GODLOVO VESOLJE BREZ ČASA

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: GODLOVO VESOLJE BREZ ČASA

Odgovor Napisal/-a Roman »

problemi napisal/-a:Mogoče, kot manjša pomoč, stori korakec naprej "odbrij" tako prostor kot čas, pa se boš znebil večnosti, ostane zgolj materija. :)
Hm, vodi odbriješ mokrost. Ampak, če odbriješ materiji prostor in čas, ali res ostane materija?
zakaj vztrajati, da je znotraj tega kar koli nastalo?
V pomanjkanju prepričljivih nasprotnih argumentov je to vztrajanje upravičeno.
Iskreno povedano meni je veliko bližja formulacija "prostor posledica materije" kot "prostor lastnost materije"
Verjamem, ampak jaz menim, da sta prostor in čas z materijo eno.
Od kje tu prostor za nič?
Nič ne obstaja in zato ne potrebuje prostora.
Ja če ga (prostor) predpostaviš kot nekaj v čemur se je nekaj zgodilo - saj praviš, da se kvantne fluktuacije zgodijo v prostoru - potem ga pač mora nekaj "skupaj držati", ta prostor namreč, v katerem se imajo zgoditi kvantne fluktuacije.
S tem se lahko strinjam, ampak to s fluktuacijami vred velja za današnji prostor. Glede na tvoj citat pa samo to: Menim, da je v prapoku nastal z materijo tudi prostor.
Tudi jaz tebi ne predlagam, da opustiš teorijo o večni materiji.
Zakaj ne?
Ker me tvoje mnenje čisto nič ne moti.
ni bilo ne prostora, ne časa, ne snovi, ne energije, skratka ničesar. "V"/"Iz" takšne formacije ne more nastati (zopet) nič oziroma lahko "nastane" zgolj (zopet) nič ...
To me spominja na argumentacijo, zakaj živo ni moglo nastati iz neživega - iz nič ni nič. Ampak kako vendar to veš?
Avtomobil ki stoji ima hitrost 0, to ne pomeni da hitrost kot taka ne obstaja
Konkretna hitrost za ta konkretni avto pač ne obstaja. In temu se celo reče mirujoči promet.
Kaj pa absolutna in relativna vlažnost?
Podobno. Morda je sicer tu pojem "absoluten" pretiran, ker gre za vso vodo v (relativno glede na) določeno prostornino, ampak relacija je vseeno podobna.
Ja, če ne more nastati iz nič in ne more izginiti v nič, kaj lahko o tem sklepaš drugega kot, da je večno?
Kaj pa, če predpostavke ne držijo?
In temu rečeš danost? Tudi prav.
Kako bi pa ti temu rekel?
Da pač nekaj je. To mi zadošča.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: GODLOVO VESOLJE BREZ ČASA

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:Hm, vodi odbriješ mokrost. Ampak, če odbriješ materiji prostor in čas, ali res ostane materija?.
Vprašanje je definitivno na mestu, dokazati ti tega ne morem, ampak mislim, da ja. Tako kot voda ni posledica mokrosti, tako tudi materija ni posledica prostora in časa. Ampak, tu resnično bodi prizanesljiv, kot sem rekel, tega ti seveda ne morem dokazati, pa tudi obstajajo teorije, ki govorijo ravno obratno, da je materija posledica prostora, torej obstaja možnost da se motim.
V pomanjkanju prepričljivih nasprotnih argumentov je to vztrajanje upravičeno.
Pa jaz mislim, da sem navedel prepričljive argumente, to ne pomeni dokaze, vendar prepričljive argumente pa vendarle.
Verjamem, ampak jaz menim, da sta prostor in čas z materijo eno.
OK.
Nič ne obstaja in zato ne potrebuje prostora.
:) Verjetno me nisi razumel, spraševal sem kje je tu prostor za razmislek o nič-u in ne ali je prostor v katerem je nič.
S tem se lahko strinjam, ampak to s fluktuacijami vred velja za današnji prostor. Glede na tvoj citat pa samo to: Menim, da je v prapoku nastal z materijo tudi prostor.
Ja, v čemu/kje je pa prapok nastal? Tudi dogodek prapok je moral nastati v (nekem) prostoru.
Ker me tvoje mnenje čisto nič ne moti.
:) saj ne gre za motiti ali ne, ampak ... OK.
To me spominja na argumentacijo, zakaj živo ni moglo nastati iz neživega - iz nič ni nič. Ampak kako vendar to veš?
Ne, ne, ne ... zgolj spomninja, pa še to z veliko domišljije. Omenjene argumentacije ne govorijo iz "nič ni nič". To so ponavadi argumenti kreacionistov, takšnih in drugačnih, češ iz neživega (nič) ne more nastati živo (nekaj). To pa so čiste traparije, ker sta tako živo, kot neživo nekaj in ne nič.

Kako vem, da iz nič ne more "nastati" nič drugega kot nič? Ja probam ugotoviti kaj bi lahko iz nič-a (nečesa kar sploh misliti ne moreš, ker nimaš kaj/česa misliti) nastalo. Do danes mi še ni uspelo zgruntati niti ene stvari.
Konkretna hitrost za ta konkretni avto pač ne obstaja. In temu se celo reče mirujoči promet.
Kdaj je promet mirujoč? Ko ima le tega hitrost (nekaj) vrednost 0. Če pa se spomnim boljšega primera pa ti ga napišem kasneje.
Podobno. Morda je sicer tu pojem "absoluten" pretiran, ker gre za vso vodo v (relativno glede na) določeno prostornino, ampak relacija je vseeno podobna.
Absolutna vlažnost je izražena kot masa vodne pare na kubični meter zraka, torej kot delna gostota vodne pare v vlažnem zraku.
Relativna vlažnost je določena kot razmerje med absolutno vlažnostjo in nasičeno vlažnostjo (največjo mogočo absolutno vlažnostjo) pri določeni temperaturi.

Sam resnično ne vem kje ti viidš, da sta si absolutna in relativna vlažnost nekaj nasprotnega (dihotomijo)
Kaj pa, če predpostavke ne držijo?
Na kaj misliš? Tu si hudičevo blizu, saj veš tistim, kaj pa če ... vendarle obstaja.
Da pač nekaj je. To mi zadošča.
Pa dobro, saj to ne izključuje mojega pomena. Točno tako, nekaj pač je, in to je neodvisno od subjekta.
Zadnjič spremenil problemi, dne 17.1.2013 15:44, skupaj popravljeno 1 krat.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: GODLOVO VESOLJE BREZ ČASA

Odgovor Napisal/-a problemi »

bianko napisal/-a:
problemi napisal/-a:Ja, če ne more nastati iz nič in ne more izginiti v nič, kaj lahko o tem sklepaš drugega kot, da je večno?
Mogoče večno ni primerna beseda. Kar se tiče samega obstoja (materije) mislim, da sta besedi, kot sta neskončnost in večnost zelo zavajujoči.
OK, ampak zakaj misliš, da sta zavajajoči.

P.S.

Nekje sem tako že napisal, da meni služita kot pojma za opis tistega, kar želim reči.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: GODLOVO VESOLJE BREZ ČASA

Odgovor Napisal/-a bargo »

problemi napisal/-a:Nekje sem tako že napisal, da meni služita kot pojma za opis tistega, kar želim reči.
Res ! :wink: Sem mislil, da se bojiš, da ni jezika, s katerim, bi se dalo povedati ! Se spomniš, česa te je strah, prijatelj moj !

Poglej tole in uživaj:
http://www.youtube.com/watch?v=oBDmAxSFt6A Tukaj so strune, zabava in timsko delo ! Predvsem pa zabava ! Ja, čutiti je treba. Videti je težko ! A, ne Vojko ? A, ne Shrink ? Ja, pa slišati tudi !

Saj se (še )spomnite, mojstra strun ?! Kdo ga je videl in kje ? No, Shrink, da vidim sedaj, če si res AS, pikov AS ! Jolly imam namreč jaz, samo sem jih v omaro pospravil !? 8) SAj, veš LASER je zelen !

:shock: Kdo od vaju je slišal ? V tem vesolju, ni mogoče VOHATI ! Tako, da smo ...

Dokumentacija:
:D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: GODLOVO VESOLJE BREZ ČASA

Odgovor Napisal/-a bargo »

CANTOR : Circulus in demonstrando ! :cry: :D :lol: :cry: :D

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: GODLOVO VESOLJE BREZ ČASA

Odgovor Napisal/-a problemi »

bargo napisal/-a:Res ! :wink: Sem mislil, da se bojiš, da ni jezika, s katerim, bi se dalo povedati ! Se spomniš, česa te je strah, prijatelj moj !
Bargo, tisto kar jaz želim reči in ne kar je sploh moč o nečemu dokončno reči. za to drugo ni jaezika s katerim bi se to dalo storiti.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: GODLOVO VESOLJE BREZ ČASA

Odgovor Napisal/-a Motore »

problemi napisal/-a:Če pa nekdo reče, ja, ampak, kaj pa povsem prazen prostor, ki bi bil sam po sebi entiteta (Ne-Absolutni nič), je moj odgovor, OK, ampak, njega stabilnost lahko ohranja edino energija, torej nekaj, kar mu nujno predhodi oziroma bolje, kar ga, že/šele s svojim "pojavom", ustvari.
Zakaj pa misliš, da bi tak prostor moral nujno bit stabilen? Recimo že naš vakuum je nestabilen.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: GODLOVO VESOLJE BREZ ČASA

Odgovor Napisal/-a bargo »

problemi napisal/-a:
bargo napisal/-a:Res ! :wink: Sem mislil, da se bojiš, da ni jezika, s katerim, bi se dalo povedati ! Se spomniš, česa te je strah, prijatelj moj !
Bargo, tisto kar jaz želim reči in ne kar je sploh moč o nečemu dokončno reči. za to drugo ni jaezika s katerim bi se to dalo storiti.
Res je ! Sem začutil že zdavnaj! :wink:
QED !
Dokumnetacija:
http://www.youtube.com/watch?v=fzVhzRSW5uM :cry:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: GODLOVO VESOLJE BREZ ČASA

Odgovor Napisal/-a bargo »

Motore napisal/-a:
problemi napisal/-a:Če pa nekdo reče, ja, ampak, kaj pa povsem prazen prostor, ki bi bil sam po sebi entiteta (Ne-Absolutni nič), je moj odgovor, OK, ampak, njega stabilnost lahko ohranja edino energija, torej nekaj, kar mu nujno predhodi oziroma bolje, kar ga, že/šele s svojim "pojavom", ustvari.
Zakaj pa misliš, da bi tak prostor moral nujno bit stabilen? Recimo že naš vakuum je nestabilen.
:shock: NAŠ ! Kaj pa moj ? :wink: Ne razumeš, kaj ! Glej ti bom molo pomagal.

Združil sem levo in desno ! Treba je imeti dve daljici, .... Torej SHIRNK, še zadnja možnost ?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: GODLOVO VESOLJE BREZ ČASA

Odgovor Napisal/-a problemi »

Motore napisal/-a:Zakaj pa misliš, da bi tak prostor moral nujno bit stabilen? Recimo že naš vakuum je nestabilen.
Stabilen vsaj toliko časa, da se lahko v njem sploh zgodi nek dogodek. Recimo stabilen vsaj Planckov čas \(t_p\). Poleg tega, da bi nekaj lahko bilo samo po sebi entiteta mora trajati in čim nekaj traja je stabilno. Tu nisem mislil stabilnosti v smislu trdnosti oziroma ne v smislu stabilnosti/nestabilnosti: http://sl.wikipedia.org/wiki/Nestabilnost. Mogoče bi bilo bolje, če bi se izrazil z enim od naslednjih izrazov: eksistenca, obstoj, obstajanje, ki so sploh posrečeni saj - in to bo Romanu zelo všeč, ga kar vidim :) - najdemo te izraze v SSKJ-u pod pojmom: bítnost -i ž (ȋ) knjiž. bistvo, vsebina, narava: na dnu svoje bitnosti je asocialen / dotipati se do bitnosti vsega // eksistenca, obstoj, obstajanje: bitnost sveta; nagon po obrambi lastne bitnosti ♪ . :wink:

Tako bi lahko bil tisti stavek: "OK, ampak, njega "eksistenca/obstoj/obstajanje" lahko ohranja edino energija, torej nekaj, kar mu nujno predhodi oziroma bolje, kar ga, že/šele s svojim "pojavom", ustvari.

Je pa res, da sedaj nisem več prepričan zakaj sem tam in v katerem kontekstu sem tam razmišljaš, da sem uporabil pojem stabilen. Lahko, da sem tam želel poudariti tudi kaj drugega.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: GODLOVO VESOLJE BREZ ČASA

Odgovor Napisal/-a bargo »


Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: GODLOVO VESOLJE BREZ ČASA

Odgovor Napisal/-a Roman »

problemi napisal/-a:Ampak, tu resnično bodi prizanesljiv, kot sem rekel, tega ti seveda ne morem dokazati
No, saj ti nič nočem, kot že rečeno, se pogovarjava, čisto brez obveznosti.
Verjetno me nisi razumel, spraševal sem kje je tu prostor za razmislek o nič-u in ne ali je prostor v katerem je nič.
Verjetno te res nisem razumel, pa ni problema. Razmislek o niču najde svoj prostor v teoriji, da materija ni večna.
Ja, v čemu/kje je pa prapok nastal? Tudi dogodek prapok je moral nastati v (nekem) prostoru.
Zakaj? V prapoku je nastal tudi prostor.
Ja probam ugotoviti kaj bi lahko iz nič-a (nečesa kar sploh misliti ne moreš, ker nimaš kaj/česa misliti) nastalo. Do danes mi še ni uspelo zgruntati niti ene stvari.
Podoben problem imam jaz z večnostjo.
Absolutna vlažnost je izražena kot masa vodne pare na kubični meter zraka, torej kot delna gostota vodne pare v vlažnem zraku.
Ja, vem, in absolutnost se tu nanaša na vso maso vode v tem volumnu. Ne vem, če gre res za absolutnost v filozofskem smislu.
Sam resnično ne vem kje ti viidš, da sta si absolutna in relativna vlažnost nekaj nasprotnega (dihotomijo)
Zgoolj zato, ker se tu morda pojem absolutnega ne uporablja prav.
Kaj pa, če predpostavke ne držijo?
Na kaj misliš? Tu si hudičevo blizu, saj veš tistim, kaj pa če ... vendarle obstaja.
Nisem mislil tako. Tvoje predpostavke so bile: "če ne more nastati iz nič in ne more izginiti v nič".

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Re: GODLOVO VESOLJE BREZ ČASA

Odgovor Napisal/-a bianko »

Roman napisal/-a:V prapoku je nastal tudi prostor.
A "prej" ga pa ni bilo? (čeprav te razumem, ker tudi jaz izhajam iz tega stališča)

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: GODLOVO VESOLJE BREZ ČASA

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:Verjetno te res nisem razumel, pa ni problema. Razmislek o niču najde svoj prostor v teoriji, da materija ni večna.
Torej je materija (energija) nastala?
Zakaj? V prapoku je nastal tudi prostor.
Kaj pa je (pra)počilo? In kje je to, kar je počilo, ždelo preden je počilo? A tu govoriva o potencialu?
Podoben problem imam jaz z večnostjo.
Energija. Evo jaz sem naštel vsaj eno reč, ki je oziroma je lahko večna, od tebe še nisem slišal kaj je nastalo iz nič-a in pa kako naj b v čem takem - tu je težava že podvati to, ker tudi govoriti ne moreš tega, saj ni ničesa v čem bi kaj nastalo, že samo vprašanje, kaj je nastalo v niču zveni absurdno*, kaj šele trditev, da je v člem takem res nastalo - karkoli nastalo.

* nesmiselno
Ja, vem, in absolutnost se tu nanaša na vso maso vode v tem volumnu. Ne vem, če gre res za absolutnost v filozofskem smislu.
Saj ti jaz govorim o katerem smislu je govora (pri meni) in ne filozofija.
Zgoolj zato, ker se tu morda pojem absolutnega ne uporablja prav.
Morda, praviš, ker se tam pojem ne uporablja prav? Kateri bi pa bil bolj prav?
Nisem mislil tako. Tvoje predpostavke so bile: "če ne more nastati iz nič in ne more izginiti v nič".
O tem pač govori Zakon o ohranitvi energije:

"Energije ni mogoče uničiti ali ustvariti iz nič, pod določenimi pogoji pa je mogoče pretvoriti eno obliko energije v drugo, npr. potencialno v kinetično, kinetično v notranjo ipd." (Wikipedija)

"The law of conservation of energy, first formulated in the nineteenth century, is a law of physics. It states that the total amount of energy in an isolated system remains constant over time. The total energy is said to be conserved over time." (Wikipedia)

"In the natural sciences an isolated system is a physical system without any external exchange – neither matter nor energy can enter or exit, but can only move around inside. Truly isolated systems cannot exist in nature, other than possibly the universe itself." (Wikipedia)

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: GODLOVO VESOLJE BREZ ČASA

Odgovor Napisal/-a problemi »

bianko napisal/-a:
Roman napisal/-a:V prapoku je nastal tudi prostor.
A "prej" ga pa ni bilo? (čeprav te razumem, ker tudi jaz izhajam iz tega stališča)
Iz katerega stališča ti izhajaš? Kolikor vem ti izhajaš iz stališča: "Mislim, da vesolje nima nastanka in da se niti ni pojavilo iz nečesa drugega (zato sem napisal obstoj v obstoju). Da obstaja vedno." :wink: :) Torej pri tebi tudi prapoka ni bilo. Težko razumem, kako ti Romana razumeš, razen seveda jezika v katerem je pisal?

Odgovori