Čas je matematična količina?

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
TimeEinstein
Prispevkov: 643
Pridružen: 26.4.2011 0:00
Kontakt:

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a TimeEinstein »

ne moreš cenzurirat ideje
da ja čas matematična količina
ti men dokaži da ni
pa bo vse OK.
Daj mal napni možgančke pa da vidimo.....a boš kar joku.... :roll:

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ne bodi CENZURA, no.
CENZURA.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Joj...
kot prvo, to ni definicija ampak primer. Kot drugo, izjavil si, da cas merimo z urami, torej je cas fizikalna kolicina kot vsaka druga, ki jo lahko izmerimo. To, katera je zate osnovna kolicina in katera je izpeljana iz nje je pa tvoja izbira, saj je bistvo vsake fizikalne teorije neodvisnost narave od nase osebne izbire kolicin in koordinat. Ce tebi pase izrazat t(x) namesto x(t) je to tvoj osebni okus. "numericni red sprememb" je tudi zveza, ki je nisi definiral, in izgleda sumljivo kot da si le izumil daljso besedo za cas, ne da bi karkoli novega povedal :)

Upam da bodo moderatorji kaj posredovali, osebno me ne moti ce se tole valja po forumu samo forum zal berejo tudi mlajsi in manj izkuseni bralci, ki jih lahko kaksna takale cvetka zavede v zmotna prepricanja.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Hja, teh cvetk je že toliko, da je cel travnik posejal.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a shrink »

TimeEinstein napisal/-a:ne moreš cenzurirat ideje
Ježeš, ježeš, tehtalec črvjih duš pa še vedno ne dojame, na kaj se nanaša CENZURA. :lol:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a problemi »

Aniviller napisal/-a:Upam da bodo moderatorji kaj posredovali, osebno me ne moti ce se tole valja po forumu samo forum zal berejo tudi mlajsi in manj izkuseni bralci, ki jih lahko kaksna takale cvetka zavede v zmotna prepricanja.
Aniviller, z napisanim se seveda strinjam, vendar bi vseeno opozoril, da imamo pri času nemalokrat podoben primer, kot pri kakšnem drugem pojmu, glede katerega nam je "kao" vse jasno, ko pa vprašamo po natančni definiciji pa se stvari začnejo zapletati. Poglej kaj vse lahko preberemo o tem, kaj je čas:

Čás je v fiziki intenzivna količina, ki kaže na to, da si dogodki sledijo drug drugemu. (Wikipedija) - po moje zelo slaba definicija.

Enačbe posebne teorije relativnosti ter poskusi, ki potrujejo relativnost (poskusi z mioni, različni sočasni dogodki v odvisnosti od hitrosti in smeri gibanja opazovalcev) kažejo na obstoj štirirazežnega prostora-časa, ne pa trorazsežnega prostora, ki bi se gibal po časovni osi. Minevanje časa, kot ga po navadi zaznavamo, je subjektiven občutek, enačbe in poskusi pa pravijo da vse koordinate na časovni osi prostora-časa obstajajo hkrati, enako kot hkrati obstajajo vse koordinate na prostoskih oseh, v tako imenovanem »celovitem vesolju« (block universe). (Wikipedija) - ne pove kaj čas je, govori zgolj o prostor-času

Prôstor-čàs je v Einsteinovi posebni in splošni teoriji relativnosti štirirazsežni prostor, ki ga sestavljajo tri prostorske in ena časovna razsežnost. V prostor-času se dogajajo vsi fizikalni dogodki. Gibanje planetov okoli Sonca lahko, na primer, opišemo s posebno vrsto prostor-časa, kakor tudi gibanje svetlobe okoli vrteče zvezde. - zopet nič o tem, kaj je člas, pove zgolj, da je čas razsežnost.

Poglejmo še English Wikipedia:

Time in physics is defined by its measurement: time is what a clock reads.

In physics, spacetime (or space–time, space time or space–time continuum) is any mathematical model that combines space and time into a single continuum.

...
To sem tako nametal in to vire, ki jih bere mnogo mladih. Kja lahko oni zvedo na temo čas oziroma kakšen odgovor dobijo na vprašanje kaj je čas.

Seveda ne trdim, da imajo te amritove blodnje kakršno koli vrednost ali veljavo, zato tega ne pišem v tem kontekstu, ampak bolj v smeri, da naj nam (predvsem laikom) nekdo končno odgovori na vprašanje. Kaj je čas? V trenutku, ko bomo imeli takšen odgovor bodo "lunatiki" tipa amrit utihnili.

TimeEinstein
Prispevkov: 643
Pridružen: 26.4.2011 0:00
Kontakt:

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a TimeEinstein »

Time in physics is defined by its measurement: time is what a clock reads. :D

kaj pa "berejo" ,se pravi merijo ure ?
ja fantje...ure berejo numerični red sprememb,
čas torej ni razsežnost v kateri se spremembe dogajajo....te se dogajajo le v prostoru,
čas je pa njihovo zaporedje, torej njihov numerični red,
čas je torej matematična količina sprememb.... :evil:

asmo si zdaj končno na jasnem ? :D

upam da

lep večer,

Seveda ne trdim, da imajo te amritove blodnje kakršno koli vrednost ali veljavo, zato tega ne pišem v tem kontekstu, ampak bolj v smeri, da naj nam (predvsem laikom) nekdo končno odgovori na vprašanje. Kaj je čas? V trenutku, ko bomo imeli takšen odgovor bodo "lunatiki" tipa amrit utihnili.

to bo pa srink povedal brez problema ali pa Prof. Žižek, on je expert na temo čas :P
Zadnjič spremenil TimeEinstein, dne 22.12.2012 23:40, skupaj popravljeno 2 krat.

TimeEinstein
Prispevkov: 643
Pridružen: 26.4.2011 0:00
Kontakt:

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a TimeEinstein »

Aniviller napisal/-a:Joj...
kot prvo, to ni definicija ampak primer. Kot drugo, izjavil si, da cas merimo z urami, torej je cas fizikalna kolicina kot vsaka druga, ki jo lahko izmerimo. To, katera je zate osnovna kolicina in katera je izpeljana iz nje je pa tvoja izbira, saj je bistvo vsake fizikalne teorije neodvisnost narave od nase osebne izbire kolicin in koordinat. Ce tebi pase izrazat t(x) namesto x(t) je to tvoj osebni okus. "numericni red sprememb" je tudi zveza, ki je nisi definiral, in izgleda sumljivo kot da si le izumil daljso besedo za cas, ne da bi karkoli novega povedal :)

Upam da bodo moderatorji kaj posredovali, osebno me ne moti ce se tole valja po forumu samo forum zal berejo tudi mlajsi in manj izkuseni bralci, ki jih lahko kaksna takale cvetka zavede v zmotna prepricanja.
ja seveda kvarim mladino.......kakšna jajca.... :evil:

TimeEinstein
Prispevkov: 643
Pridružen: 26.4.2011 0:00
Kontakt:

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a TimeEinstein »

shrink napisal/-a:
TimeEinstein napisal/-a:ne moreš cenzurirat ideje
Ježeš, ježeš, tehtalec črvjih duš pa še vedno ne dojame, na kaj se nanaša CENZURA. :lol:
srink ti pa bodi raje tiho, ker nimaš pojma o pojmu glede časa....nisi povedal v enem letu ene pametne :evil:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a shrink »

TimeEinstein napisal/-a:Time in physics is defined by its measurement: time is what a clock reads.

kaj pa "berejo" ,se pravi merijo ure ?
ja fantje...ure berejo numerični red sprememb,
čas torej ni razsežnost v kateri se spremembe dogajajo....te se dogajajo le v prostoru,
čas je pa njihovo zaporedje, torej njihov numerični red,
čas je torej matematična količina sprememb....

asmo si zdaj končno na jasnem ?

upam da

lep večer,
Očitno si ti nisi na jasnem, tehtalec črvjih duš amRIT, da te vsepovsod vsi imajo za ŠARLATANA in da tvoja ŠARLATANSKA nakladanja nihče ne jemlje resno. :lol:
TimeEinstein napisal/-a:
shrink napisal/-a:
TimeEinstein napisal/-a:ne moreš cenzurirat ideje
Ježeš, ježeš, tehtalec črvjih duš pa še vedno ne dojame, na kaj se nanaša CENZURA. :lol:
srink ti pa bodi raje tiho, ker nimaš pojma o pojmu glede časa....nisi povedal v enem letu ene pametne
:evil:
Saj sem že večkrat rekel, tehtalec črvjih duš amRIT, da šarlatanom nimam česa povedati: od mene lahko pričakujejo le šibo in posmeh. :lol:

In lepo sem ti povedal, pajac, da je čas, da odpeketaš s tega foruma; tako kot si moral iz vseh drugih. :lol:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a problemi »

TimeEinstein napisal/-a:to bo pa srink povedal brez problema ali pa Prof. Žižek, on je expert na temo čas :P
Amrit, omenjenaje imen, ki nekaj dejansko vedo (shrink, Žižek) ne pripomore k verodostojnosti povedanega. Takšen argument je napačen, imenujemo ga: "zmota napačnega sklicevanja na avtoriteto (ad verecundiam)". :wink:

Naslednje, kar je velik problem pri tvojemu vzhičenju tipa "a sem vam reku, a smo si končn na jasnem" je pa povsem nenatančno branje mojih besed. Sam sem namreč opozoril, da so vse te definicije pomanjkljive, ne povedo natančno kaj je čas in sem seveda tudi poudaril, da "ne trdim, da imajo te amritove blodnje kakršno koli vrednost ali veljavo". Ti pa na osnovi zelo slabe definicije vzhičeno ugotavljaš kako da imaš nekaj prav.

Moje poudarek je bil pa tako predvsem na tem, da v mnogo virih lahko mlajši in neizkušeni bralci preberejo stvari, kateri jih zavedejo v zmotna prepričanja. In sem pozival k večji natančnosti, nič drugega.

Za razliko od Anivillerja pa sam mislim, da pri tebi niti ni tako, tvoja so tako zgrešena, da tudi mladih in neizkušenih bralcev ne bi zavedla.

Skratka, amrit šetaj!

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a problemi »

TimeEinstein napisal/-a:srink ti pa bodi raje tiho, ker nimaš pojma o pojmu glede časa....nisi povedal v enem letu ene pametne :evil:
:lol:

Mar to pomeni, da ti si, namreč povedal (vsaj) eno pametno? :lol:

TimeEinstein
Prispevkov: 643
Pridružen: 26.4.2011 0:00
Kontakt:

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a TimeEinstein »

evo tule je en super članek o času.....ampak nič novega.... :D
Priponke
10.1007_s10701-011-9591-y TIME.pdf
en članek o času kjer se vidi kako so se zapletli v ideji, da je čas 4ta dimenzija prostora
(540.6 KiB) Prenešeno 113 krat

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a problemi »

TimeEinstein napisal/-a:evo tule je en super članek o času.....ampak nič novega.... :D
Šetaj!

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a derik »

TimeEinstein napisal/-a:
Aniviller napisal/-a:Joj...
kot prvo, to ni definicija ampak primer. Kot drugo, izjavil si, da cas merimo z urami, torej je cas fizikalna kolicina kot vsaka druga, ki jo lahko izmerimo. To, katera je zate osnovna kolicina in katera je izpeljana iz nje je pa tvoja izbira, saj je bistvo vsake fizikalne teorije neodvisnost narave od nase osebne izbire kolicin in koordinat. Ce tebi pase izrazat t(x) namesto x(t) je to tvoj osebni okus. "numericni red sprememb" je tudi zveza, ki je nisi definiral, in izgleda sumljivo kot da si le izumil daljso besedo za cas, ne da bi karkoli novega povedal :)

Upam da bodo moderatorji kaj posredovali, osebno me ne moti ce se tole valja po forumu samo forum zal berejo tudi mlajsi in manj izkuseni bralci, ki jih lahko kaksna takale cvetka zavede v zmotna prepricanja.
ja seveda kvarim mladino.......kakšna jajca.... :evil:
No, poglej svojo reakcijo. Najprej očitaš, da nihče noče diskutirati, potem pa na konkretne in zelo korektne pripombe sploh ne odgovoriš.

Odgovori