Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Rock
Kraj: Ljubljana

Re: Medzvezdna potovanja

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:Rock:
Vojko: Avtor problema je štel za pravilna dva odgovora:
1) Kamen začne v mirovanju in neto sprememba gibalne količine je nič, ker se Zemlji, Luni in Soncu zmanjša gibalna količina, ki je enaka in nasprotna kamnovi.
"neto sprememba gibalne količine je nič" - sprememba se nanaša na kateri dve različni gibalni količini?
Na štiri: kamna, Lune, Zemlje, in Sonca.
Jaz imam naslednji dvom: vpliv Lune in Sonca lahko zanemarimo(?)
Gibalno količino izrazimo (v klasični mehaniki) s kg-i?
---------------------------
V m*kg/s.
Ne sprašujem, kakšna je formula za izračun.

Uporabniški avatar
vojko
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:Rock:
Vojko: Avtor problema je štel za pravilna dva odgovora:
1) Kamen začne v mirovanju in neto sprememba gibalne količine je nič, ker se Zemlji, Luni in Soncu zmanjša gibalna količina, ki je enaka in nasprotna kamnovi.
"neto sprememba gibalne količine je nič" - sprememba se nanaša na kateri dve različni gibalni količini?
Na štiri: kamna, Lune, Zemlje, in Sonca.

1)
Jaz imam naslednji dvom: vpliv Lune in Sonca lahko zanemarimo(?)

V m*kg/s.
2)

Ad1) Praktično ja, teoretično, v principu pa ne.

Ad2) G= m*v

Do tu seže moje znanje mehanike. Naprej sprašuj shrinka ali koga, ki je ekspert. :wink:

Rock

vojko napisal/-a:
Rock napisal/-a:"neto sprememba gibalne količine je nič" - sprememba se nanaša na kateri dve različni gibalni količini?
bargo napisal/-a:Na štiri: kamna, Lune, Zemlje, in Sonca.
Rock napisal/-a: Jaz imam naslednji dvom: vpliv Lune in Sonca lahko zanemarimo(?)
Praktično ja, teoretično, v principu pa ne.
Tvoja naloga zahteva 'teoretično' natančnost?

Uporabniški avatar
shrink

Odgovor Napisal/-a shrink »

Le sam ne razumeš, pesnik, kar seveda konstantno dokazujejo tvoja imbecilna oglašanja. :lol:

@vojko:

Sem pogledal in kar se tiče ohranjanja gibalne količine, je zadeva sledeča: če se kamen in Zemljo (in Luno in Sonce) jemlje kot sistem, se gibalna količina sistema ohranja, saj je gravitacija notranja sila, če pa se za sistem vzame samo kamen, potem je gravitacija zunanja sila, in kot sem že povedal, se mu gibalna količina seveda ne ohranja.

Kar se tiče končne hitrosti 60 km/s, pa je napačna, kar je v komentarjih tudi sam spraševalec ugotovil.

@Rock:

- relativistični popravki so v danem primeru zanemarljivi;

- številski podatek 11.2 km/s niti približno "zavajajoč" (razen morda za nedeljske pravnike) in je natanko končna hitrost, ki jo pridobi pri prostem padu telo, ki sprva miruje zelo daleč od Zemlje (limita je pač neskončnost). In lepo sem povedal, da je to maksimalna hitrost, ki jo lahko pridobi sprva mirujoče telo v zemeljskem gravitacijskem polju. Analogno je ta hitrost tudi ubežna hitrost, ki je potrebna, da telo ubeži gravitaciji Zemlje, če starta z njenenega površja. Izobrazi se, nedeljski pravnik, preden nakladaš o "brezpredmetnosti".

Rock

vojko napisal/-a:
V m*kg/s.
---------------
G= m*v
Do tu seže moje znanje mehanike. Naprej sprašuj shrinka ali koga, ki je ekspert. :wink:
Vojko, Bučar (dr. F. Bučar, upok. univ. prof. prava) je govoril, da imamo v Sloveniji samo 1 dobro gimnazijo, univerzo. (BTW, morda tudi veš, kakšno mnenje ima BMZ o našem pravosodju.)
Danes pravijo (tisti profesorji, ki si upajo), da je univerzitetni študij usmerjen (izobražuje za prakso, le-ta potrebuje bliskovito reševanje rutinskih nalog, torej pomnenje; razumevanje ni potrebno, celo škodi). - Se strinjaš?
(Pa še prvo formulo si napačno napisal.)

Uporabniški avatar
vojko
Kontakt:

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:
V m*kg/s.
---------------
G= m*v
Vojko, Bučar (dr. F. Bučar, upok. univ. prof. prava) je govoril, da imamo v Sloveniji samo 1 dobro gimnazijo, univerzo. (BTW, morda tudi veš, kakšno mnenje ima BMZ o našem pravosodju.)
Danes pravijo (tisti profesorji, ki si upajo), da je univerzitetni študij usmerjen (izobražuje za prakso, le-ta potrebuje bliskovito reševanje rutinskih nalog, torej pomnenje; razumevanje ni potrebno, celo škodi). - Se strinjaš?
Načelno se strinjam glede visokošolskega študija.

Katero "formulo sem napačno napisal", moliću fino?

Zdaj pa samo zate še eno vprašanje, za katerega sem dobil asociacijo, ko je shrink razlagal ubežno hitrost z Zemlje (ki je enaka hitrosti, s katero bi padlo telo v središče, če bi ga spustili zelo daleč od Zemlje). Za Zemljo je ubežna hitrost cca 11,2 km/s, za Sonce 617 km/s. Kaj misliš, koliko je za nevtronsko zvezdo? Ugibaj, prej ko pogledaš v wiki!

Pa še dodatno vprašanje: s kolikšno hitrostjo bi priletel na površje nevtronske zvezde kamen, ki bi ga spustili z višine enega metra? :wink:

Rock

shrink napisal/-a: @Rock:
- relativistični popravki so v danem primeru zanemarljivi;
Hvala.
Pričakoval sem obširnejši odgovor; in odgovore na vsa moja vprašanja, stavek za stavkom.
Mislim, da so moja vprašanja dokaj osnovna, morda sicer zahtevna, toda ostajajo popolnoma na ravni splošnosti.
- številski podatek 11.2 km/s niti približno "zavajajoč" (razen morda za nedeljske pravnike) in je natanko končna hitrost, ki jo pridobi pri prostem padu telo, ki sprva miruje zelo daleč od Zemlje (limita je pač neskončnost). In lepo sem povedal, da je to maksimalna hitrost, ki jo lahko pridobi sprva mirujoče telo v zemeljskem gravitacijskem polju. Analogno je ta hitrost tudi ubežna hitrost, ki je potrebna, da telo ubeži gravitaciji Zemlje, če starta z njenenega površja. Izobrazi se, nedeljski pravnik, preden nakladaš o "brezpredmetnosti".
Kvazinaravoslovec, opetovano potrjuješ in zanikuješ, da znaša ob trku z Zemljo hitrost kamna iz naloge 11.2 km/s.

Morda se bo kdo potrudil in poštel, koliko krat si se zmotil v tej temi.

Uporabniški avatar
shrink

Odgovor Napisal/-a shrink »

Ni nobene napake z moje strani, nedeljski pravnik, napačno je le tvoje razumevanje, ker si pač polpismen in naravoslovno neizobražen, kajti vsakdo pismen in naravoslovno izobražen pravilno razume, kar sem navedel: hitrost, ki jo pridobi kamen na razdalji 1000 km do površja Zemlje, če sprva miruje, je 4.1 km/s, medtem ko je maksimalna hitrost, ki jo lahko pridobi kamen (na neskončni razdalji do površja Zemlje), 11.2 km/s. :lol:

Zato, nedeljski pravnik, svoje kvazivosti nikar ne projiciraj na ostale. :lol:

Uporabniški avatar
bargo

Odgovor Napisal/-a bargo »

shrink napisal/-a:Le sam ne razumeš, pesnik, kar seveda konstantno dokazujejo tvoja imbecilna oglašanja.
Razumem, razumem, da tebe ni mogoče razumeti, tebe je potrebno samo vzeti. :lol: :D

Črvina I

Magla svuda, magla oko nas
iz daljine jedva cujno dopire tvoj glas
magla svuda, magla oko nas
prekasno je, uzaludno, sve je dublji jaz

Črvina II

Črvina III
Vera sprašuje, kako je s hitrostjo zvezd na robu galaksij, so pojasnene? :lol:
shrink napisal/-a: hitrost, ki jo pridobi kamen na razdalji 1000 km do površja Zemlje, če sprva miruje, je 4.1 km/s, medtem ko je maksimalna hitrost, ki jo lahko pridobi kamen (na neskončni razdalji do površja Zemlje), 11.2 km/s. :lol:
Kako močno si prepričan v tole tvojo trditev, Poštar? :roll:

Rock

vojko napisal/-a:
V m*kg/s.
---------------
-----------------
G= m*v
---------------
No, lepo.
Sem radoveden, ali bo reakcija, in zoper koga bo usmerjena.
Pričaj slovenački, da te razumije celi svit, brate moj!
Sicer se odlično razumem s Hrvati, Bosanci, Srbi, ... - ampak me tvoja občasna amfibičnost intuitivno moti.
Zdaj pa samo zate še eno vprašanje, za katerega sem dobil asociacijo, ko je shrink razlagal ubežno hitrost z Zemlje (ki je enaka hitrosti, s katero bi padlo telo v središče, če bi ga spustili zelo daleč od Zemlje). Za Zemljo je ubežna hitrost cca 11,2 km/s, za Sonce 617 km/s. Kaj misliš, koliko je za nevtronsko zvezdo? Ugibaj, prej ko pogledaš v wiki!
Pa še dodatno vprašanje: s kolikšno hitrostjo bi priletel na površje nevtronske zvezde kamen, ki bi ga spustili z višine enega metra? :wink:
Oprosti, ne bom ugibal, ne računal, niti gledal v reference. Vprašanja, ki ne spadajo v moje področje, iz več razlogov načelno prepuščam drugim.
(In zopet si napačno povzel, tokrat shrinka: telo ne bi padlo "v središče" - ampak je pravilna fraza 'proti središču Zemlje'; podatek o hitrosti ima vektorsko naravo. - Če bi kamen padel 'v središče Zemlje', bi znal njegovo hitrost, končno/maksimalno končno opredeliti le kvazinaravoslovec.)

Uporabniški avatar
bargo

Odgovor Napisal/-a bargo »

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a: Zdaj pa samo zate še eno vprašanje, za katerega sem dobil asociacijo, ko je shrink razlagal ubežno hitrost z Zemlje (ki je enaka hitrosti, s katero bi padlo telo v središče, če bi ga spustili zelo daleč od Zemlje). Za Zemljo je ubežna hitrost cca 11,2 km/s, za Sonce 617 km/s. Kaj misliš, koliko je za nevtronsko zvezdo? Ugibaj, prej ko pogledaš v wiki!
Oprosti, ne bom ugibal, ne računal, niti gledal v reference. Vprašanja, ki ne spadajo v moje področje, iz več razlogov načelno prepuščam drugim.
(In zopet si napačno povzel, tokrat shrinka: telo ne bi padlo "v središče" - ampak je pravilna fraza 'proti središču Zemlje'; podatek o hitrosti ima vektorsko naravo. - Če bi kamen padel 'v središče Zemlje', bi znal njegovo hitrost, končno/maksimalno končno opredeliti le kvazinaravoslovec.)
Vprašanje je že na Tabli in čaka na odgovor Shrinka.
Črvina

Koliko energije se sproti, recimo iz 10g keksa, ko pade na nevtronsko zvezdo? :D

Uporabniški avatar
vojko
Kontakt:

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:
V m*kg/s.
---------------
-----------------
G= m*v
---------------
No, lepo.
Sem radoveden, ali bo reakcija, in zoper koga bo usmerjena.
Pričaj slovenački, da te razumije celi svit, brate moj!
Sicer se odlično razumem s Hrvati, Bosanci, Srbi, ... - ampak me tvoja občasna amfibičnost intuitivno moti.
Si samo takole iz dolgčasa malo mahal z mokro cunjo okoli sebe, ali pa si resno mislil z očitkom o 'napačni formuli'? :lol:
Odgovori na vprašanje in ne eskiviraj tako prozorno! :lol: Da vidimo, katera formula je 'napačna'! :lol:

Uporabniški avatar
vojko
Kontakt:

bargo napisal/-a:
Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a: Zdaj pa samo zate še eno vprašanje, za katerega sem dobil asociacijo, ko je shrink razlagal ubežno hitrost z Zemlje (ki je enaka hitrosti, s katero bi padlo telo v središče, če bi ga spustili zelo daleč od Zemlje). Za Zemljo je ubežna hitrost cca 11,2 km/s, za Sonce 617 km/s. Kaj misliš, koliko je za nevtronsko zvezdo? Ugibaj, prej ko pogledaš v wiki!
Vprašanje je že na Tabli in čaka na odgovor Shrinka.
Črvina

Koliko energije se sproti, recimo iz 10g keksa, ko pade na nevtronsko zvezdo? :D
Natanko toliko, kot če pade 10g perja ali svinca... :lol: (Saj se spomniš tiste iz 'enajste šole': kaj je bolj težko, 1kg svinca ali 1kg perja) :lol:

Rock

shrink, ponovno vprašam (podzavestno stalno upam, da nisi kvazinaravoslovec):

- če bi spustili kamen (proč od Zemlje, na skrajni točki njenega gravitacijskega vpliva), bi treščil na Zemljo s hitrostjo 11.2 km/s?
Če primerjamo to pot s potjo iz naloge (oddaljenost 1.000 km), naraste hitrost v prvem primeru na 11'2 km/s z. postopnega naraščajočega gravitacijskega vpliva?
- hitrosti pa v vsakem primeru ostaneta isti, ne glede na maso kamna?
- recimo, da okvirno oceniš:
• če je razdalja 1.000 km, v kolikem času pade kamen na Zemljo?
• če je razdalja gravitacijski razpon Zemlje (prva al.), koliko je ta razdalja, in koliko časa tu porabi kamen?

Rock

vojko napisal/-a: Si samo takole iz dolgčasa malo mahal z mokro cunjo okoli sebe, ali pa si resno mislil z očitkom o 'napačni formuli'? :lol:
Vedno sem resen, ko biku malce pomaham z rdečo ruto.
Odgovori na vprašanje in ne eskiviraj tako prozorno! :lol: Da vidimo, katera formula je 'napačna'! :lol:
Zaprôsi!

Odgovori