Pravo proti znanosti(?)

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Pravo proti znanosti(?)

Odgovor Napisal/-a problemi »

Rock napisal/-a:
problemi napisal/-a:
Rock napisal/-a:Retorika, kajne? (Retorično vprašanje: vprašanje, na katerega ne pričakujemo odgovora.)
Nikakor. Vprašanje, ki sledi iz tvoje trditve. Torej?
Kaj torej?
Torej, odgovori, ali pač ne, na zastavljeni vprašanji? Trdil si, da poznaš rešitev paradoksa. Ki je? Namreč to tvoje modrovanje:

"Vendar je poudarek drugod, in v tem je seveda tudi rešitev paradoksa:
drži, da Ahil pride do želvinega izhodišča, in to morda lahko ponovi večkrat; toda propozicije mu ne prepovedujejo, da Ahil vsakokrat po možnosti tudi seže preko (in od tedaj dalje ni več za želvo, ampak pred njo, in se prednost pač le še povečuje, do končne zmage). - Menim, da ima matematika zadostne resurse za dokaz opisanega."

pač ni rešitev!

Zakaj? Zato, ker Zenonov paradoks stoji in obstane zgolj v primeru, ko je Ahil vseskozi za želvo.

Sploh pa, predlagam da paziš, da se ti ne dogajajo nesmisli (beri: neumnosti) kot je sledeči: "(in od tedaj dalje ni več za želvo, ampak pred njo, in se prednost pač le še povečuje, do končne zmage)", kajti v hipu, ko je enkrat pred njo je že zmagal, in je povečevanje prednosti lahko zgolj norost, kot tisti tek Forresta Gumpa po doseženem touchdownu na tekmi ameriškega nogometa.
Upam, da bo Problemi to prebral
Kaj naj bi prebral?

so7il
Prispevkov: 268
Pridružen: 23.9.2005 20:08

Re: Pravo proti znanosti(?)

Odgovor Napisal/-a so7il »

Zajc napisal/-a:Spomnil sem se zanimivega problema, ki je podoben paradoksu o Ahilu in želvi.

Recimo, da nam nekdo da za nalogo, da moramo prešteti vsa naravna števila. Ena, dva, tri in tako naprej.
...Ker je to seveda težka naloga, se ta človek (ki nam je nalogo dal) odloči, da nam bo delo olajšal s pomočjo "kirurškega posega", tako da bomo zmogli izgovarjati številke čedalje hitreje. Število 1 bomo tako uspeli izgovoriti šele v 10 sekundah, število 2 v 5 sekundah, število 3 v 2,5 sekunde in tako naprej. Za vsako naslednje število porabimo pol manj časa.

Vprašanje je, ali bomo na ta način uspeli našteti vsa naravna števila.


Zenonov način sklepanja seveda privede do negativnega odgovora: če želimo prešteti vsa, moramo začeti z 1, potem 2, potem 3 in tako naprej. Nikoli (po Zenonu) ne moremo prešteti vseh, saj smo ujeti med te "vmesne točke".

Čeprav seveda "v resnici" uspemo našteti vsa, in sicer v 20 sekundah.
Fajn tole :) ...šele zdaj razumem idejo tvoje trditve, da "Ahil želvo dohiti".

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Pravo proti znanosti(?)

Odgovor Napisal/-a problemi »

Zajc napisal/-a:Čeprav seveda "v resnici" uspemo našteti vsa, in sicer v 20 sekundah.
U, to sem pa spregledal. Mi lahko prosim poveš, to dejansko sprašujem in nisem ciničen, katero pa je zadnje naravno število, torej s katerim naravnim številom se končajo naravna števila?

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Pravo proti znanosti(?)

Odgovor Napisal/-a Zajc »

problemi napisal/-a:
Zajc napisal/-a:Čeprav seveda "v resnici" uspemo našteti vsa, in sicer v 20 sekundah.
U, to sem pa spregledal. Mi lahko prosim poveš, to dejansko sprašujem in nisem ciničen, katero pa je zadnje naravno število, torej s katerim naravnim številom se končajo naravna števila?
Verjetno sam veš, da zadnje naravno število ne obstaja.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Pravo proti znanosti(?)

Odgovor Napisal/-a bargo »

Zajc napisal/-a:Čeprav seveda "v resnici" uspemo našteti vsa, in sicer v 20 sekundah.
:shock: Kako pride, da neskončnosti priredimo ravno 20 sek? :roll:

Zajc, še dobro, da poznamo lastnost števnosti, da se sploh še lahko dogaja po 20 sekundah. :D
Zadnjič spremenil bargo, dne 6.6.2015 13:49, skupaj popravljeno 1 krat.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Pravo proti znanosti(?)

Odgovor Napisal/-a problemi »

Zajc napisal/-a:
problemi napisal/-a:
Zajc napisal/-a:Čeprav seveda "v resnici" uspemo našteti vsa, in sicer v 20 sekundah.
U, to sem pa spregledal. Mi lahko prosim poveš, to dejansko sprašujem in nisem ciničen, katero pa je zadnje naravno število, torej s katerim naravnim številom se končajo naravna števila?
Verjetno sam veš, da zadnje naravno število ne obstaja.
Potem sledi vprašanje, kako jih vsa prešteješ (našteješ) v 20ih sekundah?

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Pravo proti znanosti(?)

Odgovor Napisal/-a Zajc »

bargo napisal/-a:
Zajc napisal/-a:Čeprav seveda "v resnici" uspemo našteti vsa, in sicer v 20 sekundah.
:shock: Kako pride, da neskončnosti priredimo ravno 20 sek? :roll:
To je skupni čas, porabljen za štetje vseh naravnih števil. Za prvega porabimo 10 sek, za drugega 5, za tretjega 2.5 itd. Skupni čas je torej \(10+5+2.5+1.25+\ldots=20\).

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Pravo proti znanosti(?)

Odgovor Napisal/-a Zajc »

problemi napisal/-a:Potem sledi vprašanje, kako jih vsa prešteješ (našteješ) v 20ih sekundah?
S pomočjo "kirurškega posega". :D

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Pravo proti znanosti(?)

Odgovor Napisal/-a problemi »

Zajc napisal/-a:
problemi napisal/-a:Potem sledi vprašanje, kako jih vsa prešteješ (našteješ) v 20ih sekundah?
S pomočjo "kirurškega posega". :D
:D

Hja, ampak medicina dobro ve, da kirurg vedno odreže ali "preveč" (radikalno) ali "premalo" in nikoli povsem točno. Torej kakor koli režeš vedno nekaj ostane oziroma se še vedno nekaj pojavi ... :wink:

so7il
Prispevkov: 268
Pridružen: 23.9.2005 20:08

Re: Pravo proti znanosti(?)

Odgovor Napisal/-a so7il »

:roll:

Zdaj imaš pa ja že vse na pladnju servirano!

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Pravo proti znanosti(?)

Odgovor Napisal/-a Zajc »

problemi napisal/-a:
Zajc napisal/-a:
problemi napisal/-a:Potem sledi vprašanje, kako jih vsa prešteješ (našteješ) v 20ih sekundah?
S pomočjo "kirurškega posega". :D
:D

Hja, ampak medicina dobro ve, da kirurg vedno odreže ali "preveč" (radikalno) ali "premalo" in nikoli povsem točno.
Naša medicina že. Kirurg pa, ki opravlja "kirurški poseg", prihaja iz planeta Zeta 23. :D

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Pravo proti znanosti(?)

Odgovor Napisal/-a problemi »

Zajc napisal/-a:Naša medicina že. Kirurg pa, ki opravlja "kirurški poseg", prihaja iz planeta Zeta 23. :D
Hudirja, jaz sem bil pa prepričan, da s FMF, sicer bolj z M kot F, ampak ... :D

Predlagam, da sva bolj hitra in zadevo uštimava v 2 sekundah. Ti štej (za prvega boš porabil 1 sekundo, drugega 0,5, tretjega 0,25 itd.) jaz bom pa štopal ... :)

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Pravo proti znanosti(?)

Odgovor Napisal/-a Zajc »

problemi napisal/-a:
Zajc napisal/-a:Naša medicina že. Kirurg pa, ki opravlja "kirurški poseg", prihaja iz planeta Zeta 23. :D
Hudirja, jaz sem bil pa prepričan, da s FMF, sicer bolj z M kot F, ampak ... :D

Predlagam, da sva bolj hitra in zadevo uštimava v 2 sekundah. Ti štej (za prvega boš porabil 1 sekundo, drugega 0,5, tretjega 0,25 itd.) jaz bom pa štopal ... :)
Lahko. Upam, da imaš štoparico, ki kaže neskončno decimalk. :)

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Pravo proti znanosti(?)

Odgovor Napisal/-a Rock »

problemi napisal/-a:
Retorika, kajne? (Retorično vprašanje: vprašanje, na katerega ne pričakujemo odgovora.)
----------------
Nikakor. Vprašanje, ki sledi iz tvoje trditve. Torej?
------------
Kaj torej?
---------------
Torej, odgovori, ali pač ne, na zastavljeni vprašanji? Trdil si, da poznaš rešitev paradoksa. Ki je? Namreč to tvoje modrovanje:
"Vendar je poudarek drugod, in v tem je seveda tudi rešitev paradoksa:
drži, da Ahil pride do želvinega izhodišča, in to morda lahko ponovi večkrat; toda propozicije mu ne prepovedujejo, da Ahil vsakokrat po možnosti tudi seže preko (in od tedaj dalje ni več za želvo, ampak pred njo, in se prednost pač le še povečuje, do končne zmage). - Menim, da ima matematika zadostne resurse za dokaz opisanega."
pač ni rešitev!
Zakaj? Zato, ker Zenonov paradoks stoji in obstane zgolj v primeru, ko je Ahil vseskozi za želvo.
Da, paradoks obstaja le, če mora A. stalno biti za želvo. To se razume.
Sploh pa, predlagam da paziš, da se ti ne dogajajo nesmisli (beri: neumnosti) kot je sledeči: /.../
Na žaljivo izražanje ne odgovarjam.
Upam, da bo Problemi to prebral
---------------
Kaj naj bi prebral?
Rešitev.
Sicer: večkrat si že imel priložnost - od različnih diskutantov, vključno z mano - da prebereš rešitev, in to celo v različnih varantah.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Pravo proti znanosti(?)

Odgovor Napisal/-a Rock »

Zajc napisal/-a:
bargo napisal/-a:
Zajc napisal/-a:Čeprav seveda "v resnici" uspemo našteti vsa, in sicer v 20 sekundah.
:shock: Kako pride, da neskončnosti priredimo ravno 20 sek? :roll:
To je skupni čas, porabljen za štetje vseh naravnih števil. Za prvega porabimo 10 sek, za drugega 5, za tretjega 2.5 itd. Skupni čas je torej \(10+5+2.5+1.25+\ldots=20\).
Hvala za dokaz, zakaj naj bi bila matematika eksaktna disciplina.

Odgovori