radirko, na kateri mirujem in te opazujem JAZ? :roll:
Če pripnem svoj opazovalni sistem na konico svinčnika (torej se ne gibljem po nekakšni krožnici), radirka glede na ta opazovalni sistem miruje. Kaj pri tem ni jasno? Če trdiš, da se gibljem po krožnici, spreminjaš pogoje poskusa.
JAZ tako ne morem opaziti tvojega gibanja
Tako je.
čeprav krožiš okoli mene na varni konstantni razdalji!
Če si pripet na radirko, jaz pa na konico, ne morem krožiti okoli tebe. Kroženje je možno samo v primeru, ko uvedeš papir, z drugimi besedami, uvedeš drug opazovalni sistem, ki ni na svinčniku.
Mislim, da se motiš.
Imaš pravico do tega mišljenja. Imaš tudi pravico do lastne zmote.
Saj imava svinčnik, kot telo, ki se naj začne z radirko in konča z konico, vidiš, sva ga še usmerila.
Ja, in ugotovila sva mirovanje glede na opazovalne sisteme, ki so pač na voljo.
No, to bova še videla. :wink:
Zate ne vem. Vzemi si čas in spreglej.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a bargo »

Da ne bo pomote, dajmo se sprva dogovoriti kaj pomeni gibanje.
Na Wikipediji pod gibanje je zapisano:

Gibanje

Za druge pomene glej gibanje (razločitev).

Gíbanje v fiziki opisuje pojav, da se s časom spreminja lega telesa glede na druga telesa ali pa lega dela telesa glede na druge dele telesa. Gibanje opisujemo v izbranem opazovalnem sistemu, to je koordinatnem sistemu, opremljenem z urami za merjenje časa.

Gibanje lahko opredelimo s funkcijo, ki opiše lego telesa v odvisnosti od časa. Prvi odvod te funkcije po času je hitrost, drugi odvod te funkcije po času pa pospešek. Gibanje je enakomerno, če se hitrost s časom ne spreminja ne po velikosti, ne po smeri (npr. premo enakomerno gibanje), ali pospešeno, če se s časom spreminja velikost ali smer hitrosti (npr. prosti pad, enakomerno ali neenakomerno kroženje ipd.)

Pri hitrostih, veliko manjših od hitrosti svetlobe, ostajajo masa in dolžine nespremenjene. Gibanje teles (na primer gibanje elektrona) s hitrostmi blizu hitrosti svetlobe opisuje posebna teorija relativnosti. V tem primeru se masa in dolžine spreminjajo v skladu z Lorentzovimi transformacijami.


Gibanje je opis lege v odvisnosti od časa in če tako in Jaz sedim na radirki svinčnika in to naj bo točki (0,0,z0) in konica naj bo v točki (x1,y1,0) in se naj premakne v točko (x2,y2,0) in medtem je radirka vseskozi mirovala v točki (0,0,z0).

Dejstvo je, da se lahko konica svinčnika premakne iz izhodiščne točke, kar pomeni začetek gibanja, pri čemer je radirka še zmeraj v točki (0,0,z0), kaj ne? :roll:

In če se giba konica, ker se pač lahko premakne potem je naslednje vprašanje: Ali iz pozicije radirke, na kateri sedim Jaz, lahko kakorkoli zaznamo to gibanje konice?

Predpostavka je seveda, da je prostor 3D+ in da so za opis lege nekega telesa v času in prostoru ali prostor-času, potrebni vsaj 4 parametri, (x,y,z,t).

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Motore »

:shock: :roll: :roll: :cry: :cry:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »

No, vidiš, Bargo, v Wikipediji si prebral to, kar sem ti želel dopovedati tudi jaz, a brez uspeha. Pri gibanju gre za spremembo lege, mesta, glede na druga telesa, pri mirovanju pa te spremembe (še vedno glede na druga telesa) ni. Dobro. Upam, da vsaj Wikipediji verjameš, če že meni ne.

Zdaj pa k tvojemu problemu. Sediš na radirki svinčnika in praviš, da je tam (0,0,z0). Torej je točka (0,0,0) oddaljena z0 od tebe. Kje pa sploh je? Spomni se, da poleg naju in svinčnika nimava ničesar drugega. Če hočeš iz radirke videti konico, da se premika, moraš imeti nekaj, telo (jaz sem predlagal papir), glede na kar se konica premika, saj se vendar ne premika glede na radirko. Kot pa sem že prej povedal, te sumim, da imaš pod 3d prostorom v mislih absolutni prostor z absolutnim koordinatnim sistemom, in ne moreš sprejeti dejstva, da takega prostora ni. To nerazumevanje pa je glavni vzrok brezplodnosti najine debate.

Prostora 3D+ ne poznam, kakšen je?

Motore, ja.
Zadnjič spremenil Roman, dne 3.7.2018 19:12, skupaj popravljeno 1 krat.


Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Roman »


Odgovori